Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

topluluk sigortası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2008, 00:42   #1
caner87

Varsayılan topluluk sigortası

kafam karışık gecenin bu saati aklıma bir şey takıldı, mesela ben geçen şubat ayında ruhsatımı aldım. diyelim ki ssk ya bildirimi -topluluk sigortası için- eylül yaında yaptım.. yani ssk girişim o tarihte yapıldı bu durumda primlerimi ruhsat tarihinden itibaren mi yoksa bildirim tarihinden itibaren mi ödemem gerekir???
Old 17-01-2008, 10:56   #2
av.sinem

Topluluk sigortası prim borcu ruhsat tarihinden itibaren başlar.Bu nedenle bildirimi yaptığınız tarihten önceki döneme ilişkin prim borcunuzuda yatırmanız gerekir.Aslında Avukatlık Kanununa göre ruhsatı aldığınız tarihte baronun topluluk sigortanızı başlatarak SSK'ya bildirimde bulunması zorunludur.Ancak Barolar bu konuda genç meslektaşların işlerini düzene koyması için biraz esnek davranıyorlar.
Old 17-01-2008, 11:49   #3
Av.AE

Ben hiç ödemedim daha. Bir şirkette kadrolu olarak hukuk müşaviriyim. Ödememiz gerekiyor mu? Bir ara kaldırılacak, işlevini yerine getiremedi gibi söylentiler olmuştu ama tam o sırada yurt dışına gittim. Döndüğümde de aslını isterseniz üzerine düşmedim. Yapmamız gereken bir şeyler var mı? Bilen arkadaşlar paylaşırsa güzel olur. Teşekkürler
Old 17-01-2008, 12:57   #4
avukat zeynep

Sayın Avukat Ae,
Bildiğim kadarıyla topluluk sigortası bir avukatın serbest olarak çalıştığı zaman ödemesi gereken bir sigorta.Eğer bir şikrette çalışıyorsanız mutlaka ssk ndan sigortanız zaten vardır.Dolayısıyla topluluk sigortasını ayrıca ödemenize gerek yok. Ben bir ay sigortalı çalışmıştım, Baronun sigorta servisine bildirmiştim ve o dönemi ödemem gereken sigorta primleriniden çıkarmışlardı.
Old 17-01-2008, 13:42   #5
Av.AE

Evet sigortam gerçek değerinden zaten yapılıyor. Peki diyelim şirketten ayrıldım serbest çalışmaya karar evrdim. O zaman geriye dönük bir ödeme yapmayacağım sanırım. Sigortalılıktan çıktıktan itibaren mi mesul oluyorum bu topluluk sigortasından?
Old 17-01-2008, 14:15   #6
Av.Uğur Keleş

Sayın avukat zeynep in bu konuda görüşlerine aynen katılıyorum.
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre,
TOPLULUK SİGORTASI:Madde 86 - Kurum, 2 nci ve 3 üncü maddelere göre sigortalı durumunda bulunmıyanların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onanacak genel şartlarla (İş kazalariyle meslek hastalıkları), (Hastalık), (Analık), (Malullük, yaşlılık ve Ölüm) sigortalarından birine, birkaçına veya hepsine toplu olarak tabi tutulmaları için, işverenlerle veya dernek, birlik, sendika ve başka teşekküllerle sözleşmeler yapabilir...
denmektedir.
Bu durumda,normal şartlarda Sayın nhn ve Sayın Av.AE,çalıştığı şirkette sigortalı olacağından ayrıca topluluk sigortası primi yatırması gerekmeyecektir.Ancak şu anki yasal düzenleme çerçevesinde, ruhsatı devam ettiği sürece,başka bir yerde sigortalı çalıştığı süreler hariç olmak üzere, topluluk sigortasına, ruhsat tarihinden itibaren, prim borcu işlemektedir.
Henüz yürürlüğe girmemiş bulunan,Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu içerisinde Topluluk Sigortasına yer verilmemiştir ancak fikrimce, kanunun 4.maddesinde ....
Sigortalı sayılanlar
Madde 4-
Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;
2) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar...denilerek bizlerle ilgili de yeni bir düzenleme getirilmiştir.
Old 17-01-2008, 14:27   #7
avukat zeynep

Alıntı:
Yazan Av.AE
Evet sigortam gerçek değerinden zaten yapılıyor. Peki diyelim şirketten ayrıldım serbest çalışmaya karar evrdim. O zaman geriye dönük bir ödeme yapmayacağım sanırım. Sigortalılıktan çıktıktan itibaren mi mesul oluyorum bu topluluk sigortasından?

Aynen öyle Av.AE. Sadece Şirketten ayrıldığınızda veya ssk lı olarak çalışmadığınızda topluluk sigortası ödersiniz.Topluluk sigortası denen şey zaten ssk sigortasının bir değişik çeşidi.Sağlık sigortası ve güvencesi isteğe bağlı olarak dahil edilmeyen ssk güvencesi diyebiliriz. Yani ssk nın sağlık prim ve güvencesi dahil olmayan prim ödeme şekli. O yüzden sigortalı olarak çalıştığınız dönemde zaten topluluk sigorta primleriniz üstelik de sağlık primleri de dahil olmak üzere yatırılmış oluyor.O yüzden ikisinin de ödenmesi mükerrer ödeme olmuş oluyor.Baro bu konuda ssk ile aramızda aracı durumunda.Baronun sigorta servisini arayarak ssk lı çalıştığınız dönemlerinizi, topluluk sigortası ödeme dönemlerinizden düşürüyorsunuz. Arada ssk lı çalışmadığınız dönem varsa o sizin borcunuz oluyor.Veya daha sonra çalıştığınız şirketten ayrılırsanız primlerin kesilme tarihinden itibaren siz topluluk sigortası ödüyorsunuz. Avukatlar mesleğe yasal olarak ara verdiklerini beyan etmedikleri sürece kesintisiz olarak çalıştıkları varsayıldığı için ya bir yerde çalışır ssk primleri ödenir ya da serbest çalışır topluluk sigortası öder şeklinde varsayılıyor.
Old 17-01-2008, 16:44   #8
Av.Selim Balku

Sorunun cevabı verilmiş, yani serbest olarak çalışıyorsak topluluk sigortası yatırmak zorundayız. Ödemezsek, birgün zorla isteyecekler hemde barodan kaydınızın silinme tehtidiyle, yani bugün herhangi bir talep yok ama borç biriktiği zaman faiziyle alacaklarından şüphem de yok...

Buradaki mesele baroların yaklaşımı; malesef barolarımız topluluk sigortası ile ilgili avukatın lehine uygulanacak bir formülü ya bulamadılar ya da kabul ettiremediler.

Ben topluluk sigortası meselesini inceledim, topluluk sigortası yerine özel bir sigorta yapmak istiyorum dediğimde hayır yapamazsın engeli var, peki ama neden yapmak zorundayım, bana hiçbir faydası olmayacağını düşündüğüm, saçma sapan, angarya bir sözleşmeyi neden imzalıyorum yada benim imzalamama barolar nasıl göz yumuyor,

Yanımda çalışan sekreterin sigortasını yatırıyorum, çünkü bu anayasal bir hak ve ben işveren olarak yatırmak zorundayım, bunu kabul edebilirim

Ama serbest işle uğraşan ben benim menfaatime bile olsa -ki değil- neden topluluk sigorta ödemeye zorlanıyorum anlayamıyorum.

Kolay gelsin...
Old 17-01-2008, 16:53   #9
Av.AE

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sorunun cevabı verilmiş, yani serbest olarak çalışıyorsak topluluk sigortası yatırmak zorundayız. Ödemezsek, birgün zorla isteyecekler hemde barodan kaydınızın silinme tehtidiyle, yani bugün herhangi bir talep yok ama borç biriktiği zaman faiziyle alacaklarından şüphem de yok...

Buradaki mesele baroların yaklaşımı; malesef barolarımız topluluk sigortası ile ilgili avukatın lehine uygulanacak bir formülü ya bulamadılar ya da kabul ettiremediler.

Ben topluluk sigortası meselesini inceledim, topluluk sigortası yerine özel bir sigorta yapmak istiyorum dediğimde hayır yapamazsın engeli var, peki ama neden yapmak zorundayım, bana hiçbir faydası olmayacağını düşündüğüm, saçma sapan, angarya bir sözleşmeyi neden imzalıyorum yada benim imzalamama barolar nasıl göz yumuyor,

Yanımda çalışan sekreterin sigortasını yatırıyorum, çünkü bu anayasal bir hak ve ben işveren olarak yatırmak zorundayım, bunu kabul edebilirim

Ama serbest işle uğraşan ben benim menfaatime bile olsa -ki değil- neden topluluk sigorta ödemeye zorlanıyorum anlayamıyorum.

Kolay gelsin...

Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza sayın meslektaşım. Ayrıca ben buna SSK prim ödemelerini de eklemek istiyorum. Sigorta yaptırmayı zorunlu yapabilir devlet ama nereden yaptırılacağı konusunda serbesti tanıması gerekir kanaatindeyim.

Bununla ilgili ayrıca bir anektod eklemek istiyorum: Ben, yabancı sermayeli bir şirketin Hukuk Müşaviriyim. YK Başkan ve üyeleri TR' ye geldikleri zaman HR Yönetmeni Özel Sağlık Sigortası meselesini gündeme getirdi. Adamlar o kadar zor ikna oldu ki, neden iki tane sigorta parası ödüyorum sadece özeli ödeyeyim o zaman diyorlar -haklı ve de mantıklı bir insan olarak- biz olmaz dediğimizde hatta bir ara gereksiz bütçe talebi yapılıyormuş gibi hissettik bizim tarafımızdan

Bununla ilgili de çok köklü bir değişiklik gerektiği kanaatindeyim
Old 20-01-2008, 16:39   #10
caner87

o zaman şöyle sorayım bir de cevaplarınız için teşekkür ediyorum evvela...

topluluk sigortasına tabiyim fakat primlerimi kesinlikle ödemedim ve ruhsat tarihinden hesap edersem yaklaşık ir yıl oluyor..

büromu kapatıp bir süre ara vermek düşünmek istiyorum bu dönemde ne ödemem gerekiyor??

sigortalı olarak bir yerde başlarsa bu durumda geçmiş bir yılım ne olacak ben mi ödeyeceğim? bu yeni çalışıtığım yerde sorun teşkil edecek mi??

ve bir an için birinin yanında sigortalı olarak çalıştığımızı fakat sigorta girişimizin yatırılmadığını düşünelim.. bu durumda avukatın o iş yerinden ayrıldıktna sonra öemesi gerekern topluluk sigortası mı yoksa diğer ssk primleri mi olacaktır??

ayrıca topluluk sigortasında mesela sağlık primi ödemiyorum bu durumda babamdan emekli sandığından faydalanabiliyorum doğru mu ama birinin yanında çalıştığımda bu hakkı kazanmanın bir yolu yok öyle değil mi ?
Old 17-03-2008, 17:02   #11
eylul83

Mrb avukatların topluluk sigortasıyla ilgili anlamadığım bir husus var.Avukatların topluluk sıgortası için başvurularında işe giriş bildirgesi ruhsatda yazılı olan tarıh olarak mı düzenlenmeli yoksa fiilen işe başlanan tarıh mı?Avukatlar için malüllük-yaşlılık ve ölüm topluluk sigortası tip sözleşmesi madde 4 de "Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Topluluk Sigortası Sözleşmesi hükümleri, avukatın baroya kayıt tarihi itibariyle uygulanır. "şeklinde bir hüküm var.Ancak ruhsatta yazılı tarıhle ruhsatın geldığı tarıh arasında avukat olunmadığı için topluluk sigortasına başvurmak imkansız.İşe giriş bilidrgesi ruhsat tarıhı olarak duzenlenırse aradakı zaman kaybının gerıye dönük olarak ödenmesi mi gerekıyo?şimdiden teşekkürler....
Old 17-03-2008, 22:27   #12
Av.Uğur Keleş

Sayın.eylul83;
Topluluk Sigortası uygulamasında,sigorta başlangıç tarihi olarak,ruhsat tarihi esas alınıyor.Prim ödemelerine başlamak için SSK.ya başvururken, işe başlangıca esas almak için barodan onaylı, ruhsat tarihi isteniyor.Sorduğunuz sorunun cevabı olarak da,onaylanan ruhsatlarının bir an önce ellerine geçerek,meslektaşlarımızın daha az faiz ödemesini temenni ediyorum
Old 18-03-2008, 02:16   #13
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan topluluk sigortası

Sevgili arkadaşlar;
Bilindiği üzere kimse sosyal güvencesiz çalışamaz. Bu hak olduğu kadar da ödevdir.

Sigorta kurumu genellikle yasalarla düzenlenmiştir. Bağ Kurun kurulmamış olduğu dönemde SSK yasası ile serbest meslek sahiplerinin de sigortalı olması için (işçi statüsünde olmamalarına rağmen) bir ayrıcalık getirilerek meslek kuruluşlarına (hatta diğer topluluklara da) böyle bir olanak sağlanmıştır.

Bu hükmün amacı yasal koşulları taşımayan (örneğin işçi olmayan) gruplar için de sosyal güvenlik sağlanmasıdır.

Barolar da bu hükme dayanarak SSK ile sözleşme imzalamış ve avukatların sosyal güvenlik ten yararlanmalarını sağlamak istemişlerdir.

Bu nedenle topluluk sigortasına dahil olmanın koşullarından birisi başka bir sosyal güvenlik kuruluşuna dahil olmamanızdır. Yani primleriniz normal SSK mevzuatı gereğince yatırılıyorsa, emekli sandığına tabi iseniz, bağ kurlu iseniz topluluk sigortasına dahil olamazsınız. Olsanız da yatırdığınız primler işe yaramaz. Sadece (yanılmıyorsam) primlerinizin üst sınırdan yatırılımış olduğu konusunda bir hak iddia etmenize olanak verir.

Bunun işçilerden farkı sözleşmeye dayandığı için yararlanılacak sosyal güvenlik kalemlerinin saptanarak bunlara ilişkin primlerin yatırılmasını sağlamaktır. Bu çerçevede sağlık primleri yatırılmadığı için avukatlar SSK sağlık yardımından yararlanamamaktadır. Ancak başvuru ve sağlık primlerini de yatırmanız halinde bu olanaktan da yararlanılabilir.

Sözkonusu sözleşme uyarınca avukatlık ruhsatı aldığınız tarihte baro sizi SSK ya bildirerek sigortalı olmanızı sağlamak zorundadır. Sigortalı olmak ayrı, sigorta primlerini ödemek ayrı şeylerdir. Emekli olmaya gittiğinizde sigorta borçlarınız faizi ile birlikte önünüze konur ve bunu ödemeden emekli olamazsınız denir.

Sonuç olarak ruhsat tarihinde topluluk sigortasına kaydedilirsiniz. Baroya vereceğiniz bir dilekçe ile başka bir sigortadan yararlandığınızı belirtirseniz baro bunu kuruma bildirerek sizi topluluk sigortasından çıkarır.

Saygılar.
Old 01-04-2008, 16:58   #14
eylul83

SSK baroya kayıt tarihi esas alınmasını istiyor yani ruhsatta yazılı olan tarih.Ancak bağlı olunan barodan ruhsatın geldiği ve yemin edilen tarihi belirten yazı alındığı taktirde SSK bu tarihi esas alıyor ve bu tarihten sonraki ay sigortaya başlanıyor.Yeni başlayan arkadaşlar için söylüyorum geriye dönük olarak prim ödemeye gerek yok.Barodan alınacak yazıyla ruhsatın geldiği ve yeminin yapıldığı tarihten itibaren sigortalı olabilirsiniz...
Old 18-04-2008, 00:13   #15
istanbul hukuk

merhaba,

ben ruhsatımı yeni aldım ve dolayısıyla da topluluk sigortam başlatıldı.
Bir büroda ücretli olarak işe giriyorum. Bu durumda SSK lı olacağım için Baroya bildirmek suretiyle topluluk sigortasından çıkacağım.

Benim soracağım husus şudur;
Mesela diyelim ben bu büroda 5 ay çalıştım sonra buradan ayrılıp 2 ay sonra kendi büromu açtım. Bu 7 ay boyunca benim topluluk sigorta primim işliyor ancak 5 ay SSK primi yatırdığım için, bu 5 ay 7 aydan düşüyor ve ben daha sonra 2 ay mı ödüyorum?
Bu konuyu anlayabilmem için bir örnekti. Çünkü çalışacağım büro beni SSK ya yarı zamanlı çalışıyor olarak gösterecek ve dolayısıyla da benim primlerin düşecek. o zaman ben topluluk sigortasına geçeceğim zaman, SSK lı olduğum zaman işverence eksik yatırılmış primlerimi de mi ödemek zorunda kalacağım?

Arkadaşlar inşallah derdimi açıklayabilmişimdir. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Kafam "yarı sigortalılık" konusunda oldukça karıştı. Yani yarı zamanlı sigortalı gösterilmenin sakıncaları neler?topluluk sigortası açısından bi etkisi oluyor mu?
Bana acilen yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkür ederim...
Old 22-06-2008, 08:22   #16
_karahanlı_

Sayın İstanbul Hukuk, topluluk sigortası prim borcunuz çalıştığınız büronun sizi işten ayrılış tarihi olarak gösterdiği tarihten başlayacaktır.Ayrıca tam çalışıyorsanız sizi yarım çalışıyor gibi göstererek sigortatlamaları da hukuka açıkça aykırıdır.Bunun dışında Topluluk Sigortasına herhangi bir yere bağlı olarak çalışmayan avukatlar tabi olduğu için önceki döneme ilişkin eksik yatırılan primlerinizi tamamlamanız istenmeyecektir.Ancak bu çok sonraki dönemde emekliliğiniz için gerekli prim gün sayınızı tamamlamanızda karşınıza çıkar ki, 5-6 aydan bahsetmişsiniz sorun olmayacaktır diye düşünüyorun.
Old 22-07-2008, 17:44   #17
Av. Aslı Kaya

açık bir örnek vermek istiyorum çok değil yaklaşık bir hafta kadar önce olan bir durum. Beraber çalıştığım avukat arkadaşımda aynı sizin gibi mağdur olanlardan.Ruhsatını aldığı tarihten itibaren belli bir dönem primlerini ödememiş ve şimdi ödenmeyen dönemlere ait primleri biriken zamlarıyla ödeyecek.Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 6-7 ay kadar ödememiş ancak borcu 2 milyara yakın çıkarmışlar.
Old 08-11-2010, 20:46   #18
cemaydın

Şimdi anladığım kadarıyla, ssk lı olarak bir yerde çalışdığımız vakit, bunu baroya bildirip topluluk sigortası ödemiyoruz. Peki ssklı olarak çalışdığımız vakit herhangi bir yere, herhangi birşey adı altında ödeme yapıyormuyuz ? Baro aidatı dışında.

Peki topluluk sigortası borcumuzun ne kadar olduğunu nerden öğrenebiliriz ? Baro dan mı ?
Old 08-11-2010, 23:24   #19
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan cemaydın
Şimdi anladığım kadarıyla, ssk lı olarak bir yerde çalışdığımız vakit, bunu baroya bildirip topluluk sigortası ödemiyoruz. Peki ssklı olarak çalışdığımız vakit herhangi bir yere, herhangi birşey adı altında ödeme yapıyormuyuz ? Baro aidatı dışında.

Peki topluluk sigortası borcumuzun ne kadar olduğunu nerden öğrenebiliriz ? Baro dan mı ?

SGK'dan borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Anladığım kadarı ile sizin borcunuz yok, olsaydı sormazdınız.

Kolay Gelsin...
Old 09-11-2010, 00:25   #20
cemaydın

Şimdi şöyle anlatayım ruhsat sonrası hemen çalışmaya başlamadım ve arada yine iş arama süreci boyunca bir kaç ay işsiz kaldım doğal olarak.

Bu arada ssk sız olduğum için bu topluluk sigortası yükümlülüğümüm doğmuş oldu. Tahminin 5-6 aylık borcumun olması lazım.

SGK dan artık bir araştırayım.

Baro sayfasından giriş yaptıkdan sonra öğrenebiliyormuşuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi