Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kanunu 22.mad. uyarınca fesih

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2014, 17:43   #1
lawyer_33

Varsayılan İş Kanunu 22.mad. uyarınca fesih

İş verenin İ.K. 22. mad uyarınca yazılı olarak tebliğ etmediği ancak eylemli olarak uygulamaya başladığı iş yeri koşullarındaki esaslı değişikleri mecburen kabullenip (yazılı kabul olmaksızın) yaklaşık 2-3 aydır sesini çıkarmadan çalışmasına devam eden işçinin " ben artık bu duruma tahammül edemiyorum, zaten kanuna uygun merasim gerçekleşemeden koşullarda değişikliğe gidildi" diyerek yazılı itirazda bulunma hakkı kalır mı? Bunu kabul etmeyen işveren 22. madde uyarınca işçinin çıkışını yapmazsa bu durumda işçinin tek taraflı fesih hakkı olur mu?

Teşekkür ederim.
Old 08-01-2014, 17:57   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas Numarası: 2007/24548 Karar Numarası: 2008/19209 Karar Tarihi: 07.07.2008

İLGİLİ KISIM:4857 sayılı İş Kanununun 22. maddesinin ikinci fıkrasında, çalışma koşularının, tarafların karşılıklı uzlaşmaları ile değiştirilmesinin her zaman mümkün olduğu kurala bağlanmıştır.

Çalışma koşullarında değişiklik konusunda işçinin rızasının yazılı alınması yasa gereğidir. Aynı zamanda işverence değişiklik teklifinin de yazılı olarak yapılması gerekir.

İşçi çalışma koşullarında yapılmak istenen değişikliği usulüne uygun biçimde yazılı olarak ve süresi içinde kabul ettiğinde, değişiklik sözleşmesi kurulmuş olur. İşçinin değişikliği kabulü, sadece bu işlem yönünden geçerlidir. Bir başka anlatımla işveren işçinin bir kez vermiş olduğu değişiklik kabulünü, daha sonraki dönemlerde başka değişiklikler için kullanamaz.

İşçinin değişikliği kabul yazısının işverene ulaşma anına kadar bu değişiklikten vazgeçmesi mümkündür.

Yazılı olarak bir kabul olmamakla birlikte işçinin değişikliği kuşkuya yer vermeyecek biçimde kabul anlamına gelen davranışlar içine girmesi halinde ise, işçinin bu davranışı, 22. maddenin 2. fıkrası anlamında çalışma koşullarında anlaşma yoluyla değişiklik olarak değerlendirilmelidir. İşyerinde müdür unvanını taşıyan bir işçinin daha alt bir göreve verilmesi ve işçinin bu yeni görevini benimseyerek çalışması durumu buna örnek olarak verilebilir.

Umarım fikir verir.
Old 08-01-2014, 18:11   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan lawyer_33
İş verenin İ.K. 22. mad uyarınca yazılı olarak tebliğ etmediği ancak eylemli olarak uygulamaya başladığı iş yeri koşullarındaki esaslı değişikleri mecburen kabullenip (yazılı kabul olmaksızın) yaklaşık 2-3 aydır sesini çıkarmadan çalışmasına devam eden işçinin " ben artık bu duruma tahammül edemiyorum, zaten kanuna uygun merasim gerçekleşemeden koşullarda değişikliğe gidildi" diyerek yazılı itirazda bulunma hakkı kalır mı? Bunu kabul etmeyen işveren 22. madde uyarınca işçinin çıkışını yapmazsa bu durumda işçinin tek taraflı fesih hakkı olur mu?

Teşekkür ederim.
Eğer değişiklik esaslı değişiklik ise işçinin işten ayrılması durumunda haklı nedene dayanmış olacağını düşünüyorum. 3 aylık sürenin zımni kabul olarak düşünülmeyeceği kanaatindeyim. Yanlız burada yapılan değişikliğin işverenin yönetim hakkı sınırları içinde kalıp kalmadığı önemlidir. Yönetim hakkı içinde ise esaslı değişiklikten söz edilemez. Esaslı bir değişiklik söz konusu ise İş Kanunu 24/2f de belirtilen "çalışma şartlarının uygulanmaması" hükmü gereği işçi sözleşmeyi haklı nedenle fesh edebilir diye düşünüyorum. Tabi bir iş sözleşmesi var ise oradaki hükümlerde önemli olacaktır.
Old 17-01-2014, 09:01   #4
İLKNUR SU

Merhaba,

Değişikliğin yazılı olması durumunda bağlayıcı olduğunu düşünüyorum.Aksi halde geçersiz olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi