Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takİbİ..

Yanıt
Old 26-07-2006, 19:50   #1
Av.Güçlü KERVAN

Varsayılan İcra Takİbİ..

Arkadaşlar hepinize öncelikle merhabalar diyorum ; İlgilenenlere küçük bir soru::

'' İCRA TAKİBİ NE ZAMAN İNİKAD EDER''Bu konuyu forum alanına aldım çünkü herkesten farklı farklı cevaplar aldım.Bir de siz değerli dostların fikirlerine başvurmak istedim..

SAYGILARIMLA
Old 27-07-2006, 23:46   #2
Av.Güçlü KERVAN

Mutsuz cevap yok mu??

Arkadaşlar ve sayın büyüklerim; bu soru 1965 yada 1970 yılları arası icra iflas hukuku final sınav sorusudur.(İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi)

Yaşadığım yerde bir çok avukata(üstadlarım dahil) sordum farklı farklı cevaplar aldım.Ödeme emri tebliği ile diyen olduğu gibi harçların yatmasından sonrada diyen oldu! Gerçekten tamamen ikna olamadım

Bu açıklamaları yazdım çünkü görüyorum ki kimse cevap vermiyor sanırım kolay bir soru olduğu düşünülüyor , eğer fikri olan varsa paylaşmalarını rica ediyorum...

Güçlü KERVAN
Old 28-07-2006, 01:23   #3
Av. Can DOĞANEL

Bence takip talebinin verildiği an (dolayısıyla harçlar da yatırılmalı) takip inikad eder. Gerçi inikad tabiri buraya uygun mu? O da ayrıca tartışılır. Zira örneğin alacak zamanaşımının son günü takip talebinin yapılması halinde zamanaşımı definde bulunulamayacaktır. Bulunulsa da alacağın zamanaşımına uğradığı yönündeki defi kabul edilmeyecektir. Bu yönü ile alacak hakkını zamanaşımı yönünden koruyan fonksiyonu nedeniyle takip inikad etmiş (BAŞLAMIŞ=HUKUKİ SONUÇ DOĞURUR HALE GELMİŞ) olacaktır diye düşündüm.
Old 28-07-2006, 13:34   #4
Av.Ebru Caner

harçlar yatırıldığı an, takip inikadeder diye düşünüyorum.
Old 28-07-2006, 14:02   #5
eliferdogan

Davalarla kıyaslarsak bence de harçların yatırıldığı an olmalı
Old 28-07-2006, 15:18   #6
krizantem

İİKDa hüküm bulunmayan hususlarda HUMK hükümleri kıyasen uygulanır. Bu nedenle harçların yatırıldığı anı esas almak gerekir.
Old 31-07-2006, 15:51   #7
erdal7

Benim düşünceme göre

Sehven harç alınmadan veya eksik alnımış halde yani harç da sorun olduğu zamanlar takip talebinin icra müdürlüğünce kabul edilip esas defterine kaydı yapıldığı gün ve anda Takip başlamıştır. Harçların ikmal edilmesi takip boyunca her zaman mümkündür.
Bu çözüm şekli davanın ne zaman açılmış sayılacağı ile aynı olduğu görüşündeyim.

Uygulamada yaygın olmamakla birlikte İİK Yönetmeliğine göre istenirse alacaklıya veya vekiline takip talebinde bulunduğuna dair Örnek 17 belge verilmektedir. Kanatimce bu belge ile bu belgenin talep edilebilecek anında takip açılmıştır.

Saygılarımı sunarım. Av. ERDAL

öRNEK 17

T.C.
Örnek No:17*
...................... İcra Dairesi
Dosya No : ........................

TAKİP TALEBİNDE BULUNULDUĞUNA, VERİLEN BELGELERE VE
ÖDENEN GİDERLERE İLİŞKİN VERİLECEK

MAKBUZ

1-Alacaklı ve varsa vekilinin adı ve soyadı :................................................. ..........................

2-Ödenen giderler :..............................Lira ...............................Kuruş
Yalnız .................................................. .............

3-Makbuzun kime verildiği :................................................. ............................

4-Takip talebinde bulunduğu tarih :................................................. .............................

5-Verilen belgenin adedi, cinsi, tarih ve .................................................. ..............................

numarası :................................................. ..............................

İşbu makbuz İcra İflas Kanununun 58 inci maddesi gereğince verilmiştir.

..../..../...........
Makbuzu alan İcra Müdürü
İmza Mühür ve İmza

Old 31-07-2006, 18:57   #8
Av.Güçlü KERVAN

Öncelikle cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.Sayın Av. Erdal bey sanırım bu sorunun cevabı sizin de dediğiniz gibi esas defterine kayıt ve Örnek 17 yi almakla başlamaktadır.Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi