Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Korsan Kredi Kartı Harcaması

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2005, 16:09   #1
Erkin

Mutsuz Korsan Kredi Kartı Harcaması

8-şubat 2005 tarihinde, internetten geçmiş ayın kredi kartı borcunu öderken, şans eseri toplam borcum gözüme ilişti. Şaşkınlık içinde hesap detaylarıma baktım ve 5-şubat 2005 tarihinde, İstanbul'dan (ki ben o tarihte orada değildim), 4 kalemde 6 milyar TL ye yakın harcama yapıldığını gördüm. Harcama kalemleri balıkçı, kuruyemişçi gibi yerlerdendi.

Hemen kredi kartlarını ve eklerini kontrol ettim. Yanımdalardı ve hiç kaybolmamışlardı. Bir önceki kredi kartımın son kullanma tarihi 02/05 di ve banka yeni kartlarımızı çoktan göndermişti. Hemen eski kartları da kontrol ettim onlar da kaybolmamıştı.

Önce telefonla, sonra da şubeye giderek bankama ulaştım, bu harcamaların iptalini istedim. Banka durumu araştıracaklarını, soruşturma açacaklarını, bize 20 gün içinde geri döneceklerini ... vs. vs. gibi bizi rahatlatıcı ve baştan savıcı sözler söylediler. Peki sonuç ne olur soruma; Borcunuzu kapatırsınız, sonuç sizin leyhinizde olursa banka paranızı geri öder, (erken fark ettiğim için para yatırmam gerekmiyordu), aleyhinize olursa yapacak birşey yok. dedi.

Bu yapacak bir şey yok sonucu canımı çok sıktı.

Her durumda yapılacak bir şey olmalıydı HUKUK DEVLETİNDE

*Banka bu parayı benden almaya çalışmazsa yapılacak şey; bu korsan harcamayı yapan kişi ve kişiler için suç duyurusunda bulunmak. (Kaldı ki banka bu duruma benden daha çok önem vermeli. Görünüşe göre kırılan kendi güvenlikleri.)

*Banka bu parayı benden almaya çalışırsa;

İşte bu olasılık beni asıl düşündüren.

Gerek miktarın boyumu aşması, gerekse bir-kaç uğursuzun emeklerimi 4 kalemde alıp gitmesi ve paramı emanet ettiğim bankamın buna seyirci kalması. Ve bankanın olayın her kaleminde haksız olmasına rağmen, kendini her durumda temize çıkaracağını bilmem. Madem onca aylık emeğimi birisi alıp gidecek ne diye yaşayayım bu ülkede düşünceleri. İşte bu düşünceler 6 milyar kaybetmiş olmaktan daha sinir bozucu.

Banka benden sadece 6 milyar istemiş olmayacak.
Peki, bu durumda hesabı kime soracağım?
ne yapacağım?

Saygılar
erkin
Old 11-02-2005, 18:05   #2
ibrahimbey

Sayın Erkin;

Bu olayda, iki durum farklılık gösterir.

Kartınız kullanılarak mı alışveriş yapılmış, yoksa numaraları kullanılarak mı?

Eğer numaraları kullanılarak yapılmışsa (örneğin internet alışverişleri gibi), sorun yok demektir. İtirazınız halinde, bunu sizden almaları imkansız denebilir.

Ancak kartınız kullanılmışsa, üç seçenek var.

Kartınızı sizden habersiz biri, örneğin sizle yaşayan birileri, ki bu eşiniz, çocuğunuz veya akrabalarınız olabilir. (Ki bir avukat olarak bu tür davalarla karşılaşıyorum). İmza incelemelerinde bu kişiler çıkarsa, büyük oranda siz sorumlu olursunuz.

Kartınız, üçüncü kişiler tarafından çalınarak kullanılmış ise, hesabın tamamından değil ama belli oranlarda sorumlu olursunuz.

Kartınız kopyalanmış ise, imza incelemesi sonucunda imzalar size ait çıkmayacağı için, sorumluluğunuz olmaz kanaatindeyim.
Old 15-02-2005, 12:25   #3
Erkin

Mutlu

Sayın İbrahimbey,

Herşeyden önce yanıtınız için teşekkür ederim.

Kartımın fiziksel olarak bu olaya karışmadığından emin olduğum için, yanıtınızla yüreğime su serptiniz.

Gerek banka gerek savcılık olarak yapabileceklerimi yaptım.
(en azından bana söylenen herşeyi.).
Şu anda bankadan gelecek araştırma sonucunu beklemekteyim. Ve bu bekleme süresince de bankanın aleyhimde karar vermesi durumunda hakkımı nasıl aramam gerektiği konusunda araştırma yapmaktayım.

Gelişme ve sonuçları foruma bildirmeye devam edeceğim.

saygılar, iyi çalışmalar

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi