Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baroların Kestiği Para Cezaları

Yanıt
Old 01-11-2010, 17:21   #1
Av.Çirem NACZİTİT

Varsayılan Baroların Kestiği Para Cezaları

Az önce bağlı bulunduğum baromdan bir yetkili tarafından telefon ile arandım. 6 Kasımda yapılacak seçimlere katılmadığım takdirde 350 TL. para cezası ödemem gerekeceğini öğrendim (!) Gerçekten öğrenmek adına soruyorum: Baroların kestiği para cezalarının dayanağı, dayanağının dayanağı ve bu dayanakların hukuki geçerliliği nedir?
Old 01-11-2010, 22:03   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Çirem NACZİTİT
Az önce bağlı bulunduğum baromdan bir yetkili tarafından telefon ile arandım. 6 Kasımda yapılacak seçimlere katılmadığım takdirde 350 TL. para cezası ödemem gerekeceğini öğrendim (!) Gerçekten öğrenmek adına soruyorum: Baroların kestiği para cezalarının dayanağı, dayanağının dayanağı ve bu dayanakların hukuki geçerliliği nedir?

Avukatlık Kanunu'na baktınız mı?
Old 01-11-2010, 22:18   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Çirem NACZİTİT

TOPLANTIYA KATILMA YÜKÜMÜ:

Madde 86 - (Değişik madde: 08/05/1984 - 3003/3 md.)

(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/51. md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.

64 üncü maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları, bu maddeye göre verilen para cezaları hakkında da uygulanır.
Old 01-11-2010, 22:24   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
TOPLANTIYA KATILMA YÜKÜMÜ:

Madde 86 - (Değişik madde: 08/05/1984 - 3003/3 md.)

(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/51. md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.

64 üncü maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları, bu maddeye göre verilen para cezaları hakkında da uygulanır.

"Zaten tahsil etmiyorlar" diyen bir üstada inanmak, "haklı bir neden" sayılır mı?
Old 01-11-2010, 22:30   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
"Zaten tahsil etmiyorlar" diyen bir üstada inanmak, "haklı bir neden" sayılır mı?

Yasada öyle birşey yok. Üstelik tahsil etmemek Baro Yönetim Kurulu için görevi ihmal sayılır.
Old 01-11-2010, 22:48   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Kanun hükmüne rağmen, kanuna değil de bir başkasının "sözüne" güvenmek, ""Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine andiçerim."şeklindeki yeminin gereklerine de aykırı olabilir.
Old 01-11-2010, 23:07   #7
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Yasada öyle birşey yok. Üstelik tahsil etmemek Baro Yönetim Kurulu için görevi ihmal sayılır.
Bu ihlal "ihmalin en güzel hali" olsa gerek.
Old 01-11-2010, 23:12   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kanun hükmüne rağmen, kanuna değil de bir başkasının "sözüne" güvenmek, ""Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine andiçerim."şeklindeki yeminin gereklerine de aykırı olabilir.

Hırsızın hiç mi suçu yok demiş ya Nasreddin Hoca...

Genç meslektaşına, bir şey olmaz diyen ne olacak...
Old 01-11-2010, 23:15   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Hırsızın hiç mi suçu yok demiş ya Nasreddin Hoca...

Genç meslektaşına, bir şey olmaz diyen ne olacak...

Gecikme nedeniyle fazladan ödemek zorunda kalacağın gecikme faizini ve varsa başkaca zararlarını, (tazminat koşulları varsa!) o üstadından talep hakkın (süresinde olmak kaydıyla) her zaman bakidir.

Not: Konuyu dağıtmak yaptırıma tabi olabilir.
Old 02-11-2010, 10:01   #10
Av.Çirem NACZİTİT

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Avukatlık Kanunu'na baktınız mı?

Tabii ki...

Aslen söylemek istediğim şu: baro seçimi dahil diğer seçimlere de katılmama ve oy kullanmama hakkımın korunması gerekiyor. Anayasal bir hak olan 'düşünce ve kanaat hürriyeti' kapsamında oy kullanmama hakkı da tanınmalıdır.

Farazi olarak yazıyorum: ben hayata bakış açısıyla ve siyasi anlamda pasifist bir ideolojiyi benimsemiş olabilirim. 'Yönetilmek için seçmek' ideolojik manada bana yanlış gelebilir. Ancak anayasaya aykırı düzenlemelerle bu hakkın kullanılması engellenmiş oluyor.
Old 03-11-2010, 12:04   #11
Av.EErdem

Anayasal bir hak olan '' düşünce ve kanaat hürriyeti '' kapsamında boş oy kullanabilirsiniz. Ya da yasal olarak belirlenen para cezasını ödeyerek oy kullanmaya gitmeyebilirsiniz...
Old 05-11-2010, 12:26   #12
__av.zeynep__

Benim edindiğim bilgilere göre istanbul barosunun seçimlere katılamama cezasi 600 Tl idi.
Old 05-11-2010, 22:13   #13
emrahcevik

istanbul'da genel kurul iki gün sürüyor.

oylama ikinci gün yapılıyor. ilk günkü toplantıya katılmayıp yalnızca oy kullanmak için ikinci gün katılsak yine ceza yer miyiz?
Old 24-01-2012, 13:41   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emrahcevik

oylama ikinci gün yapılıyor. ilk günkü toplantıya katılmayıp yalnızca oy kullanmak için ikinci gün katılsak yine ceza yer miyiz?

Benim gibi 1 günlük ceza yersiniz.
Old 24-04-2012, 14:09   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan emrahcevik

Ben de 133 TL ceza yemişim. 1.gün katılmadığım için.

Alıntı:

Bu madde (bence de) kaldırılmalı Adli tip.
Old 25-04-2012, 13:26   #16
Av.Çirem NACZİTİT

Alıntı:
Yazan Av.EErdem
Anayasal bir hak olan '' düşünce ve kanaat hürriyeti '' kapsamında boş oy kullanabilirsiniz. Ya da yasal olarak belirlenen para cezasını ödeyerek oy kullanmaya gitmeyebilirsiniz...

Sn. Av. EErdem,

Yazınızı yeni gördüm ve üzerinden bir hayli zaman geçmiş olsa da yorum yapmak istedim:

Ben, düşünce ve kanaat hürriyeti kapsamında oy kullanma eylemine karşı olunabileceğini dile getiriyorum ama sizin çözüm öneriniz: 'oy kullan ama boş oy at' oluyor.

Bu çözüm hazetmediğiniz biri için 'sen yine sevme ama seviyormuş gibi yap' demekten farksız olmuş.
Old 03-10-2012, 14:09   #17
AVOY

İl dışında bulunulması gerekiyorsa, ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor?

Mazeret dilekçesi yazıp baroya fakslamak yeterli olur mu?
Bu dilekçeye rağmen borç çıkarırlar mı?
Eğer çıkarırlarsa il dışında bulunulduğunu belgelemeye gerek olacaktır sanırım. Yanlış mı düşünüyorum.
Old 03-10-2012, 16:38   #18
olgu

Alıntı:
Yazan Onur YAŞAR
İl dışında bulunulması gerekiyorsa, ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor?

Mazeret dilekçesi yazıp baroya fakslamak yeterli olur mu?
Bu dilekçeye rağmen borç çıkarırlar mı?
Eğer çıkarırlarsa il dışında bulunulduğunu belgelemeye gerek olacaktır sanırım. Yanlış mı düşünüyorum.

Mazeretinizi seçim kurulu başkanı (hakim) değerlendiriyor, kabul ederse sıkıntı yok, ancak kabul etmese para cezası var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi