Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cekismeli bosanma..mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 23-04-2010, 03:17   #1
Konuk

Varsayılan cekismeli bosanma..mal paylaşımı

merhaba benım sorum;2002 yılında evlendım evlılıgım boyunca esımle hıc anlasamadım cok sorumsuz bı kısılıgı vardı borc alır odemez sureklı yalan soyler en ufak bı tartısmada evden gıder duzenlı calısmaz calıstıgı zaman maasından eve harcama yapmaz orda burda yer.ben evımı bu zamana kadar evımde cocuk bakarak gecındırdım. 3 tanede kendı cocugum var.kendı cocuklarımda oldugu ıcın baska bır ıste calısamadım.bu sekılde sıkıntılı evın maddı ve manevı yukunu alarak gecımımı surdurmeye devam ettım.bı gun esım sehır dısında ıyıde bı maası oldugunu soyledıgı bır ıste calısmak ıcın basvurdugunu soyledı bende kabul ettım 4 ay kadar calıstı bende ev almak ıstedıgımı soyledım bırıktırdıgım param vardı fakat banka kredısı ıcın maas bodrom yoktu esıme rıca ettım kendı maas bodrosunu vererek banka kredısı ıle ev aldık.tabı ev onun uzerıne oldu ama odemelerı ben yaptım hıc ama hıc bı katılımı olmadı aylık odemelerde.suan borcu bıtmek uzere evı uzerıme nıhayet alıcam inş derken esımle ayrılık kararı aldık sebebı bı baska bayana asık oldugu soylemesı,esım den evı yanı tapusunu benım uzerıme yapmasını ıstedım ve suan benım uzerıme fakat banka kredısı onun uzerıne bosanma davası actım anlasmalı bosanmada mutabık olamadık.cekısmelı olcak sımdı bu evı senden alıcam dedı mal rejımıne gırdıgını soyluyo ama bılıyokı hıc bı hakkı yok. bunu nasıl ıspatlıyabılırım.yarısını dahı vermek ıstemıyorum cunkı kendım odedım halada oduyorum.1 ayın taksıdını bıle odemedı.odemıs oldugum banka dekontları bende hepsı mevcut.baska nasıl esımın bu almıs oldugum ev de bır hakkının bulunmadıgını ıspatlıyabılırım.lutfen yardımcı olun.tesekkur ederım.
Old 23-04-2010, 16:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ev, 2002 yılı sonrası evlilik birliği içinde karşılığı ödenerek alınmış olduğundan, taraflar başka bir mal rejimini de seçmemişlerse edinilmiş mal kapsamındadır.

Eğer bu mal üzerinize satış biçiminde geçmiş ise yine edinilmiş mal kapsamında kalır ve tapusu adınıza olan evde eşinizin "tasfiye payı" alacağı mevcuttur.

Eşiniz tasfiye payı alacağını şartları varsa dava ve talep edebilir, konu hakkında mahkemenin karar verebilmesi için "boşanmanın kesinleşmesi" gerekir.

Sayın Katılımcı,

Mal tasfiyesi profesyonellik gerektirir, oldukça detay barındırmaktadır, aleyhinize dava açılması halinde lütfen bir avukatın doğrudan bilgisi ile hareket ediniz.

Saygılar.
Old 23-04-2010, 16:29   #3
av.sebahattin

Sayın Konuk;
Olayınızın basit cevaplar içermemesi ve usul hukukune ilişkin nedenlerle haklarınızı doğru iddia ve ispat edebilmeniz için bir avukattan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Genel olarak, evliliğiniz yeni medeni kanununa tabi olduğundan edinilmiş mallara katılma rejimine tabiidir. Buna göre bir eşin çalışmasının karşılığı olan edinimler edilmiş mal olarak görülür. Fakat eğer bir eş bir malın kişisel malı olduğunu iddia ediyorsa bu iddiasını ispat etmek zorundadır. Ödeme dekontlarının sizde bulunması bir evlilik birlikteliği olduğu için kesin delil olarak görülmeyecektir.(Ödeme halinde banka dekontlarında ödeyenin ismi v.s çoğunlukla görünmemektedir) Fakat tapunun daha sonrasında size ne şekilde devredildiği önemlidir. Bağışlama, satım v.d.
Old 24-04-2010, 14:41   #4
Konuk

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. bu ev eşim tarafından bana satışı yapıldı. ben 4 aydır eşimden ayrı yaşıyorum ve hiç bir maddi yardım görmüyorum. bu durumda çocukların ve kendi maışetim bana çok ağır geldi bankaya olan her ay ev taksidim 1,100 tl ödemekte zorlandım. kredi alırken babam kefildi bu nedenle bende evi kefile noterden rayış bedeline sattım.. şuan ev yada tabu benim üzerime degildir. buna rağmen eski eşim bir hak talep edebilirmi?.

Elbetteki birşeyi iddaa ediyorsam bunun ispatı ile sorumluyum ben evde eşimin kredi çekmem için maaş bodrosundan başka katkısı bulunmamaktadır. hiç bir taksidi ödememiştir öyleki kendi şahsi harcamaları nedeniyle kredi kartına haciz gelmiştir. böyle bir adamın kendi şahsi harcamaları için bile haciz gelen birinin bu evde hakkı olması imkansız, elinde ne bir taksid ödeme dekontu nede bir para havalesi , ödemesi yaptıgına dair hiç bir delil bulunmamaktadır. hatta Kredi Cektigim Banka'da ayrı yaşadıgım 4 ay içinde ev taksidimi yatırırken bu adamın kredi kartı hesabı bir olduğu için hacizli olan borçuna benim ödediğim taksid geçti baya munakaşa ettik. artık ödeme yaparken bu ev borçudur diye bankanın görevlisine söylüyorum ordan onun borçuna geçmesin diye hemen ev taksidine aktarıyorlar.

Bunlar benim lehime delil olabilirmi?

Saygılar.
Old 25-04-2010, 00:44   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimdir.Eşler başka bir sözleşme yapmamaışlar ise evliliklern 1 OCak 2002 den sonraki dönemi ve yine bu tarihten sonra evlenenler bu yasal mal rejimine tabi olurlar.

Bu rejimde evllik sırasında karşılığı verilerek edinilmiş malların değeri üzerinde (boşanma,ölüm ,evliliğin iptal vb.) mülkiyet sahibi olmayan eşin tasfiye alacağı isteme hakkı vardır.
Mülkiyet sahbi olmayan eşin bu malın alınmasına doğrudan br katkısı olması gerekmez.Hatta eş çalışmamaış dahi olabilir.

Bu nedenle öncelikle eşnizin katkısı yoktur savunmanızın yasal karşılığı bulunmadığı gibi,taşınmazın parasını ödeyen kişi de ayrıca eşiniz görünmektedir.

2-Mal rejmi tasfiye alacğı davasında dava konusu ,dava açıldığı tarihte mevcut olan malların değeri yargılama konusunu oluşturacaktır.Sizin olayınızda eşinizin size,sizin kefile evi devretmeniz sebebi ile tasfiyete konu bir mal da bulunmamaktadır.Evi tapudan devretmiş iseniz dava bu kez tahsil ettiğiniz para üzerinden yürütülebilecektir.

3-Boşanma davasının kesinleşmesi üzerine açılacak tasfye davasında ,tasfyeye konu mllar diğer eşin katılım alacağını azaltmak niyeti ile veya olağan dışı bağış biçiminde elden çıkarılmış ise hesaplamaya dahil edilecktir.Eksik kalan kısım için bu devirden yararlananlara daha önceden ihbar edilmek koşulu ile dava yöneltilebilir.

4-Malik olmayan eş tasfiye alacağı talep ettiğinde zina ve cana kast sebebi ile kusurlu ise hakim eşin payını azaltır veya kaldırır.

Sonuç:Mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi