Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Adın Değiştirilmesi

Old 09-03-2007, 15:53   #1
suskun_juliette

Varsayılan Adın Değiştirilmesi

Merhabalar,
sizlere sorum şu olacak:Adın değiştirilmesi için haklı görülebilecek sebepler sadece adın ahlak dışı bir kavram ya da alay edilebilecek,gülünç bir anlama sahip olmasıyla mı sınırlıdır?Kişi adından başkalarına göre haklı olmasa da rahatsız oluyor ve değiştirmek için başvuruyorsa bu talebi reddedilebilir mi?kabul edildiğinde yapılacak olan işlemler nelerdir?İsmimi değiştirmek istediğimde nüfus cüzdanımdaki ve okul kayıtlarındaki adım da değişecektir .Bu oldukça geniş bir alana etki edeceğinden uzun sürecek sanırım.Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim çünkü ismimi değiştirmeyi düşünüyorum.
saygılarımla....
Old 09-03-2007, 16:12   #2
avzafer

Kişinin toplumda başka bir isimle biliniyor olması da haklı bir sebeptir. Bence en kolay gerekçe de budur. Nüfus da her ne kadar adım Ali olarak geçiyorsa da toplumda herkes beni Veli olarak tanıyorsa bu adın değiştirilmesi için haklı bir sebep teşkil eder.
Old 09-03-2007, 16:15   #3
suskun_juliette

Şahitlerin illa ki akraba mı olması gerekecek?yani arkadaşlarımı şahit olarak tutsamannemler itiraz edeceklerdir.reşit olduğum için artık onların onayına gerek duyulmaması beni rahatlatıyor
Old 09-03-2007, 16:54   #4
Av.Abdülkadir ÖZ

Şahitlerin akraba olması zorunluluğu yok. Önemli olan şahidin şahitlik yapacağı konuda bilgisinin olması. Davanız kabul edilirse isminizin değiştirilmesine karar verilir. Karar nüfusa işlenir. Bundan sonrasına mahkeme karışmaz. Örneğin öğrenci kimliğinizi siz okula başvurarak değiştirisiniz.
Old 09-03-2007, 17:06   #5
Turkmen

Meslektaşlarıma katılmakla birlikte bir ilave,
söz konusu mahkeme kararı tebliğe çıkarılıp,ayrıca gazete ilanı da yapılmalıdır.
Old 09-03-2007, 17:20   #6
suskun_juliette

Varsayılan .....

Alıntı:
Yazan Turkmen
Meslektaşlarıma katılmakla birlikte bir ilave,
söz konusu mahkeme kararı tebliğe çıkarılıp,ayrıca gazete ilanı da yapılmalıdır.

Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Hepinize Teşekkür Ediyorum,
Gazete ilânına gerek yok ben meşhur değilim ve henüz avukat olmadığım için böyle bir ilâna gerek yoktur herhalde.

Dava Hangi Kıstaslara Göre haklı Görülüp Kabul Edilecektir?
Ve Yerleşim Yeri Mahkemesinde Bu Davayı Açabilirim Değil Mi?

Saygılarımla...
Elif Türk
Old 09-03-2007, 17:30   #7
avzafer

Gazete ilanı , yasal bir zorunluluktur. Adı değişen herkes bunu gazetede ilan etirmek zorundadır.
Old 09-03-2007, 17:30   #8
Av.Abdülkadir ÖZ

Davanızın kabul edilebilmesi için öncelikle almayı istediğiniz isimle çevrede tanındığınızı şahitlerle ispat etmeli,Adli Sicil ve Arşiv kaydınız olmamalı,Emniyet Genel Müdürlüğünden aranan şahıslardan olup olmadığınız sorulmalıdır. Nüfus müdürlüğü davanızda karşı tarafolarak gösterilmelidir. Yerleşim yerinizde davayı açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 09-03-2007, 19:18   #9
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan çitlenbik
Merhabalar,
sizlere sorum şu olacak:Adın değiştirilmesi için haklı görülebilecek sebepler sadece adın ahlak dışı bir kavram ya da alay edilebilecek,gülünç bir anlama sahip olmasıyla mı sınırlıdır?Kişi adından başkalarına göre haklı olmasa da rahatsız oluyor ve değiştirmek için başvuruyorsa bu talebi reddedilebilir mi?kabul edildiğinde yapılacak olan işlemler nelerdir?İsmimi değiştirmek istediğimde nüfus cüzdanımdaki ve okul kayıtlarındaki adım da değişecektir .Bu oldukça geniş bir alana etki edeceğinden uzun sürecek sanırım.Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim çünkü ismimi değiştirmeyi düşünüyorum.
saygılarımla....

Görevli mahkeme Asliye hukuk mahkemesidir.Davalı nüfus müdürlüğüdür.Kişinin aile ve çevrede değiştirmek istediği isimle bilinip bilinmediğine bakılır.Davacının tam nüfus aile kayıt tablosuyla sabıka kaydına bakılır.aranıp aranmadığına dair ilgilili yerlere yazı yazılabilir.Tanık dinletirsiniz.Dava kabul edilirse isim düzeltilerek nüfusa tescil edilir.Hüküm gazetede ilan edilir.
Old 09-03-2007, 22:37   #10
av_mehmetbal

O kadar da sorun yapmanız agerek yok. tek duruşmada tek kişinin şahitligiyle isim degişikligi gerçekleşiyor. yeter ki gerçekçi olsun. yani haklı bi sebebe dayansın
Old 09-03-2007, 23:53   #11
Turkmen

Meslektaşımın da belirttiği üzere;
Görevli Mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi,
Yetkili Mahkeme İlgili Nüfus Müdürlüğünün Bulunduğu yer mahkemesi ve davalı Nüfus Müdürlüğüdür. İddialarınızı destekleyen sair delillerle birlikte tanık beyanlarına da başvurulacaktır. Yine İl Emniyet ve İl Jandarmadan aranan kişilerden olup olmadığınz konusunda bilgi isteniyor. Uygulamada bunların ikmali ile ilk celsede karar veriliyor. Akabinde gazete ilanı ve kesinleşmeyi müteakip nüfusa tescil ediliyor.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi