Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

UYAP Avukat Portalı ne işe yarar?

Yanıt
Old 24-08-2009, 22:39   #1
Godfather

Varsayılan UYAP Avukat Portalı ne işe yarar?

Avukat portalında tabiri caizse kendi küçük dünyamızda gezinip duruyoruz.

Bir hakimden izin isteriz, dosyaya bir göz atalım diyerek... Hakim -iyimser bir tahminle- 10 günde onaylamaz, THS forumlarına yazarız eğer dosya il dışındaysa bir meslektaşımız göz atsın diye, ya da o güne kadar adliyeye yolumuz düşer, gider raftan alır bakarız dosyaya, dosya da bize bakar niye buralara kadar zahmet ettin, UYAP diye birşey var haberin yok mu dercesine...

Teknoloji ile arası iyi, UYAP derslerini takip ederken uyumamış bir hakimimiz onay verir, dosyayı görüntüleriz, kapatırız pencereyi, aklımıza bir husus gelir, tekrar bakalım deriz, ama bakamayız... çünkü her görüntüleme için ayrı ayrı izin almak gerekir, 3-5 izinden sonra yüzümüz tutmaz tekrar izin istemeye...

"Tüm dosyayı ve alt dosyayı bilgisayara kaydet" seçeneğini tıklarız, bu kez de yoğunluğu artırdığı için mesai saatleri haricinde dosyayı kaydedebileceğimiz uyarısını verir sistem otomatik olarak...

Son baktığımdan bu yana neler olmuş acaba deriz, safahat görüntüleriz, karşımıza 14 sayfa çıkar, o 14 sayfayı 1 sayfa başlığı altında birleştirmek mümkün değilmişçesine...

Bir borçlunun MERNİS adresine tebligat çıkartacak oluruz, müdür bey "bekle, görmedin mi dağı" der... Sorgulanacak dosyalar kimi zaman sistemin çalışmamasından, kimi zaman sistemin yetersizliğinden, kimi zaman da memur yokluğundan küçük bir dağ görünümünü almıştır çünkü... 1 dakikalık iş olur size 1 haftalık iş...

Halbuki avukatlık bu olmamalı... Her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünürüm ben avukatların. Ama daha adliye yoluna düşerken avukatın kafası karıncalanmaya başlar, bu gün ne aksilik çıkacak acaba karşıma diye düşünür durur...

İşte bu nedenle ve daha sayamayacağım kadar çok nedenle, şimdi burada hepsini yazacak gücü bulamadım kendimde, birazını da siz ekleyin istedim... Avukatın UYAP üzerinden MERNİS, TAKBİS, POLNET ve VEDOP gibi sistemlere erişimi zorunlu hale gelmiştir. Adliyeye hazır giden bir avukat oradaki iş yükünü daha yığılmadan eritecektir. Dosyalar dağ gibi yığılmayacaktır. Herkes hızlıca tüm işlemlerini halledip "geciken adalet adalet değildir" özdeyişinin muhatabı olmadığı için daha bir mutlu olacaktır...

Diyorum ki, BİMER, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Md., Tapu Kadastro Genel Md., UYAP (Adalet Bakanlığı), İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Barolar Birliği gibi birimlere bir mesaj yağmuru başlatsak...

Benim naçizane göndermiş olduğum metni daha da geliştirerek ve genişleterek, ister tek bir metin, ister aklınıza ne geldiyse... Hepsini ilave ederek yollasak yetkili mercilere... Sesimize ses veren olur mu dersiniz? Yoksa avukat yine haddini bilmeli ve oturmalı mıdır kendine uygun görülen UYAP duruşma salonu ve icra dairesinde sessizce...

Aklıma geleni yazdığım, kısaca özetleyip BİMER'e yolladığım müracaat metni:

"Sn. Yetkililer;
Bilindiği üzere Türkiye'de yeni bir sistem oturtulmaya çalışılıyor. e-Devlet. Bunun uzantısı olarak UYAP, MERNİS, TAKBİS, POLNET ve daha bir çok uygulama aksaklıklarla da olsa yürürlüğe konuldu. Ben Konya'da avukatlık yapıyorum. Gerek icra müdürlüklerinde, gerek mahkemelerde bir tarafla ilgili olarak işlem yapılacağında UYAP'ın düzgün çalışmaması, MERNİS'le o an için bağlantı kurulamaması, TAKBİS'in o an için sorgulamaya izin vermemesi gibi olmasını istemediğimiz problemler yaşanıyor. Ve netice olarak işlem yapılacak dosyalar yığılıyor, yığılıyor, yığılıyor... Bir avukat olarak yaptığımız işin mahiyeti bellidir. UYAP Avukat portalı üzerinden çok kısıtlı bilgilere erişebilmekteyiz. Halbuki VEDOP, TAKBİS, MERNİS ve POLNET sorgulamaları bize açık olsa, dosya üzerinde yapılabilecek her türlü sorgulamayı yaptıktan sonra icra müdürlüklerine ya da mahkemelere işlem için müracaat etsek çok daha elverişli olacak, gereksiz yığılmaların önüne geçilecek ve adalet mekanizmaları daha hızlı hale geleceği için vatandaşında devletine ve mahkemelerine güveni o oranda artacaktır.

İlgili kurumlarla eşgüdümlü çalışılarak UYAP Avukat Bilgi sisteminin VEDOP, TAKBİS, POLNET ve özellikle MERNİS'i de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmanın daha da geliştirilip güçlendirilmesi için bu hususta taleplerimize kayıtsız kalınmaması hususlarını saygılarımla arz ve talep ederim.

(Örnek verecek olursak: Veraset ilamı çıkarmak için mahkemeye müracaat ettiğinizde dilekçenize bir kaşe basılır ve ilgili nüfus md.ne gider ayrıntılı nüfus kayıtlarını alırsınız. Halbuki avukat bilgi sistemi MERNİS bağlantılı olsa buna hiç gerek kalmayacaktır. Başka bir örnek verecek olursak: HAciz talebi ile icra müdürlüğüne müracaat ettiğiniz zaman sistem elverirse icra müdürü gerekli sorgulamayı yapar ve borçlu adına taşınmaz ve vasıta bulursa sistemden haciz koyar. Ama bir avukat sistemde borçlu adına vasıta olmadığını bilirse zaten talepte bulunmayacak ve böylelikle icra müdürlerinin önünde dağ gibi dosya yığınları oluşmayacaktır.)"

Katkılarınız ve olumlu eleştirileriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

Saygılarımla...
Old 25-08-2009, 15:36   #2
erolkara

Varsayılan İyİ GÜzel De Baro Ne İŞ Yapar

Görünürde çok güzel bir öneri olsa da yaşamın gerçeğinde hiç kimse (istisnalar hariç ) bu konuda parmağını oynatmaz. Biraz tembellik biraz adam sendecilik biraz da vakitsizlik (!) .... Bu yazıyı okuyanlar tarafından bence şu soru sorulur. Onlarca lira aidat ödediğimiz , her an avukatların başında sallanan demoklesin kılıcı gibi ürperten, arada bir ihtar eden barolar bu konuda neden girişimde bulunmaz da bizleri uğraştırır.
Old 27-08-2009, 11:13   #3
d35u

Öncelikle sayın erol bey size katılmadığımı hemen dile getirmek istiyorum. Lakin sayın godfather' in yazdıklarını okuduktan sonra her nedense sizin gibi düşünmedim. Çünkü baroların her ne kadar sosyal dayanışma kurumu olsada siyasi anlamda güçlerinin olmadığını bildiğim için bu noktada barolardan; sayın godfather 'in talep ettiği şeyleri beklemiyorum.
Zaten kimse taşın altına elini sokmadığı için bu durumlara düştük.
Ayrıca son cümlenizde söylemiş olduğunuz; "neden bizi uğraştır." sözünün anlamış değilim.
Şunu gözden kaçırmamak gerekir son olarak yargı reformu tasarısı tamamlandı. Herkes adalet sistemindeki aksaklıkları bilmekte. Sayın godfatherin Avukat gözüyle olaya çok güzel dikkat çekmiştir. Kendisini tebrik ediyor ve söylediklerine sonuna kadar katılıyorum...
Old 27-08-2009, 17:46   #4
Godfather

siyasi anlamda güçleri olmayabilir ancak baroların mecliste bu kadar hukukçu milletvekili varken gayriresmi bir siyasi gücünün olmadığını kimse söyleyemez. hangi milletvekili vardır ki falanca avukatla çok samimi değildir. hangi adalet bakanı vardır ki okul yıllarında, meslek yıllarında karşılaştığı sorunları aşmakta baroların talebine kulak tıkamıştır. hangi merci vardır ki, sorunlar güçlü bir şekilde iletilmiştir de kayıtsız kalmıştır?

ama şu başlık altına yazılan 2 adet mesaj bile zaten bizim böyle talepler içinde olmadığımızı gösteriyor. biz aşmışız MERNİS'i TAKBİS'i falan... olmasa da olur boşverelim bence...
Old 28-08-2009, 15:09   #5
d35u

Evet sayın Godfather bu konuda çok haklısınız. Böylesine önemli bir hususta demek ki avukatların ihtiyacı yokmuş böyle şeylere.
Bunları görmek gerçekten acı...
Old 01-09-2009, 17:00   #6
d35u

Bu konuda tüm meslektaşlar olarak birlikte hareket etme ihtiyacı bulunmaktadır. Buna karşın bu kadar çabaya karşı ben bir birlik göremiyorum
Old 11-09-2009, 20:13   #7
Godfather

Tüm meslektaşlar "BARO" adı altında birlik olmuşlardır. Ancak malesef BAROlarımızın ve BAROLAR BİRLİĞİ'nin bu yönde en ufak bir gayreti yoktur. Sanırım bu da bizim yönetimleri hakkıyla denetleme veya hesap sorma refleksimizin zayıflığından kaynaklanıyor.
Old 12-09-2009, 15:27   #8
d35u

Sayın Godfather bu konuda size sonuna kadar katılıyorum. Son derece haklısınız.
Old 19-11-2009, 22:48   #9
Godfather

Cevap: Avukatların takip yaptıkları borçluların; Mernis,Takbis, polnet gibi kayıtlara Avukat Portal üzerinden ulaşabilmeleri konusunda; Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne görüş sorulmuş olup, olumsuz görüş bildirilmiştir. İlgi sayılı yazı ekte gönderilmiştir. iyi günler dileriz.

Cevaba Cevap: Avukatların davalarını daha etkin takip edebilmesi için UYAP Avukat Portalı oluşturulmuş ve hizmete açılmıştır. Ancak oldukça yetersiz ve tatminkarlıktan uzak bir sistem halihazırda mevcuttur. Ve malesef geliştirme anlamında önerilerimize cevap alamamaktayız. Ya da verilen cevaplar "Sayın Avukat; Avukatların takip yaptıkları borçluların; Mernis,Takbis, polnet gibi kayıtlara Avukat Portal üzerinden ulaşabilmeleri konusunda; Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne görüş sorulmuş olup, olumsuz görüş bildirilmiştir. İlgi sayılı yazı ekte gönderilmiştir. iyi günler dileriz." şeklinde, sanki Hukuk İşleri genel md. görüşü tanrı buyruğuymuş gibi geçiştirme babındandır.

Sn makamınızdan talebimiz, ülkemizin her alanda olduğu gibi hukuk alanında da hak ettiği yere gelebilmesi için var olan yetkilerinizi kullanarak, sorumluları bu konuda gayret ve geliştirmeye sevk etmenizdir. Avukatların daha etkin hizmet verebilmesi, teknolojik imkanları sonuna dek kullanması ve adalet mekanizmasının işleyişine daha fazla katkıda bulunabilmesi için görevli ve yetkililerin geliştirme taleplerine kulak asması, ciddiye alması gerekmektedir. Aksi halde “olumsuz görüş bildirilmiştir” diyerek kestirip atmak, sanki “başka işlere bakın” şeklinde bir tavır takınmak ülke menfaatlerinin korunması anlamını taşımamaktadır.

Saygılarımla.
Old 20-11-2009, 22:09   #10
erolkara

Geçen haftalarda bu konuda baro web yetkilisi ile görüştüm Yetkili Baronun bu konuda girişimlerin olduğunu söyledi. Bu girişimin hızlanması içinde avukatların baroya dilekçe ile müracaatlarının sayısı etken olacakmış.
Old 09-03-2010, 16:53   #11
AVOY

Yazdıklarınıza katılıyor, sistemin yenilenerek değiştirilmesini, kapsamının genişletilmesini diliyorum. İlgili birimlere elektronik posta gönderimi konusunda ne durumdayız merak ediyorum. Ben de kendimce birşeyler yazıp yollayacağım.

Gerçekten UYAP Avukat Portalının ne işe yaradığı konusunda yardımcı olabilecek bir kaynak gösterebilecek olanınız var mıdır acaba? Veya ben şunu yapabildim, şu belgelere erişebildim gibi görüş sunabilecek? Çünkü e-imza sahibi babamın, meslektaşımın, UYAP ile ilgili sorularına ben bile yeterli cevabı veremiyorum.

Celse zaptını adliyeye gitmeye gerek kalmadan görebilmek, yazdırabilmek, takiplerde tebligatın gelip gelmediğini görmek gibi basit ama zaman ve emek kaybı yaratacak işlemler için edindiği e-imzayı istediği amaçlar için kullanamayacak mı?
Old 08-05-2010, 08:28   #12
ERCÜMENT AŞKIN

Varsayılan Uyap Sorgulama Neden Avukatlara AÇilmiyor

Bilindiği üzere UYAP sistemi büyük kolaylıklar getirdiği gibi, bunun yanında personel yetersizliği ve fiziki imkansızlıklar nedeniyle bir çok sorunuda beraberinde getirdi. İcra Müdürü olarak kendi koşullarımızdan örnek vermek gerekirse bunların hepsi sizlercede malum; Araç haczi, Tapu, SGK, Nüfus, Mernis vs sorgulamalarla icra dairelererindeki iş yükü 5 katına çıktı. Bu işler verilirken personel sayısında bir arttırmaya gidilmedi. Trafik rahatladı, bir sürü trafik polisi ofisten karayollarına çıktı, Tapu Rahatladı bir çok yerde tapu daireleri birleşti, Nüfus, Maliye vs. rahatladı ancak icra daireleri bunun tam aksine dahada iş yoğunluğu arttırılmış hale getirildi. Yukarda sayılan işlerin tek elden bir merkezden yürütülmesinde bence bir sakınca yok ancak düşünün yukarıda saydığımız işleri tek tek icra Müdürleri yapıyor. Yani icra Müdürleri 5 kişilik çalışıyor. Buda icra dairelerini içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Düşünün bir dosyanın muamelesi uyap düzgün ve kesintisiz çalışırsa 5 dakika. Benim önerim şu. UYAP SORGU EKRANLARININ AVUKATLARA AÇILMASI. İcra Dairelerindeki yığılmanın başka bir çözümü yok. Bir avukat araç tapu, mernis, sgk sorulamalarını kendisi bürosundan çalışanları tarafından yaptığı takdirde sadece haciz talepleri icra dairelerine gelecek, borçlunun aracı, tapusu yok boşu boşuna talep açmaya gerek kalmaz, buda icra daireleindeki yığılmayı kalabalığı keşmekeşliği önleyecek kanaatindeyim. Barolar neden bu yönde çalışma yapmazlar. Adalet Bakanlığı ile neden bu konularda iletişime geçmezler. Geçtilersede nasıl bir sonuç alındı merak ediyorum. Kulağıma gelen bir kaç söylentiye göre UYAP sorgulamalarının avukatlara açılmamasının nedeni tapu kayıtlarının herkesin eline düşmesi korkusu. Benim bildiğim kadarı ile tapu kayıtları herkese alenidir, yasada öyle olduğunu biliyorum değişmedi ise. Zaten avukat elektronik imzası ile sadece kendi dosyasındaki borçlunun sorgulamasını yapabilecek, önüne gelen kişinin sorgulamasını yapamayacak. Baroların bu yönde bir çalışma yaparak hem kendi birliğine üye meslektaşları olan siz sayın avukatları, hemde biz icra daireleri çalışanlarını kurtaracaklardır. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımı sunarım.
Old 12-05-2010, 21:49   #13
Av. Bülent Sabri Akpunar

Tapu kayıtları ilgisi olduğunu gösterene alenidir.Taraf vekilinin de borçlunun tapu kayıtları ile ilgisi elbette vardır. Şifahi beyanla dahi "ilgi" unsuru tespit edilebilirken, hatta komşu parsel maliki vb olmak bile buna yeterken, bir taşınmaz üzarinden haciz vd. kısıtlayıcı işlemler talep etmeye yetkili olan avukatın "ilgisiz" olduğunu iddia etmek bence çok zordur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi