Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadın’ın Toplumdaki Yeri .- Tarih’te ve Günümüzde -

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2008, 19:34   #1
Gemici

Varsayılan Kadın’ın Toplumdaki Yeri .- Tarih’te ve Günümüzde -

Kadın’ın Toplumdaki Yeri .- Tarih’te ve Günümüzde -

15 Ağustos Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın göğe alınmasının bayramı olarak kutlanır. Avusturya’da Lichtenstein’da, İsviçre’nin bazı Kantonları’nda ve Bavyera’nın bazı yerleşim yerlerinde tatildir bu gün. Bu yerleşim yerlerine Münih’te dahil ve bugün çalışmıyorum. Balığa gitmeyi planlamıştım bugün, ama dışarıda soğuk ve yağmurlu bir hava var. Evde kaldım. Ve tarihsel ve toplumsal rolleri Meryem Ana’nınkine benzemiyen, ikinci sınıf insan muamelesi gören kadınları düşünüyorum.

Neden atalarımız kadın için ‘saçı uzun aklı kısa’ demiş.
Neden ‘Karı sözüne uyan adam değildir’ demişler.
Neden ‘Kadının kazdığı kuyudan su çıkmaz’, ‘kadının yüklediği yük şuraya varmaz’, ‘kadınların işi tavukların eşinmesine benzer’ demiş atalarımız acaba. Var mı bu saydıklarımda bir gerçek payı, yoksa işin içinde başka hesaplar mı var?

Erkekler kadınlardan daha mı zekidir?
Kadınlara toplumda ikinci sınıf insan muamelesi yapılması kadınlar hak ettikleri için midir?
Kadınların baskı altında tutulmasında hukukun rolü nedir?

Yukarıdaki soru-örneklerin hepsini ve sona eklediğim şiiri Türkçe’den ve Türkiye’den aldığım için kimse kızmasın lütfen. Amacım açtığım bu konuyu Batı’dan vereceğim örneklerle açıklamaya çalışmak.

Kadınların toplumdaki yerlerinin tarihsel gelişimini ve bugünkü durumlarını açıklamaya çalışırken, kendimden fazla birşeyler katmak istemiyorum. Bunun yerine konu üzerinde kafa yormuş tarihi kişilerin düşüncelerine ve günümüzdeki bilim adamlarının, özellikle psikologların, biyologların bulgularına yer vermek istiyorum.

Birileri yazdıklarımdan yola çıkarak Batı’daki kadın ve kadın hareketi ile Türkiye’deki kadın ve kadın hareketi arasında bir bağlantı kurarsa bu bağlantıdan ve çıkaracağı sonuçlardan dolayı bir sorumluluk kabul etmek niyetinde olmadığımı şimdiden bildiririm.

Devamı bir başka sefere

Saygılarımla

--------------------------------------------------
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,

Nazım Hikmet
Old 16-08-2008, 16:22   #2
Gemici

Varsayılan ‘Solcu Kadınlar – Sağcı Erkekler’

WOZ Die Wochenzeitung (Haftalık Gazete) İsviçre’de yayınlanan bir gazete. Bu gazetede 18.11.2007 tarihinde Bettina Dyttrich imzalı bir yazı var. Dyttrich İsviçre’de yapılan bir anketin sonuçlarını değerlendiriyor.

Anketin sonuçlarına göre kadınların dünya görüşünde sola doğru bir kayma görülürken, erkeklerde sağ düşüncelere yönelme kaydediliyor. Bu değişim en belirgin şekilde iyi eğitim almış kesimlerde görülüyor. Kadınlar eşit gelir dağılımından yana özelleştrimeye ve rekabete iyi gözle bakmıyorlar.

Bu gelişime yol açan etmenler arasında, kadınların şimdiye kadarki rolleri gereği, şefkat, yardım ve dayanışma ile uğraştıkları gösteriliyor. Kadınlar hastalara yardım ediyor, birbirileri ile küsülü olanları barıştırıyor, uyuştruruc madde bağımlısı olanlara terapiye giderken eşlik ediyor. Yaptıkları bu işlerden dolayı kadınlarda eşitlikçi bir düşünce yapısı oluşmuş durumda.

Geleneksel erkek dünyasında ise rekabet hüküm sürüyor. Birçok kadın son zamanlarda kariyerist bu erkek dünyasına girdiği halde erkeklerin değer ölçülerinden etkilenmiyor.

Uzmalara göre erkeklerde ‚retorik bir modernleşme’ görülüyor; teorik olarak eşit haklardan yanalar. Pratikte ise kaçınmacı ve inatçı bir cinsiyet ayırımcılığından yanalar.

Kariyer yapmak isteyen kadınların burada iki seçeneği var, ya bütün ev işlerini ve sosyal çalışmaları mesleklerine ek olarak yapacaklar, ya da bu işler için bir yardımcı tutacaklar. Her iki seçenekte, ne tatmin edici, ne de eşit haklar ve ödevler yaratcı. Bu işlerin yarısı erkeklerin yapabilecekleri işler. Erkeklerin burada öğrenecekleri çok şeyler var;

Saygılarımla

Not:
İsviçre kadınalara seçim hakkını 1971 yılında tanınmış. Bununla İsvçre kadınlara ‚vatandaşlık haklarını’ tüm yönleri ile tanıyan son batı ülkelerinden birisi oluyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi