Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Nafaka

Old 01-03-2002, 19:25   #1
EFELEK

Varsayılan Nafaka

EŞİMDEN AYRILDIM VE BİR KIZIM VAR. YAKLAŞIK İŞ PROBLEMLEMLERİM NEDENİ İLE NAFAKA ÖDEYEMİYORUM. İCRADAN GELEN BİR BELGE SONUCUNDA MAL BEYANINDA BULUNMAK ÜZERE BİR DİLEKÇE VERMEME RAĞMEN POLİSLER GELİP BENİ ARAMIŞLAR VE BEN DE KENDİ ELLERİMLE KARAKOLA, ORADAN DA CEZA EVİNE KADAR UZANAN BİR YOLCULUK YAŞADIM. NAFAKA BORCUMU ÖDEYEREK CEZA EVİNDEN ÇIKTIM (UMARIM). BEN KENDİ HAYATIMI SÜRDÜREMEZKEN (BU ARADA ESKİ KARIMIN ÇALIŞTIĞINI ÖĞRENDİM.), ZATEN MADDİ BİR GELİRİ OLAN BİR KADININ HAYATINA DA KATKIDA BULUNMAK ŞU ANDA BENİM İÇİN İMKANSIZ. NAFAKA BORCUMU DA TEKRAR BORÇ İLE ÖDEDİM. HEM ŞU ANDA BORÇ İLE ÖDEDİĞİM MEBLAYI, HEM DE İŞSİZ OLDUĞUM DÖNEM BOYUNCA BU NAFAKA BELASINDAN NASIL KURTULURUM. BİR YOL GÖSTERİRSENİZ SEVİNİRİM.
Old 01-03-2002, 19:27   #2
kemal

Varsayılan YNT:NAFAKA

sevgili efelek hem şu an yürürlükte olan medeni kanuna göre hem de yasalaşmak üzere olan medeni yasa tasaısına göre "Hakim istem halinde irat biçiminde(taksitle) ödenmesine karar verilen giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ekonomik durumlarının değişmesi üzerine veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde ne miktarda ödeneceğine karar verir."bu kural hem karıya verilen nafaka bakımından hem de çocuğun eğitim,sağlık vs.harcamalarına eşlerin katılımı bakımından geçerlidir.bemim size tavsiyem "karınızın iş bulduğunu,geçimini sağlayabildiğini,kendi ekonomik durumunuzun da çok kötü olduğunu,nafakayı bile borçla ödeyebildiğinizi" mahkemeye bildirmektedir.bu durumda hakim yeniden bir düzenleme yapacaktır ancak boşandığınız karınıza verdiğiniz nafakayı tamamen kesse bile çocuğunuzun -yaşına ve öğrenime başlayıp başlamamasına göre- masraflarına katılmanızı yine zorunlu tutacaktır.(çocuğun velayetinin anada olduğunu varsayarak bunları yazdım.)yok eğer velayet sizdeyse o zaman ananın çalışmaya başladığı için çocuğun masraflarına katılması gerektiğini belirtir ve mahkemede bunu hüküm altına aldırırsınız.böylece ödeyeceğiniz nafaka da azalacaktır.(Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi)

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi