Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz sırasında taşınıra kıymet takdiri yapılmaması-Haczin sırası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2012, 13:20   #1
av_aykut

Varsayılan Haciz sırasında taşınıra kıymet takdiri yapılmaması-Haczin sırası

Borçlu x firmasının deposunda bulunan çok sayıda malı fiilen haczetmek için, 14.06.2012 perşembe günü hacze çıkılıyor. Haczimizi gerçekleştirirken, 13.06.2012 çarşamba günü de -yüksek ihtimal muvazaalı olduğunu düşündüğümüz- başka bir dosyadan dolayı da hacze gelindiğini öğreniyoruz. Fakat söz konusu ilk haciz sırasında muhteviyatı çay olan taşınırlara icra memuru kıymet takdiri yapmıyor, tutanağın sonuna da tutanak açık bırakılarak kıymet takdiri daha sonra yapılmak ve tekrar gelinmek üzere şimdilik mekandan ayrılındı gibi bir not düşüyor. Bizim haczimiz perşembe günü saat 10.45 gibi kıymet takdiri de yapılmış bir halde bitiyor. Saat 11.30 da önceki gün gelen alacaklı, tekrar gelerek, kıymet takdiri de yaptırarak bizim muvafakatımızın olmadığı şerhi de düşülerek muhafaza yapıyor.

Şimdi burda siz değerli meslektaşlarıma sormak istediğim husus; Hangi haczin öncelikli olduğu hususudur. Kıymet takdiri yapılmadan sadece mallar yazılarak daha sonra tekrar gelinmek üzere demesi, diğer dosyayı öncelikli yapar mı? Tutanağın henüz kapatılmamış olmaması hususu burda ne kadar önem arzediyor? tutanak kapatılmadan o haciz yapılmış sayılır mı? Yoksa kıymet takdirini yaptırarak işlemleri diğer dosyadan önce tamamlayan dosyamız, sırada öne geçmiş halde midir? Diğer dosyayı icra mahkemesi öncelikli olarak kabul ettiği takdirde muvazalı olduğunu düşündüğümüz dosyanın iptali için ne gibi bir dava açmamız gerekmektedir? Bizim için büyük önem taşıyan bu sorulara vereceğiniz cevaplarla yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olacağım.Saygılarımla..
Old 16-06-2012, 14:50   #2
echokosmos

merhaba,sayın meslektaşım, ilginç bir durum,konu itibariyle ilk defa karşılaştım diyebilirim,benim kanaatim, hukuken kesinleşmiş(mahkemece ,tüm aşamalardan geçerek ,şüpheye yer verilmiyecek şekilde kesin hükme bağlanmış olan-muvazaalı olmayan)birinci öncelik taşır.ve itiraz ederek iptalini isteyebilirsiniz..kolay gelsin..saygılar
Old 16-06-2012, 15:03   #3
av_aykut

Benimde meslek hayatımda ilk defa karşılaştığım bir durum. Her türlü araştırmaya yapmama rağmen, gerek Yargıtay içtihatlarında gerekse doktrinde konunun çözümüne ilişkin hiç birşey bulamadım.Örnek teşkil etmesi açısından gelişmeleri burdan paylaşmayı düşünüyorum.Cevabınız için de teşekkür ediyorum meslektaşım.
Old 18-06-2012, 10:58   #4
av_aykut

Sanırım meslektaşlarım da benim gibi ilk defa karşılaşıyor bu durumla. O yüzden pek cevap gelmiyor.Ama en azından düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım.
Old 18-06-2012, 11:22   #5
av.buğra

İnceleme

sn.aykut;
olayda anlayabildiğim kadarı ile, her iki takip kesinleşmiş(İht.Haciz Yok)ancak kıymet takdirindeki sıra konusunda tereddütler var.
sizin kıymet takdiriniz de, diğer dosyanın kıymet takdiri de diğerinden önce sayılsa bile, kanun gereği bir birinizin haczine(Paranın icra veznesine girmesi anına kadar) İştirak etme hakkınız var. ve neticede bir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum....kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi