Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Serbest Avukatlık Mı? Kurum Avukatlığı Mı? Hangi Kurumlar?

Yanıt
Old 09-02-2009, 10:18   #91
Av_Medine Çiçek

asgari şartların neler olduğunu bilmiyorum ama yandal olarak herhangi bir bölüm mezunu olmak gerektiğini sanmıyorum;çünkü avukatlık yapmayı düşünüyosanız bankalarda sözleşmeli olarak ya da kurum bünyesinde açılan sınav mülakat vs ye sonucunda alındığını biliyorum. Eğer şartlar ağır ben illaki kurumda olmak istiyorum derseniz her halükarda zaten kpss ye girmek zorundasınız.Onun dışında artık her kurum bünyesine sözleşmeli avukatlar alıyor,hem de serbest avukatlık yapmaya devam ediyorsunuz...
şansınız açık olsun...
Old 21-04-2009, 22:23   #93
m.yolcu

Arkadaşlar kamu avukatlığı için stajı bitirmiş olmak gerekiyor mu?Kuruma başvurmak için staj gerekir fakat kpss den sonra atanmak için de gerekiyor mu anlamadım,
şimdiden teşekkürler..
Old 21-04-2009, 22:38   #94
Adli Tip

Alıntı:
Yazan m.yolcu
Arkadaşlar kamu avukatlığı için stajı bitirmiş olmak gerekiyor mu?Kuruma başvurmak için staj gerekir fakat kpss den sonra atanmak için de gerekiyor mu anlamadım,
şimdiden teşekkürler..

Avukat olarak çalışalacak heryerde avukat olmak, yani stajı tamamlayıp ruhsat almak gerekir.

Saygılar,
Old 23-04-2009, 23:39   #95
Av.Ümran Ugan

Varsayılan öncelikler

Başlık ilgimi çekti. Foruma başından sonuna kadar şöyle bir baktım da... Anlatmaya nereden başlayayım kararsız kaldım...

Öncelikle sorununu bu foruma taşıyan arkadaşımızın önceliklerini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Karakterini, hangi koşullarda yaşadığını, çalıştığını, şu an yaptığı işten memnun olup olmadığını, değilse memnuniyetsizliğinin maddi mi manevi mi olduğunu, memnunsa daha ne istediğini , arayışının gençliğinden mi yoksa mecburiyetten mi ortaya çıktığını? Hepsi ayrı ayrı önemli...

Burada okuduğunuz her görüş kişiseldir ve size uygunluğunu böyle test edemezsiniz. Kurum avukatlığından memnun olan da vardır, olmayan da. Serbest avukatlık daha iyi diye düşünen biri, aksini düşünen birine nereye kadar örnek teşkil edebilir ki? Herkesin koşulları birbirinden farklıdır...

Sevgili meslektaşım, önceliklerinizi doğru belirlerseniz, doğru karar verirsiniz. Ne istediğinizi bilmek,size neye ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Sevgilerimle...

Not: Her ikisini de denemiş ve serbest avukatlıkta karar kılmış, hatta bunun için dünyaları yıkmış, o yüzden de zorlansa da seçiminden pişman olmayan bir avukat...
Old 24-04-2009, 17:47   #96
hukuk işçisi

serbest avukatlık,teşbihte hata olmasın piyango bileti gibi kanımca. bende aldım o piyango biletinden ama bugün çıkar büyük ikramiye ama yarın umut fakirin ekmeği bölüp bölüp yersin. kurum avukatı memurluktur ve konu memurluk olunca devletin en iyi memurluğu hakimlik ve savcılıktır amirsiz memurluk yani ya serbest avukatlık yada hakimlik gerisi size kalmış
Old 07-07-2009, 22:37   #97
Yaşar GÜÇLÜ

bu bir tercih meselesi devlet mi serbest çalışmak mı hususu. kişilerin karakterine bağlı bir şey. kamudakiler serbest çalışma hayali kuruyor, serbest çalışanlar kamuda çalışmak iyi diyor. aslında ikisinin de avantaj ve dezavantajları mevcut. biraza kişinin alışkanlığıyla ilgili.
aslında birazda kısmet diyelim. yani rüzgar insanı bir şekilde bir yerler savuruyor kimisi kamuda kimisi serbest olarak mesleğini icra ediyor ve herkes diğer taraftakini merak ediyor
Old 15-07-2009, 08:40   #98
Av-esra

Merhabalar Herkese,
Aslında evet Yaşar Güçlü arkadaşın dediği gibi bu bir tercih meselesidir. Bende kurum avukatlığı yapıyorum ve çok memnunum. Tercihimi bu yönde kullandım. KPSS'ye girdim ve Haz. Av. olarak atandım şuan ne kadar doğru bir karar verdiğimi görüyorum. Umarım siz de hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirler ona göre doğru yolu bulursunuz. başarı ve sevgi dileklerimle
Old 15-07-2009, 15:06   #99
markymark

Selam sayın Av-esra hanım...
Ben de bu sene mezun oldum
Serbest avukatlığı düşünmüyorum...
kpss'ye girip kurum avukatı olmak istiyorum...
bu konuda bilgi yardımcı olursanız sevinirim...
Öncelikle KPSS'nin hangi türüne girmem gerekiyor? A mı B mi?
Kurum avukatlığının artıları eksileri nelerdir?
Bu konudakafam karışık demek isterdim ama kafamı karıştıracak bilgiye dahi sahip değilim
Eminim olduğum tek şey serbest avukat olmak istemediğim...
Yardımınıza ihtiyacım var anlaşılan
Şimdiden teşekkürler anlayışınız için...
Saygılar...
Old 16-07-2009, 14:14   #100
Av-esra

Merhabalar
Öncelikle sorularınıza cevap vermeye çalışayım.Hazine Orman vs Kurum av. olabilmek için KPSS B grubuna girmeniz gerekiyor.KPSS3 puan türünden iyi bir puanla atanıyorsunuz.Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularına verdiğiniz cevapların ortalamasıyla bu puan türü hesaplanıyor. Bu arada başka arkadaşlar da sormuş satjınızın bitmiş ve ruhsatınızı da almış olmalısınız. Açıkçası ben kurum av çok istediğim için sıkıntılı yönlerini görmemeye çalışıyorum. İş yükü çok, fazla sayıda dosyaya bakıyorsunuz, taleplerle bağlısınız bu nedenle sürekli yazışmalar yapmak zorundasınız... gibi.Maaşı da keşif, vekalet gibi yan gelirlerle tercih edilebilir düzeye ulaşıyor.Umarım faydalı olmuştur. Başarılar şimdiden.
Old 17-07-2009, 19:55   #101
markymark

Bilgiler için teşekkürler...
Kurum avukatı için belirli bi konuda ihtisaslaşmak Gerekiyor mu? Yüksek lisans gibi mesela? sınavdan sonra kurum ayrıca mülakat yapıyor mu?
Bir de özel şirketlerde yada banka bünyesinde hukuk müşaviri olmak için neler gerekir? Bu konuda bilginiz var mı?
Şimdiden teşekkürler...
Old 20-07-2009, 09:33   #102
Av-esra

Merhabalar
Kurum av. ihtisaslaşmak gerekmiyor. sınavdan sonra haz. av. için mülakat yapılmıyor. Hukuk müşavirliği konusunda bilgim yok malesef.
Old 14-08-2009, 23:17   #103
Av.Seniha YALÇIN

Mesaj kurum avukatı değil, müvekkili kamu olan avukatlar...ihtiraslar değil idealler...

Değerli meslekdaşlarım,
Burada önemli olan müvekkilinizin kimliğidir.Kamu tüzel kişisinin vekili olduğunuzda, sadece o kuruluşun belirli bir kaç konudaki davalarına bakıp, iki imza karalayıp, mesaiyi doldurmadan işyerini terketmek gibi bir konfora kavuşulacağını düşünmek büyük bir yanılgı...Hiç bir kamu kuruluşunun hukuk birirmi böyle olmadığı gibi, bu kurumlarda avukatlık yapan meslekdaşlarımızın hiç biri böyle bir çalışma şekli beklentisi taşımaz.Zira, kamu yönetiminin bir parçası olduğunuzda hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesini hakim kılmakta üzerinize düşen sorumluluğu görüyor ve görevinizi büyük bir onurla yürütüyorsunuz...Müvekkiliniz kamu olduğunda, elinizdeki dava sayısı elli de olsa bin de olsa kazancınız değişmeyeceği için, ihtiraslar yerine idealler ağır basıyor, kamu düzeninin hukuka uygun işlemesinin yaşamsal önemi odak noktanız oluyor.Tabi bu arada bulunduğunuz kurumun organizmasını oluşturan iş arkadaşlarınızın kişisel sorunlarının sizin gözünüzde çözülmesi gereken hukuki bir ihilafa dönüşmesi kaçınılmaz olduğundan konu sıkıntısı kesinlikle sözkonusu değil...

Alternatif çalışma alanı olarak kamuyu düşünen arkadaşlara. belediyeleri araştırmalarını öneririm.Avukat ihtiyacı hiç de gizlenip saklanmıyor.Sözleşmeli olarak çalıştığınızda maaş ve karşı yan vekalet ücretinden belli bir paydan ibaret mali boyutun zayıf olmasına rağmen hukuk okyanusu içinde kesintisiz ve yorulmadan araştırmayı, öğrenmeyi, öğretmeyi, uygulamayı, yönetmeyi, yönlendirmeyi bu arada kendinizi de sürekli yenilemeyi başarmanız kaçınılmazdır...Yani kamuda avukatlık yapmak az maaş alıp rahat etmek isteyenlerin değil, tıpkı hakim-savcılar gibi hukuk uygulayıcısı ve yerine göre hukuk yaratıcısı olmayı isteyen meslekdaşların seçmesi gereken meşakkatli olduğu kadar zevkli bir çalışma şeklidir...Saygılarımla...
Old 14-08-2009, 23:31   #104
Av.Seniha YALÇIN

Önemli

Sevgili Hukuk İşçisi Arkadaşıma...

Avukat avukattır.Kamudaki avukatı memur olarak görmek isteyen zihniyete karşı mücadeleyi yine müvekkili kamu olan meslekdaşlar veriyor.Kaldı ki, mesleğini seven, avukatlık onurunu üstün tutan meslekdaşımız çalıştığı kurumda her zaman saygı görür, görüş ve fikirlerine itibar edilir, hukukun gelişmesine de katkıda bulunur.Müvekkiliniz gerçek kişi olduğunda daha az talimat ve dayatmaya maruz kalınıyor?Bu kadar basite almayınız...Yüzeysel yaklaşımlarla meslekte kamu-serbest ayrımcığına yol açmamak için konuyu daha yakın dan inceleyiniz.Aksi halde genç meslekdaşlarımız üzerinde yanlış izlenimler oluşur ki, bu da önyargıdan başka bir şey değildir....saygıyla...
Old 15-08-2009, 10:54   #105
mdelen82

Alıntı:
Tabi kurum deyince BDDK, REKABET,RTÜK...

BU KURUMlara girerseniz aylık geliriniz 3500-4000 TL GİBİ olur. Serbest avulatlıkta net elinize 3500-4000 tl geçmesi için aylık 8000-9000 tl kazanmanız gerekir. Bunun için de bi hayli çalışmanız gerekir. Fırsatınız varsa değerlendirin derim.SAygılar...
Old 16-08-2009, 22:53   #106
Yaşar GÜÇLÜ

Varsayılan Kamuda avukatlık yapmak da kolay değil

değerli arkadaşlar serbest çalışmadığım için bir şey diyemeyeceğim ama kamu için bir şeyler söylelebilirim. eğer kamuda baktığım davalar kadar davam serbest avukatlıkta olsaydı alacağım vekalet ücretleri ile köşeyi dönmem içten bile değildi. 2009 yılında mayıs ayına kadar bana zimmetlenen idari dava dosyası (Ocak Mayıs arası 2009 esaslı) 57 olmuştu. Evveliyatı olanları saymıyorum bile.. Allahtan adli davaları hazine avukatları takip ediyorda onları muhakemat üdürlüklerine gönderiyorduk. Bu davaların yanında bir taraftan mevzuat hazırlamak bir taraftan mütalaa yazmak, bir taraftan topantılarda bulunmak vesaire vesaire. Yüksüğnmek için yazmıyorum bunları tek söylemek istediğin kamuda çalışmak kapağı bir yere atıp yatmak demek değil. Meslek hayatım boyunca işimi yapmaktan zevk aldım. Çünkü bu mesleği isteyerek seçtim. Aslında biraz imkanım olsa veya cesaretim olsa serbest çalışmak isterdim. kısmet böyleymiş böyle gidiyoruz bakalım.
selamlar saygılar....
Old 18-08-2009, 08:13   #107
Av. Ayşegül Okçu

Pardon ben bir şeyi merak ediyorum, konu başlığı nedeniyle buranın uygun olduğunu düşündüm. Bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Acaba kurum avukatlığı için yaş sınırı var mı? Biraz araştırma yaptım yaş sınırı 35 diyorlar ama kuruma göre de değişebiliyormuş. Acaba yaş sınırı 35 olmayan kurum avukatlığı var mı? Cevap verecek olanlara şimdiden teşekkürler.
Old 18-08-2009, 09:57   #108
Yaşar GÜÇLÜ

Varsayılan bildiğim kadarıyla yaş sınırı yok

Bildiğim kadarıyla kurumlara 657 sayılı Kanun kapsamında avukat olabilmek için yaş sınırı yok. 657 sayılı Kanuna göre özel düzenleme bulunmayan hallerde 18 yaşını bitirmiş olmak kaydıyla memur olunabiliyor. Ancak yönetmeliklerle özel bir yaş sınırı konulmuşsa olabilir. Örneğin öğretmenler için 40 yaş sınırı var. Bu nedenle her kurumun kendi özel düzenlemeleri bulunup bulunmadığını incelemek lazım.
selamlar saygılar.
Old 28-08-2009, 09:25   #109
AvTürk

Alıntı:
Yazan Av.Seniha YALÇIN
Sevgili Hukuk İşçisi Arkadaşıma...

Avukat avukattır.Kamudaki avukatı memur olarak görmek isteyen zihniyete karşı mücadeleyi yine müvekkili kamu olan meslekdaşlar veriyor.Kaldı ki, mesleğini seven, avukatlık onurunu üstün tutan meslekdaşımız çalıştığı kurumda her zaman saygı görür, görüş ve fikirlerine itibar edilir, hukukun gelişmesine de katkıda bulunur.Müvekkiliniz gerçek kişi olduğunda daha az talimat ve dayatmaya maruz kalınıyor?Bu kadar basite almayınız...Yüzeysel yaklaşımlarla meslekte kamu-serbest ayrımcığına yol açmamak için konuyu daha yakın dan inceleyiniz.Aksi halde genç meslekdaşlarımız üzerinde yanlış izlenimler oluşur ki, bu da önyargıdan başka bir şey değildir....saygıyla...

kamu avukatı memur değil midir?
Old 28-08-2009, 10:37   #110
Yaşar GÜÇLÜ

"MEMUR" kelimesine yüklediğiniz manaya bağlı.
Mevzuat bağlamında "memur" dur. Ancak kelime anlamında memur değil "HUKUKÇU" dur.
Selamlar saygılar...

Yaşar GÜÇLÜ
Old 28-08-2009, 21:55   #111
fidel kadastro

Net bir cevabı olmayan sorudur aslında. Kamuda çalışanın da, serbest çalışanın da kendine göre sorunları vardır. ''Kamuda çalışayım rahat edeyim'' şeklinde düşünülüyorsa, belli kurumlardaki hukuk uzman yardımcılığını öneririm. Ancak sanırım, onun için kpss gerekiyor.

Kolay gelsin.
Old 18-01-2010, 12:37   #112
üye31194

Kurum avukatlığı durumunu ne şekilde değerlendirdiğimiz çok önemlidir,örneğin telekom,tedaş veya SKİ(su kanalizasyon işletmeleri) gibi kurumlarda mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak avukatlık yapıyorsanız bu durum size hem hazır müşteri getirmekte,hem pratiğinizi bir anda geliştirmekte hem de borçlunuz olan kişiler sizinle görüşmeye geldiğinde hemen herkesin avukatlık bir durumu vardır ilkesinden hareketle onlara iyi davrandığınızda bir sonraki sefer kendi işini ya da bir akrabasını size getirmekte böylece besin zinciri gibi bir zincirleme iş kazanma durumu oluşmaktadır.Bu açıdan kurum avukatlığı yapmak kanımca oldukça faydalıdır
Old 18-01-2010, 13:42   #113
tucee

merhaba ben hukuk 2.sınıf ögrencisiyım mezun oldugum yıl hakimlik savcılık sınavına girebiliyor muyum?bu konuda bilgisi olan arkadaslarıın cevaplarını bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
Old 18-01-2010, 23:18   #115
hakkaniyet_

Alıntı:
Kurum avukatlığı durumunu ne şekilde değerlendirdiğimiz çok önemlidir,örneğin telekom,tedaş veya SKİ(su kanalizasyon işletmeleri) gibi kurumlarda mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak avukatlık yapıyorsanız bu durum size hem hazır müşteri getirmekte,hem pratiğinizi bir anda geliştirmekte hem de borçlunuz olan kişiler sizinle görüşmeye geldiğinde hemen herkesin avukatlık bir durumu vardır ilkesinden hareketle onlara iyi davrandığınızda bir sonraki sefer kendi işini ya da bir akrabasını size getirmekte böylece besin zinciri gibi bir zincirleme iş kazanma durumu oluşmaktadır.Bu açıdan kurum avukatlığı yapmak kanımca oldukça faydalıdır
Sayın ONUK bahsettiğiniz kurumlar elbetteki mesleğe yeni başlamış olan bizler için oldukça avnatajlı.Ve anladığım kadarıyla sözleşmeli vekillikten bahsediyorsunuz.Yani hem o kurumun işlerini takip ediyoruz hem de kendi büromuza devam edebiliyoruz.Ancak bu tür kurumların vekili olmak için ne şekilde hareket edilmeli?Bu kurumlara vekilliğe kabul edilmede aranan kıstaslar nelerdir?Bir de mesleğin başında olarak işlerin takibi, bu tecrübe eksikliği ile zor olmaz mı?Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla
Old 20-01-2010, 13:33   #116
Av.AAO

Alıntı:

szi galiba sözleşmeli avukatlıktan bahsediyorsunuz, kadrolu kurum avukatlığı için geçerli değil dedikleriniz. Zaten sözleşmeli avukatlık da niteliği itibariyle yine serbest avukatlıktır.
Old 21-01-2010, 00:52   #117
üye31194

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Sayın ONUK bahsettiğiniz kurumlar elbetteki mesleğe yeni başlamış olan bizler için oldukça avnatajlı.Ve anladığım kadarıyla sözleşmeli vekillikten bahsediyorsunuz.Yani hem o kurumun işlerini takip ediyoruz hem de kendi büromuza devam edebiliyoruz.Ancak bu tür kurumların vekili olmak için ne şekilde hareket edilmeli?Bu kurumlara vekilliğe kabul edilmede aranan kıstaslar nelerdir?Bir de mesleğin başında olarak işlerin takibi, bu tecrübe eksikliği ile zor olmaz mı?Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla
Sayın Hakkaniyet;ilgili kurumlarda sözleşmeli vekilli için aranan kıstas güçlü bir DAYI lobisidir
DAYI'nız o kurumun müdürünü arayıp sizin adınızı verir,gidip tanışırsınız,müdür sizi şeflere yönlendirir,artık işiniz şeflerin elindedir,sizi ordan oraya sürüklerler "bizim hanımın kontörü bitti","kirayı da bu ay ödeyemedim","şöyle güzel bir yemek yiyemedik gitti","çocuklara karne hediyesi alacak durumum yok" vs vs vs,siz bunları koşulsuz yerine getirdikten sonra değerli şefiniz sizi PC başına davet eder ve hangi bölgenin evrak takibini yapmak isterseniz o bölgeyi sizin için ayırır ETKİ-TEPKİ olayı yani.Ayrıca yeni bir avukat olmanız bu işi kotaramayacağınız anlamına gelmesin,yapacağınız şey;bir katip alıp tebligatları ona hazırlatıp yine onun eliyle ptt ye göndermek gerisi kendiliğinden geliyor zaten
Umarım yardımcı olabilmişimdir
Saygılarımla
Old 21-01-2010, 00:55   #118
üye31194

Alıntı:
Yazan Av.AAO
szi galiba sözleşmeli avukatlıktan bahsediyorsunuz, kadrolu kurum avukatlığı için geçerli değil dedikleriniz. Zaten sözleşmeli avukatlık da niteliği itibariyle yine serbest avukatlıktır.

Değerli meslekdaşım ;sözleşmeli vekillik kavramını siz doğru kullanmışsınız,ben kavram kargaşası yapmış olabilirim,mazur görün lütfen.
Old 22-01-2010, 16:40   #119
erkanakca84

Alıntı:
Yazan tucee
merhaba ben hukuk 2.sınıf ögrencisiyım mezun oldugum yıl hakimlik savcılık sınavına girebiliyor muyum?bu konuda bilgisi olan arkadaslarıın cevaplarını bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

Konu başlığı itibariyle sorunuzun yeri burası olmasa da bilgilendirme açısından cevap vermek istedim. Mezun olduğunuz yıldan kastınız; KPSS'deki gibi "mezun olabilcek durumda olanlar" grubu ise giremezsiniz. Yani kısacası elinizde diplomanız yada geçiçi mezuniyet belgenizin olması gerekir.
Old 22-03-2010, 15:53   #120
asyadan

Varsayılan kurum avukatlığı yerleştirmelerinden nerden haberdar olabilirim ,

Kurum avukatlığı yerleştirmelerinden nerden haberdar olbilirim.2008 KPSS P3 DEN 76 PUAN ALMIŞTIM, Nerelere girebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi