Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Müdafiileri ve Yaşanan Sorunlar

Yanıt
Old 17-12-2006, 16:49   #1
Av.Hilmi Sormazoğlu

Varsayılan CMK Müdafiileri ve Yaşanan Sorunlar...

Yaklaşık üç aydır CMK ödemeleri yapılmıyor.Bunun arkasında nelerin yattığını kestirmeye çalışmak insanı paranoyalara götürüyor. Yapılan eylem sonucunu vermişti,peki aynı koşullar varken neden hala bir eylem kararı alınmıyor anlamış değilim. Savunmanın kutsallığına inanmış,adaletin erken tecellisi için mücadele veren biz avukatlar madem hiçbir zaman köle olmadık,söylemeye dilim varmıyor ama,neden anayasayı delip angarya yasağına konu oluyoruz.Artık idealistliğimi yitirdiğimi görüyorum,emeğe saygı yoksa sonucu da bu heralde.
Old 17-12-2006, 18:58   #2
Av. Can DOĞANEL

3 ay önce yapılan da zaten toplam alacağın yanında devede kulak kabilinden bir ödemeydi. 2007 bütçesi bekleniyor diye tahmin ediyorum. Yani en azından Şubat ayına kadar ödeme beklememek gerek. Bunun tek nedeni bütçe değil. Bazı barolar ve özellikle büyük şehirlerin Baroları hiçbir yasal dayanağı olmaksızın kendi kafalarına göre tarifede belirtilen ücret kadar bir de masraf adı altında ödeme yapıyorlar. İncelense büyük ihtimalle suç teşkil edecektir. Masraf yapılıp yapılmadığı belgelenmeden sadece söz konusu işin yapıldığı belgelenerek bir o kadar da masraf.. Örneğin Avukat A Asliye Ceza Mahkemesinde duruşmaya görevlendirildi. Kişiye ikinci bir Asliye Ceza Mahkemesi ücreti daha masraf adı altında ödeniyormuş. Birlik alacakların ne kadar olduğunu Barolardan soruyor. Yine bu anlayışla mevcut alacağın iki misli olarak alacak gösteriliyor. Ayrılan paranın çoğu bunlar tarafından alındığı için küçük şehirlerde bu görevi böyle yapmaya çalışan bizler ciddi biçimde mağdur oluyoruz. Tarife düşük olabilir ve bu bir biçimde dengelenmeye çalışılıyor olabilir ama bunun hiçbir yasal dayanak olmaksızın cülus bahşişi dağıtılır gibi dağıtılmak suretiyle yapılması kabul edilemez. Lütfen Barolarınızın nasıl bir uygulama yaptığını burada açıklayın uygulamayı tartışalım. Yukarıdaki açıklamalara göre uygulama yapan ilgili Baro yönetimleri açıkça suç işlemektedir. İsteyen ihbar olarak alsın isteyen bildiğini okusun..
Old 17-12-2006, 19:41   #3
Av.Hilmi Sormazoğlu

Mersin Barosu en azından yazdığınız örnekteki gibi hoş olmayan bir yolu denemiyor. Masraf olarak belgelendirmek şartıyla benzin ve fotokopi giderleri ek olarak ödeniyor.Benzin konusunda da suistimale yer vermemek için merkeze uzak yerlere giden arkadaşlara ödeme yapılıyor.Fakat Can Bey ben barolar birliği ile hükümet arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle emeğimizin karşılığını alamadığımızı düşünüyorum..Sizce bir paranoya mı bu...
Old 17-12-2006, 20:10   #4
avyesimcarikci

Arkadaşlar ben istanbul barosuna bağlı bir avukat olarak masraf konusunda söylenenlere katılmıyorum. Ücretlerimizin ödenmemesinin sebebi sadece büyükşehir barolarının matbu masraf vermesi olamaz. İstanbul şartlarında avukatlık mesleğini icra etmekle küçük şehirlerde mesleki çalışma arasında çok fark var. Adliye sayısı olsun şehirde bir yerden bir yere ulaşım olsun çok farklı ben küçük büyük şehir ayrımı yapılmaksızın tüm meslektaşlara matbu masraf verilmesinden yanayım . Ama gelin görün ki normal ücretlerimizi dahi alamıyoruz. Bence bunda en büyük ayıp gene hükümettedir.Baroları mali açıdan hükümete yani yürütme organına bağımlı hale koyan düzendedir.Tabii ki Barolarla Hükümet arasındaki görüş ayrılıları da bu sorun da pay sahibi. Hilmi üstadım paranoya değil kesinlikle haklısınız....
Old 18-12-2006, 04:37   #5
Av.Ergün Vardar

Acil angarya

Avukata merhaba demek 100 YTL (danışma ücreti kastediliyor)Böyle haberleri okuyan sade vatandaş avukatların ücretinin yüksek olduğunu haklı olarak düşünecektir.Avukatın CMUKtan girdiği bir davayı sonuna kadar takip ettiğini ve bunun karşılığında çok cüzi bir ücretin belirlendiğini ama avukatın bunu bile tahsil edemediğini dile getiren yoktur .Terzi kendi söküğünü dikemez demişler ya doğru söylemişler.CMUK hizmeti tam bir angaryaya dönüşmüştür.CMUK ta belirlenen ücretler müvekkille vekil arasında belirlenen ücretlere yakın olmalı en azından arada uçurum olmamalıdır.Barolar Birliği icra avukatlık ücretlerini düşürmekle uğraşacaklarına mensuplarının haklarını korumalıdırlar. CMUK o kadar önemli hale geldi ki CMUK gereği mahkemeye bir kez katılamayan avukat hakkında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunulabiliyor.Ayrıca gereğinin yapılması için baroya durum bildiriliyor.Müvekkilinizde bir sorun çıkmaz da böyle angaryada kendinizi bir anda sanık bile bulabilirsiniz.
Old 18-12-2006, 10:44   #6
Av.Duygu Keleş

CMUK tasarı gündeme geldiğinden durumun bu boyutlara gelebileceği öngörülmemiş miydi acaba?Açıkcası her isteyene ve 5 yıldan fazla ceza alana müdafii tayin edilmesi şartı getirildiğinde ben en azından ödemelerin 3 yıl kadar sorunsuz yapılacapını daha sonra insanların gözü açılacağı ve kendilerine vekil tayin etmek yerine müdafii yoluna başvuracağını tahmin etmiştim.Ama yanılmışım.Ödemelerde aksaklık 1 yıl içinde kendini gösterdi.
Bağlı bulunduğum baroda ödeme geldiğinde keyfi uygulamalar yapılarak ücretlerin yarısının verildiğine,bazı avukatlara ücretleri verilip bazı avukatların bir sonraki ödemeye bırakıldığına maalesef şahit oldum.Hatta müdafii talebinde bazı kişilerin gelir beyanlarının benim kazandığımdan çok daha fazla gelirleri olduğuna şahit oldum.
Rücu müessesesi var ve müdafii baroya verdiği dilekçede kişiye rücu edilip edilemeyeceğihususunu belirtmiş olsa da ben henüz rücu edilen bir kişiyi maalesef görmedim.
CMUK ödemeleri yanı sıra ileriki vaadede müdafii tayininin avukatlık mesleğini,hele hele mesleğe yeni atılan genç avukatları bitireceği kanaatindeyim.Kişiler kendilerince fahiş buldukları avukatlık ücretlerini ödemekten kaçınıp müdafii tayini talep edecekler ve meslekte tanınmış bir kaç avukat haricinde kalan meslektaşlar ödemesi dahi yapılmayan CMK gelirleri ile hayatlarını idama ettirmeye çalışacaklardır.
Bu konuda yeniden düzenlemeye gidilmesi ve mağduriyetimizin ivedilikle giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla....
Old 18-12-2006, 11:10   #7
Av.Hilmi Sormazoğlu

Hukukçularla siyasetçiler arasıdaki fark da burada, öngörme yeteneği...Yapılan her yeni düzenleme beraberinde yeni tatminsizlikler getirir diye düşünüyorum. CNBC'de kamu avukatlarının saraylarda oturduğunu görünce de Türkiye'nin bütçesi aklıma geliyor kanal değiştiriyorum.İyi çalışmalar...
Old 18-12-2006, 16:39   #8
tiyerianri

suç tamamen barolarındır çünkü aidatları takır takır alırlar,10 kuruşluk baro pullarını 3.15 e satarlar parayı peşin alırlar,nakillerde staj işlemlerinde vesairelerde takır takır kesintileri yaparlar cmk ya para vermeye gelince devletten ödeme alamıyoruz derler...alırken kurt verirken kuzu olurlar
Old 18-12-2006, 18:04   #9
Onay_

Yukarıdaki mesajlar herkesin söylemek istediğinin bir yansımasıdır.Ben de istanbul barosu avukatlarından olup cmk görevlendirmelerine katılmaktayım.Mayıs ayından beri her ay düzenli olarak katıldığım görevlendirmelerle ilgili evrak teslimi yapmama rağmen mayıs ayından beri hiç bir ödeme alamadım.genelde her ay için(ör:mayıS)6 ay sora ödeme yapılıyordu ama hala alamadık.Benimle aynı durumda olan bir çok kişi var.Hatta kimileri cmk ödemeleriyle ev geçindirmeye bile çalışıyor normalde iş alamadığı zamanlar.Masraflar konusundaki eleştirilere katılmıyorum.Daha öncede bir meslektaşımın belirttiği gibi ulaşım sorunumuz çok fazla.Masraf olarak belirtilen ücretleri almak bir yana hak ettiğimiz ücretleri dahi alamıyoruz.Buna rağmen mümkün olduğunca görevlendirmelere katılıyoruz.Çeşitli adlar altında bizlerden yapılan kesintiler çok fazla olmasına rağmen ödenek yok denmesini anlamak mümkün değil.
Old 19-12-2006, 12:52   #10
damista

CMK ödemeleri olsa bile artık bu para olduğu gibi KDV ödemesi olarak gidecek. eğer bir miktar da kalacak olursa zaten o da gelir vergisi olarak elden çıkacak. hala bişeyler kalıyorsa sigorta primlerini yatırabiliriz. bu durumda yinede hala bir miktar kalıyorsa bir sağlama yapın, bir yerde kesinlikle yanlışlık oldu. vergiyi eksik yatırılmış olabilir, bir de ordan ceza yemeyelim)))
Old 19-12-2006, 15:37   #11
tiyerianri

şöyle yapılabilir parayı peşin versin baro.yani en baştan herkese dağıtılsın paraları sonrada o paraya ne kadar görevlendirilme oluyorsa müdafi tayin edilsin.yada ödenek geldiği nispette görevlendirilme verilsin.ya da tamamiyle cmk bir insanlık görevi olsun ve bedava yapılsın
Old 19-12-2006, 16:44   #12
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
3 ay önce yapılan da zaten toplam alacağın yanında devede kulak kabilinden bir ödemeydi. 2007 bütçesi bekleniyor diye tahmin ediyorum. Yani en azından Şubat ayına kadar ödeme beklememek gerek. Bunun tek nedeni bütçe değil. Bazı barolar ve özellikle büyük şehirlerin Baroları hiçbir yasal dayanağı olmaksızın kendi kafalarına göre tarifede belirtilen ücret kadar bir de masraf adı altında ödeme yapıyorlar. İncelense büyük ihtimalle suç teşkil edecektir. Masraf yapılıp yapılmadığı belgelenmeden sadece söz konusu işin yapıldığı belgelenerek bir o kadar da masraf.. Örneğin Avukat A Asliye Ceza Mahkemesinde duruşmaya görevlendirildi. Kişiye ikinci bir Asliye Ceza Mahkemesi ücreti daha masraf adı altında ödeniyormuş. Birlik alacakların ne kadar olduğunu Barolardan soruyor. Yine bu anlayışla mevcut alacağın iki misli olarak alacak gösteriliyor. Ayrılan paranın çoğu bunlar tarafından alındığı için küçük şehirlerde bu görevi böyle yapmaya çalışan bizler ciddi biçimde mağdur oluyoruz. Tarife düşük olabilir ve bu bir biçimde dengelenmeye çalışılıyor olabilir ama bunun hiçbir yasal dayanak olmaksızın cülus bahşişi dağıtılır gibi dağıtılmak suretiyle yapılması kabul edilemez. Lütfen Barolarınızın nasıl bir uygulama yaptığını burada açıklayın uygulamayı tartışalım. Yukarıdaki açıklamalara göre uygulama yapan ilgili Baro yönetimleri açıkça suç işlemektedir. İsteyen ihbar olarak alsın isteyen bildiğini okusun..

SAYIN CAN....YAZDIĞINIZ HER YAZIYI SEVEREK VE DİKKAT EDEREK OKURUM DUYARLILIĞINIZ VE MESLEKİ DAYANIŞMANIZ HOŞUMA GİDER.....BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ AVUKATLIKLA İLGİLİ SÖYLEDDİKLERİNİZ BİLMEZLİĞE BAĞLIYORUM...BİR GELİN BURALARA BERABER 36 TANE ADLİYE GEZELİM, HERGÜN HAVAYOLU HARİÇ KULLANMADIĞINIZ ULAŞIM ARACI KALMASIN, SÜREYYA AYHAN MİSALİ KOŞU REKORLARI KIRIN, SÜREKLİ YOLDA YEMEK YEMEKTEN GÜN BOYU HIÇKIRIKLA GEÇSİN, VE BUNUN ÜSTÜNE ANADOLU'DAN BİR CAN'IMIZ ÇIKSIN ALDIĞIMIZ 50YTL YE ÇOK DESİN ÇOK KIRILDIM ÇOK......SEVGİ VE IŞIKLA KALIN..
Old 23-01-2007, 13:30   #13
ad-hoc

Varsayılan CMK, Müdafiiler ve Uygulamada Yaşanan Sorunlar...

Sayın meslektaşlar,

Son günlerde barolar ve TBB çevresine yakın kişiler arasında bir uygulamadan bahsediliyor:

Getirilecek yeni bir düzelemeyle CMK görevlendirmelerinin açılacak olan ihalede en uygun teklifi sunacak bürolara (Avukat değil dikkatinizi çekerim büro) yapılması hakkında bir düzenleme öngörülüyormuş. TBB'nin bağlı çalışan avukatlara getireceği düzenlemeler akla gelirse malesef bu uygulamanın da aynı paralelde olduğu ve tekelleşmeye yol açacağı çok açık.

Konuyu tartışmaya açmak isterim....
Old 23-01-2007, 19:50   #14
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Getirilecek yeni bir düzelemeyle CMK görevlendirmelerinin açılacak olan ihalede en uygun teklifi sunacak bürolara( Avukat değil dikkatinizi çekerim büro) yapılması hakkında bir düzenleme öngörülüyormuş

Bu doğruysa, TBB'nin ayarı iyice şaştı, artık. Yani oturup üzerinde yazılacak, irdelenecek gibi değil yapılan düzenlemeler. Tuhaflık ( diyeyim artık) o kadar açık o kadar bağırıyor ki !

Bu düzenlemeleri bir hukukçu gibi değerlendirmekten vazgeçmeye ve fesüphanallah demeye ramak kaldı. Akl-ı selim herkese sabır dilemek gerekiyor.
Old 23-01-2007, 23:42   #15
Av.G.K.

Mahçup Barolar birliğine dur demek gerek.

Barolar Birliğine son zmanlardaki meslektaşlarına yönelik olumsuz sonuçlar doğuran eylemlerinden ötürü DUR demek gerekeksinlikle.Cmk yönetmelik tasarısı, Avukatlara 30 ytl lik ücreti reva gören üstelik avukatların alacağı ücreti C.Savcısı nın onayı şartına getirerek Bağımısız savunma hakkına büyük darbe indiren bir düzenleme getirirken Barolar Birliği SUSUYOR ama Avukatları sınıfsal ayrıma sokan avukatlık kanunu tasarısında ise ÇOŞUYOR.
Old 24-01-2007, 00:22   #16
mdelen82

Böyle bir uygulama savunma hakkını zedelemeyecekse tamam ama keyfi bir uygulama gibi geliyor.TBB olayı iyi irdelemeli sorunu çözmelidir
Old 24-01-2007, 00:25   #17
av.tugrul kuzgun

Rahatsiz

DEğerli arkadaşlar...
baro seçimlerinin hemen ertesinde bu tür düzenlemelerin -seçime giren bütün adayların(en azından istanbulda) genç avukatlar üzerinde yoğun bir kampanya yaptığını hatırlarsak- düşünülüyor olması gerçekten son derece üzücü.
örgütlü olarak mesleğin onuru için tepki ortaya koymalıyız.
Old 24-01-2007, 04:07   #18
Av. Can DOĞANEL

Yok artık daha neler? İhaleye girsek, fiyat mı kıracağız. Fiyat Asgari Ücretin altına düşerse ne olacak? Tarifesi olan ve bir kamu hizmeti niteliğindeki bir meslek olan Avukatlık'la İHALE gibi iki kavram yan yana gelemez gelmemelidir. Gerçi banka vekilliklerini kapmak için banka yetkilisine en yüksek avantayı verme ihalelerinin yapıldığını duyuyoruz ama..
Old 24-01-2007, 10:52   #19
avnecati

Böyle bir düşüncenin gerçekten dillendirildiğini düşünmüyorum.Daha doğrusu düşünmek istemiyorum.Bizler piyasa iş yapan tüccarlar değiliz.Bizler gücünü kanunlardan alan, kamu hizmeti ifa eden bir mesleğin mensuplarıyız.Birliğin son zamanlardaki uygulamalarını anlamaktan gerçekten güçlük çekiyorum.Birlik avukatlık mesleğinin gerçek sorunlarını dillendirip çözüm üretmeye çalışması gerekirken aksine uygulamalarla mesleğimizin onurunu zedeleyici uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyor.Küçük hesaplar kimseye fayda getirmez.Birliği küçük hesapları bırakıp mesleğimizin gerçek sorunları ile uğraşmaya davet ediyorum.
Old 24-01-2007, 10:55   #20
ad-hoc

Sayın AVNECATİ,
Forumda bulunan TBB ile ilgili ankete yazmış olduğum fikirlere nasıl bakıyorsunuz merak ediyorum...Değerlendirmede bulunursanız çok sevinirim. Saygılarımla
Old 24-01-2007, 13:31   #21
__av.zeynep__

aklım almıs değil arkadaslar biri anlatsın..
Old 24-01-2007, 14:42   #22
avnecati

Sayın ad-hoc

Görüşlerimi sizinle aynı doğrulta düşündüğüm için yazmıştım.Çok farkı düşünmemezi gerektirecek bir uygulma olmasa gerekir.Ortak düşüncelerin ortak eyleme dönüşmesi gerektiği kanatindeyim.Saygılarımla
Old 24-01-2007, 16:41   #23
ad-hoc

Sayın AVNECATİ,
Konuyu buradaki potansiyeli mesleğin gidişatını da nazara alarak bir dernek çatısı altında etkin şekilde incelemk ve değerlendirmek, tepkileri göstermk gerekeceğine inanıyorum. Böyle bir oluşum için herkesten destek bekliyorum
Old 24-01-2007, 20:15   #24
Av.Barış

başımızda bizi savunacak bir birlik olmazsa olacaklar budur.yakında ihaleyle bizi zabıt katibinin yerine duruşmaya çıkartıp yer sildirirler
Old 26-01-2007, 13:41   #25
Av.Fırat

Ben bu kadar bir boyuta ulaştığını sanmıyorum TBB'nin... yani olamaz..yoksa...
Old 27-01-2007, 20:45   #27
av.levent öge

tbb'nin diğer projelerini göz önüne getirince böyle bir uygulama içine girilmek istenmesi çok da uzak bir ihtimal gibi gelmedi bana. savunma mesleğini iyiden iyiye ticarileştirip köşe başlarını tutan tekeller yoluyla rantı paylaşmak istiyolar."danışmanlık adı altında hukuki faaliyet gösteren yabancı şirketleri kontrol edemiyoruz,bari serbest bırakalım" yaklaşımı da bu mantığın bir devamı
Old 31-01-2007, 16:24   #29
avenginakbaba

Varsayılan CMK Müdafilerinin toplu istifası

Antalya Barosu Avukatlarından Bazıları, Meslek onuru Adına basın açıklaması yapmış ve CMK müdafilerini toplu istifaya davet etmiştir.

Bugün (31/01/2007 saat:14:00'de) yapılan basın açıklamasından sonra CMK avukatları istifaya davet edilmiştir.

SAVUNMANIN KUTSALLIĞI İÇİN!...
MESLEK ONURUMUZ VE BAĞIMSIZLIĞIMIZ İÇİN!...
BAROLARIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN!...
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İÇİN!...
HUKUK DEVLETİNE OLAN İNANCIMIZ İÇİN!...
TÜM AVUKATLARA, MÜCADELEMİZE DESTEK!...
CMK HİZMETİ VEREN AVUKATLARA DA TOPLU İSTİFA ÇAĞRIMIZDIR!...

(BU ÇAĞRIMIZ, ANAYASAMIZIN 25. MADDESİNDEKİ “DÜŞÜNCE “ VE 26. MADDESİNDEKİ “DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA VE YAYMA” ÖZGÜRLÜKLERİNE DAYANMAKTADIR.)

5560 Sayılı Kanunla değişiklik yapılan TCK ve CMK daki düzenlemelerle, savunmanın kutsallığının göz ardı edildiğini, insan haklarına, meslek onurumuz ve bağımsızlığımıza aykırı düzenlemeler yapıldığını, Barolarımızın bağımsızlığının zedelendiğini düşünüyoruz. Anayasamıza, demokrasiye ve laik, sosyal, hukuk devletine inanıyoruz.

Bunun için de siyasi veya başka hiçbir amaç taşımadan; Türkiye Cumhuriyeti’ nin, Anayasasının 2. maddesinde yazılı niteliklerine sahip bir devlet olmasını istiyoruz.

Lütfen, hiçbir önyargı taşımadan, çağrımıza kulak veriniz!...

NELER OLDU DA BÖYLE OLDU?

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 Sayılı TCK, 5271 Sayılı CMK ve ilgili yasalarla, insan hak ve özgürlükleri için, adil yargılama için düzenlemeler yapıldı ve kaynakların yetersiz olduğu anlaşıldığında, bu yasalarda değişiklikler yapılarak; zorunlu müdafilik daraltıldığı gibi, CMK hizmeti veren avukatların, meslek onuru ve bağımsızlıklarını zedeleyen uygulamalara geçildi. Zaten üste para vererek CMK hizmeti veren avukatların alacakları sürüncemede bırakıldığı gibi, bu kez daha da geriye giden savunma, kıpırdayamaz hale geldi. Ekonomik olarak çok güç durumda olan avukatlar, açlık sınırının altına geldi. Bir şeyler yapmak için; kaybedecek bir şeyi kalmayan avukatların intiharı beklenmemelidir. “Hükümet nasıl olsa öder, ödemeyi düşünüyorlar” şeklindeki, savunmalar da avukatları değil, bu yanlış uygulamayı, haksızlıkları ve hükümeti savunmak anlamındadır.

NEDEN DESTEK İSTİYORUZ?

Hukuka, ahlâka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağımıza namusumuz ve vicdanımız üzerine yemin etmedik mi?

Mesleki dayanışmayı ne zaman göreceğiz?

İşi ve ekonomik durumu iyi olmak, bu durumda olmayanları görmezden gelmeyi mi gerektirmektedir?

CMK hizmeti vermeyen avukatlara dilenmiyoruz. İsteğimiz; ekonomik destek değil, tepkiyle, eylemle, atılacak bir imzayla veya sadece “Yanınızdayız. Sizi duyuyoruz” diye, sıcacık bir gülümsemeyle, bize destek olmanızdır.

Çünkü bu yapılanlar; sadece bize değil, tüm avukatlaradır. Aslında tüm avukatlar yaralanmaktadır. MESLEKİ DAYANIŞMA o sıcak gülümsemeyi zorunlu kılar. Lütfen, hükümetin değil; artık, avukatın avukatlığının yapılması gerektiğini görelim.

Neye destek?...

Baroları, Barolar Birliğini, Adalet ve Maliye Bakanlıklarını göreve çağıran, Baromuz Yönetim Kurulunu da etkili ve demokratik eylemlere çağıran imza kampanyamızı başlatıyoruz. İmza kampanyamızı, lütfen tüm Avukat odalarında imzaya açın!... Bu çığlığımızı duyurun ve anlatın!... Bu olanları sorgulayabilecek ve eleştirebilecek tüm avukatlara, gerekirse birer birer dolaşarak, imza attırın!... Karşınızda, suskun ve ezik meslektaşlarınızı görmek istemiyorsanız, “ARTIK YETER” diyorsanız, lütfen destek olun!...

CMK AVUKATLARININ İSTİFALARINI NEDEN İSTİYORUZ?

Zorunlu müdafiliğin daraltılması değil asıl sorunumuz. Avukatların geçmiş alacaklarının sürüncemede bırakılmasını, bundan sonra yaşanacakları, ödemeyen kiraları, vergi ve sigorta primlerini, hatta kesilen büro telefonlarını, gırtlağına kadar dolan kredi kartlarını, akşam sofraya ne koyacağım diye kara kara düşünen avukatları söylüyoruz.

Geçmiş alacaklarımız için, “şimdi ödersek kanuna aykırı olur, yeni kanun çıkarsa ödeyebiliriz, ödeme programımız yok” diyen yetkilileri şikâyet ediyoruz size.

CMK Yönetmeliği son taslağında, “görev yeri belediye sınırları dışındaysa, gider ödenir” diyen, “Savcılık veya Mahkeme Hâkiminin, sarf kararı yanında serbest meslek makbuzunu isteyen, böylece de KDV yi hemencecik almayı” amaçlayan Adalet Bakanlığını, görev yaptıktan sonra sarf kararı için savcının veya hâkimin kapısını aşındıracak ve sonrasında, “acaba ücretlerimi ne zaman alacağım?” diye, bekleşecek avukatları söylüyoruz.

Gerçekten, hangi avukat, sabaha karşı uzak bir karakola gidip, ertesi gün Savcılığa ifadeye ve Sulh Ceza sorgusuna gidip, bunlar için gerekirse taksi tutup, sarf kararı bekler ve makbuzunu kestiği için KDV’ sini de ödeyip, tüm bunlar karşılığı alacağı 90 YTL yi bekler? Hangi avukat, yıllar sürecek ceza davasına, KDV’ sini de peşin ödeyerek, hep cepten masraf yaparak gider gelir? Zaten düşük olan ücreti kat kat aşacak masrafı, alamayacağını bile bile kim yapar? Bunda akıl ve mantık aranırsa, bulunur mu?

Hem geçmiş alacakları ödenmeyen ve hem de gelecekte bunlarla karşılaşmak istemeyen, CMK avukatlarının hemen, istifa etmelerinin zorunlu olduğu düşüncesindeyiz.

Hiç olmazsa, Baro Yönetimi görevlendirmeyi durdurmazsa, sicil sırasına göre görevlendirme yapılacağından, ezikliğiniz ve zararınız daha az olacaktır. Belki de böylece, size sahip çıkmayan, destek olmayan, durumunuzu görüp etkilenmeyen, maddi durumu iyi olan avukatlar da bu sıkıntıları görecektir.

Onurunuza sahip çıkın, bağımsızlığınıza sahip çıkın, hukukun üstünlüğüne, savunmanın kutsallığına sahip çıkın!... Daha da ezilmemek için CMK listesinden istifa edin!... İlgilileri göreve ve demokratik, yasal eylemlere çağırın!...

Av. Hakan EVCİN Av. Oğuzhan KANAL Av. Engin AKBABA

Av. Oğuz DİLEK Av. Özkan ŞENYURT

Ek: İstifa ve imza kampanyası dilekçeleri
Old 31-01-2007, 20:33   #30
Av.G.K.

Varsayılan Destekliyorum.

Sözkonusu eylem kararını destleklemekteyim. Cmk uygulama servislerinde görev alan meslektaşlarımızın Hükümet ve Barolar birliği savunma hakkına gereken değeri verene kadar görev kabul etmemeleri gerekmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi