Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumu kendi nüfusuma alabilir miyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2014, 23:39   #1
Konuk

Varsayılan çocuğumu kendi nüfusuma alabilir miyim

Merhabalar biz oğlumun babasıyla yaklaşık 2 yıldır boşanmaya uğraşıyoruz henüz davamız sonuçlanmadı bu sırada eski eşim kendisinden ve babasından oğlum miras alacaklısı olacak diye göz korkusuyla ailesiyle birlikte oğlumu nüfusundan sildirmeye uğraştılar evlatlıktan red etme yollarını aradı fakat hiçbir sonuca ulaşamadı oğlum 2 yaşında 4 aylıkken ayrıldık ve o zamandan beridir oğlumu asla görmüyor ben de iyice kinlendiğim için oğlumun onun soyadını taşımasını istemiyorum kendi ailemin soyadını verebilme gibi bir hakkım olabilir mi ya da farklı bir yolu var mıdır beni aydınlatırsanız çok memnun olucam cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 15-03-2014, 12:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuz anne ve baba evli olarak dünyaya geldiğniden babanın, diğer bir anlatımla ailenin soyadını alacaktır. Çocuğun soyadı bu surette belirlendikten sonra onun soyadını velayet hakkına vesair nedenlere dayanarak değiştirmek Türk Medeni Kanununun 321. maddesindeki düzenleme karşısında mümkün değildir. Ancak çocuk, ergin olduktan sonra Türk Medeni Kanununun 27. maddesindeki koşulların varlığı halinde soyadını her zaman değiştirmek hakkına sahiptir.

Velayet hakkına dayalı olarak açacağınız soyadı değişikliği davası yukarıdaki sebeple reddedilecektir. Çocuğunuzun nüfus kütüğü üzerinde de değişiklik yapamazsınız.

Hukuki sorunlarınızı doğrudan avukat desteği ile çözünüz.

Saygılarımla,
Old 16-03-2014, 00:06   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim Ufuk bey mümkünse birşey daha sormak istiyorum oğlumun babası da oğlumu kendi nüfusundan sildirmek için yasal yollar araştırıyor bunun imkanı var mı evlatlıktan red edebilir mi
Old 16-03-2014, 18:56   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için çok teşekkür ederim Ufuk bey mümkünse birşey daha sormak istiyorum oğlumun babası da oğlumu kendi nüfusundan sildirmek için yasal yollar araştırıyor bunun imkanı var mı evlatlıktan red edebilir mi
Sayın Katılımcı,

Babanın açması gereken dava Soybağının Reddi davasıdır.

Koca, davayı, doğumu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sırada başka bir erkek ile cinsel ilişkide bulunduğunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde açmak zorundadır (TMK.md.289/1).

Gecikme haklı bir nedene dayanıyorsa soybağının reddi ile ilgili bir yıllık süre bu sebebin ortadan kalktığı tarihten başlar. (TMK.md.289/son)

Eğer baba davayı süresinde açmış ise; mahkeme işin esasına girerek kan ve genetik bulgular yönünden araştırma yaparak gerçeği ortaya çıkarmaya çalışır.

Böyle bir davayla karşı karşıya kalırsanız, haklarınızı bir avukatla birlikte takip ediniz.

Saygılarımla
Old 16-03-2014, 23:36   #5
Konuk

Böyle bir dava henüz açılmadı fakat açılsa dahi çocuğum onun çocuğu her incelemede de doğruyu ıspatlarım o sadece annesinin beni sevmeyişinden dolayı anne baskısıyla bunları yapmaya çalışıyor yaptığınız açıklamaya göre oğlumu nüfusundan sildiremeyeceği görünüyor beni çok aydınlattınız değerli ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ediyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi