Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Yanıt
Old 03-05-2008, 22:45   #121
caner87

'Hukuk Fakültesini tercih etmeyin' adlı bir kampanya başlatmak isterdim.
Old 07-05-2008, 10:51   #122
üye19953

Ben aslında İstanbul Üniversitesi nden mezun olmanın ayrıcalıklı olmasına takıldım.diğer okulların eğitimi çok kötü mü ki böyle bir düşünce var?bana sorarsanız özel üniversiteler de gayet iyi.maddi olarak daha rahat oldukları için devletin profesörlere verdiği paradan daha fazlasını verip en iyi profesörlerle çalışıyorlar.devlet üniversitelerine kötü demiyorum ama önemli olan nerden mezun olduğun değil, mezun olduğunda ne bildiğin. ne yapabileceğindir...
Old 13-05-2008, 12:44   #123
ALTINCABA

Sayın cn 27 ye katılıyorum eklemek istediğim bir anektod da var.
Ben bir Özel okul mezunu olarak özel okullardaki eğitim kalitesinin düşük olduğunu asla söyleyemem. Benim gibi Yakın Doğu üniversitesi mezunu arkadaşlar var ise bilirler Hocalarımız Çok kıymetli insanlardı. Derslerde özel okulunda verdiği (meslek lisesi mezunu olarak hayatımızı kurtarma ve ailelerimizin verdiği bu şansı iyi değerlendirme çabası ) SORUMLULUK ile bu adamların ağzından çıkan her şeyi yazdık.
Özel okullarda bilinçli tüketici durumu vardır da diyebiliriz. İnanın çok çalıştık belki 4 yılda bitirmenin sebeplerinden biri de bu durumdur. Çünkü nereden bakarsanız bakın 1 yıl uzatırsanız o çekilmez Kıbrıs hayatına mahkum olacak, sterlin üzerinden ev kirası ödeyecek ve binlerce dolar okul harcı yatıracaktık.

Nevzat Toroslu, Metin Günday, Yıldırım Uler, Hakan Pekcanıtez, Cahit Can, Hüseyin Pazarcı, Durmuş Tezcan Şeref Ertaş, Nevzat Koç, Bülent tahiroğlu ve saymadığımız birçok hocadan dersler aldık.Şimdi sınavların zor oluşundan bahsetmek istemem fakat özel üniversitelerde para karşılığı ders geçiyorlar diyen kimselere şunu söylemek isterim.
Saydığım bu kimseler Ankara İzmir İstanbul gibi okullardan gelen kimselerdi. Sizlerden de bu hocaları tanıyanlar elbet vardır. Bu kimseler hukuk bilgisi olmayan kişilere okul bitirtecek kadar mesleği ne saygısız kimseler midir? Yakın Doğu okulunda not istemek sınıf geçmek vb sebepler ile tek bir öğrenci Nevzat Toroslunun odasına girememiştir. Okul yönetimi hocalar tarafından bırakılmış bir öğrencinin notunu kesinlikle yükseltemezdi. 2000 ile 2004 yılları arasında bu adamların bir dediği iki edilmemiştir. İdari Yargı dersi sınavlarında gözetmen olmak maksadı ile okulun Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden görevlendirilen bazıları yard doç olan öğretim görevlileri sınav salonuna alınmamış kopya çekmeye müsamaha gösterirler denilerek geri çevrilmiş ve sınav ertelenmiştir. İngilizce sınavları hakkında Hukuk Fak Dekanı ile anlaşmazlık yaşayan İngiliz dili ve edebiyatı Öğretim görevlileri de derlikten çıkarılmış ve büyük salonlar tamamı ile hukuk fak öğrencilerine ayrılmıştır. Başka bölümler okulda eylem yapabilmiş ama hukukçular yapamamıştır. Nedeni Rektörümüz Ümit Hassan ın rektörlüğün önünü güvenlik görevlilerine talimat vererek öğrenciler yürüyor diye araç trfiğine kapatması öğrenciler gelince de "neden geldiniz ben gelirdim" demesidir.
Bize böyle yaklaşan hocalarımıza para karşılığı ders geçiyorlar dedirtmemiz de mümkün değildir. Bazı sitelerde okullar ve Öğretim görevlileri hakkında bilgi sahibi olmadan ön yargı ile özel eğitim kurumlarına eleştiride bulunan kimselerin düşüncesi üzücüdür. Elbette şansın döndüğü hukuk sınavları herkes geçirmiş olabilir. Dersin geneline çalışılmamış, sadece 2 saate girilmiş fakat soru oradan gelmiş olabilir. Fakat istisnalar kaideyi bozmaz ve kendilerini kanıtlamış birçok da hukuk öğrencisi yetiştirmiş olan üstatların eğitim verdiği kurumları haksızca eleştirmek önce Hocalarımıza saygısızlıktır. Yakın Doğu Hukuk fakültesinden mezun olan
birçok arkadaşımızın Siyasi psrtilerin üst kademelerinde olduğunu, Hakimlik ve Savcılık Sınavlarında Başarılı olduğunu suydum ve çok sevindim.

Bunlar ile birlikte Devlet okullarının kalitesi de yatsınamaz. Bunu bir anektod ile anlatmak isterim.
2000 yılında Anayasa hukuku dersinde sınav sorularını cevaplıyoruz vizelerden henüz çıktık ve elimiz de de hocanın ANKARA HUKUK da sorduğu vize soruları var Şu gerçek ki Ankarada Sorulan Soruların Ortalama ders çalışmış bir öğrenci tarafından cevaplanması imkansız. Hocamız Sayın Tuncer Karamustafaoğlu na bir arkadaşımız Ankara hukuk ta bu kadar zor bir vize sınavı yapılmasının sebebini ve kaç öğrencinin bu sorularda başarılı olduğunu sordu.

Hoca şöyle bir açıklama yaptı. ösym nin yüksek puan ile aldığı bazı okullların öğrencileri arasında sıradışı, ortalamanın üzerinde ve ileride devlet adamı yargıtay başkanı vs olabilecek kişiler olabilir böyle öğrencilerimizin varlığını kontrol için yaptık. Korkmayın çok iyi arkadaşlarınız var.

Bence hocaların dahi özenle ders verdiği insan yetiştirmeye çalıştığı okullarda bulunan öğrenciler daha şanslıdır. Ankara Hukuk, Dokuz Eylül, ve bunun gibi okullarda bulunan arkadaşlar elde ettikleri şansı çok iyi değerlendirmelidir. Değerlendirenleri de çoktur.

Hayatını Mesleğine adamış, hocalarımız ve üstatlarımızın ellerinden öper hepinize saygılar sunarım.
Old 13-05-2008, 17:45   #124
gokceyilmaz92

Amacım yeni bir tartışma başlatmak değil ancak şöyle bir durum var ki,her ne kadar aynı hocalar ders verse de okuluna göre not verirken farklı davranışlar söz konusu olabiliyor.Bizim okuldaki hocalardan özel okullara derse gidenlerden duyduklarımı aynen aktarıyorum."meğer öss sınavı ne kadar ayırıcıymış","geçirmesen ne olacak,mecbursun"ve simdi saymaktan vazgeçtiğim bir sürü hakaret. Benim kardeşim de özel okulda okuduğu için çok rahatsız oluyordum bu sözlerden ancak ceap vermek mümkün değildi tabi ki.Özel okulda eğitim almanın bence dezavantajı herkesin aynı seviyede bir birikime sahip olamamasından ötürü dersin işlenişinde seviyenin düşmesidir,avantajı ise az sayıda öğrenci olmasından ötürü becerebilenin hocalardan çok yi yararlanabilmesidir.
Old 20-05-2008, 16:08   #125
ALTINCABA

Sayın gokçeyılmaz92 "Bizim okuldaki hocalardan özel okullara derse gidenlerden duyduklarımı aynen aktarıyorum."meğer öss sınavı ne kadar ayırıcıymış","geçirmesen ne olacak,mecbursun"ve simdi saymaktan vazgeçtiğim bir sürü hakaret. Benim kardeşim de özel okulda okuduğu için çok rahatsız oluyordum"

demiş. özellikle hocaların "geçirmesen ne olacak mecbursun, ve şimdi saymaktan vazgeçtiği bir sürü hakaret" ettiği kısım kusura bakmayın ama pek inandırıcı gelmedi üstelik develet okullarında hocaların yerine sık sık asistanları ile nuhattap olunduu da bir gerçektir. 2. si bu okullardan mezun olan Meslektaşlarınıza sizde dolaylı olarak hakaret etmiş oluyorsunuz. 3. sü kardeşinizin gitmesinden siz neden rahatsız oldunuz. dilerseniz özel okul mezunu arkadaşlarınızın sitelerini ve ofislerini bir ziyaret ediniz. Yabancı dil, sermaye, çevre, az iş vb sıkıntıları olmadığından daha başarılı olanlar da çoktur. Saygıarımla
Old 20-05-2008, 23:57   #126
Av.M.B.Akyüz

Önemli

""Yabancı dil, sermaye, çevre, az iş vb sıkıntıları olmadığından daha başarılı olanlar da çoktur. Saygıarımla""

diğer üniversite mezunlarının bu özellikleri yok anlaşılan??!!
Old 21-05-2008, 08:21   #127
gokceyilmaz92

Biliyordum birilerinin alınacağını. Birincisi ben Ankara Hukuk mezunuyum bizim okulda muhatap olduğumuz sizin tabirinizle asistanlar en azından doçentti.İkincisi kardeşime de hakaret edildiği için rahatsız oluyordum bilakis kardeşimin o okula gitmesine ben destek oldum ve aldığı eğitimden de şu ana kadar çok memnunum. Üçüncüsü ben hiç bir arkadaşıma eğitim aldığı okul sebebiyle başarısızlığı yakıştırmam öyle bir düşüncem de yok zaten. Ankara hukuk mezunu olup da Roma Hukuku ve İcra hukuku derslerini A şubesinden almış arkadaşlar da benim yukarıda bahsettiğim sözleri mutlaka duymuş olmalılar.(Not:sınıfın kalitesi eğitim kalitesini de düşürür tezimi hala destekliyorum şöyle ki kardeşim sınıfta bir arkadaşının hocaya "hocam sizin kitabınızdan fotokopi çektirebilir miyim?" diye sorduğunu ve moralinin çok bozulduğunu anlatmıştı.)
Old 21-05-2008, 09:55   #128
ALTINCABA

TEZİNİZE GÖRE siz kaliteli bizler kalitesiz sınıflarda okuduk o zaman bunda sizin için başarı ile ilgili bir problem olmamalı. Öğrencilerine hakaret eden bir hocaya Ankara üniversitesi gibi bir okulda uygun bir cevap veremediyseniz Roma Hukuku ve İcra hukuku derslerini A şubesinden almış arkadaşlar olarak pek öğünülecek bir tarafınız olmadığı kesin. Acaba Ankarada hukukçuların haklarını da Siyasal (mülkiye) öğrencileri mi koruyor. Bir hoca bize yıllardır devlet okulundayız bir ev dahi alamadık ama sizin okula gelince kıymetimiz bilindi emeğimizin karşılığını almaya başladık demiş olsaydı . biz ona beğenmiyorsanız nerden gidiyorsunuz diyebilirdik şüpheniz olmasın. Hocayı bir öylesine dinlemek vardır birde ne dediğini anlamak. Saygılarımla. ( her durumda ben hala Hocanın söylediğiniz gibi öğrencilerine hakaret ettiğini zannetmiyorum çünkü bazıları ile evimi paylaştım. Belki yanılmış olabilirsiniz.
Old 21-05-2008, 10:02   #129
ALTINCABA

Son bir ekleme yapmakta fayda var 2000 ile 2004 yılları arasında Ankara Hukukdan Roma hukuku ve İcra İflas Huku dersleri vermek için hiçbir öğretim görevlisi okulumuza gelmemiştir. Bu dönemde İcra İflas hukuku na Prf. Dr. Hakan Pekcanıtez (Dokuz eylül dekanlığıda yapmıştır ve Galatasaray Üniversitesinde de ders vermiştir). Roma Hukuku derslerine ise İstanbuldan Prf. Dr. Bülent Tahiroğlu Hocamız katılmıştır. Size kim nasıl bir açıklama yaptı bilemiyorum. Eğer bu hocalar bize hakaret ettiyse başımızın üzerinde yerleri var.
Old 21-05-2008, 11:00   #130
tuval2310

Öncelikle mesajlarda chat dilinden uzak , düzgün ve özenli bir yazım dili kullanılması hususunu hatırlatmak istiyorum..

Alıntı:
Yazan ALTINCABA
özellikle hocaların "geçirmesen ne olacak mecbursun, ve şimdi saymaktan vazgeçtiği bir sürü hakaret" ettiği kısım kusura bakmayın ama pek inandırıcı gelmedi üstelik develet okullarında hocaların yerine sık sık asistanları ile nuhattap olunduu da bir gerçektir
.

Birincisi mesajınızın bu kısmından ''siz hocalarla değil asistanlarla muhatapsınız , o yüzden bir hocadan böyle bir şey duyma ihtimaliniz yok , bu olsa olsa sizin fikrinizidir.'' gibi bir sonuç çıkıyor ki bu sayın meslektaşımızı , kendisi daha önce bu sözleri hocadan duyduğunu söylediği için,'yalancılıkla' suçlamaktır..Ve bu THS gibi üyelerinin birbirine son derece saygılı olduğu , mesajları yazarken kırıcı olmamaya çok dikkat edilen bir sitede pek de onaylanacak bir tutum değildir...

İkincisi hocalardan çok asistanlarla muhatap olunduğu gibi bir gerçek de yoktur..Ben bir Selçuk Üniversitesi mezunu olarak bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim..

Saygılar
Old 21-05-2008, 15:09   #131
batuhan

Fakülteyi dört yılda bitirmiş biri olarak samimiyetimle söylüyorum ki 5 yıl veya 6 yıla da uzayabilirdi.Mesleği icra etmeye başlayınca insan bunu daha iyi anlıyor..
Old 22-05-2008, 16:02   #132
Av. S.E.

gerçi bu eski bir sohbet konusu ama yeni gördüm. bence de okulu 4 senede bitirmek kriter olamaz. hukuk zeka yanında sosyalliğin de gerektiği bir alan ve en güzel özelliği de bence; bir hukukçu aynı anda hem hukuktan hem tıptan hem sporda hem ekonomiden ve daha pek çok alandan anlamalıdır.her konuda söyleyecek sözü olmalıdır.
ülkemizde ki hukuk eğitimi ile malesef ki bütün bu özelliklere sahip olmak için 4 yıl yetmiyor.
Old 22-05-2008, 22:18   #133
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. S.E.
bence de okulu 4 senede bitirmek kriter olamaz. hukuk zeka yanında sosyalliğin de gerektiği bir alan ve en güzel özelliği de bence; bir hukukçu aynı anda hem hukuktan hem tıptan hem sporda hem ekonomiden ve daha pek çok alandan anlamalıdır.her konuda söyleyecek sözü olmalıdır.
ülkemizde ki hukuk eğitimi ile malesef ki bütün bu özelliklere sahip olmak için 4 yıl yetmiyor.

Bu sonuca nasıl vardınız? Yaklaşık 65 bin avukatı ne kadar sürede inceleyip, mezun oldukları yıla göre sınıflandırdınız? Kaç yıl yeterli sizce? 4 yılda mezun olanların diplomaları iptal edilmeli mi?
Old 23-05-2008, 09:14   #134
av.sally

Hukuk Fakültesini 4 yılda bitirmiş olmak çalışkanlığınızı,azminizi,ders çalışmadaki sistematiğinizin doğruluğunu kanıtlar şüphesiz ama zekanızı değil arkadaşlar.Bu açıdan müsterih olun yani 4 yıllık süre çalışkanlığınızı ispatlar zekanızı değil.
Old 03-08-2008, 03:43   #135
Av.Emin

Değerli üstadlarım ve hukukçu arkadaşlarım.
Okulu 4 yılda bitirmek elbetteki bir kriter olamaz. Velev ki avukatlık mesleği için asla bir kriter olamaz. 4 yılda bitiren kişinin çalışkan olduğu fikrine elbetteki katılıyorum.Ancak çalışkan olamak iyi avukat olmak için yeterli midir? Kanatice yeterli değildir. İletişim yeteneğimizin kuvvetli olması,analitik ve pratik zekaya sahip olmak ve tabiki çalışkan olmak gerekir.
Bu arada ben 5 yılda bitirdim. 4. senemde 32 tane geçmem gereken dersim vardı 28 tanesini verebildim. Sizce bu şansmı zeka mı çalışkanlı mı? Bence cevap hiçbiri delilik olsa gerek.

Saygılarımla.
Old 04-08-2008, 01:15   #136
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Bir arkadaşım bir gün üniversite bilim öğrenmeye değil, karı koca ayarlamaya yarar demişti.

Galiba doğru.
Old 04-08-2008, 01:21   #137
Av.Emin

Sayın erdoğan,
Bazı fakülteler için dediğiniz doğru olabilir ama hukuk fakültesi için asla geçerli değil.

Saygıalrımla
Old 04-08-2008, 09:02   #138
tmr_dmrc

Varsayılan çok yönlü değerlendirmek lazım.

Hukuk fakültesi bana göre en zor eğitimi olan iki fakülteden biridir(Diğeri tıp fakültesi).Bu zorlu şartlar altında ne kadar ağır başlı, asosyal,ders düşkünü olursanız olun zorlanmamanız imkansızdır. Bazı zorluklar zorunluluklar dolayısıyla aşılabilir.ben 4 yılda bitirdim ama en yakın arkadaşlarım beş yılda bitirdi ve bunlardan biriyle ortak büroda çalışacağım büyük ihtimalle.O arkadaşımın okulunun neden uzadığını ,ne kadar zeki ve adam gibi adam olduğunu ben bilirim.sonuçta zor bir fakültede okuduk,bazı konulardan feragat edip ders çalışmayı gerektiren bir okulda okuduk, ama bazı olayların önüne geçmek mümkün olmadığından okul uzayabilir.Bir insanın kişiliğini, çalışkanlığını onu yakından tanımadan kestırmek mümkün olmadığından fakülteyi 4 yılda bitirmek kesinlikle tek başına bir krıter olamaz.
Old 04-08-2008, 09:34   #139
gökçe_13

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Adliye duvarına ilan veren bir meslektaşımızın, verdiği ilanda "fakülteden 4 yılda mezun olma"yı kriter olarak belirtmesi bana biraz tuhaf geldi ve diğer üyelerin de fikrini almak istedim.Acaba fakülteyi 4 yılda bitirmiş olmak sizce kriter olabilir mi??
merhabalar;Ben de dört yılda bitirdim ama bence bu kriter olmamalı.Önemli ola kişinin nekadar kendini geliştrimiş olmasıdır.hukuk mantığına sahip olamsıdır.
Old 04-08-2008, 17:35   #140
inci_hukuk

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın erdoğan,
Bazı fakülteler için dediğiniz doğru olabilir ama hukuk fakültesi için asla geçerli değil.

sayın Stj.Av.Emin,sayın Erdoğan'ın yanıtına karşılık bu yanıtı vermişsiniz...sayın erdoğan bu cümlenin doğruluğuna kanaat getirmiş..neden hukuk fakülteleri için geçerli olmasın ki hukuk fakültelerindeki öğrencilerin kalbi yokmu kaldıki sizin dediğinize katılırsak o zaman hukuk fakültelerinde sadece bilim öğrenilir başka hiç bi şey olmaz diğer fakültelerde bilim öğrenilmez sayın erdoğanın dediği geçerlidir öyle mi
bu açıklamadan sonra bence fakülteyi 4 yılda bitirmek kriter olamaz.hele hukuk fakültesi için asla olamaz.çünkü öyle hocalar var ki hepimiz yaşamışızdır sınav kağıdına ne yazsan hocayı ikna edemezsin o da seni inatla bırakır okul uzar da uzar..ki prof hocalara bakın bi çoğu en az 5 yılda okulu bitirmiştir...saygılar..
Old 05-08-2008, 02:17   #141
Av.Emin

Sayın inci

neden hukuk fakülteleri için geçerli olmasın ki hukuk fakültelerindeki öğrencilerin kalbi yokmu kaldıki sizin dediğinize katılırsak o zaman hukuk fakültelerinde sadece bilim öğrenilir .demişsiniz

Öncelikle belirtmek isterimki hukuk fakültesinde okuyan öğrencilerin( ve bütün insanların) kalbi vardır.Duygusal yakınlaşma pek tabiki olabilir. Ben diğer fakültelere kıyasla hukuk fakültesinin ortam açısından buna elverişsiz olduğunu düşündüğüm için bu yönde görüş bildirdim. Gerekçelerime gelince hukuk fakültesinde anfiler çok kalabalıktır,devamsızlık selbest olduğu için öğrenciler genelde sınav zamanı görüşür,sınav zamnlarında ders çalışmaktan başını kaldıramaz.vb. Hukuk fakültelerinde sadece bilim öğrenilir diye bir iddiam olmadı ki. Böyle bir ifade absürd kaçar kanımca.
İlk başta belirttiğim gibi 4 yılda mezun olmak asla ktiter olamaz.Bende tekrar ederim ki 5 yılda bitirebildim.

Saygılarımla
Old 05-08-2008, 09:16   #142
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

aslında iyice düşününce ben farklı bir sonuca vardım.Bence burada işveren ! avukat arkadaşın 4 yılda bitirme kriteri aramasının farklı bir amacı var gibi.4 yılda fakülteyi bitirmiş tanıdığım insanları şöyle bir düşündümde neredeyse hepsinin ortak özelliği çok zeki çalışkan olmaları değil ; dersleri günü gününe takip etmeleri disiplinli ve düzenli çalışmalarıdır.Meslek hayatına atıldığım şu kısa dönemimde ben de gördüm ki hukuk büroları çok da günü gününe işlemler yapılmıyor. dilekçeler son anda alelacele düzenleniyor. masraflar illa ki son gün yatırılıyor,bir çok duruşmaya mazereti olmadığı halde girilmeyip mazeretler veriliyor ve süreç uzuyor bir şekilde,artık duruşma sırası beklerken de şahit olduğum üzere "aleyhe hususlara katılmıyoruz-şu aşamada bir diyeceğimiz yoktur" gibi basmakalıp cümleleri kullanmaktan galiba zevk de alıyoruz.bir müvekkilin vekaletini alana kadar tüm şirinliğimizi takınıp , ondan sonraki süreçte artık telefona çıkmamalar,sekretere büroda yok adliyede sorgulamada cezaevinde vs dedirtmeler....... yani belki biraz konuyu dağıttım ama başka sektörlerde de epey çalışmış biri olarak özetlemek gerekirse genel olarak mesleğimizde bir savsaklama iş yavaşlatma ve derin bir atalet gözlemliyorum.Belki de bu ilanı veren arkadaşımız bu açıdan düşünmüş olabilir mi acaba diye düşünmekteyim.Bu konudaki düşüncelerimi eleştirmeden lütfen siz de fakülteyi 4 yılda bitirmiş arkadaşlarınızın okul hayatı boyunca nasıl bir ders çalışma sistemi olduğunu düşünün.Ben söylüyorum ama sanki mantıklı gibi .....
Old 05-08-2008, 09:54   #143
gökçe_13

Alıntı:
Yazan hayrullah73
aslında iyice düşününce ben farklı bir sonuca vardım.Bence burada işveren ! avukat arkadaşın 4 yılda bitirme kriteri aramasının farklı bir amacı var gibi.4 yılda fakülteyi bitirmiş tanıdığım insanları şöyle bir düşündümde neredeyse hepsinin ortak özelliği çok zeki çalışkan olmaları değil ; dersleri günü gününe takip etmeleri disiplinli ve düzenli çalışmalarıdır.Meslek hayatına atıldığım şu kısa dönemimde ben de gördüm ki hukuk büroları çok da günü gününe işlemler yapılmıyor. dilekçeler son anda alelacele düzenleniyor. masraflar illa ki son gün yatırılıyor,bir çok duruşmaya mazereti olmadığı halde girilmeyip mazeretler veriliyor ve süreç uzuyor bir şekilde,artık duruşma sırası beklerken de şahit olduğum üzere "aleyhe hususlara katılmıyoruz-şu aşamada bir diyeceğimiz yoktur" gibi basmakalıp cümleleri kullanmaktan galiba zevk de alıyoruz.bir müvekkilin vekaletini alana kadar tüm şirinliğimizi takınıp , ondan sonraki süreçte artık telefona çıkmamalar,sekretere büroda yok adliyede sorgulamada cezaevinde vs dedirtmeler....... yani belki biraz konuyu dağıttım ama başka sektörlerde de epey çalışmış biri olarak özetlemek gerekirse genel olarak mesleğimizde bir savsaklama iş yavaşlatma ve derin bir atalet gözlemliyorum.Belki de bu ilanı veren arkadaşımız bu açıdan düşünmüş olabilir mi acaba diye düşünmekteyim.Bu konudaki düşüncelerimi eleştirmeden lütfen siz de fakülteyi 4 yılda bitirmiş arkadaşlarınızın okul hayatı boyunca nasıl bir ders çalışma sistemi olduğunu düşünün.Ben söylüyorum ama sanki mantıklı gibi .....
evet o açıdan haklısınız.Avukatlık aynı zamanda düzen,disiplin gerektirir.4 yılda fakülteyi bitirenin günü gününe çalıştığı varsayılır.ben gününe çalışmadım;ama gerektiği gibi çalıştım.fakülteyi 4 yılda bitiren ama düşüncelerini duysanız hukukla alakası olmayan kişiler gördüm,düşüncelerine saygılıyım tabiki.insan üzülüyor.tabiki siz de haklısınız
Old 05-08-2008, 10:14   #144
didem kunal

Arkadaşlar, öğretiyle uygulama çok farklı.O yüzden 4 yılda bitiren de 7 yıl da bitirende bu meslekte aynı zorlukları yaşıyor.Deneyim önemlidir iş hayatında okulu kaç yılda bitiridiğin değil. Okuldaki başarınız eğer okulda kalmayı düşünüyorsanız bir kriter olabilir.Asistanlık yapmak gibi.Ama diğer durumlar için bu şekilde ilan vermeyi gerektirecek bir ayrıma sebep olamaz bence.
Old 05-08-2008, 11:41   #145
inci_hukuk

stj.av.emin düşüncenize saygı duyuyorum fakat katılmıyorum..her neyse bizim tartışma konumuz farklı boytlara taşındı bence..

bu arada sayın didem kunal'a katılıyorum bence konuyu özetlemiş..didem kunal sevgiler ve saygılar
Old 06-08-2008, 05:03   #146
Av.Emin

Varsayılan Sayın inci_hukuk

Alıntı:
Yazan inci_hukuk
stj.av.emin düşüncenize saygı duyuyorum fakat katılmıyorum..
Düşünceme saygı duyduğunuz için teşekkür ederim.Konun farklı mecraya kaydığının farkındayım ancak düşünceme katılmadığınız noktaları gerekçeli olarak ifade ederseniz bende yalnış bir fikre sahipsem bundan vazgeçme şansını yakalmış olurum.sizin düşüncenizede ben saygı duyuyorum.(gerekçeli olduğu sürece)

Saygılarımla
Old 06-08-2008, 15:29   #147
inci_hukuk

sayın stj av emin bey...şunu söylemek gerekirse artık insanlar çok farklı düşüncelerin,farklı menfaatlerin altına sığınarak insanların hiç bir hakkını kişiliğini düşünmeden değişik boyutlarda yaklaşım sergiliyebiliyorlar..amacım sizin söylediklerinize tezat bir kaç cümle yazmak değildi kesinlikle..zira hala üniversitede okuyan biri olarak bu gibi durumları yakından görerek sayın erdoğana katılmıştım...sizin dediğiniz çok doğru ama dediğim gibi öyle kötü bir devirde yaşıyoruz ki insanlar artık zaman mekan sınav kalabalık anfi falan dinlemiyor...bilmem anlatabiliyor muyum..umarım size yeterli bi gerekçe sunmuşumdur...saygılar
Old 06-08-2008, 16:27   #148
talveq

Objektif olarak kriter olamaz. Sosyal bilimlerde size yüklenen işi(okulu bitirme görevi) süresinde yapmanız size ayrıcalık tanımaz.Okulu 4 yılda bitirmeniz "hukuk"u iyi bldiğiniz , adalet duygunuzun geliştiği hukuk formasyonunu kaptığınız anlamına gelmez ve bu ön kriter olarak değerlendirilemez.Bu durum objektif bir değerlendirmedir. Ancak iş başvurusu yapan bir avukatın fakülteyi 4 yılda bitirdiğinden bahisle bunu diğer meslektaşlarından ayrıcalık hali olarak sunmasını ve kendisini seçecek kişi-kurumun bu hali önemseyerek onu ayrıcalıklı bulmasını da anlayabilirim.Bu durum ise subjektif değerlendirme olacaktır. Sabahlara kadar ders çalışarak okulunu 4 yılda bitiren biri ile benim gibi yata yata çalışıp okulu 7 yılda bitiren biri hakkaniyet gereği farklı değerlendirilebilir. Ancak hukuk bilgisi konusunda fakültenin kaç yılda bitirildiğinin önemi asla olamaz.
Old 06-08-2008, 17:41   #149
Av.Emin

Varsayılan Sayın inci

Alıntı:
Yazan inci_hukuk
sizin dediğiniz çok doğru ama

Sonuç itibariyle benim dediğimin doğru ya da yanlış olması açıkçası çok önemli değil.Bir hukukçunun herzaman için arkasında durduğu fikrin ve her olgunun gerekçelendirmesini yapmasında fayda gördüğüm için sizden rica ettim.Yoksa bir hanımefendiyi üzmek veya iilaki ona tezat fikirleri öne sürmek gibi fikrim olamaz.Öğrencilik hayatınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla
Old 08-08-2008, 12:15   #150
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Sn emin ben size, Ankara'da, benim dönemimden "asla geçerli olmayan" 10 tane örnek gösterebilirim. Bunlar hemen aklıma gelen ve benim tanıdıklarım.

Öncelikle yaşama bakalım. Okumuşsunuz hayatınzı kazanma aşamasına gelmişsiniz. Kendi yaşamınbızı kuracaksınız. Yetişkin bir insansınız. Doğal olarak yakın çevrenizden birileri ile ilişki kuracaksınız. İçimizde kaç kişi çocukluk aşkı ile evlenmiştir. İnsanlar ilkoldan başlayarak karşı cinse ilgi duyar, aşık olur, sonra yaşam onları farklı yerlere sürükleyince o ilişkiler de olduğu yerde kalır.

Hangisi olursa olsun fakülte yaşamı hayatınızın kurulmasının son aşamasıdır. Artık öğrenci olmaktan çıkıp yeni bir yaşam kurma aşamasıdır. Burada öğrenci iken çalışan insanlar da vardır. Başka yerlerden tanıştığı insanlarla evlenenler de vardır. Örneğin benim eşim öğretmen. Ancak bu 4-5 yıllık birliktelik insan yaşamında ciddi bir boyuttur ve evlenmeyi, ev kurmayı bu aşamada düşünmeye başlarsınız. Okuduğunuz fakülte de sizin çevrenizdir. Seçimi de mutlaka çevrenizden yapacaksınız.

Çok dağıttım. İlkokuldaki sevgilinizle evlenmeyi düşünmek farklı, fakültedeki sevgilinizle evlenmeyi düşünmek farklıdır. Bu son derece doğal bir şeydir. Not alışverişi, bahçe/kantin sohbetleri ister istemez ortak bir alan yaratır.

Ayrıca bu (fakülteden sevgili veya eş bulmak) kınanacak değil son derece doğal olan, belki de olması gereken bir durumdur. İnsanlar olgunluk çağında yaşam anlayışlarının ölçüp, karar vermektedir. Bence de doğrudur.

Neden tepki gösterdiğinizi anlamadım doğrusu.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi