Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İyİ Kİ Varsin Reklam YasaĞi !..

Yanıt
Old 15-11-2008, 09:37   #1
mubah

Varsayılan İyİ Kİ Varsin Reklam YasaĞi !..

Bir hukukçu olarak ilk kez bir yasağı meslekteki seviyenin düşmemesi adına destekliyorum.Reklam yasağının bir an olmadığını düşündüm ... iş ,adliyenin önüne çarşamba pazarı gibi tezgah açmaya kadar gider inanın .Garibim stajerler tezgahın başında bağırır.'gel !. ey maşallah avukata gel ' , diğer tezgahtaki ' avukat ,avukat ..kaya gibi avukat .'

Hayal gücümü biraz daha zorladığımda ; cüpplerimizin üzerinde markalar . Veya bu celse '......firmasının katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.'şeklinde LCD gösterisi.

Böyle iyi gibi arkadaşlar.Fazla küreselleşme bize yarar mı ?.Ne dersiniz.
Old 15-11-2008, 16:28   #2
SadeKahve

Adliye önlerinde arzuhalcilerden Avukatlara yer kalmadığını düşünüyorum
Old 15-11-2008, 19:23   #3
üye15547

benim oturduğum yerdeki bazı avukat meslektaşların büro tabelaları 3-4 metre uzunluğunda ben bunun da reklam yasağı kapsamında olduğunu hatırlıyor gibiyim.
Old 15-11-2008, 22:34   #4
avukatmurat

avrupadan yayın yapan bazı türk televizyonlarında avukatların reklamlarıyla karşılaşıyorum.İşinizi en iyi biz takip ederiz, masraf almayız falan diyolar. Bana çok abes geliyo. Gerçekten de ''iyi ki varsın reklam yasağı''
Old 16-11-2008, 02:35   #5
Av.Feridun Yurtsever

3-4 metre tabelalar kesinlikle reklam yasağına tabi... (En fazla 70X100 cm)Ancak meslektaşlarımızın hemen hemen tamamı reklam yasağını öyle veya böyle ihlal etmekte; üstü kapalı reklam yapmaktadır. Tabelalar, antetli kağıtlar ve en yaygın ihlal olarak da "hukuk bürosu" ibaresi; son olarak da internet sitesi(bana göre) ve sanki uzman avukatlık varmış gibi ifadeler... (Bazı Danıştay kararlarında "hukuk bürosu" ibaresinin ihlal olmadığı yer almaktadır.)
Old 16-11-2008, 02:51   #6
Av.Zafer Uğur

son olarak da internet sitesi(bana göre) ve sanki uzman avukatlık varmış gibi ifadeler... (Bazı Danıştay kararlarında "hukuk bürosu" ibaresinin ihlal olmadığı yer almaktadır.)[/quote]

Ben de birçok internet sitesindeki "Google reklamlarında" çeşitli hukuk bürolarının adına rastladım. Bu doğrudan reklâm değil mi? Barolar neden müdahale etmiyor?
Old 29-11-2012, 14:28   #7
suskun_juliette

Bilen bilir.Bursa'da bir avukat, sahibi olduğu danışmanlık (sigorta konusunda)şirketlerinin tabelalarını dizi dizi bürosunun olduğu daire hizasına asmıştır. Yakın zamanlarda alacak takip yönetimi konusunda bir şirket açmış, onun tabelasını da diğerlerinin yanına eklemiştir.Yetmemiş olacak ki; bu kez gazete ve bilboardlara ilan vermiştir. Tüm bunlarda vatandaşın alacağını garanti eder şekilde ibareler yer almaktadır.İsminin baş harfleriyle kurduğu şirketleri vardır meslektaşımızın.Hepsi avukatlık yasasındaki iş teminiyle ilgili maddeye aykırıdır.Ama en son olan olayla artık pes demiş bulunuyorum.Borçlumuza gönderdiğimiz avukat mektubunda bizim büromuzun ünvanı üzerinde bu kişinin alacak takip merkeziyle ilgili reklamını gördüm.Postaneyle anlaşmış reklam vermiş.Düşünsenize on adet ihtar mektubu göndersem, on kişiye onu duyurmuş olacağım.Bizi alet etmesine pes diyorum.Reklam yasağı mı?Kime uygulanıyor bu yasa oldukça şüpheliyim.
Old 29-11-2012, 14:39   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Bilen bilir.Bursa'da bir avukat, sahibi olduğu danışmanlık (sigorta konusunda)şirketlerinin tabelalarını dizi dizi bürosunun olduğu daire hizasına asmıştır. Yakın zamanlarda alacak takip yönetimi konusunda bir şirket açmış, onun tabelasını da diğerlerinin yanına eklemiştir.Yetmemiş olacak ki; bu kez gazete ve bilboardlara ilan vermiştir. Tüm bunlarda vatandaşın alacağını garanti eder şekilde ibareler yer almaktadır.İsminin baş harfleriyle kurduğu şirketleri vardır meslektaşımızın.Hepsi avukatlık yasasındaki iş teminiyle ilgili maddeye aykırıdır.Ama en son olan olayla artık pes demiş bulunuyorum.Borçlumuza gönderdiğimiz avukat mektubunda bizim büromuzun ünvanı üzerinde bu kişinin alacak takip merkeziyle ilgili reklamını gördüm.Postaneyle anlaşmış reklam vermiş.Düşünsenize on adet ihtar mektubu göndersem, on kişiye onu duyurmuş olacağım.Bizi alet etmesine pes diyorum.Reklam yasağı mı?Kime uygulanıyor bu yasa oldukça şüpheliyim.

Tam olarak anlayamadım, bu kişi avukatlık mı yapıyor, yoksa ortak olduğu şirketler mi var?

Bahsettiğiniz şirketlerin avukatlıkla bir ilgisi yok çünkü.
Old 29-11-2012, 17:53   #9
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Tam olarak anlayamadım, bu kişi avukatlık mı yapıyor, yoksa ortak olduğu şirketler mi var?

Bahsettiğiniz şirketlerin avukatlıkla bir ilgisi yok çünkü.

Sayın Meslektaşım,
Avukat kendisi.Aynı zamanda bahsettiğim limited şirketlerin ortağı.

Sitesinden alıntıdır.
'Limited Şirket olarak Bursa'da kurulmuştur. Temeli hukuki takip uzmanlığı olan şirket bünyesinden özel donanımlı ve eğitimli personellerimiz çekirdek kadromuzu oluşturmaktadır. İnsan ilişkileri kuvvetli, hukuki gelişmelere hakim, teknolojinin getirdiği tüm olanaklardan faydalanmasını bilen ekibimiz sizler için en iyi hizmetleri üretiyor.'
Old 29-11-2012, 21:10   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Sayın Meslektaşım,
Avukat kendisi.Aynı zamanda bahsettiğim limited şirketlerin ortağı.

Sitesinden alıntıdır.
'Limited Şirket olarak Bursa'da kurulmuştur. Temeli hukuki takip uzmanlığı olan şirket bünyesinden özel donanımlı ve eğitimli personellerimiz çekirdek kadromuzu oluşturmaktadır. İnsan ilişkileri kuvvetli, hukuki gelişmelere hakim, teknolojinin getirdiği tüm olanaklardan faydalanmasını bilen ekibimiz sizler için en iyi hizmetleri üretiyor.'

Bu kişiyle Baronun ilgilenmesi gerekiyor bence...
Old 30-11-2012, 10:22   #12
Av. Hulusi Metin

Bir Türk Avukatlık Ortaklığı (Av.K.m.44/B), uluslararası bir hukuk şirketine ortak olabilir ve bunu basılı evrakında kullanabilir mi?

"(Bir Türk Avukatlık Ortaklığı ismi) is a Member Firm of (Uluslararası bir hukuk şirketi) …

( X Türk Avukatlık Ortaklığı), Uluslararası ( W) hukuk şirketinin ortağıdır" .

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi