Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcrai Satıştan Sonra İhtiyadi Tedbir Kararının Kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2014, 16:49   #1
Avukat Kaya

Varsayılan İcrai Satıştan Sonra İhtiyadi Tedbir Kararının Kaldırılması

İyi günler değerli meslektaşlarım. Bir konuda görüş ve tecrübelerinizi aktarmanızı rica ediyorum.

Müvekkilim, iki ay önce icra yoluyla satışı yapılan bir gayrimenkulü satın alıyor. İcra dairesinden aldığı tescil yazısını tapuya götürdüğünde, gayrimenkulün kaydında Asliye Hukuk Mahkemesine ait ihtiyadi tedbir kararı olduğunu görüyor. Tescilin önceki hacizlerden ve tedbir kararından temizlenmiş şekilde yapılması istendiği halde, Tapu tarafından talep, ihtiyadi tedbir yönünden reddediliyor.

Müvekkilim icra dairesi ile görüştüğünde, tedbirin fekkine ilişkin yazının ilgili mahkemeden alınması gerektiği söyleniyor. Bunun üzerine Mahkemeye talepte bulunan müvekkilimin iş bu talebi reddediliyor.

Gayrimenkulün aynından kaynaklanmayan, bu nedenle de icrai satışa engel teşkil etmeyen ihtiyadi tedbir kararının kaldırılması nasıl olacaktır?

Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler dilerim.
Old 14-01-2014, 18:19   #2
Av.Osman TAŞKIN

İcra dairesinde satışı yapılan,taşınmazın mükellefiyetler listesi önemlidir.Tapu sicili bu aşamada ön planda olamaz.Müvekkiliniz tedbirden ari bir şekilde taşınmazı kazanmıştır.Verilen karar yanlıştır.İtiraz da olmadığından tekrar başvuru yapılabilir.Bu da olmazsa yapılacak en mantıklı iş esaslı hata nedeni ile ihalenin feshini istemek olacaktır.
Old 15-01-2014, 14:32   #3
Avukat Kaya

Osman bey paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Siz de benim gibi tedbirin kaldırılması gerektiğini düşünüyorsunuz, ancak haklılığımızı gerekçeli bir şekilde Mahkemeye izah etmemiz gerekiyor. Bu amaçla bugün yaptığım bir araştırmada Talih Uyar hocanın makalesinden bir bölüme rastladım. İlgili bölümü paylaşıyorum;

Satılan taşınmazın -üzerindeki (tapu kaydındaki) her türlü haciz, ihtiyati haciz, ihtiyati tedbir gibi her türlü kayıtlardan arınmış (âri) olarak alıcı adına tescili için tapuya yazı yazılır (İİK. mad. 134/VIII; 135/I)

Talih Bey, bu söylemini aşağıda belirttiğim kararlar ile desteklemiş, ancak kararların tam metni bulunmuyor. Bu kararların birkaçının tam metnini bulup paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar

12. HD. 26.1.2004 T. 24232/1394;
12. HD: 21.2.1995 T. 1661/2380
12. HD: 11.7.1991 T. 2010/8757
İstanbul 3. İcra Tetkik Mercii 13.8.2003 T. 1270/1100
12. HD. 1.7.2004 T. 13976/17415
12. HD: 11.3.2004 T. 27690/5481
12. HD: 27.12.1988 T. 3763/16145
12. HD: 5.2.1987 T. 6455/1313
12. HD: 2.6.1983 T. 3036/4376
Old 16-01-2014, 18:44   #4
etez

Şimdi sıkıntı şurada öncelikle bu hususa ilişkin hiçbir yasal düzenleme bulunmamakta. Yargıtay içtihatlarıyla çıkmış "ihtiyati tedbir rızai satışı engeller icrai satışı engellemez" görüşü bulunmakla birlikte uygulamada Hakimler (içlerinden )"koyduğum tedbiri sen ihaleden yer aldın diye kaldıracak değilim" demekteler hatta icra müdürlüklerinden "tedbiriniz satışa engel mi" diye sorulduğunda "evet satışa engeldir" diyen Hakimler bile bulunmaktadır. Benim daha önce bulduğum tüm kararlar satışa engel değildir şeklindeydi ancak tescille ilgili hiç karar bulamamıştım. Sn. Talih Uyar'ın içtihatları genelde kolay kolay bulunmaz o sebepten ilgili kitabını almanızı tavsiye ederim. Muhakkak başka işinize de yarayacaktır. Size girdiğiniz zor yolda başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi