Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın Giderilmesi Davası - İzale - i Şüyuu Davası - Bu konu ile ilk davam

Yanıt
Old 08-05-2009, 20:25   #1
justicewarior

Mutsuz Ortaklığın Giderilmesi Davası - İzale - i Şüyuu Davası - Bu konu ile ilk davam

Merhabalar ;

Siz değerli meslektaşlarıma bir sorum olacak.Umarım yardım edersiniz.Bugün bir müvekkil ile görüştüm ortaklığın giderilmesi davası konusunda.Mesleğe yeni başladığım için ilk defa bu davayı alıyorum.Bu dava ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.Umarım sorularımı mazur görüp yardım edersiniz..

1-) Ortaklığın giderilmesi davasında dava sonucunda satış işlemini sulh hukuk mahkemesimi yoksa, icra müdürlüğümü gerçekleştir?

2-) Bu davanın satış dahil tüm masrafları ne kadar olur ? Ve hangi masraflar yapılır.

3-) Bu davada müvekkille konuşurken hangi belgeleri istemeliyim ve müvekkile hangi soruları sormalıyım.

4-) Yerin çok ortaklı bir yer olduğunu biliyorum.Müvekkil ortaklığın giderilmesi sonucunda eğer satış gerçekleşirse yerleri almak istiyor.Ama müvekkil yerlerin ortaklarını bilmiyor.Bu yerlerin ortaklarını nasıl öğrenebilirim.Veraset belgesi çıkartmalımıyım.Sadece tapu kayıtlarına bakarak davalıları gösterebilirmiyim.Yani tapu kayıtlarından davalılar belli olur mu ?

5-) Tapu kayıtlarına bakarken tapudaki memurlar sorun çıkarır mı ? Hayır bakamazsınız vekaletiniz olması gerekir diyebilir mi ?

6-) Ortaklığın Giderilmesi davasını açarken ve davanın ileriki safalarında nelere dikkat etmeliyim ?

7-) Mesela ; Bu davada davalılardanbirisi ölmüşse o kişi adına nasıl veraset ilamı çıkaracam.Sulh Hukuk Mhakemesi bana veraset ilamı çıkarmam konusunda yetki mi verecek ?

8-) Ortakılığın giderilmesi davasında davayı açarken nelere dikkat etmemiz gerektiği dosyada hangi belgelerin olması gerektiği konusunda yargıtay ilamı paylaşırsanız sevinirim.

9-) Bu davayı açarken dikkat edilmesi gereken husularla ilgili olarak yargıtay kararı yayınlarsanız sevinirim

10-) Bu sorduğum sorular dışında başka sizinde paylaşmak istediğiniz bilgi varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Umarım sorularımı maruz görür ve sorularımı cevaplarsınız...

İyi Çalışmalar;

Saygılar...
Old 09-05-2009, 12:28   #2
zgr

Merhaba justicewarior ben stajerim henüz ama benim kendi tarafı olduğum bir izale-i şuyu davası var. Öncelikle veraset ilamının her halükarda çıkartılıp tarafların teşkili şarttır. İzale-i şuyu davalarında genelde satış yönünde karar verilir ve satış işlemlerini sanılanın aksine icra müdürlüğü değil satış müdürlüğü yürütür icra müdürlüğüyle şatış işlemlerinin alakası yoktur. Satış hazırlıklarına dair işlemlere karşı yapacağınız itirazlar mutlaka izale-i şuyu davasını gören sulh hukuk mahkemesine yapılmalıdır çünkü bu işlemlerin denetim mercii satışa karar veren sulh hukuk mahkemesidir. Mesela satış müdürlüğü bilirkişilerden satış öncesi güncel değerin tespitini isteyebilir veya değerler arasında orantısızlık bulunabilir. Bu gibi durumlarda sulh hukuk mahkemesine itiraz yoluyla başvurmanız gerekecektir. Satış müdürlüğünün hukuka aykırı işlemlerine karşı ise şikayet yoluyla icra mahkemelerine başvurabilirsiniz. Bu iki duruma mutlaka dikkat edin. Yoksa malumunuz olan süreler yönünden yanlış yere müracaat etmeniz nedeniyle hak düşürücü sürelerin mağduru olabilirsiniz. Bu dava ve satış masrafları açısından dava ve satış konusunun değeri üzerinden nispi tarife uygulanır. Bu dava açısından müvekkilinizden isteyeceğiniz belgeler ise eğer miras ortaklığı varsa ki veraset belgesinden söz ettiğinize göre mutlaka nüfus kaydına gerek vardır ve tabi veraset ilamınada. Bunun dışında bir ortaklık türüyse eğer tapu kayıtları yeterli olacaktır. Ortaklık miras ortaklığıysa murisin nüfus kayıtlarından hak sahiplerini tespit edebilir rutin tebligat sürecinden sonra tarafları belirleyebilirsiniz. Yok eğer miras ortaklığı dışında bir ortaklık türüyse zaten ortaklar tapu kayıtlarında bellidir. Satış ilk aşamada ortaklarında muvafakatiyle ortaklar arasında yapılır bu durumda müvekkilinizin ekonomik gücü önem arz edecektir. Ortaklar muvafakat etmezse satışa üçüncü kişilerde katılabilir. Tapu kayıtlarını incelemek için biliyorsunuzki ilginizi ispatlamanız gerekiyor. Onun için vekalet şarttır ancak müvekkilinizde kendisi ortaklığını ve dolayısıyla hak sahipliğini ortaya koyarak kayıtları kendisi inceleyebilir. İzale-i şuyu davalarında genelde ortaklardan biri ortaklık konusu mal üzerinde bir taşınmaz inşa etmiş olabiliyor. Eğer bu gibi bir durumla karşılaşırsanız Muhtesatın tespiti şeklinde bir dava açabilirsiniz. Bu dava ortaklık konusu satışa arz edilirken diğer yapı malikinin haksızlığa uğramaması için Yargıtayca geliştirilmiş bir metot olarak uygulamada yer edinmiştir.(6. hukuk dairesinin çok güzel kararları vardır detaylı bilgiyi ordan edinebilirsiniz) Bu dava muhtesatında ortaklık konusu mal ile mütemmim cüz kurallarının gereği olarak birlikte satışa arz edilmesi nedeniyle muhtesat sahibinin muhtesat değeri ile satışa tabi ortaklık konusu malın değeri arasında orantı kurularak mağdur edilmemesini sağlıyor. Bu davayı açma gereği duyarsanız muhtesatın taşınmaza ayrıyeten kattığı bir değer var ise(muhtesatın kendi değeri değil dikkat) mutlaka bunuda dile getirin yoksa satışın yapılmasını ve elde edilecek paranın hak sahiplerine dağıtılıp sebepsiz zenginleşmelerini beklemeniz gerekecek zenginleşme gerçekleştikten sonrada paraları geri alamama gibi durumlarlada karşılaşma olasılığınız artacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılar.
Old 09-05-2009, 20:15   #3
justicewarior

teşekkür ederim peki bu davalarda harca esas değer gösteriliyormu acaba... dava açarken harca esas değer gösterecekmiyim....
Old 10-05-2009, 12:06   #4
zgr

Alıntı:
Yazan justicewarior
teşekkür ederim peki bu davalarda harca esas değer gösteriliyormu acaba... dava açarken harca esas değer gösterecekmiyim....
Rica ederim. Tabi ki bu tür(parasal değer arz eden davalar) davalar için usul kuralları gereği tahmini bir değer göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde dava dilekçenizin kaydı yapılmaz bunu biliyorsunuz bu tür davalar maktu harca tabi değildir nispi harç ödenmesi gereken ve parasal değere sahip bütün davalarda değer gösterilmelidir. Karşı tarafla değer konusunda anlaşma yoluna da gidemezsiniz. Gerçi Yargıtayın kamu düzeninden olan ve değiştirilmesi mümkün olmayan görev konusunda yanlışta olsa değer belirlemede taraflar arasında anlaşma yolunu kabul ettiği kararlarıda mevcuttur ama son zamanlarda bu usul kullanılmıyor diye biliyorum. Siz yinede bir araştırın belki hala devam ediyordur bu uygulama.
Old 10-05-2009, 16:44   #5
justicewarior

Teşekkür ederim dilekçe örneklerine bakıorum ama hiç harca esas değer gösterilmemiş dilekçe örneklerinde mesela,

… SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALILAR : 1-

2-

3-

KONU : Taşınmazdaki Paydaşlığın Giderilmesi İsteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Müvekkilim davalılarla birlikte paydaş oldukları dava konusu 198 Ada, 29 parsel üzerine iki katlı yazlık bir ev yapmıştır. Taşınmazın üzerinde ayrıca portakal ve üzüm bahçeleri bulunmakta, müvekkilin bina inşa ettiği alan ve diğer kısımlar paydaşlar arasında fiilen bölünmüş gibi kullanılmaktadır. Taşınmaz yıllardır tüm paydaşlarca sorunsuz bir şekilde kullanılmakta iken evin yapımı tamamlandıktan sonra diğer paydaşlar kullanım konusunda sorunlar çıkarmaya başlamış, paydaşlığın devamı müvekkil açısından çekilmez hale gelmiştir.

2- Taşınmazın taraflar arasında rızaen paylaşımı binanın değerinin ödenmek istenmemesi nedeniyle mümkün olmamıştır. Oysa taşınmaz üzerindeki betonarme bina tamamen müvekkilimin kişisel malvarlığından yapılan harcamalar ve kişisel emeğiyle inşa edilmiş bulunmaktadır.

3- Taşınmazın mümkünse aynen taksimini, olmazsa muhdesatın bedeli müvekkile bırakılmak kaydıyla satış yoluyla ortaklığın giderilmesine karar verilmesini sağlamak için mahkemenize başvurmak zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 698, 699, 1086 S. K. m. 569 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Tapu kayıtları, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerle taşınmaz maldaki paydaşlığın öncelikle aynen taksim, mümkün olmadığı takdirde bina değeri müvekkile bırakılmak kaydıyla satış yoluyla giderilmesine karar verilmesini müvekkil adına vekaleten saygıyla arz ve talep ederim. .../…/…

Davacı Vekili
Av.

Mesela yukarıdaki dilekçe örneklerinde harca esas değer gösterilmemiş.ayrıca ortaklığın giderilşmesi davası matbu harca tabii..nispideğil...ben harca esas değerin neden gösterilmesi gerektiğini anlayamadım.
Old 11-05-2009, 09:04   #7
krizantem

Davalılardan, adresi bilinmeyenler var ise doğrudan kayyım tayini için yetki istenebiliyor mu, yoksa ilanen tebligat yapılması zorunlu mu?
Old 11-05-2009, 11:48   #8
zgr

Sayın justicewarior benim ilk etapta kastettiğim davalar muhtesatın tespiti ile değindiğim diğer muhtesatın ortaklık konusu olan taşınmaza yada herhangi bir taşınır mal yada hakka kattığı değeri isteyebileceğiniz sebepsiz zenginleşme davalarıydı. Yalnız yargı harçlarıyla ilgili 1 sayılı tarifede Nispi harç başlıklı birinci fıkranın b) ve c) bentlerine bir göz atarsanız (sanıyorum dava konusu bir taşınmaz izale-i şuyu davalarının karar ve ilam harcı bakımından nispi harca tabi olduğunu çok net görebilirsiniz. Ayrıca örnek olarak gösterdiğiniz dava dilekçesinde ortaklardan birinin kendi harcamalarıyla ortaklık konusu taşınmaz üzerine bina inşa ettiği belirtilmektedir. Böyle bir durum varsa şunuda hemen belirteyim ortaklık konusu taşınmaz belediye sınırları dahilindeyse binanın mutlaka ruhsatlı olması veya ilgili kütükte sahibi adına tescilinin olması gerekiyor eğer ruhsatsızsa veya sicilde kaydı yoksa diğer ortaklar mülkiyet iddiasında bulunabilirler. Belediye sınırları dışında ise veya belediye sınırları dahilinde olmakla birlikte bina ruhsatsız ise ortakların mülkiyet konusunda hiçbirinin itiraz etmemesi gerekiyor. Varsa açacağınız davada bu türden eksiklikler bunlara dikkat edin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi