Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İnternet icat oldu avukatlık öldü, diyebilir miyiz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2010, 11:48   #1
av. ömer sinikan

Soru İnternet icat oldu avukatlık öldü, diyebilir miyiz?

Malum, artık hukuk bilgilerimiz, biz avukatların tekelinden çıktı. Herkes istediği zaman, istediği kolaylıkta ve bedava olarak her türlü bilgi, döküman ve dilekçeye ulaşabiliyor ve rahatlıkla elde edebiliyor.

Peki, bu durum biz avukatların avukatlık mesleğini menfi etkilemiyor mu?

Bu durumdan nasıl bir çıkış noktası bulabiliriz?
Old 10-12-2010, 12:12   #2
Admin

İnternetten sonra sağlıkla ilgili her türlü bilgiye de internette ulaşabiliyorsunuz, hastalandığınızda artık doktora gitmiyor musunuz veya internet icat oldu doktorluk öldü diye de düşünüyor musunuz?

Eğer avukatlığı sadece vatandaşın erişimi olmadığı hukuki bilgiyi okuyup bilmek ve bunları vatandaşın da anlayacağı kadar yorumlamak olarak nitelendiriyorsanız, "bu tip avukatlık" bana sorarsanız ölse daha iyi zaten. O tip avukatlık internetten önce bayağı revaçtaysa da, o zaman bile bir kütüphaneye gidip biraz araştırma yapacak vatandaş için bir değeri yoktu. İnternetten sonra olan ise, vatandaşı kütüphaneye gitmek külfetinden kurtarıp, kütüphaneyi evine taşımak olmuştur o kadar.

Kişisel görüşüm avukatların bu durumu kendilerini geliştirmek ve kanun okumanın ötesine geçip (ki onu yapmayan çok avukat da var), hukukçu düşünce, araştırma, mukayese ve analiz yeteneğine erişmek için fırsat olarak görmeleridir. Bunu yapmayan avukatlar yok olup gidecektir, ancak bu hem onlar, hem onların potansiyel müvekkilleri, hem de hukuk sistemimiz için zaten en hayırlı sonuçtur diye düşünüyorum.

Siyasilerin, bazı meslektaşlarımızın vs. baskılarıyla Türk Barolar Birliğinin bir türlü hayata geçirmeyi başaramadığı "Avukatlık Sınavı" internet ile birlikte artık fiilen hayata geçmiş durumunda. Tek farkı şu, sınavı devlet değil, artık bizzat vatandaş yapıyor.
Old 10-12-2010, 12:38   #3
lawstudent

Avukatlık ölmez de bence arzuhalcilik bayağı zarara uğradı
Old 10-12-2010, 12:39   #4
Av.Nevra Öksüz

Konuya başka bir şekilde baksak (diye düşündüm ):

Şu anda aklıma gelenler; eminim çoğaltılabilir

1- Hukuk fakültesi mezunları halen internette soru sorup yardım talep etmekte ise;

2- Hukuk fakültesi mezunlarına sorusunun karşılığında ilgili maddeleri yazdığınızda; duruma, kısaca "nasıl yani" şeklinde yaklaşıyorsa;

3- Somut olayın yazılması ve soru sorulması akabinde hukuk fakültesi mezunları konuya farklı açılardan yaklaşıp farklı cevaplar veriyorlarsa;

4- Somut olay yazıldıktan sonra hukuk fakültesi mezunları arasında tartışma (iyi anlamda ) çıkabiliyorsa;

...v.b.

Alıntı:
...Herkes istediği zaman, istediği kolaylıkta ve bedava olarak her türlü bilgi, döküman ve dilekçeye ulaşabiliyor ve rahatlıkla elde edebiliyor...

Ulaştıkları şeylerin kendilerine yarar bilgi, doküman, dilekçe olduğuna emin misiniz?

Saygılar...
Old 10-12-2010, 12:46   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Konuya başka bir şekilde baksak (diye düşündüm ):

1- Hukuk fakültesi mezunları halen internette soru sorup yardım talep etmekte ise;

2- Hukuk fakültesi mezunlarına sorusunun karşılığında ilgili maddeleri yazdığınızda; duruma, kısaca "nasıl yani" şeklinde yaklaşıyorsa;

3- Somut olayın yazılması ve soru sorulması akabinde hukuk fakültesi mezunları konuya farklı açılardan yaklaşıp farklı cevaplar veriyorlarsa;

4- Somut olay yazıldıktan sonra hukuk fakültesi mezunları arasında tartışma (iyi anlamda ) çıkabiliyorsa;

...v.b.

Ulaştıkları şeylerin kendilerine yarar bilgi, doküman, dilekçe olduğuna emin misiniz?

Saygılar...

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

Çoğaltalım:

5- Hukuk fakültesi mezunlarına sorusunun yanıtını veren yasa maddesini/maddelerini yazdığınızda, "içtihat yok mu, içtihat?" deniyorsa...

Eminim daha da çoğaltılabilir.

Sonuç: (Bence) bilgiye nereden ve nasıl ulaşıldığının önemi yoktur, önemli olan bilgiyi kullanabilmektir.
Old 10-12-2010, 13:03   #6
av. ömer sinikan

Evet, sayın meslekdaşlarım güzel fikirler beyan etmişler. Teşekkür ediyorum.

Çıkardığım sonuç şu oldu ki; eskiden herkes kazanıyordu, şimdi ise sadece iyiler kazanacak/muvaffak olacak...

Eyvallah.
Old 11-12-2010, 01:17   #7
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan
Evet, sayın meslekdaşlarım güzel fikirler beyan etmişler. Teşekkür ediyorum.

Çıkardığım sonuç şu oldu ki; eskiden herkes kazanıyordu, şimdi ise sadece iyiler kazanacak/muvaffak olacak...

Eyvallah.
Ben de size teşekkür ediyorum meslektaşım

"Kendi adıma" yukarıda koyulaştırdığım ve altını çizdiğim şekilde bir fikir beyan etmedim

Yazılan kısımdan birincisi, eskilerin kötüleri vardı da; arada kaynayıp kazanıyorlardı gibi bir anlam çıkıyor

Eskiler dediklerinizin çok ezici bir çoğunluğu hakkıyla "hukukçu olan" ve avukatlık mesleğini en saygıdeğer biçimde ve lâyıkiyle taşıyan kişilerdir (diye düşünüyorum ). Gerek meslek içi saygınlığı korudukları (halen meslekte olanların da korumak için çaba sarf ettikleri) ve gerekse de meslek dışı insanların, bu mesleğe saygı duymalarını sağlayacak şekilde mesleği icra ettikleri için hepsinin önünde saygıyla eğilirim... Ve hepsine teşekkür ederim

İkincisi şu anda sadece iyi olanlar kazanacak/kazanıyor gibi bir anlam çıkıyor ki sizin sorunuz:
Alıntı:
Yazan av.ömer sinikan
Malum, artık hukuk bilgilerimiz, biz avukatların tekelinden çıktı. Herkes istediği zaman, istediği kolaylıkta ve bedava olarak her türlü bilgi, döküman ve dilekçeye ulaşabiliyor ve rahatlıkla elde edebiliyor.

bu durum biz avukatların avukatlık mesleğini menfi etkilemiyor mu?
...
şeklindeydi. Siz "hukuki bilgi"ye ulaşım hakkında bir soru sordunuz; konu kazanmak veya kazanmamak değildi yani "Şu anda kazanan avukatlar, iyi avukatlardır" veya "kazanamıyorsa iyi avukat değildir" gibi bir genelleme yapmadım; yapmam

Saygılar...
Old 11-12-2010, 13:16   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan

Peki, bu durum biz avukatların avukatlık mesleğini menfi etkilemiyor mu?

Bu durumdan nasıl bir çıkış noktası bulabiliriz?

Tam aksine bir çok kişi, kendini internet ve daha önemlisi THS sayesinde geliştiriyor.

İsterseniz şöyle 2005-2006 'li yıllarda üyelerimiz sorduğu sorulara ve özellikle verdikleri cevaplara bir göz atın, ne demek istediğimi çok iyi göreceksiniz.
Old 11-12-2010, 17:19   #10
üye34660

Hukuk davalarında avukatlık her zaman için önemini korur. Hukuk davaları ve icra işlerinde avukatların hukuk bilgileri ve bu bilgilerini işlemeleri, dilekçe içerikleri ve duruşmalardaki işlemleri çok önemlidir.

Ancak aynı şeyleri ceza davaları için söyleyemeyeceğim. Mevcut durum itibariyle bence ceza davalarında avukatların etkileri çok sınırlıdır. Hatta çoğu zaman ceza davalarında avukatların bulunmasını, biçimsel(usulü) eksikliğin tamamlanması ve belki de hukuk ritüelinin biçimsel kusursuzluğunun görsel olarak da olsa dışavurumunu sağlamak zorunluluğu olarak görüyorum. Ben meslek hayatım boyunca ceza davalarında avukatların, hakimlerin vicdani kanılarına etki ettiklerini görmedim. Bunda sistemin eksikliği yanında, belki de meslektaşlarımızın usulü yeterince bilmemeleri, ceza davalarını çok önemsememeleri, kendileri ceza davalarına dahil olana kadar soruşturma aşamasında yeterince diğer meslektaşların gerekli özeni göstermemeleri, zorunlu müdafilik sisteminin bazı sakıncalarının olumsuzluğu,vatandaşın ilgisiz olması, adli kolluğun olmaması... gibi nedenlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla
Old 11-12-2010, 20:39   #11
MURAT ACER

Ceza davasında kanımca avukata en az hukuk davaları kadar ihtiyaç vardır.Dosyaya hakim ve mevzuata hakim bir avukatın duruşmada hazır bulunması kanaatimce elzemdir.Tüm meslektaşların birbirinden öğrenecekleri ve istifa edecekleri konular illaki vardır.Dosyay hakim olmak önemli tabi.
Old 12-12-2010, 22:39   #12
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
...
5- Hukuk fakültesi mezunlarına sorusunun yanıtını veren yasa maddesini/maddelerini yazdığınızda, "içtihat yok mu, içtihat?" deniyorsa...

Çoğaltalım:

6- Hukuk fakültesi mezunları somut olayı, müvekkilleri gibi anlatıyor ve soru soruyorsa... (Doğru cevabı bulmak istiyorsanız; soru sormak "sanat"tır )

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eminim daha da çoğaltılabilir.

Saygılar...
Old 12-12-2010, 22:42   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
'Tüfek icat oldu mertlik bozuldu' mu, gerçekten?

Ya da tam aksi gibi... : "Mertlik icat oldu, tüfek bozuldu."

Saygılarımla.
Old 12-12-2010, 22:50   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Ya da tam aksi gibi... : "Mertlik icat oldu, tüfek bozuldu."

Saygılarımla.

Tüfek bozulunca çözümü kolay; onarılır ya da yenisi bulunur. Ama mertlik bozulunca kötü; çaresi yok.
Mesela, hakimlerin önyargısız olması beklenir. Önyargılı hakim, size (avukata) kendini ispat etmeye çalışırken olan sanığa/mağdura olur. Avukat, kendini hakime ispat etmeye çalışırken de aynı. Yargıtay'ın bozduğu kararların önemli bir bölümü, avukatın işine, hakimin de avukata önem vermemesi nedeniyledir.
Dedim ya, mertlik bozulunca kötü...
Old 12-12-2010, 22:53   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Hukuk davalarında avukatlık her zaman için önemini korur. Hukuk davaları ve icra işlerinde avukatların hukuk bilgileri ve bu bilgilerini işlemeleri, dilekçe içerikleri ve duruşmalardaki işlemleri çok önemlidir.

Ancak aynı şeyleri ceza davaları için söyleyemeyeceğim. Mevcut durum itibariyle bence ceza davalarında avukatların etkileri çok sınırlıdır. Hatta çoğu zaman ceza davalarında avukatların bulunmasını, biçimsel(usulü) eksikliğin tamamlanması ve belki de hukuk ritüelinin biçimsel kusursuzluğunun görsel olarak da olsa dışavurumunu sağlamak zorunluluğu olarak görüyorum. Ben meslek hayatım boyunca ceza davalarında avukatların, hakimlerin vicdani kanılarına etki ettiklerini görmedim. Bunda sistemin eksikliği yanında, belki de meslektaşlarımızın usulü yeterince bilmemeleri, ceza davalarını çok önemsememeleri, kendileri ceza davalarına dahil olana kadar soruşturma aşamasında yeterince diğer meslektaşların gerekli özeni göstermemeleri, zorunlu müdafilik sisteminin bazı sakıncalarının olumsuzluğu,vatandaşın ilgisiz olması, adli kolluğun olmaması... gibi nedenlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla

Siz avukat görmemişsiniz ya da görmek istememişsiniz.
Old 12-12-2010, 22:54   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tüfek bozulunca çözümü kolay; onarılır ya da yenisi bulunur. Ama mertlik bozulunca kötü; çaresi yok.
Mesela, hakimlerin önyargısız olması beklenir. Önyargılı hakim, size (avukata) kendini ispat etmeye çalışırken olan sanığa/mağdura olur. Avukat, kendini hakime ispat etmeye çalışırken de aynı. Yargıtay'ın bozduğu kararların önemli bir bölümü, avukatın işine, hakimin de avukata önem vermemesi nedeniyledir.
Dedim ya, mertlik bozulunca kötü...

Elbette ki mertlik, tüfekten kıymetlidir.

Şimdi verdiğiniz örneğe cuk oturan atasözümüz de var ama, korkarım buraya yazmaya.

P.S. Rahmetli Hayri Domaniç hocamız, "herşeyin çözümü olur ama kötüniyetin çözümü olmaz!" derdi. Ona benziyor biraz.
Old 13-12-2010, 09:44   #17
av. ömer sinikan

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Ben de size teşekkür ediyorum meslektaşım

"Kendi adıma" yukarıda koyulaştırdığım ve altını çizdiğim şekilde bir fikir beyan etmedim

Yazılan kısımdan birincisi, eskilerin kötüleri vardı da; arada kaynayıp kazanıyorlardı gibi bir anlam çıkıyor

Eskiler dediklerinizin çok ezici bir çoğunluğu hakkıyla "hukukçu olan" ve avukatlık mesleğini en saygıdeğer biçimde ve lâyıkiyle taşıyan kişilerdir (diye düşünüyorum ). Gerek meslek içi saygınlığı korudukları (halen meslekte olanların da korumak için çaba sarf ettikleri) ve gerekse de meslek dışı insanların, bu mesleğe saygı duymalarını sağlayacak şekilde mesleği icra ettikleri için hepsinin önünde saygıyla eğilirim... Ve hepsine teşekkür ederim

İkincisi şu anda sadece iyi olanlar kazanacak/kazanıyor gibi bir anlam çıkıyor ki sizin sorunuz:

şeklindeydi. Siz "hukuki bilgi"ye ulaşım hakkında bir soru sordunuz; konu kazanmak veya kazanmamak değildi yani "Şu anda kazanan avukatlar, iyi avukatlardır" veya "kazanamıyorsa iyi avukat değildir" gibi bir genelleme yapmadım; yapmam

Saygılar...

Son cümleniz kafamda şöyle bir soru oluşturdu:

İYİ AVUKAT KİMDİR?

a) Çok kazanan avukat mı?

b) Çok bilen avukat mı?

Cevabını düşüneduralım da, bu esanada hemen Şanlıurfalı Av.Salih Demir isminde yaşını başını almış, saçlarını bu meslekte ağartmış bir avukat ağabeyimin şu sözü aklıma geldi, sizlerle paylaşayım: BU MESLEKTE DAHA ÇOK BİLGİSİZLER PARA KAZANIYOR!

İlginç değil mi?.. Tartışılabilir tabii...
Old 13-12-2010, 09:54   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan

İYİ AVUKAT KİMDİR?

b) Çok bilen avukat mı?

Cevabını düşüneduralım da, bu esanada hemen Şanlıurfalı Av.Salih Demir isminde yaşını başını almış, saçlarını bu meslekte ağartmış bir avukat ağabeyimin şu sözü aklıma geldi, sizlerle paylaşayım: BU MESLEKTE DAHA ÇOK BİLGİSİZLER PARA KAZANIYOR!

Bir reklam sloganıydı yanılmıyorsam: "İyi olan kazanır!"

İyi olan kazanamıyorsa, ya kendinde ya da bulunduğu çevrede bir arıza vardır.

Maça çıkan takımların nezaket dilekleri ise şöyle olur genelde: "İyi olan kazansın!"

Umarım, "iyi olan kazanır!" sözü bu ülkede geçerli olur.
Old 13-12-2010, 10:06   #19
halit pamuk

Alıntı:
B
Umarım, "iyi olan kazanır!" sözü bu ülkede geçerli olur.

Doğal seleksiyon gibi mi?
Old 13-12-2010, 10:14   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Doğal seleksiyon gibi mi?

Geliştirelim o zaman:

Umarım herkes iyi olur. İyi olan ise, kazanır.
Old 13-12-2010, 10:15   #21
halit pamuk

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan

Genelleme yapmak yanlış olur. Para kazanan çok bilgili bir çok bu iddiayı çürüttüğü gibi; Bir çok Kamu avukatı da çok iyi avukat olup bu meslekten bir memur gibi para kazanmaktadır.

Yani kriter para kazanmak değil... Ama dava kazanmak, işinde iyi olmak tek başına bile insana iyi gelen şeyler... ))
Old 13-12-2010, 10:58   #22
Admin

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan

İYİ AVUKAT KİMDİR?

b) Çok bilen avukat mı?
Daha önce değişik başlıklarda tartışmıştık, sizi de bekleriz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=41658
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17001
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27022
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39391
Old 13-12-2010, 12:10   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av. ömer sinikan

İYİ AVUKAT KİMDİR?

b) Çok bilen avukat mı?

Sayın Admin'in belirttiği gibi tartışılmış, hatta öyküsü de yazılmıştı:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24695
Old 13-12-2010, 15:54   #24
üye34660

İyi

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siz avukat görmemişsiniz ya da görmek istememişsiniz.

Sayın Aladağ, 20 yıllık meslek yaşamımda yüzlerce avukat gördüm, ama sizi de görmek isterdim, yılların deneyimiyle harmanlanmış fikrimi belki değiştirirsiniz...
Old 13-12-2010, 16:13   #25
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Sayın Aladağ, 20 yıllık meslek yaşamımda yüzlerce avukat gördüm, ama sizi de görmek isterdim, yılların deneyimiyle harmanlanmış fikrimi belki değiştirirsiniz...

Umarım.
Old 13-12-2010, 18:44   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu

Sayın Kavili'nin sanık, Sayın Aladağ'ın da onun vekili olduğu bir duruşmaya umarım tesadüf etmezsiniz.

Tahayyülü bile endişe verici.
Old 14-12-2010, 15:41   #27
üye34660

Mutlu

Alıntı:
Sayın Kavili'nin sanık, Sayın Aladağ'ın da onun vekili olduğu bir duruşmaya umarım tesadüf etmezsiniz.

Tahayyülü bile endişe verici.

Sayın Dikici, keşke böyle bir maç yapsaydım değerli meslektaşlarımla,
Old 14-12-2010, 15:43   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu

Maç gibiyse konu, o zaman "iyi olan kazansın!" diyelim.
Old 14-12-2010, 16:05   #29
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu

Alıntı:
Maç gibiyse konu, o zaman "iyi olan kazansın!" diyelim.

Bazı davalar, özellikle de bazı hukuk davaları iki yanın avukatları arasında satranç maçı gibi geçebiliyor. Ancak avukat ve hakimlerin davalarda rakip olduklarını düşünmüyorum.
Old 14-12-2010, 16:07   #30
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bazı davalar, özellikle de bazı hukuk davaları iki yanın avukatları arasında satranç maçı gibi geçebiliyor. Ancak avukat ve hakimlerin davalarda rakip olduklarını düşünmüyorum.

"Maç" mecazi manada kullanılmıştır. Yargının üç ayağı varsa, hakimi mecazi de olsa maç dışı bırakamayız.(*)

(*) Rakip manasında değil elbette, hukuki bakımdan "ikna" manasında.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi