Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kişiliğin Başlangıcı-Gerçek Kişi-Tüzel Kişi Hk.

Yanıt
Old 04-03-2013, 14:41   #1
tamehliyetli

Varsayılan Kişiliğin Başlangıcı-Gerçek Kişi-Tüzel Kişi Hk.

İyi günler.Medeni Hukuk dersinde araştırmam üzerine bir konu verildi.Bu konu ayrıyetten 3.vize yerine sayılacak.

Konum ise Kişiliğin Başlangıcı konusu.Bunun üzerine Bir sunu hazırlayacağım Word Pad'den.Gerçek Kişiliğin başlangıcı konusunu gittiğim kütüphanelerde buldum fakat tüzel kişiliğin başlangıcı konusunu tam anlamıyla 1-2 kaynak haricinde bulamadım.

Bunun üzerine önerebileceğiniz herhangi bir makale,kaynak var mıdır?

Tüzel kişiliğin başlangıcı nedir? Nasıl başlar?

Herkese iyi günler diliyorum.
Old 04-03-2013, 19:27   #2
Gemici

Sayın tamehliyetli,

Size herhangi bir makale bulup bulamıyacağınız konusunda herhangi bir yardımım olmaz.
Ayrıca:
Hocanız size ödevi, kendinizinde belirttiği gibi, araştırmanız için vermiş, herhangi bir makaleden veya bir kaynaktan alıntılamanız için değil.

Buna rağmen kısa bir açıklama:
Önce kişiliğin ne olduğundan başlamanız gerekir.
Gerçek kişileri zaten kendiniz belirtmişsiniz
Geriye sadece tüzel kişiler kalmıyor elbette, kişiliğin temel belirgenliğini oluşturan hak ve fiil ehliyetini veya ehliyetlerini açıklamanız gerekecek.
Tüzel kişi ne zaman hak ve ehliyet sahibi olur? Tüzel kişilerin kişilik kazanmaları gerçek kişilerde olduğu gibi sadece tek şekilde mi olur yoksa değişik tüzel kişiler değişik kıstaslara ve değişik yasa hükümlerine göre mi kişilik kazanırlar?
ayrıca
özel hukuk tüzel kişiliği ile kamu tüzel kişiliği türünden bir ayırım yapılıp yapılamıyacağı konularını araştırmanız gerekir.
Özel hukuk tüzel kişiliğinin bel kemiği olan dernekler konusunda medeni kanunun dernekler konusundaki hükümlerine bakın. Araştırmanız konusunda da
tamehliyetli nickinizn hakkını vermeniz dileklerimle.

Saygılarımla
Old 04-03-2013, 19:50   #3
tamehliyetli

Sayın Gemici

Cevabınız için teşekkür ediyorum öncelikle.Araştırmam için verdiği konusunda size hak veriyorum.Bunun için gerekli çalışmalarımı yaptım,kütüphaneler gezdim,kitaplarımı araştırdım,internetten araştırma yaptım fakat tam sonuca ulaşamadım.Arzu edersiniz ki daha 1.sınıf öğrencisi olduğum için konulara yavaş yavaş adapte olmaya başlıyorum.Bir makale veyahut bir kaynak bulduğumda hedefim alıntı yapmak değil.Konu hakkında bilgi sahibi olup bunlar hakkında araştırma yapmaktır.

Yaptığım araştırmalar doğrultusunda Tüzel Kişiler konusunu işleyen bir kitap buldum sadece.Prof.Dr. Ergun Özsunay'ın Medeni Hukukumuzda Tüzel Kişiler kitabında Tüzel Kişiliğin Başlangıcı 3 ayrı başlık altında ele alınmış.
Bunlar :
1-İzin Sistemi
2-Normatif Sistem
3-Serbest Kuruluş Sistemi

Benim merak ettiğim bu başlıkların doğruluğu kısmıdır.Henüz bu konuyu görmemiş olmakla beraber bu konular hakkında bilgi sahibi değilim.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Saygılar.
Old 04-03-2013, 21:06   #4
Gemici

Gerçek ve Tüzel Kişiler konusunda faydalanabileceğiniz bir link.
Sayfanın en altındaki Download'a tıklarsanız detaylı
Slaytlara ulaşabilirsiniz.

http://www.ppt2txt.com/r/z15b145d/

Saygılarımla
Old 04-03-2013, 21:17   #5
tamehliyetli

Yardımınız için teşekkür ediyorum.Araştırmaya devam edeceğim.

Saygılar.
Old 05-03-2013, 02:08   #6
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan tamehliyetli
Sayın Gemici

Yaptığım araştırmalar doğrultusunda Tüzel Kişiler konusunu işleyen bir kitap buldum sadece.Prof.Dr. Ergun Özsunay'ın Medeni Hukukumuzda Tüzel Kişiler kitabında Tüzel Kişiliğin Başlangıcı 3 ayrı başlık altında ele alınmış.
Bunlar :
1-İzin Sistemi
2-Normatif Sistem
3-Serbest Kuruluş Sistemi

Benim merak ettiğim bu başlıkların doğruluğu kısmıdır.Henüz bu konuyu görmemiş olmakla beraber bu konular hakkında bilgi sahibi değilim.

Saygılar.

1.Prof. bir hocanın kitabının "başlıklarının doğruluğundan" şüphe etmek için biraz erken sizin için.

2. "henüz .... beraber" kalıbı yanlış kullanılmış. İlerde önemli davalarda benzer hatalar yapıp, sonuçlarıyla karşılaşmadan önce uyarmak istedim. Bu kalıpta cümlenin ikinci kısmının ilk kısmını olumsuzlaması gerekir. (Ör: "Senin dürüstlüğüne güvenmekle beraber, bu kanıtları da görmezden gelemem" gibi)
Sizin kurmak istediğiniz cümle şu "Henüz bu konuyu görmediğimiz için bu konular hakkında bilgi sahibi değilim"

İyi çalışmalar.
Old 05-03-2013, 21:12   #7
tamehliyetli

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
1.Prof. bir hocanın kitabının "başlıklarının doğruluğundan" şüphe etmek için biraz erken sizin için.

2. "henüz .... beraber" kalıbı yanlış kullanılmış. İlerde önemli davalarda benzer hatalar yapıp, sonuçlarıyla karşılaşmadan önce uyarmak istedim. Bu kalıpta cümlenin ikinci kısmının ilk kısmını olumsuzlaması gerekir. (Ör: "Senin dürüstlüğüne güvenmekle beraber, bu kanıtları da görmezden gelemem" gibi)
Sizin kurmak istediğiniz cümle şu "Henüz bu konuyu görmediğimiz için bu konular hakkında bilgi sahibi değilim"

İyi çalışmalar.
İyi günler Özge Hanım
Kesinlikle şüphe duyduğum bir konu yok.Başlıkların doğruluğu konusunda da hemfikirim.Ancak konuyu görmediğim için bilmiyorum.Örgütlenme unsuru gibi bazı koşullar da varmış.Bunlar hakkında bilgi sahibi olmadığım için sordum.

Verdiğiniz bilgi için ise teşekkür ederim.Daha çok dikkat edeceğim.İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi