Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evliyken ortak edindiğimiz mallar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2012, 16:22   #1
Konuk

Varsayılan Evliyken ortak edindiğimiz mallar

Eşim evlendiğimizden beri 3. kez kredi borcu çıkardı. 25 bin tl. her seferinde yeni borçlarla ödeniyor. benim sorum eşiminde rızasıyla ileride boşanma olursa ki şuan öyle birşey söz konusu değil. Ev ve arabada eşimin hakkı var mı? Bu şartlarda hakkı olmaması geretiğini düşünüyyorum. Bunun için notere mi başvurmam gerekir? Mahkemeye mi? ( evi banka kredisiyle aldık hala ödüyoruz).
Old 11-01-2012, 09:05   #2
üye38190

Dikkat

Eşinizle 2002 den sonra mı önce mi evlendiniz, öncelikle bu durumun açığa kavuşturulması gerekir. 2002 sonra evlendiğinizi varsayarsak, edinilimiş mallara katılma rejimi, sizin mal rejiminiz olacaktır. Edinilmiş mala (Ev-Araca) yapılan katkının talep edilebilmesi için öncelikle bu mal rejiminin sona ermesi gerekmektedir. (Tasfiye) Tasfiye davası boşanma davası ile birlikte açılabileceği gibi, boşanma davası sonuçlandıktan sonra 1 ve 10 yıllık zamanaşımı süreleri dikkate alınarak da bağımsız olarak açılabilir. Açıklandığı üzere durum, boşanma davası sürecinde değerlendirilecektir. Saygılarımla..
Old 11-01-2012, 13:44   #3
Konuk

Varsayılan boşanmadan malları almak için

uğur bey cevabınız için teşekkür ediyorum.tam olarak öğrenmek istediğim konu şuydu; 2002'den sonra evlendim evi 2004 te aldım. banka kredisiyle hala ödüyoruz. krediyi eşim çekti fakat benim üzerime yazdırdı bankada öyle oluyormuş sanırım. sanırım bunun bir önemi yok boşanma durumunda ortak. arabanında borcu yok eşimin adına. BEN EVLİYKEN BU MALLARI TAMAMEN ÜZERİME ALMAK İSTİYORUM.Boşanma olmadan.zaten boşanma söz konusu değil, düşünmüyorum. fakat böyle birşey olursa da HİÇBİR HAK İDDA EDEMEMESİ İÇİN şuan ne yapabilirim. çünkü eşime güvenmiyorum.
Old 11-01-2012, 15:20   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliği içinde 2002 sonrası edindiğiniz mallar üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı vardır. kabaca yarı değerdir. Hiçbir sözleşme ve mahkeme kararı sözleşme ve dava tarihinden önceye etkili olmayacaktır. Eşinizin yasal alacak payını ortadan kaldıramazsınız.

Evlilik birliği devam ederken;

1- Eşinizin araba üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlandırılması için TMK.199 maddesine göre dava açılabilir. Buna göre arabanın satışı rehnedilmesi vs.. engellenmiş olur.

2-Eşinizin sürekli borçlanmasını engelleyebilmek için kendisinin kısıtlanmasına ve vasi atanmasına ilişkin dava açılabilir. Ya da kendisine sadece yasal danışman atanması istenebilir.

Daha fazlası için bir avukat ile DOĞRUDAN görüşünüz. Ve doğrudan yol gösteresi ile hareket ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi