Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi aylığından kesinti

Yanıt
Old 12-08-2011, 16:00   #1
defensor pacis

Acil işçi aylığından kesinti

müvekkil şirket, işçilerin kusurlarından dolayı meydana gelen zararlardan doğan alacaklarının tazminini mahkeme veya icra yoluna başvurmadan tahsil etmek istemektedir. Bunun için de iş sözleşmelerine işçinin kusuru sonucunda meydana gelen zararları doğrudan maaşından kesmesini sağlayacak bir hüküm koymak istemektedir. bu şekilde bir hüküm koymak mümkün müdür ve geçerliliği var mıdır?
Old 13-08-2011, 07:46   #2
Av. Hulusi Metin

Sayın defensor pacis

İşçi sayısı=?

İş= Sürekli / Süreksiz ?

1.Zarar yönünden = BK.m.333 incelenmelidir.

2.Cezaî şart yönünden= İşçi ve işveren yararına kararlaştırılan cezai şart ile ilgili düzenlemelerde denklik olmadığı takdirde, cezai şart geçerli değildir.

3.İş K.m.35,38 incelenmelidir.

Saygılarımla
Old 13-08-2011, 11:59   #3
Av.Evran KIRMIZI

4857 Sayılı İş Kanunu'nun 38.maddesi dışında bir kesinti yapamazsınız. Bu kesinti işçinin verdiği zararların tazmini değil, ceza niteliğindedir. Dolayısıyla kesilen para işverende kalamaz. İşçilerin eğitim ve sosyal ihtiyaçları için Çalışma ve Sosyal Güv. Bakanlığı hesabına yatırılır. Bunun dışında iş sözleşmesi ile yapmayı öngördüğünüz kesintiler tek yanlı cezai şart sayılıp geçersiz sayılır.
Old 13-08-2011, 12:24   #4
üye31284

Sorunuzu ilk okuduğumda, hepimizin bildiği bir durum aklıma geldi. Kasanın açık vermesi halinde, söz konusu açığın kasiyerin maaşından kesilmesi hususu.

Bununla ilgili pratik bir araştırma yaptım ve aslında maaştan kesinti olmadığını, olanın kasiyerin cebinden bizzat para vermek olduğunu öğrendim. Ancak bu yasal mı değil mi bilemiyorum. Yasalsa bile muhakkak bazı sınırları vardır. Dolayısıyla maaştan kesinti olmasa da bahsettiğim yönde " hakkaniyet sınırları içerisinde " bir çözüm yolu bulabilirsiniz. Bu da Evran Bey' in tek yönlü cezai şartın geçersiz olduğuna yönelik beyanı da dikkate alınarak, Hulusi Bey' in belirttiği 2. madde çerçevesinde olmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi