Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi-kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2012, 17:24   #1
av.ankarahukuk

Varsayılan ortaklığın giderilmesi-kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle kurulmuş 12 daireli bir bina da 10 yılı aşkın süre 12 paydaş otursa daha sonra vatandaşın biri çıksa burda benim de payım var diyerek ortaklığın giderilmesi davası açsa diğer 12 paydaşın mağduriyeti nasıl giderilebilir? Somut olayda 12 bölüm olmasına rağmen kanımca kötü niyetli olarak arsa 14 pay kabul edilmiş ve 2 pay açıkta bırakılarak daha sonra bu 12 paydaş mağdur edilmek istenmiştir. Değerli görüşlerinizi merak ediyorum. Saygılarımla.
Old 02-05-2012, 18:46   #2
av.ankarahukuk

İlk mesajımda belirttiğim gibi arsa üzerinde 12 bölüm yapılmış olmasına karşın pay olarak 14 e bölünmüş; 12 kişiye daire olarak bölümler satılmış ancak tapuda 2/14 pay açıkta bırakılmış bu payda 13. kişiye devredilmiş yani 13. şahıs tapuda paydaş gözükmekte.
Old 03-05-2012, 13:23   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Bu durum ortaklığın giderilmesinden ziyade el atmanın önlenmesi ve kal talebine dayanmalı gibi geldi bana . Mezkur talebe karşılık da taşkın yapıyı iyiniyetle yapan kimsenin , uygun bir bedel karşılığında taşan kısım için irtifak hakkı kurulmasını veya bu kısmın mülkiyetinin devrini talep etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 03-05-2012, 16:06   #4
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Bu durum ortaklığın giderilmesinden ziyade el atmanın önlenmesi ve kal talebine dayanmalı gibi geldi bana . Mezkur talebe karşılık da taşkın yapıyı iyiniyetle yapan kimsenin , uygun bir bedel karşılığında taşan kısım için irtifak hakkı kurulmasını veya bu kısmın mülkiyetinin devrini talep etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Üstad olayımızı sanırım ben tam anlamıyla izah edemedim.Söz konusu yapı taşkın yapı değil arsa sahibi ile müteahhitin arasında akdedilen kat karşılığı inşaat sözleşmesi sonucunda yapılmış 12 daireli apartman. Ancak söz konusu apartmandan daireler satılırken her daireyi satın alan malike 1/14 pay verilmiş yani toplamda 12 dairede oturanların pay toplamları 12/14 dür. Geriye kalan 2/14 pay daha sonra bugün için ortaklığın giderilmesinin isteyen şahsa satılmış. Umarım bu sefer olay anlaşılır bir şekilde anlatmışımdır.
Old 03-05-2012, 16:24   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Değerli meslektaşım , siz , kesinlikle tam olarak izah etmişsiniz ; ben , kendi izahımda biraz sıkıntı çekiyorum . Anladığım kadarıyla kağıt üzerinde 14 birimlik bir yapı var ; ancak fiiliyatta 12 birim olarak düzenlenmiş . 12'nin 14'e bölünmesi bana mümkün görünmediği için ortaklığın giderilemeyeceğini ; fakat mevcut 12'nin 14'ün üzerine yapılması dolayısıyla 2 birimlik hisse sahibinin hakkına vaki bir tecavüz olduğunu bu sebeple de durumun taşkın inşaat olarak düşünülebileceğini düşündüm.
Old 03-05-2012, 16:50   #6
av m bayraktar

üstad bana göre burda sadece irtifak hakkı tesis edilirken yapılan hatadan öte başka bir şey yok zira anlattığınız kadarıyla irtifak tesisinde 12 daire 12 şahsa tahsis edilmiştir. ve süreçte insanlar uzun zamandan beri bu şekilde oturmaya yani fiili taksime de razı olmuşlardır.Bu arada hissedarlardan birinin 2/14 hissesini satması bence kötüniyet arz etmekte ve sadece ona ait tapu üzerinde bir hak dogurmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ortaklığın giderilmesi istemi durumunda davanın bu yönden reddi gerekmesi kanaatindeyim.
ancak bu benim görüşüm açıkcası sonuçuda merak etmiyor değilim.
Old 03-05-2012, 17:01   #7
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan av m bayraktar
üstad bana göre burda sadece irtifak hakkı tesis edilirken yapılan hatadan öte başka bir şey yok zira anlattığınız kadarıyla irtifak tesisinde 12 daire 12 şahsa tahsis edilmiştir. ve süreçte insanlar uzun zamandan beri bu şekilde oturmaya yani fiili taksime de razı olmuşlardır.Bu arada hissedarlardan birinin 2/14 hissesini satması bence kötüniyet arz etmekte ve sadece ona ait tapu üzerinde bir hak dogurmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ortaklığın giderilmesi istemi durumunda davanın bu yönden reddi gerekmesi kanaatindeyim.
ancak bu benim görüşüm açıkcası sonuçuda merak etmiyor değilim.
2/14 lük pay satışını yapan yıllardır o dairelerde oturanlardan veya oturmuş olanlardan biri değil.

Şöyle düşünün apartman bitiyor ve daireler arsa sahibi ve müteahhit tarafından tek tek satılıyor ve her daire sahibine 1/14 pay veriliyor.En son ellerinde 2/14 pay kalıyor ve bunu da 13. kişiye satıyorlar. Bu kişide ortaklığın giderilmesini istiyor.
Old 03-05-2012, 17:28   #8
av m bayraktar

çok iyi anlıyorum ancak burada kat irtifakı kurulurken bir hata yapılmış ortada 12 daire (irtifak)ve 12 mülkiyet olması gerekir 10 sene lik bir kullanımda varsa yıllar sonra 2/14 payını satan ki bu kişi arsa mütahhidi ise ben burada iniyinet aramam fiilen taksim var ortada 2/14 pay sahibini 12 binanın neresine konuşlandırıcaz. bence işin temeline inmek lazım kat irtifaki kurulurken hatalı tesis yapıldı gibi ama dedimya hukukibir temele dayandıramıyorum açıkcası sonucu merak ediyorum.
iyi akşamlar dilegiyle
Old 04-05-2012, 11:16   #9
av m bayraktar

.medeni kanun
Terkin ve değiştirme

I. Yolsuz tescilde

Madde 1025.- Bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş veya bir tescil yolsuz olarak terkin olunmuş ya da değiştirilmiş ise, bu yüzden ayni hakkı zedelenen kimse tapu sicilinin düzeltilmesini dava edebilir.

İyiniyetli üçüncü kişilerin bu tescile dayanarak kazandıkları ayni haklar ve her türlü tazminat istemi saklıdır.
Old 04-05-2012, 17:07   #10
av.ankarahukuk

Taşınmaz da kat irtifakı falanda söz konusu değil üstadım apartmanın bulunduğu arsa satılıyor gibi tapuda devirler yapılmış.Arsa 14 pay kabul edilmiş ancak arsa üzerine yapılan binada 12 bölüm var ve bu bölüm malikleri ev aldıklarını sanar gibi paylı mülkiyetin söz konusu arsada her biri 1/14 pay üzerinden olmak üzere toplam 12/14 ünü almışlar. Geriye kalan 2/14 pay 13. şahsa satılmış o da ortaklığın giderilmesini istemekte. Olay çok karışık değil esasında ama bir türlü ya tam olarak anlaşılamıyor ya da ben anlatamıyorum saygılarımla... ))))
Old 05-05-2012, 13:42   #11
yılmazkan

Tapuda cins tashihi yapılsa, kat irtifakı kurulsa bir çözüm bulanabilir mi acaba? Kat irtifakı kurulup paylar dairelere dağıtılsa arta kalan 2/14 payın sahibine de tazminat ödense nasıl olur ya da böyle bir şey olabilir mi? Bir fikir olarak üzerinde düşünülebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi