Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Borçlu Adına Serbest Meslek Makbuzu Kesmeye "Dur" Dendi!

Yanıt
Old 28-07-2006, 22:13   #1
VARTO'LU

Varsayılan Borçlu Adına Serbest Meslek Makbuzu Kesmeye "Dur" Dendi!

Danıştay 4. Dairesi, Maliye Bakanlığı’nın “icra dairelerince alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen ücretin belgelendirilmesi bölümünün … dava sonuçlanıncaya karar yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.
Karara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.turabitural.av.tr/html/icrayamakbuz.pdf

Link kontrol edildi ve çalışıyor. Dosyanın açılması için bilgisayarınızda "Acrobat Reader" programının yüklü olması gerekir.
Umarım karara ulaşmada başkaca sıkıntınız olmayacaktır.
Old 29-07-2006, 15:41   #2
Av.Sever Köz

Varsayılan İyi haber

Sayın Varto'lu,

Sayenizde iyi haber de çabuk yayılıyor. Ancak sitede bir problem mi var acaba? Verdiğiniz link adresinden siteye ulaşamadım...

Saygılar,
Old 29-07-2006, 16:08   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Tural,

Gerçekten güzel haber, bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben Sitenizden kararı okuyabildim. Ancak yazdıramadım. İlam vekalet ücreti için icra takibi yapmıştım. Borçlu icra müdürlüğüne gidip, borcunu dosyaya yatırmış. Beni Serbest Meslek Makbuzumla bekliyorlardı... Ben de bu kararla gitmeyi düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 07-08-2006, 16:18   #6
kezban

Varsayılan yine çare olmadı!!

evet, böyle bir karar var ama uygulayan yok!!

ben de Danıştay'ın ilgili kararı çantamda icra dairesine gittim. Ancak, icra dairesi kendilerine bu konuda genelge gelmediği gerekçesiyle benden yine serbest meslek makbuzu istediler. E, o da çantamdaydı, yazıp verdim. Kararı gösteriyorsunuz, boyun büküyorlar, napalım
Old 07-08-2006, 17:41   #7
nfb

bu ülkede yönetmelikler,genelgeler,yönergeler,tebliğler daima kanunlardan ve mahkeme kararlarından üstündür bilmez misiniz?
Old 05-06-2007, 16:23   #11
av.beyşehirli

Varsayılan İcrada Yİne Makbuz Kesİlecek???

İcra Dairelerinde borçlu adına kesilecek serbest meslek makbuzu ile ilgili Danıştay 4.Dairenin verdiği yürütmenin durdurulması kararı Vergi Dava Daireleri Genel Kurulunca kaldırılmış.

Bu haberi duyuran ben olmak istemezdim ama İzmir İcralarda yeniden makbuz istenmeye başlanmış.
Old 18-09-2007, 08:49   #12
Av. BNK

Maliye Bakanlığı makbuz kesme işine yeneden başlanması için yeni tebliğ çıkarttı. Yine borçlu adına makbuz kesilecek ancak mühür basma zorunluluğu yok.
Old 20-09-2007, 00:05   #13
Godfather

hayret bir olay diyorum başka bişey demiyorum. yahu bu kadar mı terbiyesiz insanlar bu avukatlar. bu kadar mı vergi kaçakçısı bu avukatlar. icra kim oluyor da bize makbuz kes diyor. ben zaten kesiyorum. icra beni denetleme yetkisini hangi yasadan alıyor. vallahi pes. kendisiyle bu kadar çelişen bir hukuk sistemi daha görmedim... eminim vardır ama. karamsar olmamak lazım tabii :@
Old 21-09-2007, 01:50   #14
VARTO'LU

Varsayılan Serbest Meslek Makbuzu Üzerine

Maliye Bakanlığı tarafından 11.09.20074 gün ve 26640 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin
İcra Dairelerince Alacaklı Taraf Avukatına Ödenmesine Karar Verilen Vekalet Ücretlerinin Belgelendirilmesi” başlıklı bölümünün iptali
için Danıştay'da yeni bir dava açtık.
İlgilenen meslektaşlarımız, dava dilekçemize aşağıdaki linkten ulaşabilirler.
http://www.turabitural.av.tr/html/Davadilekcesi.RTF
Hepimize sağlık dolu "hukukla uyumlu" başarılar dileğimle
Old 21-09-2007, 11:16   #15
Godfather

elinize sağlık sn. meslektaşım. teşekkürlerimi sunarım...
Old 02-10-2007, 16:36   #16
Av.ÜLKÜ

peki haricen tahsilat dosyaya bildirildiğinde de makbuz kesilecek mi?Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar
Old 02-10-2007, 21:11   #17
Godfather

bırakınız Allah aşkına. zaten herşeye makbuz kesiyoruz. onlar da eksik olsunlar

şaka bir yana, bu davada ne karar çıktı sn. turabi bey. yürütme durdu mu??
Old 01-12-2007, 21:51   #18
ekinheval

Kamu kurumları (vergi daireleri vs) icra dosyalarından gönderilen muhtıralara cevaben dosya hesabının yanı sıra avukatlık ücret makbuzunun da gönderilmesini ödeme için şart olarak bildiriyorlar. Makbuzunda kendi belirledikleri yöntemle kesilmesi konusunda son derece ısrarlılar. Bu dava sonucu alınacak kararı ve sonrasında yapılacak uygulamaları ilgiyle bekliyorum.
Old 07-12-2007, 01:45   #19
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Öncelikle şunun belirlenmesi gerekiyor:

Sn. Tural bir konuda emek veriyor.

Burada "amaaan o kadar çok eziliyoruz ki bu da bir şey mi?" demek sadece bir kaçış noktasıdır.

Aklıma hemen savunma dokunuzmalığın geldi. Ben bir müvekkilimle görüştüm. Polis müvekkilimi takip ediyor. Müvekkilim bana bazı belgeler verdi. Ben görüşmedn ayrılınca polisin beni arayıp bu belgeleri üstümden alma hakkı olacak mı?

Kuşkusuz ki biz savunma dokunulmazlığını isterken kendimize ilişkin bir ayrıcalık istemiyoruz. Ama muhbir konumuna düşmeyi hiç istemiyoruz. Fark bu kadar büyük ve bu kadar küçük.

Saygılar.
Old 27-10-2011, 22:34   #20
YALÇIN ÖNDER

Mahkemelerce karşı taraf lehine hükmedilen vekalet ücretinin, serbest meslek kazancı olarak nitelendirilmesi, Anayasanın 48. maddesindeki çalışma özgürlüğüne vergilendirme yoluyla haksız ve hukuka aykırı bir müdahaledir.
Old 28-10-2011, 23:53   #21
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Arkadaşlar tartışma yanlış bir yöne kayıyor. Burada makbuz kesmeme hakkı değil, avukatın bu ücretini alabilmek için makbuzu kestiğini kanıtlaması tartışılıyor.

Her avukatın kazancının vergisini ödemesi yasal zorunluktur.

Ayrıca Ankara'da makbuz ibrazı (en azından benden) istenmiyor.

Saygılar.
Old 29-10-2011, 07:20   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN

Burada makbuz kesmeme hakkı değil, avukatın bu ücretini alabilmek için makbuzu kestiğini kanıtlaması tartışılıyor.

Ayrıca Ankara'da makbuz ibrazı (en azından benden) istenmiyor.

Sayın Erdoğan,

Sizden makbuz ibrazı istememeleri, sizi tanıdıklarından olabilir mi? Daha sonra sunacağınızı bildiklerinden...olmalı. Ayrıca tabi ki kazancın vergisi de ödenmelidir.
Old 29-10-2011, 15:36   #23
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Arkadaşlar tartışma yanlış bir yöne kayıyor. Burada makbuz kesmeme hakkı değil, avukatın bu ücretini alabilmek için makbuzu kestiğini kanıtlaması tartışılıyor.

Konumuzun ne ilgisi var, verginin ödenip ödenmemesi ile? 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 2. maddesinde gelirin türleri sayılmıştır.

Kanunda ücret ayrı, serbest meslek kazancı ayrı tanımlanmıştır.

Sorun karşı tarafın ödediği vekalet ücreti, bu türlerin tanımları arasında, hangisinde nitelendirmek hukuka daha uygundur ?

İdarenin görüşü ve uygulama serbest meslek kazancı olduğu ve KDV ye tabi olduğu yönündedir.

Ancak bazılarının ve benim de görüşüm GVK'nun 61/3 e göre ücrettir ve KDV ye tabi değildir.

Daha önceden açılmış bazı davalarda da bu farklı nitelendirme hataları nedeniyle, hatalı kararlar verilmiştir.

Buyurun bu konuyu hukuksal boyutu ile değerlendirelim, ne dersiniz?
Old 29-10-2011, 22:11   #24
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Önder;

Avukatlık bir serbest meslektir. Serbest meslek kazancı da yasada tanımlanmıştır.

Serbest meslek gelirinin "ücretli" olarak tanımlanan kişilerdn farkı MESLEĞİNİ İCRA EDERKEN KİŞİ VEYA KURUMA BAĞIMLI OLMAKSIZISIN faaliyetini sürdürmesi ve bu nedenle bir ücret almasıdır. Bu ücret işçinin veya memurun aldığı ücretten farklıdır.

Siz beyanınıza göre vergi ödersiniz, işçi ve memur ise aldığı ücrete veya patronun aldığı ücret konusundaki beyanına göre vergi öder. Yani ücret kavramını tek bir anlamda alamayız. Başkasına bağımlı çalışınla çalışmayanın aldığı para ücrettir, taksicinin aldığı da ücrettir.

Aslında tartışmayı açıklığa kavuşturmak için para kavramı üzerinde durmak gerekir:

Para nedir? Bir değişim aracı. Bu değişim aracının temeli, mihenk noktası nedir? Emek

Paranın içinde billurlaşmış emek vardır. Bu nedenle kalifiye işçi ile kalifiye olmayan işçiye aynı ücret ödenmez. Çünkü iki işçinin emeği, üretime katkısı farklıdır.

Devlet egemenlik hakkını kullanarak her kazançtan, üretilen her artıdeğerden kendi payını ister. Bunu aylıkla çalışan insanlar için vergi sorumlusu olarak işvereni atayarak yapar. Yani işverene der ki; maaşı ödemeden şu kesintileri yapıp bana ödeyeceksin.

Bizde ise durum biraz daha farklı:
Bizim işverenimiz yok. İşveren ticari kimliğe sahipse stopaj yapar ve ücretinizi öder. Bunun dışında gelir beyanınız esas alınarak adınıza vergi tahakkuk eder.

Şimdi sorunuza dönelim:
Ücretliler vergi ödemiyorlar mı? Ödüyorlar.
Siz de hizmet karşılığı ücret aldığınız için vergi ödemek zorundasınız. İster müvekkilden ister karşı taraftan alın. Farketmez. Devlet BEN KAZANILAN HER KURUŞTAN PAYIMI ALIRIM, BUNU BANA ÖDEYECEKSİN demiş.

KDV meselesine gelince o ayrı bir yasa ile düzenlendi. Maaş ve düzenli ödenen ücretler istisna olarak kabul edildi.

Bu anlamda iki çeşit ücreti birbirine karıştırmamak gerekli. Birisi bağımlı olarak çalışılan ücret, diğeri bağımsız olarak belli bir emek karşılığı alınan ücret.

Bu arada Saim abi'ye sorayım: Ben 30 yıl boyunca devlete vergi ödedim SSK primi yatırdım, şimdi emekliyim ama kıdem tazminatımı ödemediler. Abi vekalet çıkarsam benim içn dava açar mısın?

Sonuçta: Serbest meslek geliri KDV ye tabidir. İster müvekkilinizden alın, ister mahkeme hükmetsin bu bir serbest meslek geliridir. Kaynakta vergilendirme yoktur, sadece bazı durumlarda stopaj vardır. Sizin ücret olarak tanımladığınız durumlarda ise kaynakta vergilendirme vardır. Aksini düşünüyorsanız bunun yolu KDV Yasa'sındaki ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesi'dir.

Saygılar
Old 29-10-2011, 22:16   #25
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Sayın Erdoğan,
Sizden makbuz ibrazı istememeleri, sizi tanıdıklarından olabilir mi? Daha sonra sunacağınızı bildiklerinden...olmalı. Ayrıca tabi ki kazancın vergisi de ödenmelidir.

Baana özgü olduğunu sanmıyorum. Ama araştırayım.

Saygılar
Old 29-10-2011, 22:22   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Sn. Önder;

Avukatlık bir serbest meslektir. Serbest meslek kazancı da yasada tanımlanmıştır.

Serbest meslek gelirinin "ücretli" olarak tanımlanan kişilerdn farkı MESLEĞİNİ İCRA EDERKEN KİŞİ VEYA KURUMA BAĞIMLI OLMAKSIZISIN faaliyetini sürdürmesi ve bu nedenle bir ücret almasıdır. Bu ücret işçinin veya memurun aldığı ücretten farklıdır.

Siz beyanınıza göre vergi ödersiniz, işçi ve memur ise aldığı ücrete veya patronun aldığı ücret konusundaki beyanına göre vergi öder. Yani ücret kavramını tek bir anlamda alamayız. Başkasına bağımlı çalışınla çalışmayanın aldığı para ücrettir, taksicinin aldığı da ücrettir.

Aslında tartışmayı açıklığa kavuşturmak için para kavramı üzerinde durmak gerekir:

Para nedir? Bir değişim aracı. Bu değişim aracının temeli, mihenk noktası nedir? Emek

Paranın içinde billurlaşmış emek vardır. Bu nedenle kalifiye işçi ile kalifiye olmayan işçiye aynı ücret ödenmez. Çünkü iki işçinin emeği, üretime katkısı farklıdır.

Devlet egemenlik hakkını kullanarak her kazançtan, üretilen her artıdeğerden kendi payını ister. Bunu aylıkla çalışan insanlar için vergi sorumlusu olarak işvereni atayarak yapar. Yani işverene der ki; maaşı ödemeden şu kesintileri yapıp bana ödeyeceksin.

Bizde ise durum biraz daha farklı:
Bizim işverenimiz yok. İşveren ticari kimliğe sahipse stopaj yapar ve ücretinizi öder. Bunun dışında gelir beyanınız esas alınarak adınıza vergi tahakkuk eder.

Şimdi sorunuza dönelim:
Ücretliler vergi ödemiyorlar mı? Ödüyorlar.
Siz de hizmet karşılığı ücret aldığınız için vergi ödemek zorundasınız. İster müvekkilden ister karşı taraftan alın. Farketmez. Devlet BEN KAZANILAN HER KURUŞTAN PAYIMI ALIRIM, BUNU BANA ÖDEYECEKSİN demiş.

KDV meselesine gelince o ayrı bir yasa ile düzenlendi. Maaş ve düzenli ödenen ücretler istisna olarak kabul edildi.

Bu anlamda iki çeşit ücreti birbirine karıştırmamak gerekli. Birisi bağımlı olarak çalışılan ücret, diğeri bağımsız olarak belli bir emek karşılığı alınan ücret.

Bu arada Saim abi'ye sorayım: Ben 30 yıl boyunca devlete vergi ödedim SSK primi yatırdım, şimdi emekliyim ama kıdem tazminatımı ödemediler. Abi vekalet çıkarsam benim içn dava açar mısın?

Sonuçta: Serbest meslek geliri KDV ye tabidir. İster müvekkilinizden alın, ister mahkeme hükmetsin bu bir serbest meslek geliridir. Kaynakta vergilendirme yoktur, sadece bazı durumlarda stopaj vardır. Sizin ücret olarak tanımladığınız durumlarda ise kaynakta vergilendirme vardır. Aksini düşünüyorsanız bunun yolu KDV Yasa'sındaki ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesi'dir.

Saygılar

Bu konuda da serbestsiniz sayın Erdoğan.

Bu arada "para nedir?" sorusunu bana sormadığınız için teşekkür ederim. )
Old 29-10-2011, 23:06   #27
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu konuda da serbestsiniz sayın Erdoğan.

Bu arada "para nedir?" sorusunu bana sormadığınız için teşekkür ederim. )

Abi; kaç para istersin?
Old 30-10-2011, 11:24   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Abi; kaç para istersin?

İstemem abi. )
Old 30-10-2011, 23:57   #29
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Abi kaybedeceğin bir davayı niye üstleniyorsun? Ben hep serbest avukat olarak çalıştım. Devlete vergi ve ssk primi ödedim. Ama devlet bana kıdem tazminatımı vermedi. Davayı kime karşı açacağız?
Old 31-10-2011, 07:14   #30
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Abi kaybedeceğin bir davayı niye üstleniyorsun? Ben hep serbest avukat olarak çalıştım. Devlete vergi ve ssk primi ödedim. Ama devlet bana kıdem tazminatımı vermedi. Davayı kime karşı açacağız?

Alıntı:
Yazan Ben
İstemem abi. )

Abi, üstleneceğimi kim dedi? "İstemem" dedim ya.

Alıntı:
Davayı kime karşı açacağız?

Az sabret, Tekstil Mühendisi, Öğretmen, İnşaat Mühendisi, Arap Dili Ve Edebiyatı Mezunu, Filolojist, Antropolog, vs. gibi ihtilafı çözecek "Arabulucu" abilerimiz gelecek. Onlara başvurursun abi…
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi