Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik öncesi sahip olduğum arsaya evlilik sırasında yapılan ev boşanma sonrası durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2015, 16:03   #1
Konuk

Varsayılan evlilik öncesi sahip olduğum arsaya evlilik sırasında yapılan ev boşanma sonrası durumu

30 yıllık eşimle uzun zamandır sorunlarımız var. şuan ayrı yaşıyoruz, ben oğlumun yanında yaşıyorum, eşimin bana hiçbir maddi yardımı yok, sormak istediğim,
benim evlenmeden önce babamdan kalan benim adıma tapusu olan küçük bir yayla arazim var, arsa tapusu olan, evlendikten sonra bu arsaya yaylalık ev yaptırdık ama evin tapusu yok,
şimdi eşim benden boşanacağını söyledi, ben de artık katlanamıyorum ona,
her türlü pisliğini gördüm bu yaşıma kadar, çocuklarım için katlanmıştım,
boşanma durumunda bu yayla evinden bir hak iddia edebilirmi sadece benim adıma arsa tapusu var
tapuda ev görünmüyor,
ayrıca şimdide benim rızam olmadan bu evi kiraya verdi banada hiç para vermedi.
ayrıca tedbir nafakası isteyebilirmiyim, neler yapmam lazım tedbir nafakası için, teşekkürler...
Old 17-05-2015, 19:18   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
30 yıllık eşimle uzun zamandır sorunlarımız var. şuan ayrı yaşıyoruz, ben oğlumun yanında yaşıyorum, eşimin bana hiçbir maddi yardımı yok, sormak istediğim,
benim evlenmeden önce babamdan kalan benim adıma tapusu olan küçük bir yayla arazim var, arsa tapusu olan, evlendikten sonra bu arsaya yaylalık ev yaptırdık ama evin tapusu yok,
şimdi eşim benden boşanacağını söyledi, ben de artık katlanamıyorum ona,
her türlü pisliğini gördüm bu yaşıma kadar, çocuklarım için katlanmıştım,
boşanma durumunda bu yayla evinden bir hak iddia edebilirmi sadece benim adıma arsa tapusu var
tapuda ev görünmüyor,
ayrıca şimdide benim rızam olmadan bu evi kiraya verdi banada hiç para vermedi.
ayrıca tedbir nafakası isteyebilirmiyim, neler yapmam lazım tedbir nafakası için, teşekkürler...

Sayın Katılımcı,

-Yayladaki araziniz siz evlenmeden önce babanızdan kaldığı için edinilmiş mal sayılmaz, yani paylaşıma tabi değildir. Ancak üzerine yapılan evin tapuda kaydı olmadığı için menkul hükmünde olup;bu evin yarı değerini eşiniz boşanma davasından sonra talep edebilir.

-Yayladaki evde oturan kiracınıza ihtarname çekerek tapuda arsanın ve evin sizin adınıza tescilli olduğunu bu yüzden kiranın kendi hesabınıza yatmasını isteyebilirsiniz.

-Boşanma davası açtığınızda yasa gereği; şartları oluşmuşsa hakim ilk celselerde tedbir nafakasına hükmedecektir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay Gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi