Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk ve istismar

Konuyu Kilitleyin
Old 28-03-2018, 11:01   #1
Konuk

Varsayılan çocuk ve istismar

Merhabalar.
Ben yaklaşık 12 ve 15 yaşlarımdayken 2 farklı komşumuzun istismarına maruz kalmıştım. Fakat korktuğum için bunu hiçbir adli makama ya da herhangi bir karakola bildirmemiştim. Sadece olayın üstünden baya bir süre geçtikten sonra anneme ve bir arkadaşıma anlatabilmiştim. Şu anda 17 yaşındayım, lise son sınıf öğrencisiyim. Okuldaki rehber öğretmenimle sıkıntılarımı derslerimi konuşurken annemle sürekli anlaşamadığımı ve beni bahsettiğim arkadaşımla görüştürmek istemediğini ama annemin de benim istemediğim insanlarla görüştüğünü, onların bana zarar verdiklerini ve hala da psikolojik olarak rahatsız ettiklerini anlattım. Daha sonra öğretmenim "Ne zararı verdiler?" dedikten sonra ben yaşadığım şeyleri anlatmaya karar verdim. Öğretmenim de hemen tutanak tutma zorunluluğundan bahsetti ve tuttu. Ben de imzaladım. Evimden ayrılmak zorunda kaldım ve teyzemlerde kalıyorum. Emniyetten çağırıldım ifade için her şeyi anlattım daha sonra ÇİM'e götürüldüm. Ordaki ifademde olayı o zamanlarda bir arkadaşıma anlatmış olduğumu da söyledim ve onun adı soyadı alındı.ÇİM'den çıktıktan sonra apar topar savcı kararıyla esirgeme yurduna verildim. Okuluma devam edemedim ve orada bir süre kaldıktan sonra valilik kararıyla teyzemde kalmam şartıyla yurttan çıkarıldım. Buraya kadarki süreçte çok kez karşı tarafın "Vazgeç, senin de hayatın yanar, adın çıkar mahallede, rezil olursun." söylemlerine maruz kaldım. Bahsettiğim arkadaşımın ifadesi 2 kez alındı. Yine bu süre zarfında karşı taraf arkadaşıma da "Aradan çekilsin, mahkemeden sonra ikisine de dava açarım, gerekirse tüm servetimi ortaya koyarım, o bu işe karışmasın." şeklinde baskı uyguladılar. Fakat onun ailesinin haberi yoktu ve yakın zamanda böyle bir şey için ifade verdiğini öğrendiler ve arkadaşım ailesiyle sürekli tartışma içerisinde. Kafası çok karışık ve ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Sorularım şunlar: Bu mahkemenin sonucu tahmini neler olabilir, karşı taraf açısından? Annem ceza alabilir mi? Mahkemeden sonra şikayet davasının sonucunda ben ve arkadaşım ceza alabilir miyiz ve arkadaşım ifadesini yenileyerek aradan çekilmek istiyorum derse benim açımdan ve dava açısından sonuç değişebilir mi?
Yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim, iyi günler.
Old 30-03-2018, 15:45   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar.
Ben yaklaşık 12 ve 15 yaşlarımdayken 2 farklı komşumuzun istismarına maruz kalmıştım. Fakat korktuğum için bunu hiçbir adli makama ya da herhangi bir karakola bildirmemiştim. Sadece olayın üstünden baya bir süre geçtikten sonra anneme ve bir arkadaşıma anlatabilmiştim. Şu anda 17 yaşındayım, lise son sınıf öğrencisiyim. Okuldaki rehber öğretmenimle sıkıntılarımı derslerimi konuşurken annemle sürekli anlaşamadığımı ve beni bahsettiğim arkadaşımla görüştürmek istemediğini ama annemin de benim istemediğim insanlarla görüştüğünü, onların bana zarar verdiklerini ve hala da psikolojik olarak rahatsız ettiklerini anlattım. Daha sonra öğretmenim "Ne zararı verdiler?" dedikten sonra ben yaşadığım şeyleri anlatmaya karar verdim. Öğretmenim de hemen tutanak tutma zorunluluğundan bahsetti ve tuttu. Ben de imzaladım. Evimden ayrılmak zorunda kaldım ve teyzemlerde kalıyorum. Emniyetten çağırıldım ifade için her şeyi anlattım daha sonra ÇİM'e götürüldüm. Ordaki ifademde olayı o zamanlarda bir arkadaşıma anlatmış olduğumu da söyledim ve onun adı soyadı alındı.ÇİM'den çıktıktan sonra apar topar savcı kararıyla esirgeme yurduna verildim. Okuluma devam edemedim ve orada bir süre kaldıktan sonra valilik kararıyla teyzemde kalmam şartıyla yurttan çıkarıldım. Buraya kadarki süreçte çok kez karşı tarafın "Vazgeç, senin de hayatın yanar, adın çıkar mahallede, rezil olursun." söylemlerine maruz kaldım. Bahsettiğim arkadaşımın ifadesi 2 kez alındı. Yine bu süre zarfında karşı taraf arkadaşıma da "Aradan çekilsin, mahkemeden sonra ikisine de dava açarım, gerekirse tüm servetimi ortaya koyarım, o bu işe karışmasın." şeklinde baskı uyguladılar. Fakat onun ailesinin haberi yoktu ve yakın zamanda böyle bir şey için ifade verdiğini öğrendiler ve arkadaşım ailesiyle sürekli tartışma içerisinde. Kafası çok karışık ve ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Sorularım şunlar: Bu mahkemenin sonucu tahmini neler olabilir, karşı taraf açısından? Annem ceza alabilir mi? Mahkemeden sonra şikayet davasının sonucunda ben ve arkadaşım ceza alabilir miyiz ve arkadaşım ifadesini yenileyerek aradan çekilmek istiyorum derse benim açımdan ve dava açısından sonuç değişebilir mi?
Yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim, iyi günler.

Sayın Katılımcı,

-Sorunuz çok net değil. Arkadaşınız bu olayın neresinde? Karşı taraf kim? Sizi istismar eden mi? Aradan çekilmek ile neyi kastediyorsunuz?

-Anladığım kadarıyla; anneniz sizin istismar edildiğinizi biliyor ve göz yummuşsa ceza alır.

-Daha net yazarsanız daha net cevaplar alabilirsiniz.

-Hukuki probleminizin her aşamasında bir avukattan yararlanmanız yararınıza olacaktır. Buna Maddi durumunuz elvermiyorsa Baro Adli Yardıma başvurabilirsiniz.
Old 31-03-2018, 13:40   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
İstismar olayı olduktan sonra ben sadece anneme ve arkadaşıma anlatabilmiştim. Bu yüzden arkadaşımdan da ifade alındı.
Evet, karşı taraf dediğim beni istismar eden insan ve ailesi. Arkadaşıma baskı kurup ifadesini geri çekmesini söylediler,keza bana da aynı baskıyı kurdular, yoksa bana da arkadaşıma da şikayet davası açarlarmış. Şikayet davasının sonucu ne olabilir, onu merak ediyorum.
Aradan çekilmekle kastettiğim yani arkadaşım ifadesinde benim yaşadığım her şeye inandığını, bana güvendiğini, istismar eden tarafın böyle bir suçu işleyebileceğini ve yaşadığım şeylerden haberi olduğunu söylemişti.Şimdi ifadesini geri çekerse dava açısından bir şey değişir mi, bunu merak ediyorum.
Bir de annem başından beri biliyordu evet, en fazla ne cezası alabilir?
Son olarak da dediğim gibi bu istismar olayları çok önceden yaşadığım olaylar, bu yüzden bu suçu işleyenlerin çok büyük bir ceza almalarını beklemiyorum ayrıca iki taraf da hiçbir şey kanıtlayamaz. Ne onlar yapmadıklarını kanıtlayabilir ne de ben yaptıklarını. Bu yüzden davanın sonuçları neler olabilir tahmininizce, benim ceza almam gibi durum söz konusu olabilir mi veya arkadaşımın?
Bunu da cevaplarsanız çok sevinirim, iyi günler.
Old 03-04-2018, 12:43   #4
Av. Hatun Olguner

Cinsel istismar suçlarında en önemli delil mağdurun beyanıdır. Yani sizin ifadeniz en önemli delildir. Sizi istismar eden kişinin şikayeti sonucu cezalandırılmanız sözkonusu olmaz. Aksine sizin şikayetiniz ve beyanınız üzerine sizi istismar eden kişinin
bir ceza alma olasılığı vardır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi