Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kredi Kartiyla Kimlik Gosterilmeden Yapilan Alimlar

Old 07-03-2007, 03:04   #1
av_mehmetbal

Varsayılan Kredi Kartiyla Kimlik Gosterilmeden Yapilan Alimlar

Geçenlerde bi arkadaşıma kredi kartımla taksitli bir telefon aldık. aylık taksit ücretini arkadaş bana verecek ben de ödemesini yapacaktım. telefonu alırken satış sorumlusuna kimligimi göstermedim. daha sonra arkadaş latife olsun diye;
- Aylık taksit ücretlerini ödemesem napabilirsin.
Ben de cevaben;
- Öyle bi şey yaparsan, mahkemeye ''kredi kartım çalınmış ve alışveriş yapılmış diye bir dilekçe hazırlayıp dava açarım'' demiştim.
Bu cevabı öylesine vermiştim. Ama sonradan düşünmüştüm de acaba böyle bir dava açma yetkim var mı?
Ben var oldugu kanısındayım. bir de sizin düşüncelerinizi bekliyorum..

Esenkalın, Vesselam
Old 07-03-2007, 03:56   #2
Cest la vie

Dava acsaniz bile sonuc alamama durumunuz soz konusu olacaktir.
Cunku herseyden once 'imzaniz' bir delil teskil etmektedir. Bu imzanin size ait oldugunun saptanmasi da cok zor degildir. Onun haricinde, daha sonra yaptiginiz alisverisler de bu konuda ciddi delil olusturacaktir.
Kaldi ki, alisveris yaparken kimlik gosterseniz bile bunun bir kaydi yoktur, bu nedenle eger bahsettiginiz durum gecerli olsaydi, herkes ayni durumu kullanarak dava acar, yaptigi alisverisi inkar ederdi.
Kredi karti ile alisveriste odemeyi yaptiginizi bankaya bildiren 'kimlik gosterme' degildir, imzanizdir.
Kimlik sorma olayi ise saticinin kendine sorumluluk yuklenmesini engellemek icin yapilmaktadir. Satici boylece kartin calinti olmadigindan emin olmakta ve ortaya olumsuz bir durumun cikmasini engellemektedir.
Saygilarimla
Old 07-03-2007, 04:07   #3
ragıp

Sayın hukukçu 2184
imzanızı gördükten sonra, nasıl cevap yazabiliriz. Malunumuz olduğu üzere vesselam; Son söz anlamında kullanılır. Siz: "son söz şudur" dedikten sonra cevap yazmak ne haddimize
Old 07-03-2007, 05:10   #4
av_mehmetbal

şimdi de soru içinde soru çıktı.
Atılan imza sözkonusu şahsa ait oldugu nasıl saptanacak ki. Haliyle herhangi bir kişinin imzasının taklit edilmesi çok basit kanımca. yargıç atılan imzanın bana ait oldugunu nasıl ortaya çıkarbilir? çoktan beri merak ettigim bi husustu zaten..
Old 07-03-2007, 06:37   #5
Cest la vie

Bu sorunun cevabini 3. sinifta Hukuk Usulu Muhakemeleri dersinde alacaksiniz ama simdilik kisa bir bilgi vereyim, bunun icin ozel usuller ve saptama bicimleri vardir ve imzanin kisiye ait olup olmadigi, adli grafologlarin(grafoloji:el yazini inceleyen bilim) bilirkisi olarak atanmasi suretiyle tespit edilebilmektedir.
Old 07-03-2007, 18:33   #6
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan hukukcu_2184
Geçenlerde bi arkadaşıma kredi kartımla taksitli bir telefon aldık. aylık taksit ücretini arkadaş bana verecek ben de ödemesini yapacaktım. telefonu alırken satış sorumlusuna kimligimi göstermedim. daha sonra arkadaş latife olsun diye;
- Aylık taksit ücretlerini ödemesem napabilirsin.
Ben de cevaben;
- Öyle bi şey yaparsan, mahkemeye ''kredi kartım çalınmış ve alışveriş yapılmış diye bir dilekçe hazırlayıp dava açarım'' demiştim.
Bu cevabı öylesine vermiştim. Ama sonradan düşünmüştüm de acaba böyle bir dava açma yetkim var mı?
Ben var oldugu kanısındayım. bir de sizin düşüncelerinizi bekliyorum..

Esenkalın, Vesselam

Somut olaya bakarsak rızanız vardır öncelikle ve kartınız da çalınmamıştır.Kredi kartınız çalınmışsa bunu niye bankaya bildirmediniz diye sormazlar mı size ? Kredi kartınızın çalındığı gerekçesiyle dava açacaksınız peki kime ? olsa olsa Savcılığa şikayet dilekçesi verirsiniz Somut olaydan anlaşıldığı üzere tarafınıza iftira suçu isnad edilebilir.Tabii sizin anlattığınız bir olay olsa olsa pratik çalışma olur.
Old 07-03-2007, 22:48   #7
| Burak |

Bildiğim kadarıyla son dönemde çipli kredi kartlarına geçildikten sonra imza olayıda kalktı. Şifreyi girmek yeterli oluyor. Sliplere herhangi bir imza gerekmiyor.

Zaten bundan önceki dönemdede kimlik belgesi istemek zorunlu değildi. Satıcı firmaya bırakılmıştı.

Şuda varki harcamayı kendiniz tarafından yapmadılmadığı ileri sürülecekse güvenlik kamerası olmadığından emin olunulmalıdır. aksi halde çok başınız ağrıyabilir şöyleki; banka kredi kartları kanununa göre;

MADDE 37 - Banka kartı veya kredi kartını kaybettiği ya da çaldırdığı yolunda gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kartı bizzat kullanan veya başkasına kullandıran kart hamilleri ile bunları bilerek kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve ikibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Old 12-03-2007, 11:07   #8
Kemal Yıldırım

İnceleme Yazı veya İmzanın Sahteliği!

İmzanın size ait olmadığını ileri sürmeniz durumunda hakim, HUMK 308 vd. maddeleri doğrultusunda imzanın size ait olup olmadığı konusunda kanaate varmaya çalışacaktır. İlgili maddeleri incelemenizi öneririm. Ayrıca kriminal polis laboratuvarlarında yapılan incelemede imzanın sahteliği çok kolay anlaşılmaktadır. Benim de gördüğüm bu incelemede baskı, el titremeleri vs. açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Sahte imza atan kişinin benzetebilme kaygısıyla eli titrer. Bu titreşimler nedeniyle imzanın çizgilerinde tırtıklar oluşur. Her ne kadar gözle göremesek de incelemede ortaya çıkmaktadır. Tavsiye ederim eğer imza veya yazı gerçekten size ait değilse inkar edin. Yoksa sonuçlarına da katlanırsınız

Burada sonuçları ne diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.

Yazı veya imzanın kendisine ait olmadığını inkar eden; fakat incelemede kendisine ait olduğu ortaya çıkan kişi ile ilgili HUMK 313. ve 319. maddeleri inceleyebilirsiniz.

Saygılar...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi