Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Soy Ağacı Çıkartma

Yanıt
Old 27-08-2007, 01:11   #1
Emre GENÇ

Varsayılan Soy Ağacı Çıkartma

Son günlerde değişik bir şeye
merak sardım; ailemin soy
ağacını çıkartmak istiyorum...
Bu konu hakkında en ufak bir bilgiye dahi sahip
değilim. İşin açıkçası nereden başlamam
gerekiyor onuda bilmiyorum.
Bu konuyla alakalı ya da bilgili
olanımız varsa ve bana yol
gösterirse çok sevinirim...

Diğer yandan önerilerinizi de bekliyorum...

Saygılar
Old 27-08-2007, 08:51   #2
bozoli

Türk tarih kurumunun sitesinde bir şeyler bulabilirsin internette eminim ki başka siteler de vardır. Ne bileyim nüfus müdürlüğünün sitesi (bence halkın incelemesine kapalıdır) veya arama motoruna soy ağacı filan yaz belki bir kaç siteden öğrenebilirsin.
Old 27-08-2007, 09:55   #3
ISIL YILMAZ

Sn. Emre_GENC,

Benim ailemde buna benzer çalışmalar yapanlar oldu. Oldukça geriye gitmeyi başaran bir kişi de var.

Başlamak için en doğru yöntem bir tür sözlü tarih araştırması. Ailedeki yaşlılarla görüşüp en yakın tarihten geriye doğru isimleri bulmakla yola çıkabilirsiniz. Soyağacı çıkarmaya çalışanların tümü kendilerine göre bir tür şema geliştirdiler. (Bir kısmı gerçekten ağaç dallarını kullandı ) Bu şemalarda akrabalık bağına göre isimler yazılmıştı. Bu isimlere ulaşmayı başardıkça, bağlantı kuruduğunuz kişilerden başka isimler geldiğini ve şemanın bir hayli dallanıp budaklandığını görmeniz mümkün olacak sanırım.

Kolay gelsin.
Old 27-08-2007, 10:47   #4
Emre GENÇ

Sn Bozoli ve Işıl

İlginiz için teşekkür ederim
googleden çıkan ilk siteler
pek işe yapamıyor. Bugun
nufus müdürlğüne
gitmeyi düşünüyorum belki
ordan bana yol gösterebilirler...

Saygılar
Old 27-08-2007, 23:51   #6
Jeanne D'arc

Nüfus müdürlüğü kayıtlarında gidip gidebileceğiniz en ileri tarih 1915'ler olacaktır. Daha önceki kayıtlar genelde Osmanlıca ve il/ilçe nüfus müdürlüklerinden ayrı bir yerde muhafaza ediliyorlar.

Ben en fazla 5-6 kuşak geriye gidebildim, size kolay gelsin.

Saygılar.
Old 28-08-2007, 11:06   #7
Emre GENÇ

istediğim tabiki 1915ler değil
zira şuanda yaşıyan 1o7
yaşında dedm var yani
o noktaya kadar nufus müdürlüğüne
gitmeden de birşeyler yapabilirim.
Ama yinede şansımı
denemekte fayda var...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02700710 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.