Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamsız takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2008, 15:13   #1
av_sibelll

Neşeli ilamsız takip

Bütün meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum öncelikle.Kafamı karıştıran mesele bir müvekkilime ait olan ancak düzenleme tarihi olmayan senedi kambiyo yollarına mahsuz haciz yolu ile takibe koymuştum. Ancak senet bono niteliğine olmadığı için borçlu şikayet etti. tabi ben düzenleme tarihinin olmadığını geç farkettim.Ben doğal olarak şikayeti kabul ettim. Duruşmada boçlu vekili ile davalı vekili olarak ben bulunuyordum. Karar açıklandı ve tefhimden itibaren 10 günlük süre geçeli çok oldu. Şİmdi bu alacağa ilişkin olarak ilamsız takipte bulunmak istiyorum.Ancak
-bu senedi takibe eklemeli miyim karar veremedim
- bu senet yazılı delil başlangıcı mı olur?
-karşı taraf 7 gün içerisinde itiraz ederse itirazin iptali davasında bu senedi sunarsam ve karşı taraf imzasına itiraz etmezse borcun mevcudiyetine ilişkin ispat yükü acaba kime ait olur bize mi yoksa borçluya mı?
Biraz fazla soru sordum ama bu sorularımı cevaplayan tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. herkesi tekrar iyi çalışmalar ve iyi günler.
Old 14-04-2008, 15:27   #2
lawyer35

Sayın sibel,
Bonoda yeralan 'ödeyeceğim' ibaresi, İİK M.68'de yeralan ve itirazın (kesin) kaldırılmasını sağlayan borç ikrarı mahiyetindedir. Dolayısıyla, girişeceğiniz ilamsız takibin, borçlunun itirazı üzerine durmasından sonra icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.Zira elinizde borç ikrarını havi senet mevcut.İtirazın iptali yoluna gitmek yerine, icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını talep etmek kanaatimce daha verimli olur.saygılarımla.
Old 14-04-2008, 15:36   #3
lawyer35

yukardaki açıklamalar, senet metninde ' ödeyeceğim' ibaresinin olması halinde geçerlidir.matbu senetlerde -m- harfi yoktur.dolayısıyla eğer -m- harfi eklenmemişse itirazın kesin kaldırılmasını sağlayacak borç ikrarı da mevcut olmaz.bu durumda itirazın iptali davası açılabilir.bu davada elinizdeki senedi kullanabilirsiniz.ispat yükü hususuna gelince, teknik bir meseledir.saygılarımla.
Old 14-04-2008, 16:09   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamsız takip

Senet kambiyo senedi niteliğinde değil ve elinizde bulunan evrak adi bir senettir.

İlamsız takibe geçerken dayanmak zorunda olduğunuz şey senedin verilmesine neden olan borç ilişkisidir. Bu borç ilişkisi nedeni ile size verilmiş olan bu senedin takibe eklenmesinin bir zararı olmayacağını sanıyorum. Tam aksine savınızı kanıtlayacak nitelikte olduğunu düşünüyorum.(Aksine özel bir neden yoksa)

Senedi zaten belgelemişsiniz.

Yeniden sunmanın sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz ve itirazın kaldırılması hükümlerine yeniden bir göz atın derim. Ben epeydir bakmadım. Anımsadığım kadarı ile takibe sunmanız gereken belgeler ve itirazda sunulması gereken belgeler var. Yani her iki durumda da belgenin sunulmamasının sizin aleyhinize sonuç doğurması olası.

Saygılar.
Old 14-04-2008, 16:14   #5
av_sibelll

Neşeli

Sayın lawyer elimdeki senette ödeyeceğim kısmında 'm' harfi yok. sadece ödeyeceği... şeklinde. Ama 'm' harfinin olmaması borcu ikrar etmediği anlamına mı geliyor? Ayrıca elimdeki belge yazılı delil başlangıcı sayılımıyor mu ve eğer böyle ise itirazin kaldırılması yerine itirazin iptaline gitmem gerekmezmi? Teknik mesele olarak belirttiğiniz ispat yükü kısmını belirttiğim olaya biraz uygulamanız mümkün mü acaba?cevaplarının için tekrar teşekkürler.
Old 14-04-2008, 16:24   #6
av_sibelll

Neşeli

Sayın Muzaffer Erdoğan, senedi takibe koymama engel bir durum yok. Daha önce de belirttiğim gibi tefhimden itibaren 10 günlk temyiz süresi de geçtiği için herhangi bir durumla karşılaşacağımı sanmıyorum. Çünkü kambiyo senedi olmadığına ilişkin şikayeti kabul ederken icra kanununda düzenlenen diğer yollara başvurma ve alacağın varlığına ilişkin haklarımı saklı tutmuştum. Bu sebeplerle senet için herhangi bir engelin olmadığını düşünüyorum. Kafama takılan senedi takibe eklemezsem ve borçlu taraf itiraz ederse mahkemeye borcun varlığını kanıtlamak açısından sunabilirmiyim ve borçlu imzaya itiraz etmezse borcun varlığına ilişkin ispat yükü borçluyamı geçer yoksa biz mi ispat etmek durumunda kalırız? Cevabınız için teşekkür ederim.
Old 14-04-2008, 17:25   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamsız takip

Bence yapacağınız ilamsız takipte doğrusu tremel borç ilişkisine dayanarak senetten de söz etmenizdir.

Her ne kadar şikayet kambiyo senedi neliğine ilişkin olup bu kabul ile takip iptal edildi ise de bu bence senedi imzası ikrar edilmiş bir senet haline getirmez.

Temel borç ilişkisine dayanarak takip açtığınızda senedin varlığı sizin temel borç ilişkinizin varlığını kanıtlamanız konusunda bir araç olabilecektir.

Senede karşı hatır senedi, imzanın kendisine ait olmadığı vb. itirazlarla karşılaşabileceğinizi düşünün.

Olayın özünü, temeldeki borç ilişkisini bilemediğim için kanıt araçları konusunda da fazla bir şey söyleyemeceğim.

Buna siz karar vereceksiniz.

Ben senedin kanıt yükünü yer değiştirmek anlamında değil, sizin savlarınızın kanıtlanmasını kolaylaştıracak bir belge niteliğinde olduğunu düşünüyorum

Saygılar.
Old 14-04-2008, 18:01   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

Tanzim tarihi olmayan bonoya dayanılarak açılmış olan ilamsız takibe itirazda, senetteki imzalar inkar edilmediği taktirde bono İİK 68/1'de sayılan belgelerden sayılır (Y.12 HD, 25.09.1992 - 3481 - 10858)
Old 14-04-2008, 18:39   #9
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamsız takip

Sayın Akpunar burada sorun bu zaten:

Kambiyo senetleri takip usulüne göre bir takip yapılmış ve bu takip şikayet nedeni ile iptal edilmiş.

Kuşkusuzki kambiyo senetlerine ilişkin takip de bir ilamsız takiptir.

Peki burada bu takipte imza itirazında bulunulmamış olmasını "imzanın kabul edildiği" anlamında yorumlayabilirmiyiz?

Bildiğiniz gibi şikayet ve itiraz ayrı kurumlardır.

Vatandaş şikayet etmiş ama itiraz etmemiş.

Takip iptal edilmese idi itiraz süresinin geçtiği düşünülebilirdi.

Takip iptal edilmiş.

Yani ortada bir takip yok.
Old 16-04-2008, 14:22   #10
av_sibelll

Neşeli çokkk aciilllllllll!!!

ilamsız takibe senedimi de ekledim. Ancak şikayete uğrayan takibim de mahkeme takibin iptaline karar vermişti. Ben de kararın kesinleşmesinden sonra bu sefer de ilamsız takip yaptım. Ancak tevzimin düştüğü icra dairesi müdürü bu takibi iptal edilen dosyada yapmamın daha doğru olacağıını, örnek 10 yerine örnek 7 yi göndererek takibi başlatabileceğimi söyledi. Bir avukat arkadaş da şikayete uğrayan kambiyo yollarına mahsus olan takibin olduğu dosyaya mahkeme kararı gereğince takibin iptal edilmesinden dolayı örnek 10 yerine örnek 7 yi eklediğimi ve takibin bu şekilde yapılmasını istediğimi belirten bir dilekçe vermemi söyledi. dosyamın şikayete uğradığı icra müdürlüğü ise söz konusu takibin iptal edildiği için dosyanın kapandığını belirtti. Eğer ki ödeme emri iptal edilseydi o takdirde yeni bir ödeme emrinin gönderilebileceğini belirtti ayrıca.Sorunum şu:
-Acaba ben farklı bir dosya üzerinden elimdeki (artık adi senet olan) senedi de ekleyerek yeni bir takip mi başlatmalıyım,
-yoksa şikayete uğrayan kambiyo yollarına mahsus haciz yolu ile yapılan takibin iptal edildiği dosyaya bir dilekçe vererek örnek 7 nin borçluya gönderilmesini isteyerek bu dosyaya devam mı etmeliyim?
Bu konuda acele cevap bekliyorum. Çünkü ben dosyayı farklı takip için tevzi edildiğim icra dairesine verdim ancak bilgisayarlarında sorun çıktığı için henüz kayıt yapılamadı.herkese iyi çalışmalar
Old 16-04-2008, 15:04   #11
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamsız takip

Ben TAKİP İPTAL EDİLDİĞİ için yeni takip yapılması gerektiği düşüncesindeyim
Old 18-04-2008, 10:01   #12
av_sibelll

Neşeli

gösterdikleri çaba ve verdikleri emek için cevap veren tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ederim. ayrı bir dosya üzerinden yeni bir takip başlattım. İlerisinde ne olacak bundan sonra bakacağım artık
itiraz edilirse de ona göre hareket edeceğim. herkese iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi