Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

İFLASIN ERTELENMESİ : yenileştirme projesini nasıl,hangi yolu izleyerek yapacağım?

Yanıt
Old 16-08-2007, 10:49   #1
didem8521

Varsayılan İFLASIN ERTELENMESİ : yenileştirme projesini nasıl,hangi yolu izleyerek yapacağım?

Merhaba!Ben marmara hukuktan yeni mezun oldum şuanda staj işlemlerimle uğraşıyorum ve bir büroda staj yapıyorum.ilgilendiğim bir dava var.henüz avukat olmadığım için bu bölüme yazıyorum.Şirketin iflasını isteyeceğiz ve aynı zamanda ertelenmesini isteyeceğiz.benim sorunum yenileştirme projesini nasıl,hangi yolu izleyerek yapacağımı bilmiyorum.bu konuda hangi kaynaktan yararlanabilirim.Tavsiyelerinizi bekliyorum...
Old 16-08-2007, 13:56   #2
sehmusdolu

bu konuya şu anda tam olarak hakim olamadığım için sana ancak kitap önerebilirim. kuru-arslan-yılmaz üçlüsünün icra iflas kitabından faydalanabilirsin.
saygılarımla...
Old 16-08-2007, 21:01   #3
ad-hoc

Şirket yenileştirme projeleri düşündüğünden çok daha kapsamlı olmalı, bir muhsabeciden mutlaka yardım alın, bu konuya ilişkin Seçkin yayınlarından çıkmış bir kitep olduğunu anımsıyorum, internetten araştırabilirsin, zira www.yaklasim.com'u da tavsiye ederim.
Old 17-08-2007, 13:59   #4
Engin Özoğul

Öncelikle bildiğim kadarıyla projenin ismi yenileştirme değil iyileştirme. Uygulamada her ikisi de kullanılıyor belki de.

İyileştirme projesi iflasın ertelenmesi kararı verilebilmesi için en önemli unsurlardan biridir. Kanunda projenin ciddi ve inandırıcı olması koşulu aranmıştır. Dolayısıyla projeyi hazırlayacak kişi/kişilerin şirketin faaliyet alanında deneyim sahini olması, alınacak tedbirlerin şirketin mali durumunu düzeltebilecek olduğunu dile getirmesi gerekir. Bunun da ötesinde iyileştirme projesini hazırlayabilmek için şirket içi tüm bilgilere de sahip olmak gerektiğinden şirket dışında biri olan alacaklının 3. bir şahısa hazırlattığı proje ciddi ve inandırıcı olmayabilir. Bu süreçte şirket ile ortak hareket etme imkanı elde etmek için iflasın ertelenmesi talebi ileri sürülürken mahkemeden iyileştirme projesini şirket ile beraber yürütebilmek için karar oluşturması istenebilir.

Avukat/Hukukçu olarak hazırlayacağınız bir iyileştirme projesinin mahkemece ciddi ve inandırıcı bulunmayacağını düşünüyorum.
Old 01-11-2008, 17:25   #5
ayhakan

Varsayılan İyileştirme projelerini neden hukukçular yazamıyor ?

Tanıdığım ve kendisi iflas ertelemesi davalarında çokça kayyum ve uzman olan Hukukçu bir büyüğüm fevkalade iyileştirme projeleri vererek , işletmelerin mevcudiyetlerini korumalarını sağlamıştır. Subjektif görüşünüze katılmam bu manada mümkün görünmemektedir.

Saygılarımla..
Old 02-11-2008, 13:01   #6
Engin Özoğul

İyileştirme projesini hukukçuların yazamamasına ilişkin gerekçem oldukça basit: uzmanlık alanı değil. Hakim olsam hukukçu tarafından verilen iyileştirme projesini ciddiye almam. Bu benim şahsi görüşümdür, evet.

Ekonomik krizin var olduğu şu günlerde şirketler, iflasın ertelenmesi kurumunu aşındıracak. Fevkaladenin fevkinde iyileştirme projeleri veren hukukçu büyüğünüze de bol kazançlar

Saygılarımla
Old 03-11-2008, 08:50   #7
ayhakan

Varsayılan Türk Hukuk Sitesinde Olduğumuzu unutmayalım !

Polemik yaratacak yanıtlar vermekten kaçınalım. Üzgünüm; verdiğiniz yanıt hem Avukatlık mesleğini küçümseyen bir tavırla yazılmış. Uzmanlık alanlarının ne olduğu konusunda daraltıcı yorum yapmak yararsız bir davranış sergilemek olur. Bu manada son yazılan cevaba atfen denilebilir ki; " Ben uzman olmadığım için proje veremiyorum ! " ama ne menem bir durumdur ki , projenin mahkemeye sunulması ile taraflara projenin açılmasında aksaklık gördüğüm hususlarda itiraz dilekçeleri verebiliyorum ! Bu arada isim vermemek adına Hukukçu büyüğüm dediğim kişiler sizin de hocalarınız. Üsluba dikkat ...
Old 03-11-2008, 09:06   #8
Engin Özoğul

Sayın ayhakan

Amacımın polemik yaratmak olmadığı sanırım açıktır. Bugüne kadar da polemik yaratacak bir tartışma içine girmedim. Bu yazıyı da Türk Hukuk Sitesinde olduğum için yazdım. İnsanlar "google" gibi arama motorlarına "iflasın+ertelenmesi+yenileştirme+projesi" yazdıklarında ilk olarak Türk Hukuk Sitesine gelirler. Bu yüzden de okudukları yazının farklı görüşleri de içermesi oldukça yararlıdır.

Tartıştığımız konuda kesin bir kural yok. Ben de sadece kişisel düşüncelerimi açıkladım. Hukuk fakültesinde okuduğum derslerin hiçbirinde şirketlerin iktisadi durumunun fotoğrafını çekecek, ekonomik sıkıntıların aşılabileceği yolları gösterecek, iktisadi terimlerin anlamını öğretecek bilgiler gösterilmedi. Dolayısıyla verdiğim yanıt avukatlık mesleğini küçümseyen bir yanıt değildir. Şirketin MALİ DURUMU ile ilgili projeler hazırlamak avukatın görevi değildir. Avukat bu projeleri dikkate alarak savunmasını hazırlar. Savunma hazırlarken de bence konunun uzmanlarından destek alması gerekir. Çünkü kendi göremediği hataları uzman kişilerin görmesi olasıdır. Böylelikle de müvekkilin hak kaybına uğrama ihtimali azalır. Ben öyle yapıyorum.

Zaten eğer böyle olmasaydı iflasın ertelenmesi davalarında Yargıtay uygulaması ile de yerleşik hale geldiği üzere bilirkişilere bu kadar büyük önem atfedilmezdi. Sonuçta ticaret mahkemesi hakimleri de, asliye hukuk mahkemesi hakimleri de, Yargıtay üyeleri de hukukçu.

Bir işin mesleğimizin uzmanlık alanına girmediğinin ifade edilmesine bu kadar kötü bakmamak gerekir. Avukatlıkta dahi belli hukuk alanlarında uzmanlaşmanın gerekliliği ifade edilirken böyle spesifik bir alanda avukatın uzman olduğunu iddia etmek bana mantıklı gelmiyor. O yüzden de hakim olsam bu projeyi ciddi ve inandırıcı bulmazdım diyebiliyorum.

Yukarıda yazdıklarınız da sizin görüşlerinizdir. Saygı duymak dışında yapabileceğim bir şey yok.
Old 31-03-2010, 22:45   #9
Av.Aksoy

Sayın Meslektaşlarım,
Ben şu anda Avukatlık stajımı yapıyorum. Ticaret mahkemesinde iflasın ertelenmesi ile ilgili dava dosyaları da inceledim. Her ikinizin de görüşlerinde doğruluk payının olduğunu düşünüyorum. İflasın ertelenmesi şirketler açısından bir bakıma ölecek hastanın diriltilmesi gibi bir şey. Bu bakımdan mahkemeyi ikna edecek gerçekçi bir iyileştirme projesinin sunulması çok önem arz ediyor. İyileştirme projesi kapsamında; şirketin halihazırdaki mali portresi ortaya konarak, üretim durumu, almış olduğu siparişler, bu siparişler neticesinde elde edeceği karın borçlarını karşılama durumu gibi hususlar orataya konarak, şirketin iflasına karar verilmemesi, bir şans daha verildiği takdirde mevcut varlıkları, üretim durumu ve almış olduğu siparişleri neticesinde borçlarını ödeyebileceği ve yeniden hayat bulacağı ispat edilmeye çalışılıyor. Projenin hazırlanması için ise şirket içi ve dışından mali uzmanlar ile hukukçular müşterek çalışıyorlar. Çünkü hazırlanan projenin mahkemeye hukuki olarak da kabul ettirilmesi lazım. Mahkeme de bu projeyi bilirkişlere incelettiriyor. Eğer projeyi gerçekçi bulursa iflası erteliyor. Aksi halde ise şirketin iflasına karar veriyor. Kısacası bu konuda hem şirket yöneticileri hem mali uzmanlar hem de avukatlar işbirliği yapmak zorunda. Saygılarımla..
Old 17-04-2013, 16:24   #10
av. ilhan demir

Alıntı:
Yazan didem8521
Merhaba!Ben marmara hukuktan yeni mezun oldum şuanda staj işlemlerimle uğraşıyorum ve bir büroda staj yapıyorum.ilgilendiğim bir dava var.henüz avukat olmadığım için bu bölüme yazıyorum.Şirketin iflasını isteyeceğiz ve aynı zamanda ertelenmesini isteyeceğiz.benim sorunum yenileştirme projesini nasıl,hangi yolu izleyerek yapacağımı bilmiyorum.bu konuda hangi kaynaktan yararlanabilirim.Tavsiyelerinizi bekliyorum...

İyileştirme projesi ile ilgili yasa maddesi; İİK. 179/I'dir. Bu madde hükmüne göre; "Şu kadar ki, idare ve temsil ile vazifelendirilmiş kimseler ya da alacaklılardan biri, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebilir. Mahkeme projeyi ciddi ve inandırıcı bulursa, iflasın ertelenmesine karar verir. İyileştirme projesinin ciddi ve inandırıcı olduğunu gösteren bilgi ve belgelerin de mahkemeye sunulması zorunludur."

Projenin ciddi ve inandırıcı olması konusunda yargıtay bir çok karar vermiştir. Yani iyileştirme projesi ciddi ve inandırıcı olmak zorundadır. Yargıtay aşağıda sıraladığım hususlar da iyileştirme projesinin ciddi ve inandırıcı olduğuna karar vermektedir:

1-) İflasın ertelenmesi talebinde bulunan davacı şirketin yaptığı işlerle ilgili hak edişlerinin alınması durumunda şirkete kaynak sağlanacağının bilirkişi raporunda belirtilmesi,

2-) İflasın ertelennmesi talebinde bulunan davacı şirkete yeni mali kaynaklar bulunması,

3-) İflasın ertelenmesi talebinde bulunan davacı şirket ortaklarının yeni sermaye girişi sağlamaları, diğer bir deyişle şirket ortaklarının sermaye taahhütünde bulunmaları,

Görüldüğü gibi iyileştirme projelerinde bulunması gereken hususlar pek de fazla değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi