Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ziynet eşyaları ile alınan ev

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2014, 13:07   #1
asiye_bulut

Mutsuz Ziynet eşyaları ile alınan ev

slam ben hayat kast onur kırıcı davranış nedeniyla boşanma davası açtım 5 yılı aşkın bir süre sonunda bitti ama malae boşanmayı ben açtığım için beni mahkeme 100/50 kusurlu buldu tazminat vermedi (2002 kanununa girmediği için 20 yıllık evimden bana hak vermedi çocuklarımın hakkınıda gözetmedi çocuk başına 100 tl bana 200 tl nafakayla sonuçlandı benim 4 tane küçük okuyan kız çocuğum var çocuklarım küçük ve okuyor oldukları için çalışamıyorum şimdi eski eşim hergün kapıma yabancı erkekleri göndriyor evi terketmem içim tehtit ediyor ben ev için mal paylaşım davası açıcam ama bunun için yeterli imkanım yok bana evin 100/15 harç yatırmam gerektiği söylendi benim ne yapmam gerekiyor halen içinde oturugumuz evi alırkande ben eşime tüm ziynet eşyalarımı vermişti bu ev bölelike alındı şimdi alilesinin yardımıyla adlığını bu evde benim hakım olmadığını söylüyor lütfen bana yardımcı olun saygılarımla
Old 12-03-2014, 21:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Boşanma davasında : boşanma , nafaka ,velayet ve tazminatlar hakkında karar verilir.Boşanma davasında evlilikte alınan ev ile ilgili karar verilmez.Dava içinde bu yönde harcını ödeyerek talepte bulunsanız bile mahkeme bu davayı ayırır.

Mesajınızdan boşanma davasında bu istekte bulunduğunuz fakat harcını ödemediğiniz için hakimin bu konuda bir karar vermediği sonucu çıkarılabilecektir.

Bu nedenle eşinizin adına kayıtlı taşınmaz için katkı payı katılım alacağı davası açmak isterseniz boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde bu davayı açmalısınız.

Dilerseniz katkı payı davası açmayarak tarafınıza düğünde takılan takıların bedellerinin aynen iadesi veya faizi ile ödenmesi için de dava açabilirsiniz.

Davada alacağınızın miktarı belli olmadığından -fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak-çok düşük bir miktarı dava değeri gösterebilir ve bu değer üzerinden harç ödeyerek davayı açabilirsiniz.Bilirkişi alacağınızı tespit ettiğinde bu miktar üzerinden harcı tamamlamanız mümkündür.

Eğer açılış için bile ödeme zorluğu çekecekseniz:

1-Baroya başvurarak tarafınıza ücret ödemeyeceğiniz bir avukatın atanmasını isteyebilirsiniz.

2-Dava açıldığında yargılama giderleri ve harçlar bakımından adli yardım talep edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi