Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Sorumluluğu Meslek İlkeleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2004, 13:10   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Avukatın Sorumluluğu meslek İlkeleri

Merhabalar,

Bir avukat meslektaşımız 163 örnekle bir senedi ,fotokopisini ekleyerek işleme koyar.Senet metninde "xxx saylı çeke istinaden verilmiştir "ibaresi vardır.Borçlu hanesinde ise sadece bir cep telefonu bulunmaktadır.Adres yoktur.

Şikayet üzerine senet aslı kasaya alınarak takip yenilenir. Senet aslı incelendiğinde fotokopide olan cep telefonunun silindiği ,yerine adres yazıldığı görülür.

Takibin iptali istemi ile açılan dava devam ediyor.

Özetle olay bu.

Meslektaşımızın tutumunun meslek ilkeleri ile ne ne dercede uyumlu olduğu,disiplin sorumluluğunun oluşup oluşmadığı konusunda görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar
Old 27-09-2004, 09:22   #2
ragıp

keşide yeri kambiyo senedi için zorunlu koşuldur. Adres, zorunlu koşullardan değildir. Eğer adres yazarken, şehrin adını da yazmışsa( Zira keşide yeri yoksa, borçlu adresinde yazılı olan yer keşide yeri sayılır) o zaman, adi senet, kambiyo senedi vasfını kazanacaktır. Bence, disiplin suçunun yanısıra, cezai sorumluluğu da doğar.
Old 27-09-2004, 11:26   #3
Av. Adil Giray ÇELİK

Hamide Hanım Merhaba;

Belirttiğiniz olayda;

Alıntı:
Bir avukat meslektaşımız 163 örnekle bir senedi ,fotokopisini ekleyerek işleme koyar.Senet metninde "xxx saylı çeke istinaden verilmiştir "ibaresi vardır.Borçlu hanesinde ise sadece bir cep telefonu bulunmaktadır.Adres yoktur.

163 örnek senedin fotokopisi eklendiğinde senet aslı icraya verilmişmidir?

Yoksa TAKİP YENİLENİR dendikten sonra mı senet aslı icraya verilmiştir?

Alıntı:
Meslektaşımızın tutumunun meslek ilkeleri ile ne ne dercede uyumlu olduğu,disiplin sorumluluğunun oluşup oluşmadığı konusunda görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Her iki takibi yapan aynı alacaklımıdır?
Ve bu alacaklıların vekilleri aynı kişimidir ?
Old 27-09-2004, 12:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Giray

İlk takipte sadece fotokopi vardır ve senet aslı kasaya alınmamıstır.

Bu sebeple takip iptal edilmiş,senet aslı kasaya alındıktan sonra takip yenilenmiştir.

Her takipte alacaklı ve vekilleri aynıdır.

Saygılar
Old 27-09-2004, 20:07   #5
Av. Adil Giray ÇELİK

Hamide Hanım;

Alıntı:
disiplin sorumluluğunun oluşup oluşmadığı konusunda görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Olayda Avukatlık Hukuku açısından disiplin sorumluluğunun olduğu düşüncesindeyim.

Avukatlık Meslek Kuralları 3. Madde: Avukat mesleki çalışmasını kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve işine tam bir sadakatle yürütür.
T.B.B Disiplin Kurulu Kararı 27.06.1998 T, 1998/56 E, 1998/86 K
“51 Örnek ödeme emrinin tebliği suretiyle başlatılan ve yapılan itirazla duran takipte, itirazın kaldırılarak takibin devamına karar alınmadan borç ödeme muhtırasının tebliğini istemek, icra Hukuku ile bağdaşmadığı gibi Yasa ve Meslek Kuralları ile de bağdaşmaz”

T.B.B Disiplin Kurulu Kararı 01.02.1992 Tarih, 1991/99 E. 1992/11 K.“Avukat hukuka uygunluk ölçüsünde moral değerlerin ters düşmesine ilişkin bir amaca araç olamaz. Sözleşme koşulları ile pek fahiş bir faiz ve pek fahiş bir vekalet ücretinin takibi Avukatlık mesleğine güveni sarsar.”

Avukatlık Yasası 1. Madde ; ''Avukat yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder''

Avukatlık hukuku açısından sorumluluk gerektiren bu olaya ilişkin ayrıntılı gerekçeyi yazmayı bu satırlara sığdıramadım.

Bir kaç madde ve birkaç TBB Disiplin Kurulu kararı.
Old 27-09-2004, 20:56   #6
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli Meslektaşım Habibe Hanım:

Ben oldum olası şu yazdığımız yazılara ismimizi açık olarak yazalım derken, 5,5 miyop ile 1,5 astigmat gözlerimin yapacağı fahiş hataları da öngörmüştüm.

Sayın Gemici - M.Ali Aslan nazikçe uyardılar. İsiminizi 2 kez yanlış yazdığım için özür dilerim. Ancak yazışmalarıma baktığımda, size gönderdiğim iletilerde bu hatayı yinelediğimi görüyorum.

Hamide ismi zihnime kazınmış bir isimdir. Çocukluğumda bana bakan ablanın ismi de Hamide imiş.

Saygın bir meslektaşın ismini yanlış yazmanında bir disiplin suçu olduğunu kabul ediyor ve verilecek cezada indirim maddelerinin uygulanmasını istiyorum.
Old 27-09-2004, 22:26   #7
Armağan Konyalı

Sayın Av.Adil Giray Çelik,

Küçük hatanız için üzülmeyiniz. Sayın hykayar hem Habibe'dir, hem de hamide ...

hamide = Övülmeye değer (bir kız adı) (TDK sözlüğü)

Saygılarımla

Bir Dost
Old 28-09-2004, 12:14   #8
Av. Hasan SAKARYA

Değerli Üstatlar,

Yanlış anlaşılmasın, affınıza sığınarak düşüncemi sunmak istiyorum.
Elbetteki " AVUKATIN SORUMLULUĞU ve MESLEK İKELERİ " tartışılmalı, ancak bu tartışma yapılırken TBB Meslek Kuralları BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNÜLMELİ, DİKKATE ALINMALI İNANCINDAYIM.
Tartışılan olay somutlaşmıştır. Bu nedenle yapılan tartışmanın " TBB MESLEK KURALLARININ III- MESLEKTAŞLAR ARASI DAYANIŞMA ve İLİŞKİLER " kenar başlıklı 26. maddesi düzenlemesi olan " HİÇBİR AVUKAT, BİR MESLEKTAŞININ MESLEKİ TUTUM ve DAVRANIŞLARI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ KAMU OYUNA AÇIKLAYAMAZ. BU YOLDAKİ ŞİKAYETLERİN MERCİ'İ YALNIZ BAROLARDIR. " hükmüne olan uygun olup olmadığını da dikkate almamız gerekir düşüncesindeyim.
Bu konuları, kamu oyunda acımasızca tartışalım, ancak somut olaylarda daha dikkatli olalım.
SOMUT OLAYLARDA DA, GEREĞİNİ SONUNA KADAR YERİNE GETİRELİM.
Saygılarımla.
Old 28-09-2004, 12:49   #9
Armağan Konyalı

Sayın Av.Hasan Sakarya,

Son mesajınız bir eleştiri mi? Yoksa temenni mi ?

Bu konu başlığı altında sadece olaydan söz edildi. Meslektaşımızın adı verilmeden, olayın hukuka aykırı olup olmadığı tartışıldı. Bu nedenle mesajınızı bir temenni olarak algılıyorum ve bu temenniye ben de katılıyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi