Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Almanya da boşanmış acak TC de tanınma olmadan ölmüş kişinin eşin SGK dan maaşının

Yanıt
Old 18-11-2009, 22:00   #1
elif33

Varsayılan Almanya da boşanmış acak TC de tanınma olmadan ölmüş kişinin eşin SGK dan maaşının

Merhabalar,
bu sıteye ılk defa yazıyorum ve bırılerının banada yardımcı olacagını dusunuyorum.Hem Alman hem TC vatandası olan ve SGK emeklısı es Almanya da bosanır ancak bu bosanma kararı Tc mahkemelerınde tanınmadan ölür.Daha sonra eş ve çocuklar SGK dan maas almaya baslarlar.Kadın ölen eşinden kalan SGK maasını yaklasık 1 yıl kadar alır ancak gün gelir kadına SGK dan Almanya da bosanmıs olmalarından dolayı maasının kesıldıgıne daır bir yazı gelır.Ben hıc bı yerde bu konuya ılıskın acık bı hukum bulamadım.Bosanma Almanya da gerceklesmıs ancak TC de hukum ıfade etmesı ıcın tanıma yapılmamıs yanı SGK nın gerıde kalan esın maasını kesmesının dayanagını bılemıyorum.bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevınırım şimdiden herkese teşekkürler.....
Old 18-11-2009, 23:56   #2
hukukçuyum

SGK her zaman kendisine beyan edilen bilgilerin doğruluğunu araştırabilir ve bir aykırılık bulursa bu yönde düzeltme yapabilir.
Siz TC de tanıma yapılmadığı için böyle bir hakkı olamaz diye düşünüyorsunuz sanırım. Tanıma, yurtdışında yapılmış bir işlemi Tc 'de uygulamasını başlatmaya yönelik bir işlemdir. Yani Almanya'da boşanma olduysa o kişiler artık dünyanın her yerinde boşanmış demektir aslında ancak tabi bunu diğer ülkelere bildirmezseniz bunu bilebilecekleri bir kaynak olmaz o kadar. Yoksa Almanya dışında evli olmaya devam ediyorlar demek değildir. Sadece TC nin bilgi dahiline girmemiştir olay. Dolayısıyla SGK kendi imkanlarıyla böyle bir boşanmayı tespit ettiyse ki artık online bir dünyada yaşıyoruz, ülkeler arası bilgi transferi sistemi var, o zaman maaşı kesebilir, diye düşünüyorum.
Old 19-11-2009, 01:56   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan hukukçuyum
Tanıma, yurtdışında yapılmış bir işlemi Tc 'de uygulamasını başlatmaya yönelik bir işlemdir. Yani Almanya'da boşanma olduysa o kişiler artık dünyanın her yerinde boşanmış demektir aslında ancak tabi bunu diğer ülkelere bildirmezseniz bunu bilebilecekleri bir kaynak olmaz o kadar. Yoksa Almanya dışında evli olmaya devam ediyorlar demek değildir. Sadece TC nin bilgi dahiline girmemiştir olay. Dolayısıyla SGK kendi imkanlarıyla böyle bir boşanmayı tespit ettiyse ki artık online bir dünyada yaşıyoruz, ülkeler arası bilgi transferi sistemi var, o zaman maaşı kesebilir, diye düşünüyorum.

Sayın hukukçuyum,
hem 'Tanıma, yurtdışında yapılmış bir işlemi Tc 'de uygulamasını başlatmaya yönelik bir işlemdir.' diyorsunuz, hem de 'Sadece TC nin bilgi dahiline girmemiştir olay.' diyorsunuz. Birbiri ile çelişen iki cümle bence. Herhangi bir kararı uygulamak için sadece o karar hakkında bilgi sahibi olmak yeterli değildir; O kararın Türkiye'de uygulamaya konulup konulamıyacağı konusu önemlidir. Bir kararı uygulamak o kararın Türkiye'de etkili olmasına yol açmak, o kararın bir sonuç doğurmaya yönelik olması ve o karara dayanarak bir işlem yapılabilir olması demektir.

Böyle olunca da Türkiye dışında alınmış olan bir kararın Türkiye'de uygulanabilmesi için o kararın Türkiyede tenfiz ve tanınmış olması gerekir.
Türkiye dışında alınmış bir boşanma kararı önüne gelen nüfus memuru, o karara dayanarak nüfus kayıtlarını değiştiremez, çünkü karar tenfiz edilmemiştir veya tanınmamıştır. Bu 'tenfiz edilmemiştir'in anlamı bir Türk mahkemesi o kararın Türk hukuk normlarına uygun olup olmadığını ve kararın Türk kamu düzenine uygun olup olmadığını araştırmamış ve konu hakkında bir karar vermemiştir demektir.

Türkiyedeki herhangi bir kurum bir yabancı ülke mahkeme kararına dayanarak bir işlem yapamaz bence. Böyle olunca da SGK uygulaması doğru değildir.

Türkiye'deki herhangi bir idari makam, tenfiz ve tanımaya gerek kalmadan yabancı ülke mahkeme kararlarını uygular dediğiniz andan itibaren Türk mahkemelerinin etki alanını sıfıra indirmiş olursunuz.

Not: AB'de bu türden uygulamalar (bir AB ülkesinde alınmış bir kararın tanıma ve tenfize gerek kalmadan dığer AB Ülkelerinde uygulanması) var. Benim görüşüme göre yerinde bir uygulama; Tek koşul gerekli hukuki altyapının oluşturulmuş olması.

Saygılarımla
Old 19-11-2009, 09:53   #4
elif33

Arkadaşlar bu konuya ilişkin elinde Yargıtay kararı olan varsa burada paylaşırsa sevinirim...
Old 19-11-2009, 13:14   #5
üye31284

Alıntı:
herhangi bir kurum bir yabancı ülke mahkeme kararına dayanarak bir işlem yapamaz

Sayın gemiciye katılıyorum.

Yurttdışında boşanmış ancak Türkiye'de tanınmamış davanın taraflarından biri ölürse, sağ kalan eş ölen eşin mirasçısı da oluyor. Tanıma olmadan hiç bir şekilde boşanma işlemi geçerli olmuyor. Ve ölen kişinin mirasçıları dahi tanıma davası açamıyor.

Ben tamamen yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum derken aşşağıdaki linki gördüm, İncelemenizde yarar olabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34489

Ölen kişinin önceki evliliğinden olan çocukları var mı?
Old 19-11-2009, 23:28   #6
hukukçuyum

Peki o zaman SGK boşanma olduğunu bile bile ödeme yapmaya devam etmeli mi diyorsunuz? Sonuçta tanıma ve tenfizi talep edecek kişiler olayın muhataplarıdır ve bu tanımayı gerçekleştirmek işlerine gelmiyorsa ne olacak? Böyle adaletsiz sonuçlar çıkar işte o zaman...
Old 20-11-2009, 00:21   #7
av.yasemin coşgun

yurt dışında verilen, yabancı mahkeme kararlarının Türkiye de hukuksal sonuç doğurabilmesi için tanınması ve tenfizi gerkmektedir. tanıma ve tenfizin asıl amacı ,yabancı mahkeme kararlarının türkiyede sonuç doğurabilmesidir."yabancı mahkeme kararları kesinlikle doğrudur ve türk mahkemeleri mutlak suretle bu kararı tanıyacaktır şeklinde bir hüküm yoktur." TC. mahkemeleri kararı tanımayabilirde. bu nedenle sgk nın maaş kesintisi yapması kanatimce yerinde değildir.
Old 20-11-2009, 01:13   #8
Gemici

Alıntı:
Yazan elif33
Arkadaşlar bu konuya ilişkin elinde Yargıtay kararı olan varsa burada paylaşırsa sevinirim...

Sayın elif33,
bu konuda Yargıtay kararı bulabileceğinizi zannetmiyorum. Çünkü konu hakkında açık ve yoruma yol açmayacak bir yasal düzenleme var(MÖHUK:alltaki alıntı). Konu hakkında olsa olsa Anayasa Mahkemesi, yasa maddesinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile, karar verir ve yasa maddesini iptal eder.

Alıntı:
Yazan hukukçuyum
Peki o zaman SGK boşanma olduğunu bile bile ödeme yapmaya devam etmeli mi diyorsunuz? Sonuçta tanıma ve tenfizi talep edecek kişiler olayın muhataplarıdır ve bu tanımayı gerçekleştirmek işlerine gelmiyorsa ne olacak? Böyle adaletsiz sonuçlar çıkar işte o zaman...

Peki o zaman SGK boşanma olduğunu bile bile ödeme yapmaya devam etmeli mi diyorsunuz?

Evet ödemeli, ve bir tanıma veya tenfiz işlemi söz konusu olmadığı sürece de ödemek zorunda.

Bunu, benim görüşüme göre, buradaki tartışmacılar değil, yasa belirtiyor:

Alıntı:
MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU

HAKKINDA KANUN Kanun No. 5718

Tenfiz kararı

MADDE 50 –(1) Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilamların Türkiye'de icra olunabilmesi yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine bağlıdır.

(2) Yabancı mahkemelerin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir.

Benim görüşüme göre, yasa burada yabancı mahkeme kararırından etkilenen kişilerin Türk vatandaşı veya yabancı olması konusunda herhangi bir ayırım yapmıyor. Önemli olan ortada bir yabancı mahkeme kararının olması ve bu kararın Türkiye'deki uygulamasının söz konusu olması.

Saygılarımla
Old 20-11-2009, 11:23   #9
Av.Erhan AKTAŞ

çok hararetli bir tartışma sözkonusu.benim de düşüncelerim şöyle.diyelim ki yurtdışında boşananlardan ölen kişinin adına Türkiyede taşınmazlar var...bu durumda boşanan eş tanımaya yanaşmazsa mirasçı olan çocuklar pekala tanımayı isteyebilir.zira mirasçılık hakları tanımaya bağlıdır...yukarıdaki örnekte de sgk aynı görüşte olduğundan maaşını kesmiştir ancak bunu yabancı mahkeme kararının Türkiye tanınması üzerine yapabilir.yoksa kafasına göre siz boşandınız dolayısıyla ben de maaşı kesiyorum diyemez...önce tanıma yapmalı sonra maaşı kesmeli...tanıma yapmadan kafasına göre istihbari bilgiye göre maaş kesemez...bence sgk tanıma yoluna başvurduktan sonra kesebilir ancak..
Old 20-11-2009, 14:27   #10
TALES

Benzer bir dava benim başımdan geçti. Taraflar Almanya'da boşanmış fakat tanıma henüz olmamış. Eşe karşı şiddet suçu işlendi ve mahkeme eş durumundan cezayı arttırdı. Ceza hukuku bakımından halen taraflar ' eş ' kabul edildi. Büyük ihtimal Yargıtay da bunu böyle kabul eder ,diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi