Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı çocuk velayeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2012, 18:19   #1
Konuk

Varsayılan evlilik dışı çocuk velayeti

evlilik dışı 4 yaşında bir kızım var 4 yıllık beraberlikten sonra 4 ay önce babasından ayrıldım bir hafta onda bir hafta bende kalacaktı benden ayrılınca nikahlı oldugu eşiyle barıştı ondan da bir oglu var ancak kızımı bana vermiyorlar ısrarla aldıgım zamanda 2gün sonra arayıp geri getirmemi istiyorlar kızım gitmek istemiyor onu dövdüklerini söylüyor bu arada kızım babasının soyadını taşıyor anne olarak benim adım yazıyor en son aldıgımda geri vermedim karakola gidip savcı kararıyla gece vakti sivil polis gelip kızımı benden alıp ona verdi onun soyadını taşıdıgı için ancak tmk 337.maddesi kızın velayetinin bende olmasını söylüyor babası artık kızımı bana göstermiyor kızımı alabilmem için ne yapmam gerekiyor nereye müracaat edebilirim bana yardımcı olur musunuz
Old 14-07-2012, 08:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Belirtmiş olduğunuz gibi evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annededir.Baba çocukla kişisel ilişki kurulması için dava açmak durumundadır.

Olayınızda böyle bir mahkeme kararı olmadığı anlaşılıyor.Bu nedenle çocuğun babaya teslim edilmesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır.Velayet hakkı olmayan tarafın bu biçimde çocuğu yanında bulundurması ve teslim etmemesi suçtur.

Bundan sonra hak ihlali olmaması için

En yakın aile mahkemesine başvurarak;

1-Çocuğun velayetinin tarafınızda olduğunun tespitini,

2-Çocuğun size teslimini,

3-Babanın şiddet olarak tanımlanan hak ve özgürliklerden yoksun bırakma eylemlerinin yasaklanmasını talep edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanız yararınızadır.
Old 16-07-2012, 18:11   #3
Konuk

İlgi gösterip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. ben bu durumu dilekçe ile birlikte nüfus kayıt örneği ve yargıtay karar örneği ile savcılığa bildirmeyi düşünüyorum.babasının çocugu bana göstermediğini savcılık kararı ile onun soyadını taşıdıgı için benden alıp ona verdiklerini dilekçede belirtip savcılıga bildirsem sonuç alabilir miyim bir haftadır 6 avukatla görüştüm hepsi farklı şeyler söyledi ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olur musunuz en çabuk kızımı nasıl geri alabilirim adliyeler tatile girecek ve ben kızımı göremiyorum yardımınızı bekliyorum.
Old 16-07-2012, 18:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğun size teslimi için Aile Mahkemesine açıklanan usulle başvurmanızın daha uygun bir girişim olacağını düşünüyorum.
Old 17-07-2012, 10:56   #5
Av. Hatun Olguner

Habibe Hanımın belirttiği gibi velayeti kendisinde olmayanm çocuğu kaçırmak ve alıkoymak suçtur. C. Savcılığına şikayet edebilirsiniz.

AİLE DÜZENİNE KARŞI SUÇLAR

ÇOCUĞUN KAÇIRILMASI VE ALIKONULMASI SUÇU

TCK Madde 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dâhil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması hâlinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek fıkra: 06.12.2006 - 5560 S.K.10.md) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Old 24-07-2012, 09:21   #6
Konuk

size söyleiğim gibi savcılıga gittim şikayet dilekçesiyle tmk 337 maddesini belirten dilekçeyle ertesi gün kızımı alıp bana getirdiler artık yanımda velayeti kanunen bende olduğunu söylediler ancak elimde bir belge yok bir sorun olur mu ilerde babası bir daha alabilirmi
Old 25-07-2012, 20:59   #7
Av. Hatun Olguner

Kanuna göre evlilik dışı çocuğun velayeti annededir.(TMK M 337) Bu kanun maddesi yeterli bir belgedir.

TCK madde 234 ise velayeti kendisinde olmayan çocuğu annesinin yanından kaçırmak ve alıkoymak suçunu tarif etmektedir. Bu maddeye göre savcılığa suçduyurusu yapın.
Baba hakkında dava açılır ise bir daha çocuğu kaçırmaya cesaret etmeyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi