Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesine severek mi başladınız??

Yanıt
Old 26-08-2009, 19:01   #121
fanarin

Lisenin ilk yıllarında babamın da ist. hukuk mezunu olmasından dolayı hep İstanbul - Hukuk istedim.Halbuki Ankara'da yaşıyorduk.

Fakat Kayserili olduğum için, daha sonra işletme-iktisat a kaydım.

Boğaziçi'ni kaçırdık, ama ODTÜ oluyordu.İktisat okumaktansa, İstanbul Ünv. Hukuk okumayı tercih ettim.

Şu an Hukuka Giriş ve Temel Kavramları kitaplarını okuyorum.Medeni ve Ticaret Hukukunu çok sevdim
Old 27-08-2009, 18:31   #122
üye25928

Alıntı:
Yazan fanarin
Lisenin ilk yıllarında babamın da ist. hukuk mezunu olmasından dolayı hep İstanbul - Hukuk istedim.Halbuki Ankara'da yaşıyorduk.

Fakat Kayserili olduğum için, daha sonra işletme-iktisat a kaydım.

Boğaziçi'ni kaçırdık, ama ODTÜ oluyordu.İktisat okumaktansa, İstanbul Ünv. Hukuk okumayı tercih ettim.

Şu an Hukuka Giriş ve Temel Kavramları kitaplarını okuyorum.Medeni ve Ticaret Hukukunu çok sevdim

İnsanların idealleri hususunda büyük fedakarlık yapabilmesi kadar çok taktir ettiğim bir şey yoktur. Değerli dostum, umarım onca fedakarlığın boşa gitmez ve hukukçu olmaktan gayet memnun olursun, yeni başlayacak olan hukuk lisans eğitiminle sana hukuk hayatında can-ı gönülden başarılar dilerim.
Old 29-08-2009, 12:08   #123
hukuk_h

İlköğretim 4. sınıfta ingilizce öğretmenim ne olucaksın diye sorduğunda "hukuk okuyacağım" dediğimden beri, liseyi bitirmeyi dört gözle beklemiş, dün Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydımı yaptırmış bir hukukçu adayı olarak, daha doğru bir seçim olamazdı diye düşünüyorum.
Old 29-08-2009, 20:35   #124
trajikomedya

Alıntı:
Yazan hukuk_öğrencisi
Lise hayatım boyunca aklımda psikoloji okumak yer alıyordu;lakin babamın fikirleri hukuka yöneltti beni.İtiraf etmeliyim ki hukukun ezberden ibaret olduğunu düşünmekteydim ve üstesinden gelmek benim açımdan pek de olumlu sonuçlanacak bir mahiyet arz etmiyordu. Şu an üçüncü sınıfım ve bu bölümü seçtiğim,seçmemi sağlayan bir babaya sahip olduğum için şükrediyorum. Endişeyle başlanılan bir eğitim ve giderek artan bir sevgi...
'İnsanı sevmekle başlar herşey...' mısrasını,hukuk olarak değiştirebilirm belki de. Mübalağa ediyorum kimileri için ancak bölümü sevmeden,'eziyet çekerek' eğitim almak, alanlardan olmak; hayat çizgisinde yönünü şaşırmış gözü açık ama görmeyenlerdir.
Geleceğini yönlendirecek,şekillendirecek bir alanda herkesin mutlu,başarılı ve adaletli günler geçirmesi dileğiyle...
bende sizden sayılırım aslında lise 3 e kadar ne olmam gerektiği konusunda hiç yormadım kendimi.öyleki oks (lgs sbs her neyse..) zamanında bir test dahi çözdüğümü hatırlamıyorum. ne hedeflerim ne hırslarım vardı...düz lisenin o çetrefilli ortamlarına düşünce bir şeyler tinkkk etti kafamda çalışmalıydım...
lise 3te ise galiba izlediğim yabancı filmlerdeki pskologlardan etkilendim. pskolog olma düşüncesi belirdi kafamda...türkiye gerçeklerinden bir haber ve lise 4 boyunca pskoloji okumak için çalıştım. ankara pskoloji tutarsa dünyalar benim olucaktı sanki. nitekim sonuçlar geldi ankaraya razıydım ama hacettepenin bile tuttuğunu gördüm. (klinik pskolojide türkiyede bir numaradır) uzunca bir araştırma yaptım. ve meslekler konusunda ne kadar bilgisiz olduğumu geç de olsa farkettim. benim istediğimin pskologluk değil pskyatrlık olduğunu farkettim ikisinin ayrımını bilmiycek kadar sığ büyümüştüm bunca sene. gerçi benden iki yaş büyük üniversiteli bir arkadaşım : kanka pskyatrlık pskologluktan olunmuyo mu ya? dediğinde yalnız olmadığımı anladım bir an zamanı geri almak istedim.liseye yeniden başlayabilsem.fen seçsem ve gerekirse defalarca tıp için o lanet sınava tekrar girebilsem...ama artık çok geç artık iki seçim vardı benim için ya hukuk ya da pskoloji...ailem seçimi tamamen bana bıraktı.
bir an kapattım gözlerimi...
Mutluluk uzmanı e.c.b.(mutluluğun uzmanı olurmuş gibi...)
Evlilik terapisti e.c.b.(evlilikler buna muhtaçmış gibi...)
Davranış uzmanı e.c.b.(nasıl davranılcağını bilmezmiş gibi..)
yok yok yok...bu ünvanların beni mutlu etmiyceğinden emindim. daha yüce bir şey olmalıydı benimkisi. daha yüksek bir şey. belki daha zorlu bir yol ama daha kutsal.kazandığım paranın hakkını sonuna kadar vericek bir yol...sonra düşündüm...
Avukat e.c.b..
Hakim e.c.b.
Savcı e.c.b. kulağa ne kadar hoş geliyor öyle değil mi?
her şeyden öte ben bu yolda rekabet gördüm, daha fazla emek, daha fazla gayret, daha fazla alınteri gördüm...tıp kı benim istediğim gibi!
sonra daha da ötesini düşledim. yaşlanmıştım,saçlarım beyazlamış,torunlarım etrafımı sarmıştı.raflarda duran o koca koca kitaplara gururla baktım. ne kadar çok okumuş,ne kadar çok öğrenmiştim...ve hala hukuki bilgilerimden yararlanan ne çok insan vardı karşımda...tıp kı benim istediğim gibi!
ve tekrar 2009 türkiyesine döndüm...tercihimi yaptım ;
ank hukuk-anadolu hukuk...ve anadolu hukuk geldi zaten kesindi.
ve bu sene başlıycam. pişman olcağımı hiç ama hiç sanmıyorum!
hukuk alanında sonuna dek savaşıcağımdan zerre şüphem yok!
çünkü bu benim tercihim
hı pskyatırlık işi nolcak derseniz...içimde ukte olarak kalıcak efendim. bir şizofrenle karşılıklı sohbet edememenin,onun düşünce dünyasının derinliklerine inememenin,onunla pskolojik bir savaş yürütememenin uktesi...keşke bütün pskyatrlar benim gibi düşünse öyle değil mi? onlar genelde ilaç yazar yollar bilirim
ama eminim ki her insan oğlunun içinde ukte kalan bir şeyler mutlaka vardır.
balıkçı, geçen gemideki zengin adama imrenir,adam balıkçının mutluluğunu kıskanır.bu hep böyledir insanız nihayetinde...isteklerimiz hiç bitmez.
hemde hiç! saygılarımla
Old 03-09-2009, 15:34   #125
zhazaltas

Bende ilköğretim 3. sınıftan beri hukuk istiyordum. Ailemde ya da çevremde hiç hukukçu olmamasına rağmen bu isteğim gün geçtikçe arttı, nedenini bilmiyordum ama bir şekilde oluşmuştu bu hedef. Öss yaklaştıkça daha da arttı, hatta tutku halini aldı, dünyaya gelme sebebim hukukçu olmakmış gibi falan düşünüyordum .Ve artık Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Umarım bu heyecanımı ve coşkumu hiç kaybetmem. Saygılarımla..
Old 04-09-2009, 01:50   #126
bürokrat

zhazaltas hanım,hukuk alemine hoşgeldiniz hayırlı olsun umarım bu şevkinizi ağır dersler karşısında da kaybetmessiniz Ama anladığım kadarıyla bölüme severek isteyerek girmişsiniz dolayısıyla kolaylıkla üstesinden gelebileceğinizi umuyorum.Yolunuz açık olsun
Old 04-09-2009, 01:58   #127
bürokrat

Benim aslında orta okul sonuna kadar kafamda net bir şey yoktu.Heralde baba mesleği olan mali müşavirlik mesleğini icra ederim diye tasarlıyordum.Ancak o sene kuzenim marmara hukuğa girdi ve o zamandan beri aklımda hukukçu olmak vardı.Kısmetimde de varmış ki,ek yerleştirmeden,3 kişilik boş kontenjandan hukuğa yerleşmeyi başarmıştım.
Old 04-09-2009, 10:50   #128
kordelya

Alıntı:
Yazan zhazaltas
Bende ilköğretim 3. sınıftan beri hukuk istiyordum. Ailemde ya da çevremde hiç hukukçu olmamasına rağmen bu isteğim gün geçtikçe arttı, nedenini bilmiyordum ama bir şekilde oluşmuştu bu hedef. Öss yaklaştıkça daha da arttı, hatta tutku halini aldı, dünyaya gelme sebebim hukukçu olmakmış gibi falan düşünüyordum .Ve artık Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Umarım bu heyecanımı ve coşkumu hiç kaybetmem. Saygılarımla..

bu kadar çok istediğiniz bir bölümde olduğunuz için tebrik ederim sizi fakat hukukçu olmak güzel görünüp de zorluğu sonradan anlaşılan bir meslektir dilerim hayallerinize ulaşırsınız,başarılar
Old 04-09-2009, 10:51   #129
kordelya

lise hayatım boyunca hiç hukukçu olmayı düşünmemiştim ama şimdi anlıyorum ki hukuk dışında bir bölüm okuyamazmışıminsanın işini sevmesi gibisi yok
Old 06-09-2009, 10:40   #130
avukatneşe

Varsayılan trajikomedya

sevgili trajikomedyaya;
eminim ki çok idealist ve iyi bir hukukçu olacaksınız,tebrikler.yalnız mesleki eğitimde insan psikolojisi ile ilgili eğitim verilmediği için size tavsiyem mutlaka psikoloji ile ilgili bir yan dal ihtisası yapmanız.inanın bunun meslek yaşamınızda çok faydasını göreceksiniz,başarılar.
Old 06-09-2009, 10:50   #131
Dilek Bostan

benim idealim de hukuk okumaktı.ilk sene kazanamayacagımı bile bile tercihlerimde sadece hukuk fakültelerine yer verdim ve kazanamadım ama beklediğime değdi bu sene gazi üniversitesi hukuk fakültesini kazandım çok mutluyum
Old 06-09-2009, 12:38   #132
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Dilek Bostan
benim idealim de hukuk okumaktı.ilk sene kazanamayacagımı bile bile tercihlerimde sadece hukuk fakültelerine yer verdim ve kazanamadım ama beklediğime değdi bu sene gazi üniversitesi hukuk fakültesini kazandım çok mutluyum
Old 06-09-2009, 12:39   #133
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan zhazaltas
Ben 3. sınıfta hukuk diye bir şey mi var onu bilmiyordum
Old 06-09-2009, 15:06   #134
trajikomedya

Alıntı:
Yazan avukatneşe
sevgili trajikomedyaya;
eminim ki çok idealist ve iyi bir hukukçu olacaksınız,tebrikler.yalnız mesleki eğitimde insan psikolojisi ile ilgili eğitim verilmediği için size tavsiyem mutlaka psikoloji ile ilgili bir yan dal ihtisası yapmanız.inanın bunun meslek yaşamınızda çok faydasını göreceksiniz,başarılar.

sn.neşe
bu görüşleriniz benim için çok değerli oldu,çok teşekkür ediyorum.
inanın bende aynılarını düşünüyorum. şimdilik okuduğum psikolojik kitap ve romanlarla bu yönümü tatmin etmeye çalışıyorum.ileride bir fırsatını bulursam bu konuda gerçek anlamda eğitim almayı da çok isterim. hukukun psikolojiyle içli dışlı olduğunu burda siz büyüklerimden duydukça mutlu oluyorum.
saygılarımla
Old 06-09-2009, 16:43   #135
av.özlem42

aramıza yeni katılan meslektaşlarımız hoşgeldiniz
umarım takdire değer istekleriniz derslerin ağırlaşmasıyla hüsrana uğramaz
Old 06-09-2009, 18:24   #136
yalcin3

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Ben 3. sınıfta hukuk diye bir şey mi var onu bilmiyordum
Hahaha Çiçek Taksi diye bir dizi vardı küçükken,orada Sercan diye bir kız vardı taksi şoförlerinden birinin kızıydı sanırım,avukattı sırf cüppesi havalı görünüyor diye özenirdim O'na.
Old 06-09-2009, 23:03   #137
albertina

hukuk aklımın ucundan bile geçmiyordu diyebilirm...tek bildiğim şey askeri yaşamdı tabii lisede bölüm seçene kadar, sonrasında hukuk yoluna girdim aklım hayalim hep hukuk oldu, gazi hukuk u kazandım, zorlu dersler ama mutlu bir yaşantı beni bekliyor...=)
Old 08-09-2009, 09:25   #138
yalcin3

Sürücü kursunda bana direksiyon çalıştıran hocamla diyaloglarımdan bir kesit:
Hoca:Kardeşin var mı?
Ben:Bir ablam bir abim var.
H:Onlar ne yapıyor?
B:Abim doktor ablam tıp eğitimi alıyor.
H:Ne güzel ya bayılıyorum doktorlara,çok kutsal bir iş yapıyorlar.Sen ne okuyorsun?
B:Hukuk.
H:Avukat mı olcan?
B:Büyük bir ihtimal öyle.
H:Hiç sevmem şu avukatları ya.Parayla yalan satıp masum insanları içeri atıyorlar.Ne adi bir meslek.

İnsanların avukatlara ne gözle,ne kadar saygınlıkla(!) baktığını bir kez daha anladım...
Old 09-09-2009, 11:47   #139
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan ElSu
Hahaha Çiçek Taksi diye bir dizi vardı küçükken,orada Sercan diye bir kız vardı taksi şoförlerinden birinin kızıydı sanırım,avukattı sırf cüppesi havalı görünüyor diye özenirdim O'na.
Sevgili Elsu bayanın adı Selcan dı galiba..Yada yanılıyorumdur o bayan taksi şoförlerinden birisinin eşiydi.Eşi de hem avukat hem de taksi şoförüydü
...Karmaşık olaylar
Old 09-09-2009, 11:49   #140
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan albertina
hukuk aklımın ucundan bile geçmiyordu diyebilirm...tek bildiğim şey askeri yaşamdı tabii lisede bölüm seçene kadar, sonrasında hukuk yoluna girdim aklım hayalim hep hukuk oldu, gazi hukuk u kazandım, zorlu dersler ama mutlu bir yaşantı beni bekliyor...=)
Bir Ankaralı öğrencimiz daha kafese girdi dersleriniz kolay hayatınız mutlu ola
Old 09-09-2009, 19:25   #141
trajikomedya

Alıntı:
Yazan ElSu
H:Ne güzel ya bayılıyorum doktorlara,çok kutsal bir iş yapıyorlar.Sen ne okuyorsun?
H:Hiç sevmem şu avukatları ya.Parayla yalan satıp masum insanları içeri atıyorlar.Ne adi bir meslek.

İnsanların avukatlara ne gözle,ne kadar saygınlıkla(!) baktığını bir kez daha anladım...

yalnızca anlamakla kalmadığınızı ve bir hukuk öğrencisi olarak şahsa gerekli cevabı da verdiğinizi umuyorum... bu bakış açısına göre değişir...benim ailem çevremizdekiler...aileden hukukçu çıkıyor diye havalara uçuyor..şimdiden bizim çekleride alırsın değil mi evlat demeye başladılar iyi yada kötü görüşler olabilir ama esas olan ve önemli olan sizin mesleğinize nasıl baktığınızdır...fakat geçmişteki yazılarınızı okudukça bu işe zaten oldukça karamsar baktığınızı farkettim
dilerim direksiyon hocanız vb ön yargılı insanlar hayatta karşıma daima çıkar ve dilerim onları susturarak mesleğimi biraz daha yüceltme şerefine erişirim
Old 09-09-2009, 22:39   #142
yalcin3

Olaya karamsar bakmak değil Sn.trajikomedya yani en azından ben karamsar olarak bakmıyorum,fakat okulumdan memnun olmayışım beni bu hale getirdi desem yeridir,çok severek geldiğim bölümden beni bu denli soğutan birkaç şahsi olayım oldu...Cevabıma gelince sadece he deyip geçtim çünkü o anda u dönüşü yapmakla meşguldüm Hukukçu için pek iyi bir bahane değil ama.
Old 10-09-2009, 05:28   #143
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu

Benzer bir olay da benim başımdan geçmişti..

Ben arkadaşlarla iddiaya girmiştim: össde hem ea2de hem de sözel2 de ilk 500e girebileceğim hususunda iddiaya tutuşmuştuk, bana okuldan sadece 70 puan gelecekti ama ben kendime inanıyor ve güveniyordum..

Sınavda tüm alanlar istediğim gibi geçti ve sözel2 bölümünde ilk 21 soruyu çözdüm saate baktım son 15 dakika vardı, diğer alanlarda boş bıraktığım sorular vardı hemen söz2 testini bırakıp boş bıraktığım sorulara ve kodlamaya yöneldim acele acele...

Derken mat2de hazin bir kaydırma yaparak iddiayı kaybettim. Normalde ea2 ve söz2 sıralamayı 400lerde bekliyordum.

Sınav açıklandı söz2den 392. oldum, ea2den 11 bininci kişi Sözeldeki tüm bölümlere girebildiğim için, hukuk sevmeyen tanıdıklarım bana "gel hukuk yazma, git Odtü, Boğaziçi gibi yerlerde oku ilerde kendi alanında prof bile olursun, bu hatayı yapma" diye çok söylendiler ama bu benim hayatım onların ne dediklerine ne bakacağım

Avukatlık mesleği üzerine bir çok olumsuz olay işittim bu süreçte ve fark ettim ki bütün bu olumsuz konuşmaların sebebi bazı "avukatlık mesleği ehliyetine" sahip olamayan kişilerin bu mesleği icra etmesinden kaynaklanıyor. Tabii bu da normal çünkü her "hukuk fakültesi mezununu" avukat diye nitelendirirseniz, mesleğin kalitesi ve itibarını düşürürsünüz...

Şu an bu olayların üzerinden bir yıl geçti. Kararımdan hala pişman değilim. Ayrıca çevremdeki insanların bu meslek hakkındaki tabularını da hafiften hafiften yıkmayı başardım
Old 10-09-2009, 14:24   #144
üye30519

Benim durumum da trajikomedya'ya benziyor Hayatım boyunca Lise 2'ye kadar 10 dk'dan fazla ders çalıştığımı hatırlamıyorum. Bu sebeple de LGS'de de bir yeri kazanamayıp düz liseye gitmiştim.

Neyse işte geldik Lise 2'ye. Matematik notum ilk dönem zayıf geldiği için beni sınıfta kalma korkusu sardı.Hocamız öyle kanaat ile geçiren, kolay kolay not yükselten birisi değildi. Sonra ne yapıp ettim, hocanın çözdüğü örneklerin bi kısmını ezberleyip sınava girdim. 70 civarı bi not aldım. İşte bu not benim kesinlikle dönüm noktam oldu. Bu hocama borçluyum bugünkü konumumu

Bu notu alınca, başarının tadını aldım ve oturdum ciddi anlamda ders çalışmaya başladım. Lise 3'te hukuk okumak istiyordum ama emin değildim kazanabileceğimden. Lise 4'te
ise dershane denemelerindeki başarımı gördükçe güvenim kendime geldi , daha iyi çalışmaya başladım. Artık kafama koymuştum hukuku. Tek sıkıntım okuldan gelecek puandı. Sınav sonuçları açıklanınca okuldan 69 puan geldiğini görünce içim gitti biraz. Neyseki ham puanım 265'ti. 12 adet tercih yaptım, hepsi hukuktu. 5. tercihim olan Anadolu Üniversitesi geldi.

Bakalım severek , isteyerek seçtim. Umarım 4 sene boyunca aynı isteğim devam eder
Saygılar.
Old 10-09-2009, 23:32   #145
albertina

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Bir Ankaralı öğrencimiz daha kafese girdi dersleriniz kolay hayatınız mutlu ola

teşekkürler...herkesin dersleri kolay hayatı mutlu olsun...
Old 11-09-2009, 21:50   #146
temerrüt

Hukuk fakültesine severek başladım severekte bitiricem inş.şuan 4.sınıfa yenı geçmiş bir hukukçu adayıyım..ne kadar zorluklarıda olsa uykusuz geceleri de olsa yinede herşeye deger..
Old 12-09-2009, 22:44   #147
ankaradalet

orta son sınıftayken bilinci bir şekilde meslek lisesi sınavlarına girmeye karar verdim ve adalet meslek lisesini tercih ettim ve kazandım, hukuk fakültesi öğrencisi olmayı ta o zamandan kafama koymuştum ancak lise 2.sınıfa geçtiğimde o yıl uygulamaya giren sistem yüzünden ben de katsayı mağduru oldum bunun üzerine adalet yüksek okuluna geçiş yaptım tabi bu arada kpss sınavlarına girdim ve zabıt katipliğini kazandım katip olarak mesleğe başladıktan sonra gördüm ki benim biran önce hukuk fakültesine geçiş yapmam gerekli bunun nedeni de zabıt katiplerinin yoğun iş şartları altında çalıştırılmaları, hak ettikleri muameleyi görememeleri ve hak ettikleri maaşları alamamaları oldu(:daha sonra dgs sınavına girerek hukuk fakültesine geçiş yaptım, umarım hukuk fakültesini bitirdikten sonra hayatımda gerçekleştirmek istediğim iddeallerimi en iyi şekilde yerine getirebilirim.
Old 13-09-2009, 10:08   #148
snur

Merhaba..
Öncelikle çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum çünkü hukuk fakültesi hayalimdi.
Her nekdar oazman bukadar zor olduğunu tahmin etmesem de çoğu kez uykusuz geceler geçirmek zorunda kalmış olsam da hukukçu adayı olduğum için mutluyum.Kısaca çektiğim bunca sıkıntıya deyiyor..
Old 20-09-2009, 20:05   #149
ezgicirak

Ben de 4 tercih yaptım hepsi hukuk fakültesiydi.Zaten ilköğretim 6.sınıftan beri hayalimdi hukuk okumak.Lisede tm bölümü seçtiğimden beri de hukuk dergilerine üyeyim.Çevremde benim de maddiyat açısından ya da en yüksek puanlı tm bölümü olmasından dolayı isteyen tanıdığım çoktu ama yine her zaman ki gibi eğitim sistemimizin azizliği olduğunu düşünüyorum bu konunun.İnsanlar mecbur ediliyor bazı şeylere ve kimse kendini gerçekleştiremiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi