Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emekliyim, borcumu ödemiyorum!

Yanıt
Old 23-09-2010, 15:56   #1
umutlaw

Varsayılan Emekliyim, borcumu ödemiyorum!

Sayin Meslektaslarim,
Kiraci isci emeklisi, iki ay pes pese kira bedellerini odememistir,
Odemiyorum bana haciz getirsende maasimi alamasin diyor peki emekli maaslarina haciz konulmaz, bu husus ben emekliyim istedigini yapabilirsin odemem mi demek oluyor?
Ayni kiracinin kira baslangicinda bir kefili mevcut, kefil sadece bir yillik kira borcuna kefalet etmis ve bunuda yazmis, ikinci yilin birinci ayindayiz ve kiraci kira parasini odemiyor bu durumda yine kefil sorumlu tutlabilinir mi?
Bilgilerinizi paylasmanizi dilerim.
Saygilarimla
Old 23-09-2010, 16:31   #2
selhan

Sayın meslektaşım,
emekli maaşların kesinti yapılamaması emekliler için her ne kadar gerekli ve yararlı olsa da ne yazık ki böyle bir yasa maddesi mevcut olduğundan bu yola başvuramıyoruz. Ancak, muvafakatini alırsanız bu durumda kesinti yaptırabilirsiniz. Üstelik diğer yollar da var: Menkul, gayrimenkul hacizleri, banka hesaplarının bloke edilmesi, üçüncü kişilere haciz ihbarnamesi gönderilmesi.

Kira kontratındaki kefillik konusuna gelince,bu konuda kayıtsız şartsız kefillik zaten geçerli değil.limitin ve sürenin belirtilmiş olması gerekiyor. Bu nedenle olay anlattığınız şekilde ise kefile borç yükleyemezsiniz.

Ancak, eğer mantıklı geliyor ise ve kiracının ev eşyalarının zararınızı giderebileceğini düşünüyorsanız HAPİS HAKKI uygulayın derim. Kiralanan konut olarak kullanıyorsa pek birşey diyemem ama işyeri şeklinde kullanılan yerlerde işe yarayabiliyor. En azından benim işime yaramıştır.

İyi çalışmalar,başarılar....
Old 23-09-2010, 22:29   #3
umutlaw

Sayin Meslektaslarim,
Kefaletnameyi okudum aynen soyle yaziyor:
Alıntı:
" mesken niteliğindeki gayrimenkulün kira bedelleri ve gayrımenkülde meydana gelebilecek tüm zarar ve ziyanlara karşı kira sözleşmesi süresince ve eğer bu süre tekrar devam ederse muteakip yıllardaki hukuki süreclerde, bu yazılı beyan şeklindeki kefaletname ile maddi tüm zararları ve kalan kira ve diğer borçları karşılamak üzere kesin olarak kefil olurum ve tüm itiraz ve defi haklarımdan feragat ederim."

Sadece kefil kendi el yazisiyla soyle bir ibare eklemis, "(Not: Bu kefaletname bir yil gecerlidir.)

Kefilin kendi el yazisiyla eklemis oldugu ve bilgisayar ciktisi olan kefaletnamenin altinda yazdigi bu cumle kefaletnamede belirtilen sure ve diger yukumluluklere helal getirir mi? Cunku bu son sans diye dusunuyorum esyalari pek ise yarayacak cinsten degildir.
Old 24-09-2010, 08:16   #4
miryusufhan

Varsayılan banka şubesine elden haciz tezkeresi

Sayın Umutlaw benzer bir durumla bende karşılaştım. Borçlu kiracı üç ay ödeme yapmadığından icra takibi başlattım ve hesabı olduğu banka şubesine Elden Haciz Tezkeresi götürdüm ve hesabında ki paraya haciz konulduğu yazısı geldi bankadan. Yalnız emekli olduğunu ve haciz konulan paranın emekli maaşı olduğunu daha sonra borçludan öğrendim daha sonra gelip maaşının 1/4 üne haciz konması için muvafakat etti ve iş çözüldü. umarım yardımcı olur. Saygılar
Old 24-09-2010, 09:37   #5
eersoz

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48451 bu linkte benim yazdığım en son bir mesaj var onu da okuyun bence
Old 24-09-2010, 17:52   #6
ilhanyigit

SAyın meslektaşım,

burada kefaletten bahsetmek biraz güç görünüyor, ama bana göre daha çok garanti taahhüdü gibi duruyor.

Saygılarımla...

İlhan Yiğit
Old 24-09-2010, 18:59   #7
ncoban

Sayın umutlaw aynı olayla benim de başım dertte borçlunun sadece emekli maaşı var muvafakat vermiyor.Bankalara haciz yazdım hesabı yok,hacze gidip mal kaldırıp satacaktım malların üzerinde daha önceden başka birinin haczi oldupu için onu da yapamadık,3.kişilere ihbarname gönderdik onlar da sonuçsuz kaldı,o kadar dil dökmeme rağmen gelip tahahhüt de vermedi.Çaresiz borçlunun insafa gelip parayı ödemesini bekliyorum
Old 25-09-2010, 00:58   #8
echokosmos

merhaba;sayın meslektaşlarım, bilmem farkındamısınız?? eskiden alt-orta-üst diye ekonomik sınıf vardı,şimdi orta sınıf alktı ve emelide alt sınıfa düştü. bu ekonomik,krizlerde ''emekli'' zaten yaşamsal mücadele veriyor emekliyor,, onu o duruma düşüren siyasiler utansın.. bizlerin yapacağı tek şey,,yüzzüne gülüp,sırtını sıvazlayıp,maaşından 1/4 kesintiye razı etmek..başka şansımızda yok..bizde haklıyız -emeklide emeklediği için haklı...kolay gelsin
Old 25-09-2010, 19:25   #9
umutlaw

Sayin ncoban, kiraci yabanci kokenli ancak TC vatandasti, kisi uyanik Turkiye de emekli olmus ancak hic bir yatirimini Turkiyede yapmamis.
Muvafakat vermesi soz konusu bile olamaz cunku kiraciyi bulamiyoruz.
Kiracinin gostermis oldugu Kefilden alinan imzali belgenin icerisindeki yazilarin icerigi soyledir:
Alıntı:
Istanbul / Tarih: ….
Kefaletname
Okur yazar oldugumu kabul eder, bunun üzerine asil kiraci olan ……. nolu T.C. kimlik numarasi hamili …. dogumlu …… ‘ e oturdugu ……. Istanbul adresindeki mesken niteligindeki gayrimenkulün kira bedelleri ve gayrimenkülde meydana gelebilecek tüm zarar ve ziyanlara karsi kira sözlesmesi süresince ve eger bu süre tekrar devam ederse muteakip yillardaki hukuki süreclerde, bu yazili beyan seklindeki kefaletname ile maddi tüm zararlari ve kalan kira ve diger borçlari karsilamak üzere kesin olarak kefil olurum ve tüm itiraz ve defi haklarimdan feragat ederim.
El yazisiyla ve daha sonra kisi kendisi soyle bir not eklemis: (Not: Bu kefaletname bir yil gecerlidir.)
Kefalet / Taahhut eden kendi el yazisiyla asil sayfa icerisindeki yazilara zit bir cumle ekleyerek en son cumleden sonra (Not: Bu kefaletname bir yil gecerlidir.) yazmistir, peki kefilin kendi el yazisiyla yazdigi ve asil yazinin mahiyetine ve suresine ters olan bu cumle asil yazinin icerigini ve doguracagi sonuclari etkiler mi?
Kefalet / Tahhut eden bu sekilde sorumluluktan kurtula bilirmi?
Bu belgeye istinaden Kefilin / Taahhut eden hakkinda odenmemis kira borclari icin ilamsiz takip baslatilabilirmi?
Dusuncelerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 26-09-2010, 14:03   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin ncoban, kiraci yabanci kokenli ancak TC vatandasti, kisi uyanik Turkiye de emekli olmus ancak hic bir yatirimini Turkiyede yapmamis.
Muvafakat vermesi soz konusu bile olamaz cunku kiraciyi bulamiyoruz.
Kiracinin gostermis oldugu Kefilden alinan imzali belgenin icerisindeki yazilarin icerigi soyledir:

El yazisiyla ve daha sonra kisi kendisi soyle bir not eklemis: (Not: Bu kefaletname bir yil gecerlidir.)
Kefalet / Taahhut eden kendi el yazisiyla asil sayfa icerisindeki yazilara zit bir cumle ekleyerek en son cumleden sonra (Not: Bu kefaletname bir yil gecerlidir.) yazmistir, peki kefilin kendi el yazisiyla yazdigi ve asil yazinin mahiyetine ve suresine ters olan bu cumle asil yazinin icerigini ve doguracagi sonuclari etkiler mi?
Kefalet / Tahhut eden bu sekilde sorumluluktan kurtula bilirmi?
Bu belgeye istinaden Kefilin / Taahhut eden hakkinda odenmemis kira borclari icin ilamsiz takip baslatilabilirmi?
Dusuncelerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.

Sayın umutlaw,

Kefil, sorumlu olacağı dönem ve miktarı açık olarak belirlediğine göre, ilk dönem kira paralarından sorumlu olacaktır(Kira döneminin 1 yıllık olduğu yazılarınızdan anlaşılmaktadır).

Alıntı:
kira sözlesmesi süresince ve eger bu süre tekrar devam ederse muteakip yillardaki hukuki süreclerde, bu yazili beyan seklindeki kefaletname ile maddi tüm zararlari ve kalan kira ve diger borçlari karsilamak üzere kesin olarak kefil olurum

Kiracı yukarıda sözünü ettiğim ihtirazı kaydı koymasaydı, ne olacaktı? Müteakip yılların kira paralarından sorumlu olacak mıydı? Yargıtay'ın kökleşmiş içtihadlarına göre cevap "hayır"dır. Çünkü kefaletin geçerli olabilmesi için, sorumlu olunacak miktarın "belli" olması gerekmektedir. İlk kira döneminde miktar bellidir. Ancak sonraki dönemlerde miktar belli değildir. Bu nedenle de, sonraki dönemler için sorumlu tutulamaz.
Old 17-12-2010, 12:32   #11
selhan

sonuçta bu bir sözleşme ve o yazının altında müvekkilinizin de imzası bulunuyor.Bu nedenle kefili ancak 1 yıllık dönem için sorumlu tutabilirsiniz.Zaten yerleşik içtihatlar da yenilemede kefilin sorumlu tutulamayacağı yönünde.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi