Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hakim ve Milletvekillerine Artık Trafik Cezası Kesilemeyecek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2010, 10:30   #1
libra

Rahatsiz Hakim ve Milletvekillerine Artık Trafik Cezası Kesilemeyecek

Merhaba,

bilgisayarıma kurduğum bir haber programında saat 9:51 itibariyle geçen bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aslında gerek dokunulmazlık ve gerekse trafik cezaları ve ceza tutanakları üzerine oldukça farklı zamanlarda, farklı başlıklarda açılmış olan forumlar var. Ancak aralarında bir tercih yapmaktansa, " ikisi birarada" olan ve beni gerçekten hayrete düşüren bu haberi buraya taşıyarak konuyu yorumlarınıza açmak istedim.

http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1297965&Dat e=6.10.2010 kaynağındaki haber şöyle:

" Binlerce ceza iptal edildi!

12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal ediliyor.

09:51 | 06 Ekim 2010

Trafikte 12 bin 550 kişilik ‘’İmtiyazlılar grubu’’ oluştu. Bundan sonra 12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal edilecek.

Kırmızı ışık ihlali yapan CHP Milletvekili Kemal Anadol’a kesilen ceza Ankara 8. Asliye Hukuk mahkemesince dokunulmazlık gerekçesiyle iptal edilince vekiller için yeni düzenleme yapıldı. Hata yapan vekillere artık ceza kesilmeyecek, tutanak hazırlanacak.

Yargı mensupları ve milletvekillerine bugüne kadar kesilen ve ödenmeyen cezaların da iptal edileceği bildirildi. Düzenlenen ceza tutanaklarına itiraz nedeniyle mahkemelerce aleyhte sonuçlanan kararlardan doğan parasal miktar da, cezayı kesen polisten tahsil edilecek.

‘’PLAKAM YÜZÜNDEN CEZA YİYORUM’’

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, “06 CHP 70” plakalı özel aracına yazılan cezalardan bıktığını söyledi ve “Bana bir tane ceza yazılmış AKP’li plaka göstersinler özür dileyeceğim. Benim aracımın plakasını gören trafik polisi arkadan ceza yazıp gönderiyor’’ dedi.

AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ise kendisinin aracının AKP plakalı olduğunu ve ceza yediğini söyledi. AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu ile Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu da,”Hepimize geliyor” diyerek ceza yediklerini belirttiler.

Öte yandan Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, Afyon-Sandıklı yakınlarında 125 kilometre hız yaptığı gerekçesiyle plaka üzerinden trafik cezası aldı. Bunun mahkemeye başvuran Ertemur, cezasını iptal ettirdi. Mahkeme plakaya ceza yazılmaması ve ceza makbuzunun sürücüye imzalatılması gerektiğine karar verdi.
"

Katılımda bulunarak değerli yorumlarını bizlerle paylaşacak olan üyelerimize şimdiden teşekkürler.
Old 06-10-2010, 12:02   #2
Av.Barış

Anayasa da belirtilen "Eşitlik İlkesi" çok güzel(!) vurgulanmış.
vatandaş ahmet'e ceza, yargı ve vekillere ceza yok.
Old 06-10-2010, 14:49   #3
Av.Armağan ÖZMEN

Muz Cumhuriyeti'nden hallice olan ülkelere özgüymüş bu gibi şeyler. Bravo.
Old 06-10-2010, 19:04   #5
Av.Suat Ergin

İşin sevindirici yanı, sulh ceza mahkemelerinin dosya yükü azalmış.
Old 06-10-2010, 22:14   #6
stj.av. miraç karaçal

Emekli olduklarında da aynı durumdan yararlanacaklar mı acaba?mesala emekli olunca avukatlık yapan eski hakim veya savcı acaba trafik polisine ben de emekli savcıyım veya hakimim derse nasıl bir durum doğar?
Old 07-10-2010, 11:01   #7
av.esengül çördük

ayrıcalıklı sınıflar yaratmaya devam ediyoruz.bu kabul edilemez.trafik kuralları hepimizin güvenliği için.her kim bunu ihlal ederse gerekli yaptırım uygulanmalı.
Old 07-10-2010, 11:37   #8
üye34660

Değerli meslektaşlar, biliyorsunuz basın her haberi abartmayı sever, aslında hakim ve savcılara ceza uygulanmıyor haberi doğruyu yansıtmamaktadır, mevzuat uyarınca kolluk ceza kesemiyor, ancak tutanak tutup ilgili Başsavcılığa gönderiyor, orada ilgili hakim ve savcıya ceza tutanağı gönderiliyor. Saygılar
Old 07-10-2010, 12:19   #9
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Değerli meslektaşlar, biliyorsunuz basın her haberi abartmayı sever, aslında hakim ve savcılara ceza uygulanmıyor haberi doğruyu yansıtmamaktadır, mevzuat uyarınca kolluk ceza kesemiyor, ancak tutanak tutup ilgili Başsavcılığa gönderiyor, orada ilgili hakim ve savcıya ceza tutanağı gönderiliyor. Saygılar

Bu haber birçok internet sitesinde mevcut.

Ancak ben bu haberin kaynağının ne olduğunu hala anlayamadım.

Yasa mı ? Mahkeme kararı mı ? Nasıl oldu bu iş?

Kolay Gelsin...
Old 07-10-2010, 12:21   #10
Av.Selim Balku

Demek istediğim, haberi referans gösteren kayanağını da göstermeli,

hukukçuyu, hukukçu olmayandan ayıran bir unsur da budur...
Old 07-10-2010, 15:09   #11
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu

Sayın Şenoğlu'nun da değindiği gibi haber doğru değil.

Zaten "asliye hukuk" la başlayan haberin devamını da okumaya gerek görmem.

Selam ve saygılarımla...
Old 07-10-2010, 22:21   #12
zedo

Hakim ve milletvekilleri trafikte insan öldürmeye veya sakat bırakmaya izin verilmiş yani, bu yüce makamlar karşısında zaten insanın değeri olmamalı zaten zihniyeti bozuk idarenin kararı da böyle bozuk olur. ŞAŞIRMADIM ÇÜNKÜ BURASI TÜRKİYE
Old 08-10-2010, 10:17   #13
hakay

Alıntı:
Yazan Av.Hakan EREN
Sayın Şenoğlu'nun da değindiği gibi haber doğru değil.

Zaten "asliye hukuk" la başlayan haberin devamını da okumaya gerek görmem.

Selam ve saygılarımla...
Fazla Söze gerek yok....
Old 23-10-2010, 08:39   #14
echokosmos

merhaba,sayın meslektaşlarım; bu habere şaşırmadım,108 yerinden delinmiş yamalı bir anayasamızın artık,günün koşullarına uygun-anlaşılır-halk diliyle yazımı şeffaf ve net olması gerekliliğini..ve ayrımcılık ğa son verilmesini,(( Cumguriyet ile yönetilen-sosyal laik demokratik bir hukuk Devleti olma koşulu).sözde değil-özde bir anayasa ihtiyacımızın vardır..hani dil-din-ırk-kültür gözetmeksizin hepimiz kanunlar karşısında eşittik???(ANYS.md.;10-11) ayrımcılık yoktu?? saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi