Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumun Soyadı

Konuyu Kilitleyin
Old 11-09-2013, 14:18   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğumun Soyadı

Merhaba,
9 yaşında bir oğlum var.Babası ile 2007 senesinde anlaşmalı olarak boşandık. Kendisi yabancı uyruklu olduğu için oğlum T.C. kimliğinde benim kütüğüme kayıt edildi ama onun soyadı ve baba adı ile tabiki. Mahkemenin vermiş olduğu nafaka kararına uymadı,bugüne dek oğluma tek kuruş yardımı olmadı. İlk ayrıldığımız sene oğlumuzu 1aylık görüş hakkını kullanırken ülkesine götürerek 11 ay boyunca alıkoydu bu nedenle çocuk kaçırma sebebiyle hala devam eden bir davamız var. Yaklaşık 5,5 senedir oğluyla hiçbir şekilde yüzyüze görüşme yapmadığı gibi maddi,manevi hiçbir münasebette bulunmadı.
Geçtiğimiz ay yeni bir evlilik yaptım, oğlum yeni eşime baba diyor. Yıllardır diyemediği sözcük onun için hayatın anlamı haline gelmiş meğer.. Oğlumda,bende,yeni eşimde ailemizin bütünlüğünü tamamlayabilmek hayatımızda sosyal ve hukuki sıkıntılar yaşamamak adına oğlumun soyadını değiştirmek istiyoruz. Bunun için izleyebileceğimiz yol nedir, lütfen yol gösterin.Hukuki süreç başlatabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Old 11-09-2013, 21:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Velayet hakkı size verilmiş ise Asliye Hukuk Mahkemesi'nde haklı sebeple soyadı düzeltme davası açılması gerekir.

Bu konuda açılan bazı davalar temyiz edildiğinde Yargıtay kararı bozmuştur.
Yerel Mahkeme kararında direndiği için dosya Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna girmiştir.

Bir süre daha beklemenizi ve bu konudaki gelişmeleri izlemenizi öneriyoruz.

İlgili tartışma ve kararlar için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=70539
Old 12-09-2013, 08:56   #3
Konuk

Sayın Av.Habibe Hanım,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Evet oğlumun velayeti 2007 senesinden beri benim üzerimde.
Örnek olarak yolladığınız davaları gazetede daha önce okudum.Başka var mı bilmiyorum ama benim takip edebildiğim 2 adet kazanılmış dava var.Ama benim çekincem şu yönde,öncelikle ilgili davalarda anne çocuğuna bekarlık soyadını vermiş sanırım.Ben yeni soyadımı vermek istiyorum.Bu durumda evlat edinme prosedürümü doğar?
2.olarak ise ilgili davalarda gazetelerde okuduğum kadarıyla çocuğun babasınında onayı alınmış sanırım.Bizim daha öncede bahsettiğim gibi "çocuk kaçırma,zorla alıkoyma" sebepleriyle hala devam eden bir davamız var.Kendisi yurt dışında yaşıyor ve düzenlenen duruşmalarada katılmıyor.Yani bir nevi kayıp yada kaçak durumunda.Yinede kendisine danışma hakkı tanınır mı?
Old 12-09-2013, 18:09   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Çocuğun soyadının değiştirilmesi için dava hakkı ,velayeti elinde bulunduran tarafa aittir.Açılan davada soyadının ne olacağı konusunda da velayet sahibi talebini bildirir.Bütün sorun bu talebin kabul edilip edilmeyeceğidir.

2-Boşanan kadının çocuğuna kendi soyadını vermesi diye henüz bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.Yukarıda da açıklandığı gibi velayet hakkını elde bulunduran bu davayı açma hakkına sahiptir.

3-Kazanılan diye bahsettiğiniz davalar temyiz edilmemiş ve yargıtay denetiminden geçmemiş davalardır.Temyiz edildiğinde Yargıtay'ın tutumu bildirilen linkte açıklanmıştır.

4-Eğer eşiniz çocuğu evlat edinmek istiyorsa bu bambaşka bir hukuki süreçtir.Eşlerden biri, en az iki yıldan beri evli olmaları veya kendisinin otuz yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlat edinebilir.Evlat edinmede anne babanın rızası aranır.

Ancak ;
1. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,

2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa rıza aranmayacağı mahkemece kararlaştırılabilir.

Hangi hukuksal olanağı seçeceginize dair bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 13-09-2013, 07:58   #5
Konuk

Çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi