Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 04-07-2007, 22:35   #91
elit

Roma Hukukunun zevkli olduğuna ben de katılıyorum sanırım problem dersin öğretiliş şeklinde ve aynı sene alınan diğer derslere nazaran biraz daha geçmişe yönelik, hemen o an işine yaramayacak gibi görünmesinde ama roma dersinin hukuk temeli verdiği de bir gerçektir.Roma Borçlar dersinde görülen akidler ve bazı ana kurallar medeni hukuk dersiyle de aynı doğrultudaydı. Ancak ayrıntılara gerek olmadığı ve latince öğretimin de faydalı olmadığı konusunda bazı arkadaşlarla hemfikirim.
Old 04-07-2007, 23:54   #92
Av.Turan

ben roma hukukunda önce hukuk fakultelerinde okutulan türkçe, felsefe ve s. gibi derslerin gerekli olup olmadığının düşünülmesi taraftarıyım.
Old 08-07-2007, 09:54   #93
g:)

Belki de roma dersinde gerçekten çok fazla ayrıntıya daldık ama ben roma derslerinin faydasını gördüğümü söyleyebilirim.Mesela borçlar hukukunu alırken konulara tanıdık hissettim kendimi.
Old 08-07-2007, 10:29   #94
ecesaka

Konu üzerine pek çok şey yazılmış ve muhtemelen benim yazacaklarım yönünde de fikir beyan edenler çoktur... Ama yine de ben de fikrimi beyan edeyim Eksik kalmayayım yani...

Roma Hukuku, hukukun temelidir. Masal gibi olmasının yanı sıra, bizlere ilk hukukun nasıl ortaya çıktığını, ne evrelerden geçerek bu haline ulaştığını gösterir. Hukuken size hiçbir şey katmadığını düşünseniz, yani hukukun temelini ilk sınıfta masal gibi sindirdiğinizi düşünmeseniz dahi, genel kültür olarak sahip olmanız gereken bilgilerdir bunlar... Bir hukukçu pek çok konu yanında özellikle hukuk konusunda genel kültür sahibi olmalıdır diye düşünüyorum.

Hukuk Fakültelerinde içinde felsefe barındıran derslerin çok olduğunu düşünenlerdenim sanırım... Belki biraz da psikoloji eğitimi alabilirdik bu kadar felsefe dersi yerine... Öte yandan felsefe dersinin tümden kaldırılması demek, herşeye burnunu sokarak kendilerini ve başkalarını yahut fikirleri savunmak zorunda kalan sofistlerle tanışmamak anlamına geliyorsa; bence bu hata olurdu... Sanırım bu adamlarla tanışmamız meslek açısından önemlidir II. dönem sofistlerini pek sevmesem de, bütün sofistlerin birçok tartışmaları bizlere örnek olacak niteliktedir... Türkçe dersi konusunda da bu dersin daha ağır bir şekilde görülmesi taraftarıyım... Bizim okulda pek üzerinde durulmayan bir dersti ama okuldan mezun olduktan sonra görüyoruz yazım hatalarını, yanlış ifadeleri (ki ben sürekli tdk sitesine baktığım halde hata yapıyorum)... Bunun yanı sıra, fakültelerde seçmeli derslerin daha çok seçenekli olmasını isterdim... En azından bizim fakültede... Osmanlıca dersi seçeneği hukuk fakültelerinde bulunmalı bence... Ama tabi bir sürü ders altında ezilirken derslerin niteliklerinden çok, hocaların hangisinin daha insaflı olduğuna göre belirlenen seçmeli dersler sonucu ben de tek kelime bilmediğim ve ilgimi çekmediği halde arapça dersi almıştım
Old 08-07-2007, 12:30   #96
PINAR1

Varsayılan slm

SLM;
Roma hukuku dersleri hemen hemen tüm öğrenciler için gereksiz olmasına karşın bugünkü hukukun temellerine katkıda bulunmuş olması sebebiyle vede pek tabidirki bir hukukçunun hukuk kadar tarih bilgisine ve özellikle hukuk tarihi bilgisine sahip olması gereklidir..Bu sebeple size katılmıyorum..
Old 10-07-2007, 07:59   #97
Av.Bülent AKÇADAĞ

Roma Hukuku sadece latince kelimelerden oluşan işe yaramaz 5 yıl sonra arkamıza baktığımızda hafızamızda sadece bir kaç latince kelimenin kaldığı v.s v.s gibi söylemlerde bulunan arkadaşlara diyeceğim şudur. hukukun omurgası Roma Hukukudur. mesleki anlamda karşılaştığımız bir çok konuyu çözümlerken farkına varmadan Roma Hukuku ilkelerini uyguluyoruz. Böyle düşünen meslektaşlarıma Roma Hukuku ders kitabını tekrardan okumalarını tavsiye ediyorum o zaman anlayacaklardır gerekliliğini.Saygılarımla...
Old 10-07-2007, 10:34   #98
Godfather

bizim anayasa huk. hocamız 5 para etmez biriydi. anayasa hukuku dersinden aklımda hiçbir şey kalmadı. anayasa hukuku dersi ne kadar gerekli sizce...

bu cümlelerime katılmıyorsanız kusura bakmayın ben de sizin görüşlerinize katılamayacağım. roma hukuku sn. akçadağ'ın belirttiği gibidir. bir binanın temelleri olmazsa üstüne ne kadar kat çıkarsanız çıkın, ilk sarsıntıda yıkılır. bu işin temeli roma hukuku'dur. lüzumsuz falan değil aksine çok faydalı, elzem bir derstir...
Old 10-07-2007, 10:40   #99
Godfather

sonradan gördüm, ekleme yapmadan geçmeyelim. ingilizce, inkılap tarihi ve türkçe... yahu zaten 11-12 sene zarfında bunları öğrenmemiş bir hukuk fak. öğrencisi tahayyül edemiyorum. branşla alakasız olarak bu dersleri tekrardan formalite babından okutmanın mantığı nedir? haftada en azından 3-5 saat... o süre içinde çocukları adliyeye götür bi adliye havası teneffüs etsinler, duruşma nerede yapılır, hakim nasıl birisi kalemler ne yer ne içer, jüri duruşmada nerede oturur bunları bilsinler öğrensinler... adam 10 seneyi aşkın süredir zaten bunları öğrenmiş, öss vesilesiyle özellikle türkçe ve tarihte tavan yapmış... sen tut laf olsun kabilinden bir de onca zamana yazık ederek bu dersleri bir daha göster. bravo yök, bravo üniversiteler, bravo fakülte yönetimleri...
Old 14-07-2007, 11:13   #100
ben_c

4 senede fakülte bitti.roma hukukundan ne hatırlıyorsun derseniz inanın ki HİÇ BİR ŞEEEY...çok gereksiz.hukuk fakültelerinde eğitim sistemi çok yanlış bence.resmen bizi kuru kitaplara mahkum ediyorlar.uygulamaya dair hiç bir şey yok ortada.en geç kasımda staja başlayacağım ve uygulamaya dair hiç bir şey bilmiyor olmamaçıkçası beni korkutuyor.biran önce hukuk fakültelerindeki bu yetersiz eğitimin önüne geçilmeli bence.
Old 15-07-2007, 18:45   #101
adlig_recht

roma hukuku dersi varlığı gerçekten gerekli olan bir ders.Hukuk bilgilerimizin temelini teşkil ediyor ve 1. sınıfta okutulan bu derste öğrendiklerimizden son sınıfta bile yararlanmak mümküm.1 sınıf öğrencilerinin hukuku parça parça değil bir bütün olarak görebilmelerini sağlıyor.Dolayısıyla da hukuk mantığını geliştirdiğini düşünüyorum.
Old 15-07-2007, 19:50   #102
Av.Ali DURAK

Kesinlikle katılıyorum roma hukuku medeni hukukumuzun borçlar hukukumuzun ve birçok dersimizin kökenini oluşturuyor.Roma hukuku dersini iyi öğrenmek diğer dersleri geçmekte çok faydalı olacaktır.teşekkürler..
Old 16-07-2007, 22:46   #103
slide

Alıntı:
Yazan vaaely
Elbetteki Roma Hukuku çağına göre özellikle Iustinianus döneminden sonraki hukuk kuralları için konuşacak olursak önemli.Ancak günümüzde çok detaylı ve ayrıntılı öğretilmesini doğru bulmuyorum.
Değindiğiniz gibi Avvrupa Kıtası hukukunun temelini roma hukuku oluşturuyor..Türk hukuk sistemi de kıta avrupası sistemini benimsediğine göre bu ders okutulması gereken bi ders diye düşünüyorumm..Ayrıca hocaların bu konuda esnek olduğunu düşünüyorum oldukca yrıntılı bir ders olmasına rağmen özellikle Doç.Dr Nadi Günal bu dersi tüm ayrıntılarından kurtararak gerektiği kadarını öğretmekte oldukça hassas davranmaktadır..Hocamı da burdan sevgiyle anmak istedim...
Old 17-07-2007, 03:05   #104
brkmnks

ben roma hukukunun herhangi bir işe yaradığını düşünmüyorum. roma hukuku ve roma kamu hukuku dersleri aldım bugüne kadar ama herhangi bir faydasını görmedim... birşeyin onun veya bunun temeli olması, bence bu nedenle onu önemli kılmaz... roma hukukunun ne teoride ne de pratikte hakim, savcı veya avukatlara faydası olacağını düşünmüyorum.
Old 17-07-2007, 22:11   #106
Murat Serdar

Bugünkü hukuk sistemimizin kökeni ve tarihi bize ait değil belki roma hukukunu angarya görmemizin en önemli sebebi budur.Örneğin bir isviçreli medeniyetin temeli olarak,kendisinin medeniyetinin dayanağı olarak Roma Medeniyetini gösterecektir ve kendisi için bu kadar önemli olan bir medeniyetin,o günkü kurumları hala hukukunda yaşattığı bir medeniyetin hukukunu derinliğine latince kavramlarıyla incelemek elbette çok daha anlamını bulan bir çaba olacaktır.Oysa bizim töre(tör,töz)olarak ortaya çıkan ve yüzyıllarca birikerek meydana gelen bir hukukumuz,gerek İslam öncesi gerek İslam sonrası şekillenen çok güçlü ve büyük bir medeniyet ve hukuk birikimimiz var.Dolayısıyla tarihi yada kültürel etkileşimimiz sadece 80 küsür yıllık olan bir hukuk sisteminin temeli sayılan roma hukukunu hemde latince olarak incelemek bize zor gelse de bugünkü hukuk sisteminde bu binanın temeli olduğu ve gerekliliği tartışma götürmez bir gerçek
Old 19-07-2007, 13:29   #107
*sinequanon*

Küçük bir çocuk olduğunuzu düşünün.Bir kitap okumak istiyorsunuz ama okuma bilmiyorsunuz.O kitabı okuyabilmek için ilk önce harfleri,heceleri,sesleri,cümleleri tanımanız;nasıl okunacaklarını öğrnemeniz gerekir.İşte bence Roma Hukuku da 1 sınıfa yeni başlamış,henüz hukuk bilmeyenleriçin hukukun temelinin,alfabesinin,hecelerinin öğretildiği bir ders.Daha önce foruma yazan arkadaşların da dediği gibi sine qua non (olmazsa olmaz).En sevdiğim derslerden biriydi.İustinianus'u,Corpus İuris Civilis'i,(aklıma resmen kazınan) Marcus'a 1000 sesterze at satan Titius'u da çok özledim
Old 19-07-2007, 13:57   #108
g_bedirkurum

bazen gereksiz ayrıntıları içeren bir ders kanımca (köleler vs)..ama bugünkü anlamda borçlar kanununun temelini teşkil ediyor ve bağlı bulunduğumuz hukuk sistemini dikkate aldığımızda öğretilmesi gerektiği karşımıza çıkıyor.Ama söylendiği gibi hukuk tarihinin içerisinde işlenmesi kanımca daha mantıklı geliyor.bu arada bazı üni.lerde seçmeli ders olduğunu duymuştum doğruluğu hakkında bir bilgim yok.böyle bir şey var mıdır??
Old 19-07-2007, 16:40   #109
berkan_555

Hala daha birinci sınıfta girdiğim Roma Hukuku Finali kadar zor bir sınava girmedim...
Old 19-07-2007, 17:11   #110
Eflal

Bence gerekli bir ders özellikle borçlar hukuku açısından ve birçok hocamızın da zamanında böyle dediğini iyi hatırlıyorum ve çok çalışarak geçmiştim bunu da unutamam
Old 19-07-2007, 17:17   #111
Eflal

Ayrıca günümüzde ne kadar gerekli bence mezun arkadaşlarımız,büyüklerimiz buna cevap verse sanırım daha da doğru olur.
Old 20-07-2007, 10:35   #112
nesrin_atıcıoğlu_law

evet roma hukuku yararlı bir derstir kesinlikle hukuk öğrencilerine gösterilmelidir ancak benim katılmadığım konu şu:hukukla yeni tanışan bir öğrencinin usul,miras,borçlar görmesi fazla ağır oluyor.Belki de bunu yıllara yaymak en mantıklısı.
Old 20-07-2007, 11:46   #113
av.semire nergiz

Hukuk eğitimini ,tek başına bir teknik eğitim olarak görmemek gerekir.
İyi hukukçuların yetişebilmesi için verilen hukuki eğitimin geçmişin felsefe ve kurallarıyla birlikte alınması gereklidir ki kişide hukuk formasyonu ve mantığı gelişsin.Dolayısıyla Roma hukuku dersi de bu anlamda çok gereklidir.
Amaç bu formasyonu ve hukukçu düşünmeyi öğretmek olmasaydı hukukun meri halini vermek çok çok 2 yılı bulurdu;
bildiğimiz üzere bu süre halihzırda 4 yıldır.
Old 20-07-2007, 12:43   #114
Mare Nostrum

roma hukuku eğer sınavlarda latince kelimelerin türkçe karşılığı sorulmasaydı yararlı bir ders olabilirdi ama 9 eylül hukuktan bu sene mezun oldum bizim okulumuzda kimseye roma hukuku dersinin bir yararı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim
Old 20-07-2007, 13:32   #115
zeynep2172

roma hukukunun günümüz hukukunun temeli olduğunu biliyoruz.ancak çoğu ilkelerininden değiştiğini kabul etmek gerekir. zira hukuk da topluma paralel olarak değişme gösterir,göstermesi de gerekir.sınıfların,kölelerin olduğu,kadınların eşya olarak kabul edildiği bir hukukun ders olarak okutulmasının öğrencilere pek fayda sağlamayacağı düşüncesindeyim.
Old 20-07-2007, 18:41   #116
g_bedirkurum

ya aslında zor bir ders değil az bir çalışmayla rahatlıkla geçilebilir..evet ben büt.e kaldım ama tamamen benim kabahatim bu dersin bi suçu yok
Old 25-07-2007, 09:34   #117
Av.AE

Mesaj Elbette önemli

Roma Hukuku' nun ve daha birçok önemsiz gibi gözüktüğünü düşündüğünüz ders ve/veya konuların ne kadar gerekli ve de faydalı olduğunun mesleğe başlayınca anlaşılacağını düşünüyorum. Doktrinel tüm konular ister Roma Hukuku' nda ister başka hukuk dallarında olsun, öncelikle bizim temeli anlamamızı ve mantık süzgecimizde yorumlayıp bizim de bir fikir üretmemizi sağlar. Buna ihtiyaç duymasaydık sadece hukuk fakültelerinde "hukuk" değil "kanun" eğitimi görürdük...
Old 25-07-2007, 14:44   #118
Av.Özgür ODABAŞ

Varsayılan Roma Hukuku Ana Bilim Dalıdır

Roma Hukukunu sadece bir ders olarak görmeyiniz.Bu bir anabilim dalıdır.Siz okulu bitirip,avukat,hakim vs.olduğunuzda hiç bir şey hatırlamayabilirsiniz.Ama Roma Hukukuhda çalışan,akademik çalışmalar yapan yüzlerce değerli hukukçu var.Ve onların birikimleri öğrencileri ders olarak yansırken,hukuk dünyamıza anayasa,yasa,diğer mevzuat,içtihat ve doktrin olarak yansımaktadır.

Gözden kaçmaması dileğiyle.
Old 25-07-2007, 20:42   #119
tarde.sed.tute

itiraf etmeliyim ki 1.sınıftayken roma hukukunu öğrenmek bana da çok gerekli gibi gelmiyordu fakat bizim hocamız(saygıdeğer hocam Nadi Günal) roma hukuku derslerini daha çok ileriki senelerde göreceğimiz derslere temel olacak şekilde anlatıyordu.kelimelerin latincelerini ezberlemekle asla vakit kaybetmiyorduk..üstelik roma borçlar hukukundan bahsederken günümüzdeki borçlar hukukuyla karşılaştırıp,örnekler veriyordu..biz bu sayede hem roma hukukunu öğreniyor hem de diğer hukuk dersleri hakkında fikir sahibi oluyorduk...hatta bu sayede 2.sınıfta borçlar hukukundan zorlanmadan geçtim..roma hukuku bence de okutulmalı ama kelimelerin latincelerine fazla takılmadan,kısa,öz ve günümüze de atıfta bulunarak..roma hukuku derslerini zevkli hale getirerek anlatan hocama bi kez daha teşekkürler..
Old 26-07-2007, 09:42   #120
hakime

utanç verici ama iki senedir bu dersi alttan alıyorum gerekli bir ders ama bu kadar detaylı anlatılmasının bir anlamı yok. daha bsite indirgense daha kolay anlaşılabilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi