Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

ceza hukuku yargitay karari incelemesi nasil olur acaba?

Old 01-12-2006, 20:07   #1
senemp

Varsayılan ceza hukuku yargitay karari incelemesi nasil olur acaba?

Hirsizlik ve eksik tesebbus konusu ile ilgili bir karar var elimde ve inceleme yapmam gerekiyor. Ancak nasil yapacagimi bilmiyorum tam olarak. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Saygilarimla.
Old 01-12-2006, 21:46   #2
Tiocfaidh

Yaptığınız incelemeyi ve bu incelemeyi ne maksatla yaptığınızı biraz daha açabilir misiniz? Bir önceki TCK yürürlükteyken hırsızlık suçunun eksik teşebbüsle işlenebileceğine dair doktrin kararları vardı, ancak Yargıtay hırsızlık suçuna eksik teşebbüsü kabul etmemekteydi. Yeni TCK'nın yürürlüğe girmesiyle eksik-tam teşebbüs ayrımı da, haliyle hırsızlık suçuna ilişkin bu tartışma da ortadan kalktı. Bu yüzden eski TCK'nın yürürlük döneminden kalma bir inceleme mi, yoksa mevcut TCK ile eski TCK arasında bir kıyaslama mı yapıyorsunuz bilemiyoruz. Yapmakta olduğunuz inceleme hakkında kısa bilgiler verirseniz amacınıza uygun olarak site üyelerinden yardım alabilirsiniz. Sorduğunuz sorunun şu haliyle hangi konuda yardım istediğinize vakıf olmak biraz güç.

Saygılar
Old 01-12-2006, 21:51   #3
senemp

Benim elimde bir yargitay karari var, olayda hirsizlik soz konusu ancak hirsiz isyerine giriyor ve kiymetli esya bulamayip birsey almadan cikiyor. Benim asil sorum yani hocanin benden asil istedigi bu elimde bulunan yargitay kararini alip inceleme yapmam ancak ben bu incelemeyi nasil yapacagimi bilmiyorum. Karar 2005 yilina ait.
Old 10-12-2006, 17:25   #4
Kemal Yıldırım

Sayın Senemp, kısa bir süre içinde ayrıntılı bilgi vereceğim size,genel olarak biliyorum ama kağıt üzerinde uyulması gereken kurallar var..Bildiririm size..kolay gelsin..Sizin olayınız baya bi tartışmalı zaten..aşağıda ki linkte de bu oalya benzer olay var..fakat anladığım kadarıyla sizin ihtiyacınız sadece karar incelemesinin nasıl yapılacağı ile ilgili..Ama burdaki olayıda örnek mukabilinden incelemenizde sunabilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8704
Old 10-12-2006, 17:43   #5
A.Turan

Sorunuzu biraz daha açık yazar mısınız?
Old 10-12-2006, 17:53   #6
Kemal Yıldırım

Aslında ortada bir sorun yok Turan Bey..Sadece bir yargıtay kararı nasıl incelenir bu öğrenilmek istenmiş..
Old 10-12-2006, 22:02   #7
senemp

evet tek sorunum inceleme yapamiyor olmam..yardiminiz icin cok tesekkur ederim..
Old 11-12-2006, 21:06   #8
Kemal Yıldırım

KARAR TAHLİLİ

Yargı kararları,hukukun önemli kaynaklarından birini oluşturur.Kanunlarda yer alan normlar, yargı kararları ile dinamik hale gelir.Yargı kararları hukuk öğreniminde de önemli yer tutar.Zira kuramsal olarak öğretilen esaslar ve yasa hükümleri yargı kararları ile somutlaşır. Böylece öğrenci bir yandan her zaman başvuracağı ve kullanacağı yargı kararları ile ilk defa temasa geçmiş ve uygulama ile bağlantı kurmuş, diğer yandan öğrendiği kurumsal bilgileri daha iyi kavrayabilme olanağına kavuşmuş olacaktır.

Karar tahlili şu sistematik içinde yapılmalıdır:

1-Olayın Özeti:

Bu bölümde kısaca olay özetlenir.Yani gerçekleşmiş olay hukuki bilgi vermeksizin anlatılır.Bu kısımda kararın incelenmesinde argüman olarak kullanılacak olayın özellikleri belirtilir.Örneğin olayın nerede, ne zaman, kimler arasında,ne şekilde gerçekleşmiş olduğu gibi.

2-Mercilerin Çözümü:

Bu bölümde somut olaya ilişkin mahkeme kararları gerekçeleri ve karşı oy yazıları ile birlikte belirtilir. Örneğin Yerel Mahkemenin Kararı,Yargıtay Ceza Dairesinin Kararı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararı gibi.Bu bölümde özellikle gerekçelerin vurgulanmasında büyük önem vardır.

3-Çözümü Gereken Hukuki Problem:

Bu bölümde çözümlenmesi gereken hukuki problem ve hukuki problemler tespit edilir. Bu bölümde açıklama yapılmaksızın hukuki problem ya da problemler birer cümleyle sıralanır.Örneğin töre saikıyla işlenen suçlarda haksız tahrik hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı veya hırsızlık suçunda suçun tamamlanma anı sorunu gibi.

4-Görüşümüz:

Bu bölümde ise, kendi görüşümüz gerekçelendirilerek yazılır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bu bölüm haricinde kesinlikle kendi görüşümüzün yazılmamasıdır. Burada öncelikle olaydaki hukuki soruna ilişkin olarak genel bilgi verilmelidir.Genel bilgiler verirken atıf yapmak suretiyle konuyla ilgili olarak öğretide yer alan görüşlere yer verilmeli, mevzuatta yer alan düzenlemeler önceki benzer içtihatlar birlikte değerlendirilmelidir. Çözümlenmesi gereken hukuki soruna ilişkin varmış olduğumuz sonuç mercilerin çözüm şekillerinde bir tanesine uygun olabileceği gibi, tamamen farklı bir sonuçta olabilir.

Kaynak: Doç. Dr. Veli Özer Özbek, Pratik Çalışma Kitabı, Genel Hükümler(2006)
Old 17-11-2008, 22:32   #9
Av. Halil İbrahim Çelik

Varsayılan Yargıtay karar analizi

evet efendim sorum hukuk fakültesinde genelde sınavlarda sorulan yargıtay kararını incelemek ve analiz etmek bu konuda çok büyük bir eksiğim var. hala birkaç dersimi bu konudaki eksikliğim dolasıyıla geçemedim. özellikle ceza hukuku alanında yargıtay kararı analizleri konusunda eksiğim var.ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi