Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyuşturucu madde ticareti

Yanıt
Old 14-03-2018, 14:51   #1
Av.Cansuece

Varsayılan Uyuşturucu madde ticareti

Merhaba sayın meslektaşlarım,
Müvekkilimin kullandığı araçta çuvalın içinde 27 kilo civarında kenevir bitkisi çıktı ve çuvalı başka araçtan attıklarını ifade etmiş . Uzman raporuna göre toz halinde işlenmiş şekilde 8 kilo elde edilebiliyormuş. Paketlerde parmak izi yok ve başkasının parmak izi çıkmış. Bu durumda savunmayı ne şekilde yapmalıyım tutuksuz yargılanabilir mi? Buna uygun Yargıtay kararları var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 15-03-2018, 15:13   #2
Bukowski

Sayın Meslektaşım,
Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2011/10-387 E. 2012/75 K. Sayılı ilamında, şahsın evinde bulunan uyuşturucu maddenin kullanmak amacıyla mı yoksa satmak amacıyla mı bulundurulduğunun tespitine ilişkin kriterler sayılmıştır.
Bu kriterlerden ilki; failin bulundurduğu uyuşturucu maddeyi başkasına satma, devir veya tedarik etmek hususunda herhangi bir davranış içine girdiğinin tespit edilememesidir.
İkincisi; bulunan yer ve bulunduruluş biçimidir. Kararda bu husus; kişisel kullanım için uyuşturucu madde bulunduran kimsenin bunu her zaman kolaylıkla erişebileceği bir yerde örneğin evinde veya işyerinde bulundurması olarak belirtilmiştir. Öte yandan uyuşturucu maddenin ele geçirildiği yer veya yakınında hassas terazi veyahut paketlemede kullanılan ambalaj malzemelerinin bulunması önemli bir belirtidir denmektedir.
Üçüncü kriter ise; bulundurulan miktardır. Kişisel kullanım için kabul edilebilecek miktar, kişinin fiziksel ve ruhsal yapısına ve uyuşturucunun niteliğine göre değişmektedir. Esrar maddesi için kişilerin her defasında 1-1,5 gram olmak üzere günde 3 kez tüketebildikleri ve kullanma alışkanlığı ile birkaç aylık ihtiyaca yeter miktarı yanlarında bulundurabilecekleri adli dosyalara yansıyan unsurdur.
Ancak bu hususlar genellikle evde bulunan uyuşturucuya yönelik bir belirleme. Müvekkilinizin evinde arama yapıldı mı? Arama yapıldı ve herhangi bir bulguya rastlanılmadıysa bu kriterleri kendi dosyanıza uyarlayabilirsiniz. Özellikle paket üzerinde parmak izi veyahut vücut izine rastlanmamış olması oldukça lehinize.
Bu çeşit dosyalarda en kestirme yol isim vermektir. Müvekkiliniz araç rengi plakası, hangi yolda hangi saatte böyle bir eylem gerçekleştirdiği gibi bahsettiği diğer şahıslara ilişkin bilgi verebilirse daha iyi olur. Benim kanaatim bu
Old 15-03-2018, 15:15   #3
Bukowski

Sanırım sorunuzu yanlış anlamışım müvekkiliniz hiçbir ilgisi olmadığını iddia ediyor. Ben olaya kullanım ve ticaret ilişkisi olarak bakmışım. Kusura bakmayın
Old 16-03-2018, 09:24   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

Uyuşturucu madde müvekkilinizin arabasına nasıl gelmiş.?
Old 22-03-2018, 11:35   #6
Av.Cansuece

Aslında ticaretten ceza alacak ama benim amacım tahliye ettirmek ve en az cezadan almasını sağlamak
Old 28-03-2019, 05:29   #7
Batu Han

Merhaba arkadaşlar.

3 öğrencinin evine yapılan baskın esnasında yaklaşık 300 gram kadar esrar üretilmesine yetecek miktarda kurutulmuş-yetiştirilmekte olan hint keneviri bulunuyor. Ve ayrıca yanında hassas terazi ile esrarın yetiştirildiğine dair çeşitli deliller de bulunuyor.

Fakat bu yetiştirilen esrarın tamamen içmek amaçlı kullanıldığına dair de kuvvetli emareler var.

Sormak istediğim soru şu. Biliyorsunuz Yargıtay yerleşik içtihatlarında uyuşturucu maddenin kullanım amacıyla mı yoksa ticari amaçla mı olduğuna dair kriterler getirmiş. Bu kriterler hemen her kararda kopyala yapıştır şeklinde sayılıyor. "Öte yandan uyuşturucu maddenin ele geçirildiği yer veya yakınında hassas terazi veyahut paketlemede kullanılan ambalaj malzemelerinin bulunması önemli bir belirtidir denmektedir."

Merak ettiğim şu. Sadece hassas terazi bu koşulu sağlar mı? Esasında hard diskim yanmadan önce elimde buna dair bir karar vardı diye hatırlıyorum. Tek başına hassas terazinin uyuşturucu madde ticareti anlamına gelmeyebileceği, somut olay uyuşturucu madde ticareti yapılmadığına dair deliller içeriyorsa bunların da nazara alınmasından bahsediyordu. Çünkü dediğim gibi benim elimdeki dosyada sanıkların uyuşturucu maddeyi kullanmak amacıyla tükettiklerine dair önemli deliller var. Mevcut haliyle suç sanki uyuşturucu madde ticareti gibi değil de, uyuşturucu madde ile hassas teraziyi aynı yerde bulundurma suçu gibi bir niteliğe kavuşuyor. Ceza hukukunun bu kadar şekilci olmadığını düşünüyorum.

Elinde böyle bir karar olan varsa lütfen paylaşabilir mi?
Old 28-03-2019, 09:58   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Batu Han
Merhaba arkadaşlar.

3 öğrencinin evine yapılan baskın esnasında yaklaşık 300 gram kadar esrar üretilmesine yetecek miktarda kurutulmuş-yetiştirilmekte olan hint keneviri bulunuyor. Ve ayrıca yanında hassas terazi ile esrarın yetiştirildiğine dair çeşitli deliller de bulunuyor.

Fakat bu yetiştirilen esrarın tamamen içmek amaçlı kullanıldığına dair de kuvvetli emareler var.

Sormak istediğim soru şu. Biliyorsunuz Yargıtay yerleşik içtihatlarında uyuşturucu maddenin kullanım amacıyla mı yoksa ticari amaçla mı olduğuna dair kriterler getirmiş. Bu kriterler hemen her kararda kopyala yapıştır şeklinde sayılıyor. "Öte yandan uyuşturucu maddenin ele geçirildiği yer veya yakınında hassas terazi veyahut paketlemede kullanılan ambalaj malzemelerinin bulunması önemli bir belirtidir denmektedir."

Merak ettiğim şu. Sadece hassas terazi bu koşulu sağlar mı? Esasında hard diskim yanmadan önce elimde buna dair bir karar vardı diye hatırlıyorum. Tek başına hassas terazinin uyuşturucu madde ticareti anlamına gelmeyebileceği, somut olay uyuşturucu madde ticareti yapılmadığına dair deliller içeriyorsa bunların da nazara alınmasından bahsediyordu. Çünkü dediğim gibi benim elimdeki dosyada sanıkların uyuşturucu maddeyi kullanmak amacıyla tükettiklerine dair önemli deliller var. Mevcut haliyle suç sanki uyuşturucu madde ticareti gibi değil de, uyuşturucu madde ile hassas teraziyi aynı yerde bulundurma suçu gibi bir niteliğe kavuşuyor. Ceza hukukunun bu kadar şekilci olmadığını düşünüyorum.

Elinde böyle bir karar olan varsa lütfen paylaşabilir mi?

Uygulamada maalesef sadece hassa terazi ile ticaretten ceza veriliyor. Size önerim adli yada önleme arama kararı bulunup bulunmadığına ve varsa hukuka uygun olup olmadığına bakmanız. Yargıtay bu hususa daha çok dikkat ediyor
Old 29-03-2019, 09:25   #9
Batu Han

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Uygulamada maalesef sadece hassa terazi ile ticaretten ceza veriliyor. Size önerim adli yada önleme arama kararı bulunup bulunmadığına ve varsa hukuka uygun olup olmadığına bakmanız. Yargıtay bu hususa daha çok dikkat ediyor

İlk baktığım şey aramanın yasal olup olmadığıydı. Malesef yasal. Yine de ben bahsettiğim gibi bir kararın varlığına emin gibiyim. Ne acı ki meslek hayatım boyunca topladığım ilginç kararların bulunduğu harddisk yandı.

Ama ceza hukukunda kesin delil yokken bir mutfak aracı hassas teraziye kesin delil muamelesi yapılması bence yargıtay içtihadının amacıyla da bağdaşmıyor. Önemli olan hassas terazinin uyuşturucu madde satıcılığına dair bir karine yaratması. Ama sanık lehine bu karineden daha kuvvetli başka deliller varsa o zaman bu karine değerini yitirmeli diye düşünüyorum. Tabi bu işin teorik yönü. Ancak somutlaştıracak o Yargıtay kararını bulmam lazım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi