Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Kararı Kesinleşmeden Davalı Eşin Ölümü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2007, 15:09   #1
avukatsamsun

Varsayılan Boşanma Kararı Kesinleşmeden Davalı Eşin Ölümü

benim sorum şu: şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmıştım. mahkeme talebimzi kabul etti. kararı tebliğe verdim. karar henüz kesinleşmeden davalı eş vefat etti.
müvekkil kendsine ssk ölüm aylığı bağlanması için işlemlere başlamak istiyor. bu aşamada boşanma talebinden vazgeçebilir miyiz? bu kararın şu aşamada kesinleşmesi mümkün mü?
daha doğrusu kesinleşmemesi içn ne yapmalıyız?
Old 01-11-2007, 15:21   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Temyiz süresini geçirmemişseniz feragat beyanıyla birlikte temyiz edebilir, kararın bozulmasını, bilahare reddini vb. sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

2.HUKUK DAİRESİ
E:2004/4255
K:2004/5175
T:22.04.2004
4721-(MK)/166
ÖZET:Boşanma ile ilgili hüküm kesinleşmeden koca ölmüştür. Evlilik birliği Ölümle sona erdiğinden davalının karar düzeltme isteminin kabulü ile evlilik Birliği ölümle sona erdiğinden bu konuda bir karar verilmek üzere hükmün Bozulması gerekmiştir.
....
KARAR : Boşanma ile ilgili hüküm kesinleşmeden koca 20.04.2003 tarihinde ölmüştür. Evlilik birliği ölümle sona erdiğinden davalının karar düzeltme isteminin kabulü ile evlilik birliği ölümle sona erdiğinden bu konuda bir karar verilmek üzere hükmün bozulması gerekmiştir.
Old 01-11-2007, 15:47   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatsamsun
benim sorum şu: şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmıştım. mahkeme talebimzi kabul etti. kararı tebliğe verdim. karar henüz kesinleşmeden davalı eş vefat etti.
müvekkil kendsine ssk ölüm aylığı bağlanması için işlemlere başlamak istiyor. bu aşamada boşanma talebinden vazgeçebilir miyiz? bu kararın şu aşamada kesinleşmesi mümkün mü?
daha doğrusu kesinleşmemesi içn ne yapmalıyız?

Karar tebliğ edilmemiş; dolayısıyla dava halen derdesttir. Evlilik birliği boşanma kararıyla değil; ölümle son bulmuştur. Dolayısıyla dava konusuz kalmıştır.

Feragat dilekçesi vermeniz halinde, mahkeme karar vererek dosyadan elini çektiği için, dilekçeniz hakkında bir karar veremez.

Yukarıda sunulan Yargıtay kararı ise, karar temyiz aşamasındayken taraflardan birisi öldüğü için Yargıtay bir karar vermek üzere dosyayı yerel mahkemeye göndermeye karar vermiştir. Aslında bu karar dahi eleştirilebilir. Çünkü davalının öldüğü Yargıtay aşamasında da anlaşılması halinde, yine temyiz davası konusuz kalmış olacaktır. Bu haliyle dahi karar olaya denk düşmemektedir.

Bence yapmanız gereken şey, davalıya gönderilen tebligatın "yanlışlıkla" alınmasını ve kararın kesinleşmesini engellemekten ibarettir. Eğer buna engel olamam diyorsanız; davalının ölüm belgesini dosyaya ibraz ederek mahkeme kalemi tarafından kesinleştirilmemesini sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 01-11-2007, 15:58   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Temyiz süresi geçirilmiş olsa bile karar temyiz edilip, bu talebin reddi kararını temyiz ederek de sonuca ulaşılabilir, karar bozdurularak yerel mahkemenin önüne tekrar getirilebilir diye de düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 01-11-2007, 16:02   #5
Av.Turhan Demiroğlu

Veya Sayın Ergin'in belirttiği gibi ölüm kaydı mahkemeye sunulduğunda "tebligat yanlışlıkla alınmış olsa bile" kararın kesinleşmesi engellenebilir. Tebligat usulsüzlüğünü mahkeme dikkate alacaktır mutlaka.
Saygılarımla.
Old 01-11-2007, 16:03   #6
avukatsamsun

temyiz süresi henüz geçirilmedi. gerekçeli kararı tebliğe çıkardık fakat henüz tarafımıza ulaşmadı.cevaplardan anladığım kararı temyiz edeceğiz.yerel mahkeme feragat talebimiz hakkında bir karar vermeyecek. aslında usul ekonomisine uygun bir yol değil. yine de bir feragat dilekçesi sunmayı düşünüyorum ben.tebligat ulaşmamışsa işim daha kolay olacak.
Old 01-11-2007, 16:05   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatsamsun
temyiz .cevaplardan anladığım kararı temyiz edeceğiz..

Ben böyle bir şey demedim.
Old 01-11-2007, 16:27   #8
avukatsamsun

baştan temyiz ile başlayınca beynim hep o ihtimale yoğunlaştı. hakikaten çok yanlış anlamışım.özür dilerim.
tebliagatın alınmasını engellemem mümkün değil. temyiz süresinin her iki taraf için de geçmediğinden eminim. o halde yapmam gereken iş dosyaya ölüm kaydını sunmaktan ibaret.kolaymış diyeceğim ama burada da bir sorunum var sanırım. davalı İstanbul da 22.10.2007 de vefat etmiş. ölüm kaydı nüfusa halen işlenmemiş. taraflar Aydın da nüfusa kayıtlı. benim müvekkilimin nüfusa ölüm kaydının bir an önce işlenmesi için buradan izleyebilecği bir yol var mı?
elinde hiçbir kayıt yok, davalının yakınları ile de görüşmüyorlar. bu arada kararı davalı adına biri tebellüğ edebilir, bizim yönümüzden de temyiz süresi geçebilir.
Old 01-11-2007, 16:58   #9
Av.Suat Ergin

Şu anda müvekkiliniz murisin mirasçısı konumundadır. Ölümü nüfusa siz de işletebilirsiniz. Kaldı ki nüfusa işletmeden "Ölü Gömme İzin Kağıdı"nı da mahkeme dosyasına ibraz edebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 01-11-2007, 17:20   #10
av.murat kalkan

Sn. Samsun, bildiğim kadarı ile, boşanma davası sırasında vefat eden eşin mirasçıları davaya devam etme hakkını haizdir. Böyle bir durumda, davanın vefat eden eşin mirasçılarna yönlendirilmesi gerekmektedir. Ki, sizin olayınızda da, vefat ile ilgili olarak mahkemeye bilgi vermenizi ve ayrıca veraset ilamı ile mirasçıların isim ve adreslerini de bildirmenizi, dilekçenizde boşanmaya devam edip etmeyeceklerinin sorulmasını talep etmenizi tavsiye ederim. Tüm bunları da, kararı tebliğe çıkarmadan önce yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Vefat eden eşin mirasçıları davayı takip etmediklerini bildirdikleri takdirde ise karar tebliğine gerek kalmadığı kanısındayım.

Saygılarımla,
Old 01-11-2007, 17:36   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.murat kalkan
Sn. Samsun, bildiğim kadarı ile, boşanma davası sırasında vefat eden eşin mirasçıları davaya devam etme hakkını haizdir. Böyle bir durumda, davanın vefat eden eşin mirasçılarna yönlendirilmesi gerekmektedir. Ki, sizin olayınızda da, vefat ile ilgili olarak mahkemeye bilgi vermenizi ve ayrıca veraset ilamı ile mirasçıların isim ve adreslerini de bildirmenizi, dilekçenizde boşanmaya devam edip etmeyeceklerinin sorulmasını talep etmenizi tavsiye ederim. Tüm bunları da, kararı tebliğe çıkarmadan önce yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Vefat eden eşin mirasçıları davayı takip etmediklerini bildirdikleri takdirde ise karar tebliğine gerek kalmadığı kanısındayım.

Saygılarımla,

Sayın av.murat kalkan,

Gözden kaçırdığınız bir husus bulunmaktadır. Somut olayda ölen, davalı eştir. Oysa sözünü ettiğiniz mirasçıların davaya devam etmesi durumu TMK 181/2 inci maddede düzenlenmiş bulunup, davacı öldüğünde mirasçılarının davaya devam etmesi sözkonusudur. Bu durumda da boşanmaya değil, davalının kusurlu olup olmadığına yönelik bir karar alınacaktır. Yine soruda, sağ kalan eşin mirasçılığı değil; sosyal güvenlik kurumundan alacağı aylıkla ilgili husus sorulmaktadır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi