Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin Ailesinin Yanında Oturma ve Psikolojik Şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2014, 11:08   #1
Konuk

Mesaj Eşimin Ailesinin Yanında Oturma ve Psikolojik Şiddet

Merhabalar,
4 aylık evliyim ve hamileyim ve eşimin ailesiyle oturmak zorundayız. Eşim evlenmeden önce alkol kullanırdı ancak evlenince durumların değişeceğine dair kendisi ve ailesi vaatte bulunmuştu. Ne yazıkki bu huyu değişmedi ve neredeyse gün aşırı alkol alıp yatak odasında bulunan tv.nin sesini açar, kendi kendine şarkılar söyler, sözlü tacizlerde bulunur, herkesi ve apartman sakinlerini dahi rahatsız eder (daha önce birkaç kez polis çağrılmış)ve sabah erkenden işe gideceğimi bile bile hamile halimle salonda kanepede yatmama sebep olur. Bu birkaç kez tekrarlandı ve ailesi kınıyormuş gibi davransalarda sözde uyarmanın haricinde hiç birşey yapmadı. Aynı zamanda ailesi hacı-hoca, muska, kurşun dökme gibi hiç tasvip etmediğim işler yapar ve utanmadan (bir enayi buluruz şeklinde kendi aralarında şakalaşırlar) ve eve sürekli tanımadığım yabancılar gelir ve bu durumdan aşırı rahatsız olurum. Onları kırmadan söylemeye çalıştıysamda "ekmek paramız yoksa nasıl geçiniriz" diyerek kendilerini savunup bu konuda da herhangi birşey yapmadılar. Yaklaşık iki aydır evin yemeklerini yiyemiyorum kendi maaşımla bazı doktor, ilaç, kişisel ve evin ufak tefek gibi ihtiyaçlarını görmeye çalışıyorum. Dediğim gibi yarın öbür gün çocuğum olacak ve böyle bir ortamda öyle insanlarla büyümesini, eve gelen yabancıların bir zarar verebilme ihtimalini düşünerek tedirgin olmayı istemiyorum. Ancak evimide ayıramıyorum çünkü eşime ailesi erkek çocuğun olursa (erkek çocuk bekliyoruz) tapuyu üzerine yaparız deyip yalan söylemişler şimdi de utanmadan başka birşey söyleyemezdik sabredin diyorlar. Oysaki evlenmeden önce kendi evimize çıkmamıza yardım edeceklerini vaad ederek benide ikna etmişlerdi ve şuan öyle bir niyetlerinin olmadığı aleni bir şekilde ortaya çıktı. Boşanma en son düşünmek istediğim kurtuluş yoluysa da bu yaşadıklarımı kanıtlama zaruriyetimin olup olmadığını daha bunun gibi yaşadığım pek çok yıpratıcı olayı delil olarak kullanıp kullanamayacağımı, evlenmeden önce kariyerimde terfi alıp gayet başarılıyken son 5 ayda ne kadar değiştiğimi, mutsuzlaştığımı ve işte başarımın düştüğünü iş arkadaşlarımın da farketmesiyle psikoloğa gitmeyi, alacağım bir raporun ileri süreçte nasıl tesir edebileceğini, çocuğuma bakabilecek güçte olduğum için öyle bir ortamda büyümesini engellemek için neler yapabileceğimi öğrenmek istiyorum.
Teşekkürler, iyi çalışmalar
Old 11-03-2014, 16:32   #2
Av. Buse

Yaşadıklarınızı mahkeme aşamasında varsa tanıklarınızla ispatlayabilirsiniz. Bu tanıklar komşularınız, iş arkadaşlarınız ve durumu bilen herhangi bir kişi olabilir. Onun dışında psikolojik tedavi gördüğünüze dair alacağınız bir rapor da lehinize olacaktır.

Ancak boşanma davası açma kararı almanız halinde bir avukattan yardım almanız haklarınızın daha iyi savunulmasını sağlayacaktır.

İyi günler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi