Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

OHAL durumunda Özgürlüklerin Sınırlandırılması hakkında bir soru

Yanıt
Old 17-12-2009, 16:47   #1
mervealcik

Varsayılan OHAL durumunda Özgürlüklerin Sınırlandırılması hakkında bir soru

Anayasamızın 13. maddesi temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması hakkında düzenlenmiştir. "Temel hak ve hürriyetler özlerine dokunulmaksızın yalnızca anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak KANUNLA sınırlandırılabilir.Bu sınırlandırmalar anayasanın özüne ve ruhuna, demokratik toplum düzenine, laik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz."
Peki olağanüstü hallerde kanun çıkaracak kadar sürenin bulunmaması nedeniyle Kanun Hükmünde Kararnameler anayasanın koyduğu kurallar çerçevesinde özgürlükleri sınırlandırılmak için kullanılabilir mi ?

Bu konudaki görüşlerinize ihtiyacım var.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla...
Old 17-12-2009, 19:59   #2
damla_

Temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmasına bazı sınırlar getirilmiştir. Bunlardan bir taneside kanunla sınırlama yapılmasıdır. Kanunla sınırlama kuralı, yürütme işlemleriyle(KHK, tüzük, yönetmelik, vb.) sınırlayamama demektir. Bunlar ancak, yasanın getirdiği çerçeveler içinde, biçime ve usule ilişkin düzenlemeler getirebilir. Ama Anayasa burada önemli bir istisna getirmiştir. Olağanüstü yönetim usulleri altında KHK'lerle sınırlama yapılabilir.(Anayasa md.15, 121, 122) Anayasa m. 91 de olağanüstü hal ve sıkıyönetim durumlarında temel hakların kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenebileceği belirtilmiştir. Anayasa mahkemesi olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda çıkarılacak KHK'lerle tamamen veya kısmen temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının tamamen veya kısmen durdurulabileceğine işaret etmiştir.
Old 19-12-2009, 00:40   #3
üye25928

Anayasa, madde15|fıkra2: "Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde dahi, savaş hukukuna uygun fiiller sonucu meydana gelen ölümler dışında, kişinin yaşama hakkına, maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz."

Bu kriterlerin gereken şekilde korunabilmesi için yargısal denetim şarttır. Lakin anayasamız olağanüstü dönemlerde hak ve hürriyetlerin korunması için gerekli önlemi almasına rağmen, olağanüstü hal kanun hükmünde kararnamelerini Anayasa Mahkemesi denetimi dışında tutmuştur. Bu sebeple, yargısal denetim yasakları anayasal koruma kriterlerinin pratik değerlerini zayıflatmaktadır.

---------
Benim burada şahsi kanaatim, burada anayasa mahkemesi teorik olarak inceleme yapamaz ama anayasa mahkemeizin geliştirdiği içtihatları göz önüne alırsak, ilerde bu konuda karşımıza çıkabilme ihtimali olan bir somut olayda bir yargısal aktivizme gidebilir, içtihat geliştirebilir. Çünkü hak ve hürriyetlerin korunması denetimi asıl olarak böyle zamanlarda yapılmalıdır bence böyle zamanlarda daha fazla ihtiyaç vardır.
Old 19-12-2009, 12:32   #4
mervealcik

Alıntı:
Yazan damla_
Anayasa m. 91 de olağanüstü hal ve sıkıyönetim durumlarında temel hakların kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenebileceği belirtilmiştir. Anayasa mahkemesi olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda çıkarılacak KHK'lerle tamamen veya kısmen temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının tamamen veya kısmen durdurulabileceğine işaret etmiştir.

AY m.91 de ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar kişi hakları ve ödevleriyle dördüncü bölümünde yer alan siyasi haklar ve ödevler KHKlerle düzenlenemez diyor.Benim burada kafam karıştı AY maddesi sizin söylediklerinizle çelişmiyor mu ?
Old 19-12-2009, 20:00   #5
damla_

burada sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere diyor zaten. yani bu durumlarda (olağanüstü haller ve sıkıyönetim) düzenelenebilir bu durumlar dışında düzenlenemez diyor. bence bir çelişki yok.
Old 19-12-2009, 23:44   #6
mervealcik

Alıntı:
Yazan damla_
burada sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere diyor zaten. yani bu durumlarda (olağanüstü haller ve sıkıyönetim) düzenelenebilir bu durumlar dışında düzenlenemez diyor. bence bir çelişki yok.

Hımmm anladım iyice okumamışım anlaşılan Açıklamalarınız için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi