Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İyi bir dilekçe nedir?

Yanıt
Old 11-03-2013, 21:39   #1
Avukat-23

Varsayılan İyi bir dilekçe nedir?

Merhaba değerli meslektaşlar,

Sizlerinde görüşlerini merak ettiğim bir soruya başlıkta yer verdim. İyi bir dilekçe nedir? Kısa olanı mı, içinde emsal karar ve doktrinden görüşler barındıranı mı yoksa uzun ve tekrarlar içerini yada şimdi olduğu gibi bir cümlesi bir paragraf olanı mı?
Yazdığım dilekçelerde genel sorunum, okuyan herkesin konuyu bildiği varsayımından hareket etmem, çok uzun cümlelere yer vermem ve benim için her satırı düşünülerek yazıldığı için her yeri önemli görmemdir.

Bu konuda görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Sizce iyi dilekçe nedir ve nasıl yazılmalıdır? Teşekkürler
Old 11-03-2013, 23:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat-23

Sizlerinde görüşlerini merak ettiğim bir soruya başlıkta yer verdim. İyi bir dilekçe nedir? Kısa olanı mı, içinde emsal karar ve doktrinden görüşler barındıranı mı yoksa uzun ve tekrarlar içerini yada şimdi olduğu gibi bir cümlesi bir paragraf olanı mı?
Yazdığım dilekçelerde genel sorunum, okuyan herkesin konuyu bildiği varsayımından hareket etmem, çok uzun cümlelere yer vermem ve benim için her satırı düşünülerek yazıldığı için her yeri önemli görmemdir.

Bu konuda görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Sizce iyi dilekçe nedir ve nasıl yazılmalıdır? Teşekkürler

Konuyla ilgisiz unsurlar taşımayan, kısa ve öz dilekçeler herkes açısından iyidir.
Old 12-03-2013, 07:54   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat-23

Dilekçenin, dava, konu ve hukuk ile ilgili olması şart olup, uzun veya kısa olması önemli değildir.

Dilekçede iddiayı veya savunmayı destekleyen Yargıtay kararı varsa kısa bir atıf yapılabilir. Doktrinde kabul gören bir yaklaşım varsa çok kısa ona da atıf yapılabilir. Önemli olan iddia veya savunmanızın delillerle ve hukuk kuralları ile uyumlu olmasıdır.

Uygulamada uzun dilekçelerin okunmadığı veya okunmak istenmediği söylenir. Ancak unutulmamalıdır ki hakimler kısa veya uzun dilekçeden çok içeriği dolu dilekçeyi severler. İçeriği dolu bir dilekçe hakime kolaylık sağlar, bazen olayı farklı boyutlardan düşünmesini de sağlar.

Bu nedenle kripto gibi olmamak kaydıyla, kısa kısa cümlelerle denilebilecek her şeyin söylenmesi gerekir.
Old 12-03-2013, 10:58   #4
feyzaday

Sayın Mehmet Saim Dikici'nin söylediklerine katılıyorum ancak yine de ben, ekler hariç olmak üzre, dilekçemin maksimal iki sayfadan ibaret olmasına dikkat ediyorum.
Old 12-03-2013, 11:33   #5
Av.Armağan ÖZMEN

İyi bir dilekçede bence talep edilmesi gerekenler veya savunulması gerekenler eksiksiz olmalı ve mümkün oldukça sade, kısa ve anlaşılır olmalı. Konuyla ilgili beyanlarınızı destekler nitelikteki mevzuat ve yargıtay kararlarına yer verilmeli.
Old 12-03-2013, 12:13   #6
Av.Fatih SÖĞÜT

Bir avukat büyüğümüzün ilginç bir olayı var bu başlık açılmışken bahsetmek istedim, Bir sayfa ve kısa bir dilekçe yazıp mahkemeye sunuyor, karşı taraf ise üç sayfa açıklamalarda bulunup dilekçesini sunuyor, abimiz diyor ki karşı tarafın haksızlığı her halinden belli baksanıza 3 sayfa dilekçe yazmış haklı görünebilmek için
Old 12-03-2013, 12:16   #7
Cumhur Okyay

Iyi bir dilekçe nedir?
Iyi bir dilekçe iyi bir arzuhaldir,,, Hallerin mahkemeye aynen yazilmasidir,,,
Dilekçe deyince ön planda tuttuklarim dava ve cevap dilekçeleri olup, bunlar ise, hakimin dosyada kolayca erismek için hem etiketledigi ve hem de gerek ara sira ve gerekse kararin gerekçesini yazdirirken, davaci ne istemis, davali nasil savunma yapmis diye baktigi çok onemli vesikalardir; bunlardan baska hukuk dili, siir dili degildir; dilekçedeki bir cumlede, ayni kelime birden fazla kullanilabilir, kullanilmalidir.( aslolan ifadei meramda tam bulunulmasi ve karsi tarafin kolayca anlamasidir). Hal böyle olunca,nasil olmasi gerektigi de takdire sunulur; saygilarimla..
Old 12-03-2013, 12:53   #8
sarissa

Mesleğe yeni başladığımda hukuktan ilk paramı kazandıran -beni bilirkişi olarak tayin eden- bir hakim demiştiki , '' İyi hazırlanmış bir dava dilekçesi davayı zaten %50 oranında bitirmiştir, geri kalanı da çözülür." Bence de iyi bir dava dilekçesi ne istediğini ve ona nasıl ulaşacağını belirten dava dilekçesidir. Saygılarımla...
Old 12-03-2013, 14:04   #9
suskun_juliette

Tam olarak iyi dilekçe nasıl olur bunu ana hatlarıyla çizemem,ama dilekçenin nasıl olmaması gerektiğini size anlatabilirim.

Bir arkadaşımın eline geçen dilekçede paragraf başında "İNSAF!!!" şeklinde bir ibare vardı, avukat arkadaş ardından beyanlarını yazmıştı.Dilekçende niye çemkiriyorsun ki? Halen anlayabilmiş değilim.

Bir kere, farklı olacağım diye dilekçeye süslü püslü kelimeler yığarak anlamsız bir biçime dönüştürmemek lazım.Günümüz Türkçesi ile, bir hukukçuya yaraşır tavırla yazılmalı.

Dilekçeyi yazmadan önce, davacı vekiliyseniz olayları hukuki karşılıklarını bulacak şekilde ayırın.Bir süzgeç misali, gerekli görmediğiniz şeyleri eleyin.Müvekkili çok iyi dinleyin ki duruma hakim olup karşınızdakine de meramınızı anlatabilesiniz.

Davalı vekiliyseniz, karşı tarafın iddiaları nedir, uyuşmazlıkta gündeme getirilmemiş husus var mıdır, bunun davanın seyrine etkisi ne olabilir bunların kritiğini yapmalısınız. Karşı tarafın ileri sürdüğü olguları küçük başlıklar ve bentler halinde belirtip, altına kendi beyanlarınızı geçin.

Önemli görülen yerlerin altı çizilerek ya da koyulaştırılarak sunumu gerçekleştirilmelidir. Hakimin ya da okuyan herhangi bir kişinin dikkatini o yöne çekmek ve konu hakkında merak uyandırmak için bu önemlidir.

Bir hikaye ya da roman yazma gibi gayretimiz olmadığından olayın oluş ve gelişme biçimini, hakkın nerede ihlal edildiğini gündeme getirseniz kâfidir.

Yargıtay kararlarına ve doktrine yer vermek önemlidir. Bu, sizin konuya vakıf olduğunuzu, eserinizin ciddiye alınması gereken bir dilekçe olduğu izlenimini uyandıracaktır.

Naçizane görüşlerim bunlar.

Herkese kolay gelsin.
Old 13-03-2013, 11:49   #10
JACELYN

iyi bir dilekçe; davacı ise dava kazandıran, davalı iseniz dava reddettiren dilekçedir
Old 13-03-2013, 12:42   #11
Gemici

Alıntı:
Yazan Avukat-23
İyi bir dilekçe nedir?
Alıntı:
Yazan JACELYN
iyi bir dilekçe; davacı ise dava kazandıran, davalı iseniz dava reddettiren dilekçedir
Hangi dilekçe dava kazandırır ve hangisi dava red ettirir peki?
Uzun dilekçe mi, kısası mı?
Basit ve anlaşılır cümlelerden oluşan mı, çetrefilli kutu cümlelerden oluşan mı?
Yargıtay ve literatürden örnekler veren mi, olayı ve istenilen sonucu basit bir dille belirten mi?
Okuyanın kafasını karıştıran mı, olayları ve istemi herkesin anlıyacağı şekilde belirten mi?

Yukarıda saydıklarımın hepsine tartışmacılar değinmiş durumda.Buna rağmen, yazılanlardan yola çıkarak dilekçenin nasıl olması gerektiğine dair fazla ipucu elde etmek biraz zor gibime geliyor.
Dilekçe dava kazanmak veya dava red ettiren bir vasıta değildir düşüncesindeyim. Dilekçe avukatın, müvekkilinin yasal haklarını en iyi şekilde temsil etmesi için var olan bir vasıtadır. Alenen haksız olan bir kişiyi haklı çıkarmak zordur ve hukuk düzenine aykırıdır, ama o kişinin yasal haklarını gereği gibi kullanırsanız, kişiyi ceza almaktan kurtaramasanız bile, kişinin haklarının korunmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu anlamda başlıktaki sorunun şöyle sorulmasında fayda var zannedersem:
İyi bir dilekçe nasıl olmalıdır ve neleri ihtiva etmelidir?
Dilekçenin yapısı nasıl olmalıdır?
dilekçeye ne ile ve nasıl başlamak gerekir?
Dilekçe sahibinin yahutta müvekkilin olayı görüş açısı nedir, karşı taraf olayı nasıl değerlendirmektedir?
Müvekkilin ve karşı tarafın bakış açıları yasal olarak, içtihatlar ışığında ve literatürde nasıl değerlendirilmektedir?

Dilekçe nasıl sona erdirilir?

Saygılarımla
Old 15-03-2013, 21:57   #12
zizou21

Bir arzuhalcinin kapisindaki yazi ''iyi bir dilekce is bitirir, hukukta care tukenmez''
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi