Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödeme TaahhÜdÜnÜ İhlal SuÇunda MÜvekkİlİn Şİkayetten VazgeÇmesİ Vekalet Ücretİ Sorunu

Yanıt
Old 18-12-2012, 17:27   #1
edencity

Varsayılan Ödeme TaahhÜdÜnÜ İhlal SuÇunda MÜvekkİlİn Şİkayetten VazgeÇmesİ Vekalet Ücretİ Sorunu

SAYIN MESLEKTAŞLARIM,

Müvekkilim adına açtığım icra takibinde borçludan ödeme taahhüdü aldık. Borçlunun borcunu ödememesi sebebiyle, Borçlu İcra Ceza Mahkemesinden 3 ay tazyik hapsine mahkum oldu. Uzun bir süre sonra borçlu yakalandı ancak müvekkil ile borçlunun akrabası anlaşmışlar ve bizden yakalamayı kaldırmamızı istediler. Bizde vekalet ücretimiz ödenmeden yakalamayı kaldırmayacağımızı beyan ettik. Bunun üzerine müvekkil bizzat BAŞKA BİR AVUKATIN (Meslektaşım demek istemiyorum.) YARDIMI İLE şikayetinden vazgeçiyor. Mahkemede şikayetten vazgeçme sebebiyle borçluyu serbest bırakıyor. (Not burada bahsedilen ücret; icra takibindeki kanuni vekalet ücretidir.)

Soru 1 : Borçlu tarafından tüm dosya borcu üzerinden taahhüd verilmektedir. (Bu taahhüd içerisinde avukatlık ücreti de var.) Bu nedenle müvekkil sadece kendisi feragat edebilir mi?

Soru 2 : Eğer müvekkilin tek başına cezadan vazgeçemeceğini düşünüyor iseniz. Mahkemenin verdiği karara karşı itiraz şansımız var mı ? Varsa nereye? Bu hususa ilişkin yargıtay kararı var ise sunarsanız sevinirim. Saygılar.
Old 18-12-2012, 17:53   #2
av.onurcelik

Mahkemenin vermiş olduğu kararın doğru olduğunu düşünüyorum..Çünkü vekilin yapmaya yetkili olduğu tüm işlerde asil evleviyetle yetkilidir. Bilindiği üzere B.K. 84. maddesi gereği kısmi tahsilat halinde yargılama giderleri ve ücreti vekalet tahsil edilecektir. Dolayısıyla doğmuş bir vekalet ücreti alacağı hakkınız vardır. Ancak başvurucağaınız yol veya merci mahkeme değil kendi müvekkilinizdir. Müvekkilnize karşı öncelikle dosyalarından istifa etmeniz kaydıyla hem KTVÜ hem MÜVÜ' yü içerir bir icra takibi başlatabilirsiniz. İtiraz halinde gerekçeleriyle açacağınız itirazın iptali davasını kazanma olasılığınız oldukça yüksektir. Saygılarımla..
Old 18-12-2012, 19:24   #3
edencity

Alıntı:
Yazan av.onurcelik
Mahkemenin vermiş olduğu kararın doğru olduğunu düşünüyorum..Çünkü vekilin yapmaya yetkili olduğu tüm işlerde asil evleviyetle yetkilidir. Bilindiği üzere B.K. 84. maddesi gereği kısmi tahsilat halinde yargılama giderleri ve ücreti vekalet tahsil edilecektir. Dolayısıyla doğmuş bir vekalet ücreti alacağı hakkınız vardır. Ancak başvurucağaınız yol veya merci mahkeme değil kendi müvekkilinizdir. Müvekkilnize karşı öncelikle dosyalarından istifa etmeniz kaydıyla hem KTVÜ hem MÜVÜ' yü içerir bir icra takibi başlatabilirsiniz. İtiraz halinde gerekçeleriyle açacağınız itirazın iptali davasını kazanma olasılığınız oldukça yüksektir. Saygılarımla..

Müvekkilimle avukatlık ücret sözleşmem mevcut ancak ben karşı vekalet ücreti hususunda görüşlerini ve kanuni dayanaklarınızı bekliyorum. Avukatlık kanunu M 164 f/son "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez." Eğer bu vekalet ücreti avukatın ise bu ücreti içeren taahhüten müvekkil tek başına feragat edemez diye düşünüyorum. Başvurumu yinede yapacağım.
Old 18-12-2012, 21:40   #4
carlito

Alıntı:
Yazan edencity
Müvekkilimle avukatlık ücret sözleşmem mevcut ancak ben karşı vekalet ücreti hususunda görüşlerini ve kanuni dayanaklarınızı bekliyorum. Avukatlık kanunu M 164 f/son "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez." Eğer bu vekalet ücreti avukatın ise bu ücreti içeren taahhüten müvekkil tek başına feragat edemez diye düşünüyorum. Başvurumu yinede yapacağım.

Asilin şikayetten vazgeçmesi ayrı bir olay, vekalet ücretinizi nihayetinde ödemek zorunda kalması( kalacağı) ayrı bir olay.. İkisini birbirine karıştırmayalım
Old 19-12-2012, 09:10   #5
av.onurcelik

Carlito' nun dediğine katılıyorum..Mahkeme sizin vekalet ücretinizi alıp almadığınız ile ilgilenmeyecektir. Mahkemeye yapacağınız başvuru adliyenin tozlu rafları arasında kaybolacaktır
Vekil asil adına iş yapar..Bu nedenle sorun sizin müvekkiliniz ile aranızdaki bir sorundur. Şahsi kanaatim yapmanız gereken; dosyadan ve vekaletten istifa etmek ve KTVÜ miktarını yasal yollardan müvekkilinizden talep etmek olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi