Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatin Resmi Kılık Ve Kıyafeti

Yanıt
Old 20-10-2007, 00:53   #61
sprolza

Varsayılan cübbe renkleri

Benim bir sorum olacak. Araştırmama rağmen bulamadım ve belki içimizden biri bu soruma cevap verebilir. Avukat cüppe renkleri neden yeşil,kırmızı ve siyahtır ? Bu renklerin kullanılma nedenleri nelerdir? Yeşilin hukuk davalarını kırmızının ceza davalarını temsil ettiğini duydum ama siyah hakkında bilgim yok. Ama neden kırmızı renk ceza davalarını, yeşil renk hukuk davalarını temsil ediyor ? Ne alaka anlamış değilim ? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar görüşte bulunursa çok memnun olurum.
Old 24-10-2007, 23:07   #62
namutenahi

Varsayılan Top sakal bırakılabilmeli mi?

avukat elbette giyim kuşamına özen göstermelidir, ancak bu sadece ve sadece avukatın sorumluluğunda olmalıdır. cübbe konusu bir başka düzenleme. şu habere ne buyurursunuz?

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=179277

Kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemelerinde (DGM) imza attığı soruşturmalarla dikkat çekerken, hakkında yürütülen bir soruşturma sonucu görev yeri değiştirilen, son olarak Ankara'da eski emniyet genel müdürünün de tutuklandığı çete soruşturmasında adı geçen savcı Nuh Mete Yüksel, bu kez de sakal yasağıyla gündeme geldi. Top sakallı avukat Barbaros Ulutaş'ın görev yapmasını engellediği gerekçesiyle şikâyet edilen Yüksel hakkında inceleme başlatıldı.
'Kıyafet'e itiraz
Halen Ankara Adliyesi'nde savcı olan Yüksel'le ilgili incelemeye konu olay, tutanaklara göre geçen aralık ayında yaşandı ve şöyle gelişti: Ankara Barosu avukatı Ulutaş, savcı Yüksel'in soruşturmasını yürüttüğü Dilşat Aktaş'ın savunmasını üstlendi, 13 Aralık'ta müvekkiliyle Yüksel'in odasına gitti. Yüksel, üzerinde cüppe ve takım elbise bulunan avukata 'Kıyafetiniz uygun değil, böyle görev yapamazsınız' diye çıkıştı. Avukat, kıyafetinin mevzuata uygun olduğunu, oraya gelmeden de mahkemede duruşmaya çıktığını anlattı, ancak savcı tutumunu sürdürdü.

Baro'ya başvuru
Avukat, müvekkilini savunması için bir başka avukat arkadaşından yardım istedi, durumu da Ankara Barosu'na iletti. Baro İnsan Hakları Merkezi, konuyu gündemine aldı, savcı Yüksel'in yasakçı tavrı hazırlanan bir tutanakla tespit edilip işleme konuldu. Bakanlığın izniyle de Yüksel hakkında soruşturmaya esas olmak üzere inceleme başlatıldı.
Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi'nden avukat Hakan Akarken ile Ulutaş ve Ulutaş görevini yapamayınca ifade alma işlemini üstlenen avukat Duygu Hatipoğlu'nun ortak imza altına aldığı tutanakta, sakal yasağının ayrıntılarına yer verildi.

'Buna hakkı yok'
Şikâyetçi ve tanık avukatlar, savunma hakkını engellediği gerekçesiyle savcı Yüksel hakkında gereğinin yapılmasını istedi. Avukat Ulutaş, savcı Yüksel'in ayrıca müvekkilinin yanında tartışmalar üzerine 'Hadi bu seferlik alalım' diyerek kendisini bir kez daha küçük düşürdüğünü, buna hakkı olmadığını söyledi.

Çok sayıda şikâyet aldı
Savcı Yüksel, Ankara DGM'de yürüttüğü çoğu idam istemli soruşturmalarla çok sık gündeme gelmişti. Ancak savcının kendisi hakkında da çok sayıda şikâyet yapılmıştı. Yüksel, DGM'de çalışırken bir kadınla girdiği ilişki nedeniyle geçirdiği soruşturma sonucu bu görevinden alınarak Ankara Adliyesi'ne atanmıştı. Yüksel'in ismi, önceki gün sekiz kişinin tutuklandığı 'sauna çetesi' soruşturmasında da geçmişti. Savcı Yüksel'in mahkemece tutuklanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır'la birlikte, soruşturmada çete liderliğiyle suçlanan kişinin bürosunu ziyarete gittiği, bu sanığın ifadesinde ileri sürülmüştü.

Old 24-10-2007, 23:09   #63
namutenahi

sayın sprolza,

cübbenin ve genel olarak avukatlık mesleğinin tarihi üzerine engin bilgi sahibi olan meslektaşımız av. adil giray çelik'in eserlerini incelemenizi tavsiye ederim. bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız.

http://www.adilgiraycelik.av.tr/
Old 25-10-2007, 16:51   #64
sprolza

Olumlu teşekkür ederim

Sayın Barbhax,
İlginiz ve cavabınız için çok teşekkür ederim.
Old 26-10-2007, 12:58   #65
av. özlem

Konu tartışılalı birkaç gün olmuş ama benim de merak ettiğim bir husus var; stajyerlerin cübbe giymesiyle ilgili stajyerler duruşmalarda cübbe giymiyorlar bu böyle bir teammül oluştuğu için mi böyle yoksa bununla ilgili yazılı bir norm var mı? Peki sizce stajyerler duruşmalerda ve giyilmesi gereken diğer durumlarda cübbe giymeli mi yoksa giymemeli mi?
Şimdiden teşekkürler.
Old 26-10-2007, 22:52   #66
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan usul ve esas

hukukta hepimizin bildiği bir usul ve esas ayrımı vardır.
bu çerçevede cübbemiz usul içindeki avukat ise esastır
yani davayı usuldende kaybedebilirsiniz esastanda
ama esastan kaybetmeyin derim nede olsa usulde bir çözüm yolu bulunur her zaman
sevgiyle
Old 08-11-2007, 20:55   #67
yefe

Varsayılan Avukatın Kılık Kıyafeti

Tartışmadan biraz geç haberdar oldum ama bir şey dikkatimi çekti Türk Hukuk Sitesine şifrenizle giriş yaptığınız vakit "cübbenizi giydiğiniz " için teşekkür ederiz gibi bir mesaj var....
Demekki biz hukukçular arasında bile "cübbemizi giymek" özel bir anlam daha doğrusu hukukla ilgilenmenin ve mesleğe saygının da yüklendiği güzel bir anlam atfettiğimiz cübbe konusunda tartışılacak pek birşey kalmamış gibi görünüyor.
Mesleğimizin kamu görevi ifa eden "serbest meslek" statüsü ile ilgili ise ben de aslına bakarsanız herhangi kısıtlamaya gidilmemesi kanısındayım.Ancak elbette yapılan işin adalet ile ilgili olması yani hiç d hafife alınamayacak bir görev ifa ediyor olmamaızın sonucunda çok da derbeder ya da bakımsız olunmamalı.Ama ben saygının öncelikle meslekten kaynklanması gerektiğini yani karşımdaki meslekdaşımın sadece meslekdaş olma sıfatının bile "avukat olmaktan "kaynaklanan saygıyı hakettiğini düşünüyorum.Ve mümkün olduğunca bu saygı da kusur etmemeye çalışıyorum.
Saygılar.
Old 05-12-2007, 14:36   #68
pelinaksoy

tartışılan konu tarihi bakımından çok eski fakat aranıza yeni katılmış bir üyeyim.büyüklerimin affına sığınarak görüşümü belirtmek istedim.henüz hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim fakat babamın mesleği gereği adliyeye çok yabancı değilim.umarım babam gibi bir avukat da olabilirim.konuya gelirsem giyim insanın kişiliğini saygınlığını gösterir.duruşma esnasında cübbesiz ve özensiz(günlük kıyafet)giyinmek itibar düşüren bir davranıştır.hatta bir görüşme esnasında bile günlük kıyafetler çokta itibar yaratayacağını düşünüyorum.bunun kanunla belirtilmiş olması veya belirtilmemiş olması birşey ifade etmez.müvekkil ve saygıdeğer hakimlerin karşısında üslubu en iyi ifade ediceklerden biri kılık kıyafet olduğunu düşünüyorum.büyüklerime saygılarla...
Old 10-12-2007, 21:48   #69
Av.saldıray oğuz kuğu

''kıyafetinizle karşılanır,muhabbetinizle uğurlanırsınız!''
Old 19-12-2007, 12:09   #70
Av.Duygu Keleş

Geçen hafta hakim ve savcıların talebi üzerinde baromuz kılık kıyafet hususunda bir uygulama başlatmaya çalışıyor.Hakim ve savcılarımız adliye içerisinde bizlerin kot pantolon,spor kıyafet ve kravatsız gezmemizden rahatsızlık duyduklarını(ki bu duruşma haricinde diğer adliye işlemlerimiz esnasında)başkanımıza ifade etmişler ve bizlerin bundan sonra bu tarz kıyafetlerle koridorda dahi dolaşmamıza tahammül etmeyeceklerini belirtmişler.

Bu durum tüm meslektaşlarımızı üzdü hatta kızdırdı.Zira belirli bir yaşa gelmiş,meslek sahibi bir insana nasıl giyineceğini öğretmeye kalkmak çok yanlış bir tutum olarak değerlendirildi.

Kişileri belli kisvelere sokmaya çalışmak yanlış.Her avukat avukat etiketini,duruşmayı,adaleti,yasaları nasıl taşıması gerektiğini bilir.
Old 19-12-2007, 12:12   #71
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Hakim ve savcılarımız adliye içerisinde bizlerin kot pantolon,spor kıyafet ve kravatsız gezmemizden rahatsızlık duyduklarını(ki bu duruşma haricinde diğer adliye işlemlerimiz esnasında)başkanımıza ifade etmişler ve bizlerin bundan sonra bu tarz kıyafetlerle koridorda dahi dolaşmamıza tahammül etmeyeceklerini belirtmişler.

Yok daha neler...
Old 22-12-2007, 10:25   #72
tiyerianri

Sayın Duygu Keleş'in yazdıklarını hayretle okudum ve bir kez daha burası Türkiye dedim.Belki tırnak ve mendil kontrolü de yaparlar avukatlara adliyeye girerken artık
Old 22-12-2007, 11:07   #73
Armağan Konyalı

Bilinir ki avukat özel yaşamında dahi gerekli özeni göstermek zorundadır. Avukat sadece duruşmada avukat değildir; kalem işlemlerini de avukat sıfatıyla vekaletnamesine dayanarak yapmaktadır. Bu nedenlerle Adliye içinde (ve bürosunda da) avukata yaraşır bir kıyafet içinde olması beklenir. TBB tarafından yapılan tanımda avukata yaraşır kıyafet içinde kravat da bulunmaktadır.
Saygılarımla
Old 30-12-2007, 15:00   #74
üye20519

siteye girerken "cübbenizi giydiğiniz için teşekkürler" yazısına hiç dikkat ettiniz mi?

Sadece mahkemelerde degil burda dahi bi üstünlük,ciddilik,saygınlık manasına geliyor degil mi?

Bazı kalıpları yıkmak cok zor sanırım.

Kot pantolon,yakası bagrı acık gömlek.... Bence de bu tarz mahkemeye yakısmıyor.o zaman pijamamıza,eşofmanımızla gidelim.
yaptıgınız işe bakarsanız eger bu biraz saçma geliyor bana.TiWi izlemiyoruz,alışveriş yapmıyoruz.Hukuku savunuyoruz.Biraz ciddiyet gerek sanırım.

Ciddiyet kıyafetle mi olur diyeceksiniz.Salt kıyafetle olmaz fakat ciddiyeti etkiler.
Old 31-12-2007, 00:39   #75
Av.Barış

Vatandaşın soyadı sanığın soyadı ile aynı olmadığı gerekçesiyle duruşmaya alınmadığı bir yerde Avukatların serbest giyinimine,saçına ve sakalına takan kişilerin bu tutumunu normal karşılıyorum.Nede olsa onların tabiri ile "Gökte Allah yerde Biz,biz ne dersek o olur"
İyi ve düzenli giyim bizim saygınlığımızdır.Elbette ki iyi bir şekilde giyinmemiz toplumda bulunduğumuz yer açısından zorunludur.Sonuçta yargının içindeyiz.Ama biz yanlış giyiniyorsak daha doğrusu adliyede kot pantalon giyiyorsak muhatabımız hakim yada savcı değildir ve olamazda.Çünkü bizim üst yada astımız değildirler.Bize ancak ve ancak baro yönetimi bu konuda uyarı gönderebilir.
Old 31-12-2007, 01:05   #76
Av. Levent Kıray

Varsayılan Kıyafet, karakerin aynasıdır...

Başlıktaki tâbir kesinlik arzetmiyor, ancak Avukatlık gibi "Hukuki Kutsallık" arz eden bir meslekte, O onurlu cübbe -daha önce de belirttiğim üzere-, onurlu kıyafetlerle biraraya gelmeye lâyıktır. Paspallıkla biraraya getirilemez!
Yoksa ben, bu meslekte potur üzerine cübbe giymek cürretinde bulunan meslekdaş da görmesem de duydum maalesef...
İyi çalışmalar dilerim.
Old 21-01-2008, 11:56   #77
Hemocrania

Ben nefret ediyorum takım elbise ve kumaş pantolon giymekten,kendimi rahat hissetmiyorum içinde ama sanırım ben de mahkemede kot,shirt giymenin doğru olmayacagı kanısındayım.bu nedenle mahkemede takım elbise giymek,bir farklılığın gereğidir..yukarıda bazı büyüklerimiz demiş ,serbest meslek diye,ben katılmıyorum açıkçası bu bahaneye.Avukatlık serbest olarak yapılan bir kamu hizmetidir diye tasvir ettim hep..Madem serbest meslek o zaman neden üzeriniz arandığınıda feryat edilir? işimize gelinde kamu görevlisi yargının bir parçası ,gelmediğinde serbest meslek diye düşünmek pek de şık olmaz diye düşünüyorum..ayrıca avukatların elinde ne kaldı ki cübbeden başka?
Old 22-01-2008, 13:27   #78
Av.Bülent AKÇADAĞ

Biz Hukukçuların asli görevlerinden biride Hukuk kurallarına uymaktır. Bu konuda Avukatlık Kanununda yapılan düzenleme ile Avukat'ın nasıl giyinmesi gerektiğinin sınırları çizilmiştir. Bu sınırların nelerden ibaret olduğu daha önceden söylenmiş olup zaten tüm meslektaşlarımız tarafından da bilinmektedir.

Avukat, kanunda belirtilen şekilde giyinmelidir, bu Avukatın kanuna duymuş olduğu saygının göstergesidir.

Peki buna uyuyormuyuz ? Ne yazıkki cevabım hayır kravat takmam, sakal traşı olmam.

Herkes istediği şekilde (tabi sınırları zorlamamak/abartmamak kaidesiyle) adliye işlerini görebilir, Avukatın kılık kıyafetinin düzgün ve temiz olması şartıyla dilediği gibi giyinebilmelidir bence. Nihayetinde bizler bilgimiz ile iş yapıyoruz. (bizler kamu hizmetinde bulunuyoruz diyenleri duydum bile ) Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi