Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

22 Yaşında Beyin Ameliyatı Yapmak ve Hukukçuların Durumu

Yanıt
Old 29-01-2012, 15:34   #1
Avst

Varsayılan 22 Yaşında Beyin Ameliyatı Yapmak ve Hukukçuların Durumu

22 Yaşında Beyin Ameliyatı Yaptı

Ne kadar şaşırtıcı, dikkat çekici, ilginç, enterasan bir haber değil mi?

Bu haberin, tıp alanında ne kadar geçerli olduğunu bilemem. Ama bu tarz ameliyatlar Ülkemizde Hukuk alanında her gün yapılmaktadır. Hem de 4 senelik teorik eğitimin ardından sadece bir senelik göstermelik stajın sonrasında.
Hakimlik olsun Avukatlık olsun kendi içlerinde cerrahlık derecesinde hukuki bilgi ve deneyim isteyen mesleklerdir. Onun için Hukuk ve Adalet ülkemizde, en çok yakınılan kurumlardandır.

Ülkemizde İster Avukatlar olsun, İster Hakimler olsun "Çocuğu sanayide bir ustanın yanına verme", "Eti senin kemiği benim" mantıklarıyla yetişmektedirler. Mesleğe yeni başlayan çoğu kişi, "Müzekkere", " Talimat", "Sinkaf" vs. gibi terimleri ameliyattan hemen önce öğrenmektedirler.

Daha sonra aradan yıllar geçer ve cerrah, çoğu hatalı ameliyatlar sonrası kendine özgü ameliyat tekniği geliştirir. Bu geçen süre zarfında bir çok kişi, dönüşü olmayan zararlar görmüştür tabii ki..

Deneyim kazanan Hakimlerimiz, Avukatların kendilerinden daha çok kazandıklarından, Avukatlar ise Mahkeme kararlarının birbirini tutmadığından içtihatlarda birlik olmadığından, özel üniversitelerin kapatılması gerektiğinden, Avukatlığa sınav getirilmesi gerektiğinden, Yaş konusundan konuyla uzaktan alakası olmayan içi boş tartışmalarla gelecek nesillere hiç bir faydası olmayacak tartışmalarla vakit kaybetmektedirler. Ya da "ben paçayı kurtardım şimdi onlar düşünsün" " Sistemi ben mi değiştireceğim" gibi bir düşünce içine girmektedirler. Ama Sanık, sorunun kaynağında değildir. Sanık sandalyesinde, mesleğe yeni başlayanlar, özel üniversiteler, hakim/avukat, sınav oturmaktadır. Her iki meslek grubunda da Fakülte, Yaş, Deneyim gibi konularda ırkçılık en üst düzeylere tırmanmaktadır.

Hukuk, bilgi, beceri, analitik düşünme ister. Bunlar zamanla, çalışarak, öğrenerek, zaman ayırarak kazanılabilir. Zaman ayırmak diyorum. Çünkü 22 yaşında olan bir kişi, mümeyyiz olduktan ve kısıtlılığı kalktıktan sonra ne kadar ameliyat yapabilecek kadar zaman ayırabilmiştir sizce. 22 senenin, 18 yaşına kadar olan kısmı çocukluk (konuşma,yürüme,okuma yazma öğrenme, ilk aşk) , bir bölümü ergenlik (sivilceler, takıntılar) gibi hayatı yeni tanıdığı bir dönemle geçmektedir. Bu durumun istisnası da olmadığını düşünüyorum ayrıca.. Bu yaştaki bir kişinin ameliyat esnasında elinin titrememesi de mümkün müdür?
Tüm meslekdaşlarıma Ameliyatlarında başarılar dilerim.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi