Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited şirket ortağının kişisel alacaklılarının şirketi takip usulü

Yanıt
Old 27-06-2007, 15:53   #1
me_as

Varsayılan Limited şirket ortağının kişisel alacaklılarının şirketi takip usulü

Takip yaptığım borçlu limited şirkette büyük hissedarlardan. Hem kar hem de payına haciz koymak ve ödenmediği takdirde şirketin feshini istemek istiyorum. Elimdeki kitapta ortağın şirketteki hissesine haciz koyabilmem için kendisine 1.haciz ihbarnamesi göndermemi ve 6 ay öceden de ihbar etmek koşuluyla şirketin feshini isteyebileceğimi yazıyor. Ancak arkadaşım, ilk önce şirkete hacze gidip fiili haciz yapmamı, pay defterine haciz şerhini düşürtmemi daha sonra şirkete ve ortaklara 1.haciz ihbarnamesi göndermem gerektiğini dile getirdi. Kafam karışmış durumda. Acaba kitapmı doğru yoksa arkadaşımın dediğimi? Ayrıca 1.haciz ihbarnamesinde ne yazması gerekiyor herhangi bir özelliği bulunması gerekiyormu? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-06-2007, 20:05   #2
Mr Black

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, hisse haczi ile kar payı haczi farklı şeylerdir ve bunların yapılması da farklılık gösteriri. Şöyle ki:

1- Limited şirket hissesinin haczi için, direk icra dairesinden şirkete haciz müzekkeresi gönderebileceğimiz gibi, icra memurunu alarak şirkete gidip de bu haczi uygulayabilirsiniz. İcra memuru haciz esnasında şirket yetkilisini çağırır ve ona şirketin hissesinin haczediliğini söyle ve bunun haciz zaptına işler. Aurıca, memurun şirketin pay defterini isteyerek haczi buraya işlemesinde de fayda vardır. Haciz işlemi bu şekilde yapılır. Ardından bu haczin ticaret sicil müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Bu işlemler sonucu şirket hisse haczi gerçekleşmiş olur.

2- Şirket kâr payının haczi içinse, şirkete haciz ihbarnamesi göndermenizi öneririm.
Old 10-07-2007, 18:43   #3
küçükşengün

Mr. Black (oğlum olur) açıklamaları çok yerinde olduğunu ve bu şekilde davranılmasının iyi olacağı kanaatindeyim.
Old 20-07-2007, 14:30   #4
me_as

Şirkete hacze gittik ancak pay defterini ibraz etmediler. icra memuruda zapta hissesi haczedilmiştir diye bir ibare yazmadı.defterleri icra dairesine getirmesi için bir günlük süre verdi.ancak getirilmedi.Acaba işlem eksikmi oldu. Tekrardan şirkete gidip defter ibraz etmemelerine rağmen zapta hissesi haczedilmiştir diye yazdırmamızmı gerekiyor.
Old 20-07-2007, 23:11   #5
Mr Black

öncelikle şunu belirtmek isterim ki, mesajınızı bugün gördüm ve hemen cevap yazıyorum. şirket hissesinin haczi için tutanakta buna dair ifadenin yer alması şart. aksi halde haciz konulmuş olmaz. bence, bu durumda tekrar hacze çıkarak, bu sefer memuru ikna ederek tutanağa bu durumu (yani şirket hissesinin haczedildiği hususunun) geçirtmeniz iyi olur. Defteri ibrazdan kaçınmış olmalarının bi önemi yok. zabta geçildiği anda haciz gerçekleşmiş olur, hemen ardından da icra müdürlüğünden, şirketin bağlı olduğu ticaret sicil müdürlüğüne, haciz konulduğunu bildirir mahiyette bir müzekkere göndermenizi öneririm. Bu şekilde, bu husus şirketin ticaret sicil dosyasına da işlenir.
Old 26-09-2007, 16:14   #6
me_as

ortağın şirketteki hissesini haczettikten sonra payının piyasa değerini tespit ettirmek istiyorum. Payın kıymet takdirini talep açarak icra müdürlüğünün yaptırmasını isteyebiliyormuyuz? Yoksa asliye ticarettenmi istenmelidir?
Old 03-07-2008, 13:19   #7
av_abay

Alıntı:
Yazan Mr Black
Öncelikle şunu söylemek isterim ki, hisse haczi ile kar payı haczi farklı şeylerdir ve bunların yapılması da farklılık gösteriri. Şöyle ki:

1- Limited şirket hissesinin haczi için, direk icra dairesinden şirkete haciz müzekkeresi gönderebileceğimiz gibi, icra memurunu alarak şirkete gidip de bu haczi uygulayabilirsiniz. İcra memuru haciz esnasında şirket yetkilisini çağırır ve ona şirketin hissesinin haczediliğini söyle ve bunun haciz zaptına işler. Aurıca, memurun şirketin pay defterini isteyerek haczi buraya işlemesinde de fayda vardır. Haciz işlemi bu şekilde yapılır. Ardından bu haczin ticaret sicil müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Bu işlemler sonucu şirket hisse haczi gerçekleşmiş olur.

2- Şirket kâr payının haczi içinse, şirkete haciz ihbarnamesi göndermenizi öneririm.

Bu kouyla alakalı olarak okuduğum bir yazıda hisse senedi çıkarılmamışsa mutlaka mahaline gidilerek hisse haczi yapımalıdır. Aksi taktirde yapılan işlem geçersiz olur diyordu. Şimdi tam olarak hatırlayamıyorum nerede okuduğumu. Sizce bu durum doğrumu, yoksa hisse ve kar payına haciz koydurabilmek için icra dairesinden şirkete müzekkere çıkarılması yeterli olur mu...?
Old 31-03-2009, 14:10   #8
niliş

Bu forumu yeniden canlandırma işi bana düştü. Benim durumum biraz farklı ve daha vahim. borçlu şirket sahibi dün gece tüm makinalarını toplayarak kaçtı. Şirketin bulunduğu bina da yeller esiyor. Borçlunun sadece adını ve şirketinin adı-ünvanını biliyorum. Bu durumda şirket hissesine ahciz koyabilir miyim? Haciz yapsam bile ortada olmayan şirketin hisse haczi bana ne kazandırır
(Kara kara düşünyorum sadece)
Old 31-03-2009, 15:08   #9
ahmetyılmaz

Bu şeklin birşey kazandıracağını düşünmüyorum . ancak size tavsiye edebileceğim başka bir yol önericem. İİK 333/a çerçevesinde şikayette bulunmak..Netice alınabilecek bir yoldur. Saygılar
Old 06-05-2013, 17:38   #11
Av. SEZGİ SARISALTIK

Sayın meslektaşlar benimde bir sorum olacaktı.
Bir limited şirket borçlumuz. ticaret sicile yazdığım yazı doğrultusunda "şirket hisselerine haciz konulmuştur" şeklinde bir cevap geldi. kafamı karıştıran durum ise şu? doğrudan borçlu olan şirketin hisselerine haciz konulduğunda, ortakların hisselerine haciz konulduğundaki yöntemlerimi izleyeceğim yoksa başka bir yöntem var mı? ilginize şimdiden teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi