Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Aylık Geliriniz Ne Kadar ?
4001 YTL ve ÜZERİ + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 25 8,33%
4001 YTL ve ÜZERİ (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 16 5,33%
2000-3000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 15 5,00%
2000-3000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 29 9,67%
1000-2000YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 38 12,67%
1000-2000YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 96 32,00%
1000-YTL'nin altında 69 23,00%
Oy Verenler: 300. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 237)

Avukatlık Aylık Maaşınız ? (2008 - 2011)

Konuyu Kilitleyin
Old 01-07-2008, 15:17   #31
stajyer_ss

Sayın Ekinci, ben de 700 YTL ücretle çalışıyorum. Ruhsatımı alalı 5-6 ay oldu.Bence düşük bir rakam ama teklifi kabul etmemdeki en büyük etken; şu an çalıştığım büronun bana çok şey katacağını düşünmemdi. Ücreti değerlendirirken sadece az veya çok diye düşünmeyin bence(Tabii eğer hayat şartlarınız sizi çok daha fazlasını kazanmaya zorlamıyorsa)Daha önemli başka bazı kriterler var:
1- Çalışacağınız büro size ne katabilir?
2- Birlikte çalışacağınız avukat, hangi alandaki davaları alıyor ve siz ileride kendi büronuzda hangi alanda çalışmak istiyorsunuz? Örneğin icra yoğunluklu bir büro mu yoksa dava ağırlıklı bir büro sizi tatmin eder?
3- Maalesef aramızda avukatlık mesleğine kötü söz getiren meslektaşlarımız var. Size iş teklif eden büro hukuk ve meslek kurallarına uygun çalışıyor mu?
4- Çalışma saatleri ve şartları neler?
5- Adınıza vekalet alabilecek misiniz? CMK, Adli Yardım konularında şartlar neler?
6- Ve son olarak, aylık 700 YTL, Diyarbakır'daki yaşam koşulları için yeterli mi(Diyarbakır'da yaşıyorsunuz galiba)?
Old 01-07-2008, 15:22   #32
witch-wizard

hayır şuan ankarada çalışıyorum ve ruhsatımı bekliyorum...
bana teklif edilen ücret 700+ sigorta ve bir yıla kadar prim değil de sadece getirdiğim davalardan % 50 prim..tabi CMK ları almak bunun içinde yok..ve haftanın 6 günü saat 6.30 veya 7 ye kadar mesai
Old 01-07-2008, 15:26   #33
stajyer_ss

Peki büro hangi alanda çalışıyor ve iş yoğunluğu ne düzeyde? Mesela icra takipleri yoğun olan bir büro için 700 YTL düşük bir miktar
Old 01-07-2008, 15:31   #34
witch-wizard

çalıştığım büro alan olarak hiçbir kısıtlama yapmıyor, daha doğrusu her alana bakan bir büroda çalışıyorum..tabi her büroda olduğu gibi çalıştığım büroda da icra dosyaları var ancak bunu sırf icra dosyalarına bakan bir büro olarak düşünmeyin...
Old 01-07-2008, 16:04   #35
stajyer_ss

Sayın Ekinci, dediğim gibi ben kendi işimde bu kriterleri gözönüne alarak bir karara vardım. Mesleğin ilk yıllarındayız malum, iyi yerlere gelmek istiyorsak da birazcık sıkıntıya katlanılabilir diye düşünüyorum. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez, değil mi?
Old 02-07-2008, 17:41   #36
TRINITY

Stajdayken maaş almadım ve bulunduğum şehirde staj sırasında maaş almak bir istisna. Stajyer arkadaşlara söyleyeceğim o dur ki, ileride meslek hayatınızı şekillendirecek olan para değil staj sırasında edindiğiniz bilgi ve tecrübedir. Bu nedenle yüksek maaş+sıfır bilgi ve tecrübe yerine düşük maaş (ya da ücretsiz çalışma)+yoğun bilgi ve tecrübeyi tercih edin derim.
Saygılar...
Old 02-07-2008, 20:34   #37
emrahcevik

para, mesleğin ilk dönemlerinde hepimiz için esas sıkıntı kaynağı. ben staja istanbulda başladım ve bitirdim. ailem başka şehirde yaşıyordu. zor oldu ama bir şekilde insan tutunuyor.

staj döneminde herkesin öğrenmek zorunda olduğu olağan adliye işleri dışında öğrendiğim en önemli şey kitaba bakmadan adım atmamak gerektiği ve avukatlığın ilk şartının merak olduğuydu.

ilk dönemlerde bunları kavratabilecek bir avukatın yanında çalışmak büyük şans. özellikle staj devresinde ilk düşünülmesi gereken para olmamalı. ama insan kendi kendine yetebileceğini düşündüğü anda parayı da düşünmeye başlayabilir. fıkradaki gibi. ilk önce kanatların olmalı.
Old 07-07-2008, 09:47   #38
bay birgören

Selamlar, avukatın ücreti açısından bir şeyi daha hatırlamak gerekir diye düşünüyorum.. Hani hangi yıldı hatırlamıyorum ama sanırım 5 yıl önce adli yıl başlangıcında "vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışmış hakim ve savcılardan" bahsediliyordu. Avukatın da bunu yaşamadığını kim söyleyebilir. Hangi kriterlere göre değerlendireceğiz?? Açlık sınırının 700YTL olduğu açıklanıyorken, avukat maaşını bu rakkam üzerinden ödeyen hukuk bürolarına ve bunu tasvip edenlere, ayak işlerini yaptırmak için lise mezunu katipleri öneririm.
Old 07-07-2008, 16:38   #39
Av.Mehmet Yılmaz

Alıntı:

ayak işlerini yaptırmak için lise mezunu katipleri öneririm
Bu da hoş olmadı
Old 07-07-2008, 16:47   #40
stajyer_ss

Ben de bu sözün birazcık maksadını aştığını düşünüyorum
Old 07-07-2008, 20:41   #41
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Lise mezunu katip olmak, üniversite mezununa, lise mezunu katibi belirlenen tarifelerin altında çalıştırma hakkı vermemeli, vermez de.

Üniversite mezunu olmak, lise mezunu olanı asgari ücret altında çalıştırma hakkını bahşetmediği gibi, eğer daha fazla okumuş olmak bir ayrıcalık olacaksa, öncelikle ayrımcılığa karşı durma ve emeğe saygı ayrıcalığını beraberinde getirmelidir.

Liyakata göre, emeğe göre, çalışma disiplinine göre konumlandırılmış ücret grafiği lüksünden yoksun ülkemizde, yapılan iş ve gösterilen emeğin karşılığı kriterlere bağlanamadığı sürece, iki meslektaşın ücret belirlemesinde bile asgari ücret sanal kriterinden yola çıkılmaya devam edileceği ve benim kendi adıma hiç hoşnut olmadığım, avukatlar arası, yani aynı ünvana sahip, yalnızca kıdem ve katedilen mesafe, çürütülen dirsek anlamında farklılık taşıyan iki meslektaş arasındaki ölçütün astlık-üstlük ilişkisi çerçevesinde forumlara yansıması, hatta savaşılması, korkarım ki sona ermeyeceği gibi, fütursuzca açılan hukuk fakülteleri ve fütursuzca avukatlık mesleğine kabul devam ettiği sürece, artarak devam edecektir.

Saygılarımla...
Old 11-07-2008, 17:01   #42
bay birgören

hatayı kabul etmek erdemdir. evet maksadını aşmış
Old 13-08-2008, 13:18   #43
avukat şefik

Şunu söylemek gerekirse ben bir mesleğin değeri mevcuduyla ölçülür habire hukuk fakültesi açarak mesleği küçültmekle eşanlamlı oluyor ayrıca ben 98 okula girdim o zaman pek özel üniversite yoktu ama şimdi artık yetişemiyorum sayısına heralde bir 3 kat artmıştır. Adını hukuk fakültesi koy iş bitsin maksat diploma almak değilmi adam yapabilir mi yapamaz mı sormuyor. Avukatlık biraz da uyanık olmayı hakkını kimseye yedirtmemeyi içerir. Müvekkilller o kadar uyanıkki adama papucu ters giydirirler .Avukat enflesyonu o kadar yüksekki adam istediği avukatı tutup parasını da vermeyebiliyor. Açıkçası çok yüksek paralar kazanmıyoruz. Angaryadan öte çekilen stres daha fazla bence anlayacağınız.
Old 13-08-2008, 13:24   #44
sümeyye

ben öğrenciyim ama aldığınız para bence çok az daha fazlasını hak ediyorsunuz
Old 13-08-2008, 14:15   #45
üye8180

Sayın meslektaşım, biraz da avukat sayısının giderek artmasından mıdır nedir, biz avukatlara artık daha az saygılı bir gözle bakıldığını düşünüyorum. Geçenlerde hiç tanımadığım bir yerden bir telefon geldi. Büroma yakın bir semtten arıyorlardı. Telefondaki ses, şirket olduklarını, tahsil etmek istedikleri çekleri olduğunu söylüyordu. Bir adres verdiler ve benim şirkete gelmemi, onlarla görüşmemi istediklerini söylediler. Düşündüm taşındım. İyi kötü bir büro açmışım. Yerim yurdum belli. Ben niye potansiyel müvekkilin ayağına gidecektim ki ? Yani onlar büroma gelseler, bir çayımı içseler, beni ve çalışma ortamımı görseler daha şık olmaz mıydı ? Hani eleman alırsınız ya işyerine, çalışmak isteyenler şirkete gelirler iş başvurusunda bulunurlar. Ben onlardan biri değildim ki. Avukattım ben. Velhasıl gitmedim. Yaklaşım hoşuma gitmedi. Olayı paylaştığımda, ' senin onların ayaklarına gitmen gerekiyordu. Piyasa böyle. Kuru gurur yapmışsın. Avukat dediğin her yerde dolaşmalı. Kartvizit dağıtmalı. Avukat var bırak şirketi falan , cezaevine gidiyor kırk kez, bir ceza dosyasını kapmak için. Yanlış hareket etmişsin ' diyen meslektaşlar oldu. Bilmiyorum ama bence avukat bürosunu süs olsun diye açmamıştır. İş görüşmesi avukatın bürosunda yapılmalıdır. Belki beni maddi yönden rahatlatacak bir iş kaçırdım ama doğru davrandığımı düşünüyorum.
Old 13-08-2008, 15:12   #46
ISIL YILMAZ

Neden az kazanıyoruz? Daha doğrusu, sürekli para konuştuğumuz halde neden kazanamıyoruz?

Sırf o ayın kirayı ödeyebilelim diye tarifenin “olağanüstü” altında iş alıp fiyat kırdığımız için mi?

4000.-YTL’yi işaretleyenleri görüp, vay be avukatlar da iyi kazanıyor, dediğimiz için mi?

1000.-YTL’nin altını işaretleyenleri görüp “daha önemli kriterleri” gündeme getirebildiğimiz için mi?

Avukatlık bir bilgi ve beceri mesleği olmaktan çıkıp bir “ilişki yönetimi” mesleğine dönüştüğü için mi?

Kendi meslek kuruluşumuzun bile bize çelme takabilme kapasitesi olduğu için mi?

Barolara kızdığımız halde, kızgınlıklarımızı biraya getiremediğimiz, ortaya eleştirilerimizden başka birşey koyamadığımız için mi?

Başka bir meslektaşımızı hırpalamayı şehvetle yapabildiğimiz için mi?

Yabancı dilimiz olmadığı için mi?

“Doğru İnsanlar”ı tanımadığımız için mi?

Şanssız olduğumuz için mi?

Henüz genç olduğumuz için mi?

Yaşlandığımız için mi?

Kalabalık olduğumuz için mi?

Sıramız gelmediği için mi?

Çok iyi avukat olduğumuz halde müvekkilimiz bizi azlettiği için mi?

Bu ülkede alım gücünün genel olarak düşük olmasından mı?

Sistem sorunu yaşandığı için mi?

Neden?
Old 18-08-2008, 16:22   #47
namutenahi

Varsayılan önemli olan, yaşam standardı.

sayın meslektaşlarım,

öğrencilik dönemimde 1,5 yıl bir avukatın yanında -çalışma türüne nazaran gerçekten çok önemli bir birikim sağladığıma inanarak- çalıştıktan sonra, meslek hayatım boyunca ortak büroda/kendi büromda serbest çalıştım.

ancak mesleğe ilk başladığım yıllarda iki kez sigortalı avukatlık için iş başvurusu yaptım. iki de iş teklifi aldım, meslek büyüklerimden.

öncelikle belirtmeliyim ki, sigortalı avukatlık yaparken mesleği öğrenmek çok mümkün olamıyor. olabilecek birikim, adliye bürokrasisini ve yazışma usullerini öğrenmekten ibaret. nitekim bir avukatın herhangi bir dosya ile deneyim kazanmasının tek yolu, o dosya üzerinde tam hakimiyeti ve tam sorumluluğu olmasıdır. ilk görüşmeyi yapmak, -sıkıcı kısmı olan- ücret görüşmesini yapmak (pazarlık demek içime sinmiyor.), gerekli bilgi-belgeyi toplamak, davayı açmak / açılmış davayı incelemek, sürdürmek, sonuçlandırmak, ilam icrası gerekiyor ise icra yolunu tamamlamak ve müvekkille el sıkışmak. oysa sigortalı çalışma biçiminde çoğunlukla (azınlıkta kalan çalışma ilişkilerini tenzih ederim.) dosya üzerinde kısmi sorumluluk söz konusu.

ücret kısmına değinirsek, bana gelen iki iş teklifi ve benim iki iş başvurum sonuca ulaşamadı. takılıp kaldığımız nokta ücret noktasıydı. çok yüksek bir ücret istemedim, çok düşük bir ücret de istemedim.

değerli meslektaşlarım ne kadar ücret istediğimi sorduklarında tek bir cümle ile ifade ettim kendimi:

"ben sizin meslektaşınızım, bir meslektaşınız için öngördüğünüz yaşam standardı ne ise, o standardı sağlayabilecek bir ücret istiyorum, miktarını siz takdir edin."

asla miktar söylemedim, ama bu cümle ile talep ettiğim ücreti onlar tahmin ettiler ve ben asla bu ücreti alamadım.

şu an çok memnunum, kendi büromda kendi yağımda kavruluyorum. sigortalı çalışan avukatlar mesai bitsin diye dua ederlerken ben akşam 9'a kadar belki onlardan çok daha yoğun bir tempoyla, ama "hadi çıkayım artık" demeden çalıştığımı çok biliyorum. sakın ola sigortalı çalışmaya ilişkin bir yergi taşıdığı sanılmasın ifadelerimin, bunlar, bana sigortalı çalışmak/serbest çalışmak ikileminde kalan arkadaşlarım akıl danıştıklarında onlara anlattığım hususlar.

aynı ölçüt kendim için de geçerli. bir avukat için öngördüğüm yaşam standardını sağlayabilecek bir ücret veremeyecek olduğum sürece, büroma sigortalı avukat almayı düşünmüyorum.

bir "işveren" avukat açısından en kötü tavır ise, sigortalı avukata iş alma serbestisi verip ( bunu not düşmeliyim:bence verilmelidir.) onun getirdiği işlerden prim kesintisi yapmak. dışarıdan getirilen işler bürodaki çalışmaya engel olma riski taşımasına rağmen, işini organize etmek ve büroyu "mağdur" etmemek sigortalı avukatın yapabileceği bir şeydir. sigortalı avukat meslektaşın büroya getirdiği işten vergi kesintisi dışında kesinti yapmayı etik dışı buluyorum. (bir dosya üzerinde ortak çalışmak söz konusu olabilir, ancak bunun takdiri sigortalı avukatta olmalıdır.)

iyi çalışmalar dilerim.
Old 18-08-2008, 20:17   #48
Av.muhittinköylüoğlu

Peki avukatın yaşam standartı nedir.Mesela istanbul için kaba bir standart yapalım.Avukata yakışır standartta ev kirası 1.500. ytl diyelim.Bu çok sıradan ev fiyatıdır lüks değil.doğalgaz aidat su elektrik telefon cep telefonu için 700. ytl diyelim.Yeme içme çay kahve sigara temizlik malzemeleri yağ un şeker vs.750. diyelim.
ayda bir dışarıda yemek sinema tiyatro için 100 diyelim.yol avukat taksi ile mi gitmeli akbilmi kullanmalı. akbil dersek 105 taksi dersek en az 2.000. ytl seçenekli olsun.giyim kuşam aylık ortalaması elbise avukata yakışan yılda iki tane alsa takım gömleği kravatı ayakkabısı aylık ortalaması 200. olsun.yılda bir tatil yapsın bir ay onun içinde aylık ortlaması 200 olsun.
Avukatın standartı ev alacak araba alacak onuda taksitle alacak tokiden alması düşük standart olur ama olsun orta gelir grubundan şehir dışında ayluk taksit 1.000 ytl diyelim.Araba içinde 1.000. ytl diyelim.çocuğun okul masrafı olarak ayda 500. ekleyelim.en düşük aylık ortalama
6.055. lira taksi ile yolculuk yaparsa 1.895 daha ekleyelim 7.950 bu durumda sevgili meslektaşım sen her ne zaman avukat çalıştıracaksan lütfen haber ver ben müşteriyim.Ha bir de sigorta masrafını ve vergileri düşünerek maliyet hesabını yapıver lütfen ben maaşı düşük standarttan net rica edeyim.peşin parayı gördüm işe .talibim.lütfen rekabet yapıp piyasayı düşürecek maaş taleplerinde bulunmayın
Sevgili meslektaşım bu arada yanlış anlamayı önlemek için genel olarak ve söylemek istediğini düşündüğünü sandığım hususlarda sizinle aynı fikirdeyim.
Old 23-08-2008, 13:25   #49
didem kunal

mesleğe yeni başlayan avukatlara verilen ücretler bence çokda teşvik edici değil ama şu var ki; çalıştğınız büro cidden çok çok önemli.Maaşınız hernekadar düşük olsada cefa çekmeden sefa sürülmez mantığındayım ben.ücretler düşük diye yakınanlardanım ben de.Ama bahsettiğim gibi önce deyeim kazanabilmek gerek.Sonra zaten siz yeterince deneyime sahip olduktan sonra para herşekil gelir
Old 18-12-2008, 16:49   #50
avseher

Para başta önemsiz sonra kazanılır vs demeyin. Nasıl başlarsa öyle gidiyor. Standartları baştan belirlemek o katagoriye oturmak gerekiyor. Yoksa zamanla herşey klişeleşiyor birde bakmışsınızki siz yıllarca aynı şirkette maaşlarınıza cüzi yapılan zamlarla devam etmişsiniz . Baştada cüzi olan maaş zaten piyasa şartlarında kuşa dönmüş konumda kalıyor.
Old 18-12-2008, 17:19   #51
didem kunal

ama para deneyimle doğru orantılı olarak kazanlımıyor mu sayın avseher? aza kanaat etmemek diyorsanız haklısınız. nasıl olduysa piyasada stajerın de yenı mesleğe başlayan avukatların da ücretleri baştan belirlenmiş belirli bir standatrt oluşturulmuş... Bunun çok üstü ya da çok altı şeklinde değerlendiriliyor maaşın azlığı ya da çokluğu... Bu anlamda mesleğe yeni başlayan bir avukat maaşının aksine çok çalışıyorken tecrübe kazandığı için çoğu zaman ses çıkartmıyorlar. Ama zamanla belirli bir birikime sahip olan avukat zaten başkası yanında çalışmaktansa kendi bürosunu açmayı tercih ediyor...
Old 28-12-2008, 13:58   #52
korayoz

Serbest avukat olarak çalışmak istemiyorsanız ancak iyi bir maaş almak istiyorsanız yurt dışında 1-2 sene civarı dil eğitimi alıp ya da master yapıp danışman olarak çalışabilirsiniz. Bu şekilde çalışan tanıdıklarım ayda 7-8 bin lira civarı kazanıyor. Ancak sıfat olarak avukat ünvanı taşısalarda, yaptıkları işin pek klasik anlamda avukatlıkla ilgisi yok. Adliyeye bile gittikleri olmuyor tek yaptıkları sözleşmelerle uğraşmak, yabancı müvekkillerle toplantılara katılmak.
Old 03-01-2009, 03:16   #53
judge-law

Yılda milyonlarca YTL kazanıp yanındaki sigortalı avukata 3 sene önce 750 milyon TL maaş veren avukatlar gördüm.. Bu ters orantı yaygın bir durum mu acaba?
Old 25-11-2009, 14:48   #54
Av. Tevrat DURAN

Bence olayı avukatlık düzleminde ele almak yanlış. hayatta varlık sahibi olmakla var olmak arasındaki ince çizgiyi ayırtetmek gerek. Bir avukat, kafası rahatsa,yaptığı işten zevk alıyor üstlendiği davada emeğini verdiği için zevk alıyorsa bu ister sigortalı olsun ister bağımsız çalışan olsun. Tabii ki bağımsız çalışan avukatın aldığı haz daha fazladır.
Hayatın anlamı ile ilgili bir soru bu.
hayatta var olmayı tercih ettiğinizde zaten varlık sahibi olursunuz. 8 yıllık tecrübem ve düşüncem bu yönde ....
Old 26-11-2009, 12:31   #55
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Sayın meslektaşım, biraz da avukat sayısının giderek artmasından mıdır nedir, biz avukatlara artık daha az saygılı bir gözle bakıldığını düşünüyorum. Geçenlerde hiç tanımadığım bir yerden bir telefon geldi. Büroma yakın bir semtten arıyorlardı. Telefondaki ses, şirket olduklarını, tahsil etmek istedikleri çekleri olduğunu söylüyordu. Bir adres verdiler ve benim şirkete gelmemi, onlarla görüşmemi istediklerini söylediler. Düşündüm taşındım. İyi kötü bir büro açmışım. Yerim yurdum belli. Ben niye potansiyel müvekkilin ayağına gidecektim ki ? Yani onlar büroma gelseler, bir çayımı içseler, beni ve çalışma ortamımı görseler daha şık olmaz mıydı ? Hani eleman alırsınız ya işyerine, çalışmak isteyenler şirkete gelirler iş başvurusunda bulunurlar. Ben onlardan biri değildim ki. Avukattım ben. Velhasıl gitmedim. Yaklaşım hoşuma gitmedi. Olayı paylaştığımda, ' senin onların ayaklarına gitmen gerekiyordu. Piyasa böyle. Kuru gurur yapmışsın. Avukat dediğin her yerde dolaşmalı. Kartvizit dağıtmalı. Avukat var bırak şirketi falan , cezaevine gidiyor kırk kez, bir ceza dosyasını kapmak için. Yanlış hareket etmişsin ' diyen meslektaşlar oldu. Bilmiyorum ama bence avukat bürosunu süs olsun diye açmamıştır. İş görüşmesi avukatın bürosunda yapılmalıdır. Belki beni maddi yönden rahatlatacak bir iş kaçırdım ama doğru davrandığımı düşünüyorum.

Çok doğru yapmışsınız. Müvekkil, avukatın bürosuna gelmelidir. Gelmiyor, avukatı çağırıyorsa ondan hiç bir hayır gelmez.
Old 26-11-2009, 12:41   #56
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Anket Sonucu: Aylık Geliriniz Ne Kadar ?

4001 YTL ve ÜZERİ + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 15 9.20%
4001 YTL ve ÜZERİ (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 3 1.84%
3000-4000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 1 0.61%
3000-4000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 10 6.13%
2000-3000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 7 4.29%
2000-3000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 16 9.82%
1000-2000YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 20 12.27%
1000-2000YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 57 34.97%
1000-YTL'nin altında 34 20.86%
Oy Verenler: 163. Bu ankette daha önce oy kullandınız. (Anket no : 237)

Anketi 163 kişi işaretlemiş. Katılanların %20.86'sı 1.000 TL'nin altında maaş aldığını, %57'si ise 1.000 - 2.000 TL arası maaş aldıklarını belirtmişler. (Bu tutara Sosyal Haklar Dahil denilmiş!)

Nedir sosyal haklar? SSK primi mi?

Ayrıca ankette yaş, meslekteki süre, çalışılan hukuk dalı (Ceza, Ticaret, İdare Hukuku vs) gibi önemli kıstaslar yer almıyor.

Sayın Admin,

Bu konuda ayrıntılı bir anket hazırlayıp, foruma ekleyebilir miyiz? Çok ilginç bir durum var. Sosyal haklar dahil 1.000 TL 'nin altında maaş "açlık sınırında" bir yaşam demektir. Barolar Birliği bunları görmüyor mu? Bu aidatlar ne için ödeniyor? Meslektaşların birliği, bütünlüğü, gelişimi ve sair sorunları için görev yapmıyor mu bu Barolar?
Old 26-11-2009, 15:17   #57
Av.Mehmet Saim Dikici

Barolar, 100-200-500 hatta 1.000 avukatın çalıştığı büyük avukatlık ortaklıklarının kuruluşuna destek olamaz mı? Kredi vs desteği sunarak... Sıkıntısı olan avukat arkadaşların çalışabileceği bürolar...
Old 13-12-2009, 23:42   #58
av.yağmur deniz

arkadaşım İstanbul da 3000 tl ye çalışıyor.Bence gençlerin düşük ücreti kabul etmemeleri lazım.Sortun tamamen burada gizli.
Old 24-12-2009, 22:54   #59
eser_29

Bir sene evvel stajyer iken 400 TL ücretr mukabili çalıştım. Şu an 1.100 lira + sigorta ile çalışıyorum. Ankara geneli için iyi bir ücret aldığımı düşünmekle birlikte yaptığım işin "avukatlık" olmayıp iş takipçiliği niteliğine girmesi hasebiyle içten içe 1gerçek avukatlık" yapanlarında bu civarda ücret almalarına üzülüyorum. Mesleğe yeni başlayıp pişmek ve "olmak" için katlanılması gereken bir durum.
Old 25-12-2009, 00:05   #60
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan eser_29
Şu an 1.100 lira + sigorta ile çalışıyorum. Ankara geneli için iyi bir ücret aldığımı düşünmekle birlikte...

Gerçekten, inanılmaz...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi